ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بررسی سریال Berlin
فیلم و سریال

بررسی سریال Berlin | اسپین آف خانه کاغذی

با سریال «برلین» به پدرو آلونسو (شخصیت برلین) در یک ماجراجویی جسورانه در پاریس بپیوندید، جایی که عشق و جنایت در این سریال جذاب با هم برخورد می‌کنند. این داستان پیش درآمدی هیجان‌انگیز برای سریال ...

امیر پریمی
نوشته شده توسط امیر پریمی | ۱۲ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۲

با سریال «برلین» به پدرو آلونسو (شخصیت برلین) در یک ماجراجویی جسورانه در پاریس بپیوندید، جایی که عشق و جنایت در این سریال جذاب با هم برخورد می‌کنند. این داستان پیش درآمدی هیجان‌انگیز برای سریال «Money Heist» است؛ اما سوال اینجاست که آیا این اسپین‌آف می‌تواند موفقیت سریال خانه کاغذی را ادامه دهد یا نه؟! برای رسیدن به این پاسخ در ادامه با بررسی سریال Berlin همراه ویجیاتو باشید.

بررسی سریال Berlin

در قلمرو وسیع سریال‌های سرقت محور، برلین به عنوان یک افزونه جذاب به دنیای Money Heist ظاهر می‌شود و سیر عمیق‌تری به زندگی شخصیت پدرو آلونسو، آندرس دِ فونویوسا که به برلین معروف است، ارائه می‌کند. برلین که توسط ذهن الکس پینا و استر مارتینز لوباتو خلق شده است، در دنیایی مرموز عاشقانه و سرقتی فرو می‌رود و داستانی را در پس‌زمینه یک ماجرای رمانتیک در پاریس روایت می‌کند. این سریال هشت اپیزودی نه تنها در قصه خود یک سرقت هیجان‌انگیز را نوید می‌دهد، بلکه یک کاوش ظریف در شخصیت برلین قبل از رویدادهای پرفراز و نشیب Money Heist را نیز به نمایش می‌گذارد.

سریال برلین که در شهر عشق و امید، یعنی پاریس اتفاق می‌افتد، سفر برلین کاریزماتیک را دنبال می‌کند که یک دزدی جسورانه را ترتیب می‌دهد و قصد دارد جواهراتی به ارزش ۴۴ میلیون دلار را از حراجی در قلب پاریس تصاحب کند. این مجموعه اسپانیایی با گروهی از بازیگران از جمله پدرو آلونسو، تریستان اولوآ، میشل جنر، بگونیا وارگاس، خولیو پنیا فرناندز و جوئل سانچز، صحنه را برای روایتی از ماجرا‌های پر از پیچ و تاب، چرخش و پیچیدگی‌های پیش بینی نشده آماده می‌کند.

بررسی سریال Berlin

طرح داستانی سریال برلین، اگرچه از نظر ساختاری به پیچیدگی داستان قبلی خود یعنی Money Heist نیست، اما با لحنی خوش ریتم شروع می‌شود و پیچیدگی‌های یک سرقت را با زیربنای احساسی شخصیت‌ها متعادل می‌کند. این سریال به صورت استراتژیک از فلاش‌بک‌ استفاده می‌کند، و از این راه نگاهی اجمالی به گذشته برلین و گروهش ارائه می‌دهد، و به تدریج انگیزه‌هایی را که آنها را به سمت این سرقت هدایت کرده آشکار می‌کند.

در واقع در طرح داستان این سریال دزدی جواهر به عنوان یک بوم نقاشی عمل می‌کند که شخصیت‌ها بر روی آن ترسیم می‌شوند و روایت به کاوش در اعماق خواسته‌ها، ترس‌ها و آسیب پذیری‌های هر فرد می‌پردازد. البته این در حالی است که طرح کلی ممکن است فاقد پیچیدگی هزارتوی سریال خانه کاغذی باشد، اما سازندگان با روایتی متمرکز و شخصیت محور سعی در جبران این شکاف دارند.

بررسی سریال Berlin

اما با تمام این تفاسیر پرسش اصلی پیرامون این سریال آن است که آیا برلین علت وجودش را توجیه می‌کند یا خیر؟! به نظر من جواب منفی است. شاید بگویید چرا؟ هنگامی که برلین برای اولین بار در سریال Money Heist ظاهر شد، او به سرعت به یکی از محبوب ترین شخصیت‌ها در نزد طرفداران تبدیل شد. این محبوبیت اکنون تبدیل به یک ابزار شده است. این یعنی برلین تلاشی متوسط برای کسب توجه از موفقیت Money Heist است. و این که بخواهیم از یک شخصیت دوباره در یک فرمول آشنا و تکراری به اسم پیش درآمد استفاده کنیم نیز بیشتر شبیه به کلاه گذاشتن سر مخاطب است.

بزرگترین مشکل من به عنوان یک مخاطب با این سریال آن است که طرح برلین یک تکرار از سریال خانه کاغذی است. خود خلاصه داستان گویای این است که برلین با گروهی متشکل از جنایتکاران دوباره متحد می‌شود تا یک سرقت غیرممکن را در پاریس انجام دهد. در این داستان یک پشت صحنه از یک عاشقانه و چند پیچ و تاب وجود دارد که بهتر از آن را چند بار قبلاً در خود خانه کاغذی دیده‌ایم. بنابراین، شاید برلین با بودجه هنگفت و فیلمبرداری شایسته، شیک به نظر می‌رسد. و پس‌زمینه شهر پاریس، فضایی از زرق و برق را به لحن سریال می‌افزاید. اما اگر این روکش براق را جدا کنید، داخل آن توخالی است.

بررسی سریال Berlin

به طور کلی از نظر من این پیش‌درآمد نمی‌تواند وجود خود را توجیه کند و علاوه بر ضربه زدن به موقعیت اسطوره‌ای برلین، چیزی معنادار به میراث این شخصیت اضافه نمی‌کند. در نتیجه شاید برلین فقط ویژه‌ ترین طرفداران Money Heist را راضی خواهد کرد. جدای از این، اتفاقی که در این سریال می‌افتد این است که سرقت به عنوان شاه کلید روایت این داستان، در پس زمینه قرار می‌گیرد و دیگر درگیری اصلی نیست زیرا برلین تقریباً در 80 درصد اجرای آن دخالت ندارد.

در واقع او مشغول تحت تأثیر قرار دادن یک زن است در حالی که بقیه همه کارها را انجام می‌دهند. این یعنی دوراهی عشق و شغل که در داستان سریال برلین مطرح می‌شود. اما آخرین باری که خود من دلیل شکل‌گیری این سریال را بررسی کردم، قرار بود همه چیز درباره برلین باشد. بنابراین سوال این است که چرا در این داستان خود برلین در صندلی عقب نشسته است؟!

بررسی سریال Berlin

سریال Money Heist چیزهای زیادی در مورد شخصیت او مطرح کرد: تمایلات جنسی، گرسنگی او برای قدرت، عصبانیت او و برخی دیگر از نشانه‌های شخصیتی منفی دیگر. اما سازندگان این اسپین آف علاقه‌ای به ذکر هیچ یک از این موارد در اینجا ندارند. در حالی که بسیاری از ما انتظار یک داستان مبدا مناسب را برای برلین داشتیم، اما سازندگان از داستانی استفاده کرده‌اند که نه هیجان‌زده می‌کند و نه باعث می‌شود به آن باور داشته باشید. اما چرا نمی‌توان آن را باور کرد؟ چون آن‌ها شخصیتی را که در سریال اصلی گاهی به شدت سیاه معرفی کرده و ساخته بودند به ناگهان در این سریال سفید می‌کنند.

بنابراین، حتی اگر برلین در این داستان نیز گاهی غیراخلاقی عمل کند، تمام انگیزه‌های او با یک دلیل توضیح داده می‌شود و آن چیزی نیست جز نیاز به عشق، که با تصویر اصلی او در سریال سرقت پول مطابقت ندارد. همچنین اگر از برلین جدا شویم و به تیم زیر نظر او نیز نگاهی داشته باشیم متوجه خواهیم شد آن‌ها به شدت کلیشه‌ای هستند. مشکل من با این شخصیت‌های کلیشه‌ای آن است که هر یک از این شخصیت‌ها فقط برای لحظه‌ای در حین معرفی اولیه جالب به نظر می‌رسند و با گذشت قسمت‌های بعدی جذابیت خود را از دست می‌دهند و تصمیم به انجام یک سری اقدامات احمقانه می‌گیرند.

بررسی سریال Berlin

حتی ریتم اکشن‌های این سریال نیز کند است و نگاه شخصیت محور سازندگان در این سریال هشت قسمتی توجیه مناسبی برای ضعف‌های ساختاری داستان نیست. بنابراین فکر نمی‌کنم این لزوماً بازگشت قهرمان کاریزماتیکی باشد که خیلی‌ها منتظرش بودند، اما شما را از تماشای آن ناامید نمی‌کنم، به یاد داشته باشید که من به شما هشدار دادم. اما نتفلیکس بار دیگر در تلاش است تا با آب بستن به یک اثر موفق خود، از آب گل‌آلود ماهی بگیرد اما نتیجه نهایی نشان می‌دهد که این آخرین تکه از نبوغ و صبر نویسنده اصلی است که تیرش به سنگ خورده است.

هرچند باید گفت با تمام این ایرادات کماکان دیدن پدرو آلونسو در نقش برلین جالب است. اجرای کاریزماتیک و چندوجهی او برلین را تا حدودی زنده می‌کند و این اجرا استراتژیست بی‌رحم و رویاپرداز رومانتیک درون شخصیت را به نمایش می‌گذارد. همچنین در برخی اپیرود‌ها شیمی بین شخصیت‌ها لایه‌ای از اصالت را به روایت اضافه می‌کند و شبکه‌ای از روابط را ایجاد می‌کند که به تجربه کلی تماشا عمق می‌بخشد.

بررسی سریال Berlin

در بخش فنی تولید سریال نیز اشاره به چند نکته ضروری است. سریال برلین با فیلمبرداری پویا و استفاده از مکان‌های بصری خیره‌کننده که به زیبایی‌شناسی سریال کمک می‌کنند، کمی‌ با فرو رفتن در زرق و برق مخاطب را از کاستی‌های داستان جدا می‌کند. همچنین سازندگان از فضای رومانتیک پاریس و مادرید استفاده می‌کنند و پس‌زمینه‌ای غنی از زیبایی بصری ارائه می‌کنند که تجربه کلی تماشا را بهبود می‌بخشد.

در نتیجه، این سریال استانداردهای بالای تولید مرتبط با دنیای Money Heist را حفظ می‌کند و تضمین می‌کند که مخاطبان از نظر جذابیت بصری چیزی درخور دریافت کنند. توجه به جزئیات در اجرای سکانس‌های سرقت و ادغام یکپارچه فلاش بک‌ها، ظرافت فنی را به نمایش می‌گذارد که به علامت تجاری خلاقیت‌ تیم تولید این اثر تبدیل شده است.

بررسی سریال Berlin

در پایان باید گفت: تاکید زیاد سازندگان سریال بر فضای رومانتیک، همانطور که توسط برخی نقدهای دیگر از سوی مخاطبان مورد توجه قرار گرفته، گهگاه بر طرح دزدی سایه می‌اندازد و به طور بالقوه کسانی را که به خاطر عناصر جنایی-درام به سریال جذب شده بودند، از خود دور می‌کند. این سریال، در عین حال که از نظر بصری جذاب است، ممکن است همان سطح پیچیدگی و غیرقابل پیش بینی بودن نسخه قبلی خود را ارائه ندهد.

به سادگی می‌توان استدلال کرد که داستان‌های عاشقانه طرح سرقتی سریال را تحت الشعاع قرار می‌دهد و پیشرفت روایت را کند می‌کند. در حالی که عناصر احساسی زیادی در خود سریال Money Heist نیز وجود داشت، اما تمرکز برلین بر عشق به عنوان راه حلی برای مسائل درون شخصیت‌ها فرمول مشکل زایی است که سریال را از جذابیت دور می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی