ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

Dead Boy Detectives و The Sandman - Banner
کمیک بوک

پیوند Dead Boy Detectives با The Sandman چیست؟

به عنوان داستانی درباره‌ی داستان‌ها، جای شگفتی ندارد که The Sandman نیل گیمن کاراکترهایی را در خود جای داده است که پدیدآورندگان دیگر دوست دارند با آن‌ها کار کنند. در اسپین‌آف‌هایی که از سری کمیک ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

به عنوان داستانی درباره‌ی داستان‌ها، جای شگفتی ندارد که The Sandman نیل گیمن کاراکترهایی را در خود جای داده است که پدیدآورندگان دیگر دوست دارند با آن‌ها کار کنند. در اسپین‌آف‌هایی که از سری کمیک The Sandman خلق شده‌اند شخصیت‌هایی همچون خواهر دریم با نام دث، موجودات عجیب و غریب دریمینگ و حتی خود لوسیفر به عنوان پروتاگونیست حضور پیدا کرده‌اند. Dead Boy Detectives یکی دیگر از اسپین‌آف‌های The Sandman به شمار می‌آید.

ماجرای Dead Boy Detectives درباره‌ی دو پسر جوان است که در ابتدا در صفحات کمیک The Sandman رونمایی شدند. از همان زمان، پدیدآورندگان کمیکِ فراوانی دوست داشتند به سمت زندگی پس از مرگِ پرماجرای چارلز رولند (Charles Rowland) و ادوین پین (Edwin Paine) بیایند. شاید این دو کارآگاه روحی جزو شخصیت‌های پررنگ سری کمیک The Sandman نباشند ولی چه کسی می‌توان از ایده‌ی همکاری یک روح ۷۰ ساله و یک روح مدرن که هر دویشان پسران جوانی هستند بگذرد؟ این پتانسیلی بود که نتفلیکس در Dead Boy Detectives دید تا سریالی بر اساسش بسازد. اما Dead Boy Detectives دقیقاً چه پیوندی با The Sandman دارد؟ در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت.

خطر اسپویل

این نوشتار بخشی از ماجراهای The Sandman و Dead Boy Detectives را لو می‌دهد. اگر نمی‌خواهید چنین شود، از خواندن نوشته چشم‌پوشی کنید.

دد بوی دتکتیوز دقیقاً چه کسانی هستند؟

دد بوی دتکتیوز (که نزدیک‌ترین برگردان برایش «پسران کارآگاه مرده» است) دو پسر جوان با نام‌های چارلز رولند و ادوین پین هستند. البته آن‌ها «زنده» به شمار نمی‌آیند و هر دوی آن‌ها به شکل روح حضور دارند. هر چند فاصله‌ی مرگ بین این دو کاراکتر ۷۰ سال است ولی هر دویشان در یک مدرسه‌ی شبانه‌روزی بریتانیایی از دنیا رفتند. چارلز در یکی از شماره‌های سال ۱۹۹۱ کمیک The Sandman جانش را از دست داد اما او و ادوین به یکدیگر پیوند خوردند و از منتقل شدن به مکان زندگی پس از مرگشان سرباززدند.

این دو، وجودیتِ روحیِ ابدیِ خود را با باز کردن آژانس دد بوی دتکتیوز می‌گذارند تا سرگرم حل کردن معماها برای دیگر ارواح یا فانی‌هایی باشند که می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. البته در همین حال نیز تلاش دارند تا مورد توجه دث از خانواده‌ی اندلس قرار نگیرند که مجبورشان کند از گستره‌ی زندگی فانی‌ها بیرون روند.

Dead Boy Detectives چگونه به The Sandman پیوند می‌خورد؟

دریم در شماره‌ی ۲۵ کمیک The Sandman در خلال ماجرای Dead Boy Detectives (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
دریم در شماره‌ی ۲۵ کمیک The Sandman در خلال ماجرای Dead Boy Detectives (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

چارلز و ادوین زمانی برای نخستین بار در سری کمیک The Sandman دیده شدند که لوسیفر جایگاهش را رها کرد و با باز گذاشتن دروازه‌های جهنم این قلمرو را بدون فرمانروا گذاشت. این کار لوسیفر عواقب سنگینی برای دریم داشت. ماجرای چارلز و داروین یکی از این عواقبِ به نمایش کشیده به حساب می‌آید. زمانی که دروازه‌های جهنم باز شد، روح دوزخیان به مکان‌هایی که در زندگی‌شان آن‌ها را تسخیر کرده بودند بازمی‌گردد. به این ترتیب، چارلز پس از فرار کردن دیگران خود را تنها انسان زنده در طی تعطیلات زمستان در مدرسه‌ی شبانه‌روزی می‌بیند.

هر چند بین همه‌ی ارواح پلیدی که پدیدار شدند یک روح نجیب که پسری هم سن چارلز با نام ادوین است حضور دارد. در سال ۱۹۱۴، هم‌کلاسی‌های ادوین او را برای تلاش در انجام یک آیین شیطانی کشتند و اکنون استخوان‌هایش در زیرشیروانی مدرسه قرار دارد. ادوین ۷۰ سال گذشته را در گستره‌ی کابوس گذارند.

در پایان، خود چارلز نیز در همین اتاق زیرشیروانی از دنیا می‌رود و زمانی که همراه با ادوین از انتقال به مکان زندگی پس از مرگشان سر باز می‌زند، دث (که در کنار سر و کله زدن با ارواح فرارکرده باید به امور افرادی برسد که هر روز می‌میرند و اکنون جایی برای رفتن روحشان وجود ندارد) زمان را برای بحث با این دو پسر هدر نمی‌دهد.

نیل گیمن در عنوانی از ورتیگو با نام The Children’s Crusade در سال ۱۹۹۳ نشان می‌دهد که این دو کاراکتر آژانس خود را ایجاد کردند. از آن زمان به بعد، در هر ۵ یا ۱۰ سال، خالقی به سراغ دد بوی دتکتیوز آمد. در سال ۲۰۰۱ عنوان The Sandman Presents: The Dead Boy Detectives چاپ شد، در ۲۰۰۵ این دو شخصیت در محوریت The Dead Boy Detectives قرار گرفتند و در سال ۲۰۲۳ نیز The Sandman Universe: Dead Boy Detectives در دسترس قرار گرفت. انگار چارلز، ادوین و ماجراهای روحی آن‌ها به اندازه‌ای دل‌ربا هستند که برای همیشه رها نشوند.

مطلب پیشنهادی
شوالیه‌ی تاریکی آزمند
۷ ویلن که بتمن از دیگر قهرمانان دزدید

چرا خبری از Dead Boy Detectives در سریال The Sandman نبود؟

برای پاسخ به پرسش مطرح‌شده در این بخش باید گفت که چون در سریال The Sandman هنوز ماجرایی که منجر به شکل‌گیری Dead Boy Detectives می‌شود رخ نداده است.

اگر سریال The Sandman را به یاد داشته باشید، احتمالاً به خاطر می‌آورید که گوئندولین کریستی نقش لوسیفر را بازی کرد و دریمِ تام استاریج را به چالشی دعوت کرد. در پایان این دریم بود که به خواسته‌اش رسید اما در انتهای فصل پیشین The Sandman لوسیفر نشان داد که می‌خواهد از او انتقام بگیرد.

اگر The Sandman نتفلیکس همان روایت کمیک را دنبال کند، به زودی شاهد انتقام لوسیفر خواهیم بود. این کاراکتر جهنم را رها می‌کند و کلیدهای جهنم را به دریم «هدیه» می‌دهد تا او تبدیل به سیبل چندین شخصیت نیرومند از افسانه‌ها، اساطیر، مذاهب و کیهان شود که می‌خواهند مکانی که این کلیدها به آن تعلق دارند را مال خود کنند.

بدین گونه می‌توان گفت که سریال Dead Boy Detectives از نظر زمان رویدادها از The Sandman نتفلیکس پیشی گرفته است. با این وجود باید گفت که این ساخته یک پروژه‌ی کهنه به شمار می‌آید. اصلاً در ابتدا قرار نبود سریال Dead Boy Detectives همچون اسپین‌آفی برای The Sandman عمل کند و ساخته‌ای برای سرویس استریم مکسِ برادران وارنر بود تا مسیر Doom Patrol را دنبال کند.

ولی در سال ۲۰۲۳ و احتمالاً به این دلیل که نقشه‌ی برادران وارنر برای پروژه‌های دی‌سی دگرگون شد، Dead Boy Detectives از برنامه‌های این شرکت کنار رفت تا نتفلیکس حقوقش را خریداری کند. چندان طول نکشید که نیل گیمن تأیید کرد این سریال به عنوان بخشی از کَنون The Sandman نتفلیکس خواهد بود.

چگونه The Sandman با Dead Boy Detectives ارتباط برقرار می‌کند؟

هر چند Dead Boy Detectives در آغاز بخشی از برنامه‌ی The Sandman نتفلیکس نبود ولی اکنون قسمتی از این دنیاست. نیل گیمن در جایگاه تهیه‌کننده‌ی اجرایی پا پیش گذاشته است و بازیگران و شخصیت‌هایی از سریال The Sandman در Dead Boy Detectives دیده می‌شوند که برجسته‌ترین آن‌ها ایفای نقش دوباره‌ی کربی هوول-باپتست به عنوان دث است.

در سیزن نخست Dead Boy Detectives چارلز و ادوین به همان شرایطی که در کمیک‌ها اشاره شد با یکدیگر رو به رو می‌شوند اما اشاره‌ای به لوسیفر یا مدرسه‌ای پر از ارواح جهنمی نمی‌شود.

اکنون این فرصت وجود دارد که کاراکترهای بیش‌تری از The Sandman در سیزن ۲ احتمالی Dead Boy Detectives حضور داشته باشند. شاید هم خود شخصیت‌های چارلز و ادوین با ایفای نقش جیدن ریوری و جورج رکسترو فرصت این را پیدا کنند تا در فصل دوم The Sandman حضور یابند. در هر حال فیلم‌برداری اپیزودهای تازه‌ی The Sandman هنوز به پایان نرسیده است و Dead Boy Detectives هم اکنون توانسته توجهات را کمی به خود جلب کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی