ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پایان دوران کراکوآیی - Banner

دوران کراکوآیی ایکس-من چگونه به پایان رسید؟

دوران کراکوآیی زمانی بود که جهش‌یافتگان و ایکس-من در نقطه‌ی اوج قرار داشتند که اکنون به پایان رسیده است

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۱:۳۰

با انتشار واپسین شماره‌ی کمیک Rise of the Powers of X یک دوره در فرانچایز ایکس-من به پایان رسید. این شماره یک حماسه‌ی چند ساله را که از سال ۲۰۱۹ و House of X و Powers of X آغاز شد را تمام کرد. کراکوآ سقوط کرده است ولی پس از نبرد نهایی بین جهش‌یافتگان و ارکیس چه چیزی باقی می‌ماند؟ آیا جهش‌یافته‌ها هنوز سرزمینی دارند که نام خانه روی آن بگذارند؟ آیا ایکس-من هنوز جاودان به شمار می‌آیند؟ و سرنوشت مویرا مک‌تاگرتی که می‌توانست بی‌شمار بار به زندگی بازگردد و در واقع توانایی‌های او بود که همه‌ی این داستان را شروع کرد چیست؟

اکنون که گرد و غبار این درگیری بزرگ به زمین نشسته است، به سراغ رویدادهای شماره‌ی پایانی Rise of the Powers of X می‌رویم تا ببینیم از این پس چه چیزی در مسیر ایکس-من قرار دارد و وضعیت جهش‌یافتگان چگونه دگرگون شده است.

خطر اسپویل

این نوشتار رویدادهای کمیک Rise of the Powers of X و موارد مربوط به پایان دوران کراکوآیی ایکس-من را لو می‌دهد. اگر نمی‌خواهید داستان برایتان اسپویل شود از خواندن این نوشته چشم‌پوشی کنید.

یازدهمین زندگی مویرا ایکس

House of X و Powers of X با به کار گیری یک پلات تویست بنیادین فرانچایز ایکس-من را زیر و رو کردند. در شماره‌ی ۲ کمیک House of X House of X نمایان می‌شود که مویرا مک‌تاگرت، زنی که برای زمانی دور و دراز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هم‌پیمانان انسانی پروفسور ایکس به شمار می‌آمد، در واقع یک جهش‌یافته است. توانایی مویر باعث می‌شود تا او پس از هر مرگ به رحم بازگردد آن هم در حالی که همه‌ی خاطرات زندگی‌های پیشین خود را دارد. مویرا چندین زندگی را صرف این کرد تا آینده‌ای بسازد که در آن جهش‌یافتگان از نابودی سنتینال‌ها جان سالم به در می‌برند و شکوفا می‌شوند. تا این جا او هر بار شکست خورده بود.

اکنون در دهمین زندگی‌اش که هشدار داده شده بود می‌تواند آخرین زندگی‌اش باشد، بلندپروازانه‌ترین نقشه‌اش را عملی می‌کند. مویرا با متحد کردن اگزویر و مگنیتو کمک می‌کند تا سرزمین برای جهش‌یافتگان در جزیره‌ی زنده‌ی کراکوآ برپا شود. جهش‌یافتگان سرانجام شکوفا می‌شوند؛ به ویژه که اکنون به راز جاودانگی پی برده‌اند.

شوربختانه، از زمان پدید آمدن سرزمین جهش‌یافتگان خیلی چیزها تغییر کرد. پس از عقب‌نشینی‌ها و خیانت‌های فراوان، واقعیت کراکوآ از رویای آرمان‌شهر مد نظر دور شد. خود مویرا به شرارت روی آورد، توانایی‌های جهش‌یافتگی‌اش را از دست داد و تبدیل به یک سایبورگ انتقام‌جوی در کنترل ارکیس (یک گروه ضدجهش‌یافتگان که در دوران کراکوآیی تهدیدی فراگیر بودند) شد. در سومین و واپسین هل‌فایر گالا نیز کراکوآ عملاً از بین رفت و بیش‌تر جهش‌یافتگان دنیا گم شدند.

در کمیک Rise of the Powers of X نشان داده می‌شود که مویرا هم به انسان‌ها و هم به جهش‌یافتگان پشت کرده است. او اکنون هم سو با خدایی تکنولوژیکی که بیرون از زمان و فضا قرار دارد و با نام انیگما (Enigma) شناخته می‌شود پیش می‌رود. مک‌تاگرت امیدوار است تا چرخه‌ی بازگشت به زندگی را با تبدیل شدن به بخش کوچکی از چیز بزرگی که همان انگیماست بشکند.

اگزویر نقشه‌های دیگری دارد. در ابتدای سری، او در زمان سفر می‌کند تا مویرا را در اول زندگی دهم خود بکشد و با حذف کردن کراکوآ یقین پیدا کند سر و کله‌ی انیگما پیدا نمی‌شود. متأسفانه او نتوانست این کار را انجام دهد. پروفسور ایکس قانع شده بود تا راه بهتری که شامل کشتن یک دختر ۱۳ ساله نمی‌شود را بیابد. راه‌حل او ساده بود: روی آوردن به انسانیت باقی‌مانده‌ی مویرا.

اگزویر به شکل تلپاتیک برای آخرین بار با مویرا پیوند برقرار می‌کند و ملاقات ابتدایی و سرنوشت‌سازشان را که در آن مویرا ایده‌ی کراکوآ را مطرح کرد به نمایش می‌کشد. چارلز به او یادآوری می‌کند که خدمت کردن به انیگما به معنای سپری کردن یک ابدیت در احساس گناه اعمالش. او از مک‌تاگرت می‌خواهد تا کار درست را انجام دهد و مکانش را به جین گری نمایان کند تا فینیکسِ دوباره زاده‌شده بتواند انیگما را یک بار و برای همیشه نابود کند.

همه چیز به واپسین گزینش مویرا بند است؛ انتخابی که در همان شماره‌ی ۲ کمیک House of X برایش زمینه‌چینی شده بود. در آن جا، دستنی به این کاراکتر می‌گوید که «من ده زندگی می‌بینم، مویرا. شاید یازده‌تا اگه در پایان انتخاب درست رو انجام بدی، ولی همه‌ش همینه». اکنون که او در پایان دهمین زندگی‌اش قرار دارد، مویرا مک‌تاگرت انتخاب درست را انجام می‌دهد. با علامت دادن به فینیکس او عملاً درجا غرق در شعله می‌شود.

این پایان مک‌تاگرت نیست. آتش فینیکس تنها او را احاطه نمی‌کند بلکه اجازه می‌دهد تا دوباره و برای زندگی یازدهم متولد شود. این بار مویرا مک‌تاگرت انسان است تا آزاد باشد زندگی را بدون ترس از بازگشت همه‌چیز به حالت اولیه در هنگام مرگ تجربه کند. چرخه سرانجام شکسته شد.

فینیکس در برابر دمینیون

سری ابتدایی Powers of X ایده‌ی دمینیون‌ها (Dominion) را خلق کرد. دمینیون‌ها شکل نهایی فرگشت دستگاه‌ها و هوشواره‌ها هستند و زمانی پدید می‌آیند که یک آگاهی به میزانی بزرگ و نیرومند می‌شود که درون یک تکینگی فرو پاشد و تبدیل به موجودی خداگونه شود که به طور همزمان در همه‌ی دوران حضور دارد.

بیش‌تر دوران کراکوآیی فرانچایز ایکس-من به این پرداخت که مستر سینیستر به دنبال تبدیل خودش به یک دمینیون است. سینیستر یک مویرا انجین ساخت؛ یک سری از کلون‌های مویرا مک‌تاگرت تا بتواند درباره‌ی دمینیون‌ها پژوهش کند، خط زمانی را بازتنظیم کند و داده‌ها را به خودش برساند. در تمام طول این مدت، مستر سینیستر با دیگر کلون‌ها ناتانیل اسکس که شامل دکتر استسیس، آریس استلاریس و مادر رایچس می‌شوند در رقابت تبدیل شدن به یک دمینیون بود.

ولی در پایان آشکار شد که همه‌ی آن‌ها فریب خوردند چرا که یک چیز دیگر هم بود. اسکس نه تنها چهار کلون از خودش ساخته بود بلکه یک هوش مصنوعی پشتیبان هم از ذهنش با نام انیگما پدید آورد. این همان انیگماست که مویرا در پایان به دنبال‌اش می‌افتد. این هوشواره منتظر بود تا کلون‌ها رقابت با یکدیگر را تمام کنند تا این که تحقیقاتشان را بدزدد و از آن برای تبدیل شدن به یک دمینیون استفاده کند. زمانی که دوران کراکوآیی به پایان می‌رسد، انیگما به عنوان بزرگ‌ترین تهدید جهش‌یافتگان شناخته می‌شود. اگر به انیگما اجازه داده شود، زمین را خواهد بلعید و آن را به دیتابیس گسترده‌ی خود خواهد افزود.

دمینیون‌ها به میزانی نیرومند هستند که تنها یک موجود کیهانی همچون گالاکتوس و فینیکس فورس می‌توانند در برابرشان بایستند. از شانس خوب ایکس-من، جین گری به لطف ایثار قهرمانانه‌ی هوپ سامرز دوباره به عنوان فینیکس بازگشته است. انیگما و فینیکس در نبردی در سراسر زمان درگیر می‌شوند و در حالی که انیگما لحظات کلیدی تاریخ ایکس-من را خراب می‌کند، فینیکس به بازسازی آن‌ها سرگرم می‌شود. اما تا زمانی که مکان راستین انیگما پنهان بماند، جین نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

هنگامی که مویرا به فینیکس علامت می‌دهد، جین موفق می‌شود تا جنگ را به خود انیگما بکشاند. با احضار نیروی صدها و هزاران جهش‌یافته‌ای که در وایت هات روم (دنیایی جیبی که فینیکس در آن متولد شد) گری با یک ضربه‌ی بزرگ تلپاتیکی به انیگما یورش می‌آورد و باعث نابودی‌اش می‌شود. از آن جایی که انیگما بیرون از زمان وجود دارد، برای همیشه در لحظه‌ی نابودی‌اش گیر می‌افتد.

آیا کراکوآ هنوز هم وجود دارد؟

جین گری پیروز پیش سایکلاپس و ایکس-من در کراکوآ بازمی‌گردد. ارکیس نابود شده است و دیگر انیگمایی نیست. شوربختانه بهای سنگینی برای این پیروزی‌ها پرداخت شد. سرزمین جهش‌یافتگان عملاً از دست رفته است و بیش‌تر جهش‌یافتگان دنیا هنوز هم در وایت هات روم گرفتار هستند. جمعیت جهش‌یافتگان زمین یک بار دیگر کاهش یافت و انسان‌ها به اندازه‌ی همیشه از آن‌ها بیزار هستند و ازشان می‌ترسند.

سری Rise of the Powers of X با یک گام تاریک دیگر برای جهش‌یافتگان به پایان می‌رسد. پروفسور اگزیور برای نزدیک شدن به مویرا مجبور شد تا با ارکیس همراه شود و حتی در خرابکاری محافظ زمین در برابر حمله‌ی نیمرود کمک کند. اکنون که او در میان دانش‌آموزانش نیز رسوا شده است، خود را تسلیم می‌کند. از ری‌لانچ From the Ashes می‌دانیم که کاراکتری با نام «زندانی ایکس» در موسسه‌ی پیشین اگزویر نگهداری می‌شود و همه‌ی نشانه‌ها خبر از این می‌دهند که این زندانی مرموز خود چارلز اگزویر است.

شماره‌ی ۵ کمیک Rise of the Powers of X این وضعیت را برپا می‌کند که در آن اعضای بازمانده از ایکس-من مجبور هستند تا بدون راهنمایی پایه‌گذارشان مشغول به بازسازی شوند. در X-Men جد مک‌کی و رایان استگمن، سایکلاپس یک تیم تازه که در پایگاه متروک ارکیس در آلاسکا مستقر هستند را رهبری می‌کند. درون سری Uncanny X-Men گیل سیمون و دیوید مارکز، روگ مسئول هدایت تیم خودش است که در نیو اورلینز قرار دارد. در Exceptional X-Men ایو ایوینگ و کارمن کارنرو، کیتی پراید و اما فراست نقش استاد را برای نسل آتی قهرمانان جهش‌یافته بازی می‌کنند. سری Phoenix استفانی فیلیپس و الساندرو میراکولو به کند و کاو آینده‌ی جین گری در حالی که دوباره با فینیکس فورس پیوند خورده است می‌پردازد.

هر چند اگر از جنبه‌ی مثبت نگاه کنید، با این که دوران کراکوآیی به پایان رسیده ولی وضعیت پیشین ایکس-من بازنگشسته است. ابتدا باید گفت که جهش‌یافتگان دنیای خودشان را در مریخ دارند که محل تازه‌ی سرزمین آراکو به شمار می‌آید. خود سرزمین جهش‌یافتگان نیز در وایت هات روم قرار دارد که در آن صدها و هزاران جهش‌یافته اکنون آزاد هستند تا انجمنی جدید بدون ترس از تلافی‌جوییِ انسان‌ها بسازند. رویای کراکوآ واقعاً تمام نشده ولی آن زمان گذشته است که ایکس-من می‌توانست خودش را از دنیایی که برای نگهبانی از آن سوگند یاد کرده بود سوا کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • "The GUY"
    "The GUY" | 3 هفته قبل

    چقدر براش هایپ داشتیم. چقدر مارول روش مانور داده بود که قراره یه اثر سنگین حماسی جنایی فلسفی باشه. و چقدر مسخره بود کلا. یک دهم قول ها رو هم اجرا نکردن. همون بهتر که تموم شد و آرزو می کنم فروش کمیک های مارول یه جوری افت کنه که مجبور شه مثل دنیای سینماییش دست به تغییر و تحول بزنه و به جای کمیک های بی سر و تا گمیک های خفن عالی منتشر کنه. مگه سری کمیک های هالک نبود؟ مارول دید فروش کمیک های هالک به شدت کم شده و کسی بهش توجه نمی کنه اجازه داد سری کمیک جدیدی به نام هالک جاودانه با موضوع ترس روانشناختی چاپ شه که واقعا این سری همه رو عاشق خودش کرد.

مطالب پیشنهادی