ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هویت واقعی بتمن - Thumbnail
کمیک بوک

چقدر طول می‌کشد تا پلیس از هویت واقعی بتمن آگاه شود؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text] در طول 8 دهه، شخصیت بتمن تبدیل شده به یکی از مشهورترین ابرقهرمانان دنیای کمیک‌ها و حتی عده‌ای از طرفداران این شخصیت را به این باور رسانده که با منابع مالی کافی و تلاش ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در طول 8 دهه، شخصیت بتمن تبدیل شده به یکی از مشهورترین ابرقهرمانان دنیای کمیک‌ها و حتی عده‌ای از طرفداران این شخصیت را به این باور رسانده که با منابع مالی کافی و تلاش زیاد می‌توان در دنیای واقعی نیز تبدیل به این ویجلنتی شد. اما اگر ماجراهای او در دنیای واقعی جریان داشتند، چقدر طول می‌کشید تا اداره پلیس شهر گاتهام از هویت واقعی بتمن، یعنی بروس وینِ عیاشِ میلیاردر، آگاه شود؟

هم نویسندگان کمیک‌ها و هم خوانندگان آن‌ها همیشه این سوال را در پس ذهن خود داشته‌اند ولی با توجه به این که داستان‌های بتمن در دنیایی فانتزی و تا حدودی علمی-تخیلی جریان دارد، تقریباً غیرممکن است تا به نتیجه‌ای مشخص رسید.

غار پیشرفته او که پر از متحدان، ابرکامیپوترها، تجهیزات نظامی و وسایل نقلیه است برای او المان سورپرایز کردن را فراهم می‌کند... اما حتی بتمن هم نمی‌تواند تا آخر عمر از دست قانون فرار کند.

در حالی که تا به حال خبرهای نسبتاً زیادی از دستگیری افرادی در دنیای واقعی که خود را «ابرقهرمان» می‌خواندند توسط پلیس شنیده‌ایم اما شخصیتی مثل بتمن نه تنها برای پلیس محلی، بلکه حتی برای پلیس ایالتی هم دردسر بزرگی برای دستگیری خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین ماجراهای «ابرقهرمانان دنیای واقعی»، شخصی با هویت فینیکس جونز (Phoenix Jones) و با نام واقعی بن فودر (Ben Fodor) بود که در سال 2011، پس از دستگیری توسط پلیس، جلوی دادگاه و در جمع خبرنگاران نقاب از چهره‌اش برداشته شد.

فینیکس جونز؛ نقابداری واقعی که به دام پلیس افتاد
فینیکس جونز؛ نقابداری واقعی که به دام پلیس افتاد

بن فودر در زندگی عادی‌اش یک مبارز هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) بود و با وجود این که مثل بتمن به نهایت مهارت‌های بدنی بشر دست نیافته ولی توانست با هویت فینیکس جونز از چند مورد زورگیری و ضرب و جرح جلوگیری کند. او حتی مورد اصابت چاقو و گلوله هم قرار گرفته بود اما به لطف «لباس ابرقهرمانی‌اش» آسیبی جدی به او وارد نشد.

فینیکس جونز احتمالاً نزدیک‌ترین مورد به ابرقهرمانان دنیای واقعی باشد که تا به حال دیده‌ایم اما خیلی طول نکشید تا اداره پلیس شهر سیاتل بتواند او را دستگیر کند، به خصوص بعد از انتشار ویدیویی از فودر در سطح اینترنت. از طرفی دیگر، وجود ویجلنتی‌ای با منابع زیادی مثل بتمن باعث می‌شود تا او سریعاً وارد لیست «تحت تعقیب‌های اِف‌بی‌آی» شود.

بروس وین در طول زمان فعالیتش به عنوان بتمن لیستی بلند بالا از خلاف‌هایی مثل ضرب و شتم، حبس غیرقانونی، دستکاری مدارک پلیس و حتی نقض تمام قوانین رانندگی به لطف بتموبیل را به نام خودش ثبت کرده. با وجود چنین مواردی برای بتمن، فقط کافی است چند شب به کار همیشگی‌اش بپردازد تا پلیس‌ها مثل مور و ملخ سریع‌تر از چیزی که فکرش را کند به دنبالش بیافتند.

در بخش «سوالات عملی-تخیلی» وبسایت ردیت، این سوال مطرح شد که چقدر طول می‌کشد تا هویت واقعی بتمن مشخص شده و پلیس از چه روشی این کار را انجام می‌دهد؟

یکی از کاربران در پاسخ به این پرسش بیان کرده خیلی طول نمی‌کشد تا هویت واقعی بتمن مشخص شود. او توضیح داده در داستان Prey از کمیک‌های Legends of the Dark Knight که وقایع آن 18 ماه بعد از ظهور بتمن اتفاق می‌افتد، هوگو استرینج (Hugo Strange - یکی از ویلن‌های دنیای دی‌سی که روان‌پزشک است) با بررسی تجهیزاتی به جا مانده از بتمن در صحنه‌های جرم، نوع خلافکارانی که جزو اهدافش هستند، مشخصات بدنی و فیزیکی بتمن و مقایسه این داده‌ها با اطلاعات پلیس توانست به هویت واقعی بتمن پی ببرد.

نتیجه فعالیت هوگو استرینج این شد که بتمن باید فردی با ثروت زیاد، از نظر بدنی در بهترین حالت و از طرفی هم نسبت به خلافکاران دنیای زیرزمینی شهر گاتهام کینه‌ای شخصی داشته باشد. با توجه به تمام موارد، لیست مضنونین خیلی کوتاه می‌شود. فردی که چندین حساب بانکی پُر و پیمان، وقت آزاد برای بدن‌سازی و تمرین در چندین سبک مبارزه، دسترسی به تجهیزات نظامی دارد و از طرفی هم والدینش را در جنایتی از دست داده؟ پس مطمئناً این بروس وین است که زیر نقاب بتمن مخفی شده!

هوگو استرینح؛ روان‌شناسی که از هویت واقعی بتمن آگاه شد
هوگو استرینح؛ روان‌پزشکی که از هویت واقعی بتمن آگاه شد

یکی دیگر از کاربران ردیت هم ادعا می‌کند دقیقاً 1 ماه بعد از پیدا شدن سر و کله بتمن در رادار نیروهای امنیتی، هویتش مشخص می‌شود. تئوری این کاربر این است که چندین هواپیمای بدون سرنشین و پهپاد نظامی نیاز است تا به صورت دوره‌ای به دنبال نشانه‌ها و اثرات حرارتی به جا مانده از بتموبیل بگردند. وقتی که ردی از آن پیدا کنند، از پهبادهای با کیفیت تصویر بالاتر و به صورت مادون قرمز استفاده می‌شود.

بعد از چند روز هم وزارت دادگستری آمریکا دوربین‌ها و سنسورهای های‌تک (High-Tech) بیش‌تری را در مسیرهای معمول بتموبیل که در طول مأموریت‌ها استفاده می‌کند، قرار می‌دهد. حتی با وجود تونل‌های مخفی و میانبرهایی که بتمن در سراسر شهر گاتهام از آن‌ها استفاده می‌کند، می‌توان یک شبکه از مسیرهای تردد وسیله نقلیه او طراحی کرد که منجر به پیدا شدن خیلی از مسیرهای مخفی شوالیه تاریکی می‌شود.

در نهایت با به دست آوردن تصاویر کافی از ماشین بتمن، زره و انبار تجهیزات او به علاوه هر گونه مدرک فیزیکی‌ای که شوالیه تاریکی در هر کدام از درگیری‌هایش به جا می‌گذارد، اف‌بی‌آی شروع به گشتن برای یافتن سفارشات خرید از تجهیزاتی که به تکنولوژی بتمن شبیه هستند می‌کند.

برای دستگیری بتمن نیازی نیست به خود او حمله کنند
برای دستگیری بتمن نیازی نیست به خود او حمله کنند

وزارت دادگستری آمریکا تمام تکه‌های انبار تجهیزات جنگی بتمن را مثل یک پازل کنار هم می‌گذارد و با در نظر گرفتن بودجه بی‌منطق و زیاد بخش تحقیق و توسعه شرکت وین به نتایج جالبی می‌رسد. به احتمال زیاد هم نیروهای فدرال به جای این که مستقیماً به دنبال بتمن در خیابان‌ها بیافتند، بروس وین را در حالی که در دفترش روی صندلی نشسته دستگیر می‌کنند تا از خطر درگیر شدن با شوالیه تاریکی خلاص شوند.

اگر بتمن دنیای واقعی آدم عاقلی باشد، که حتماً هم اینطور است، تا جای ممکن کم‌تر از بتموبیل استفاده می‌کند. به غیر از پهبادها، احتمال این که بتموبیل در ترافیک شهر گاتهام گیر کند خیلی زیاد است و در این صورت حتی یک گشت عادی پلیس هم می‌تواند به سراغش بیاید.

بهتر است بتمن تانک زرهی‌اش را در جایی مخفی کند و موتور آن را فقط برای فرار سریع بعد از این که حساب کار چند خلافکار را کف دستشان گذاشته روشن کند. این کار نسبت به درگیری‌های بزرگی که در کمیک‌ها، لایواکشن‌ها و بازی‌های ویدیویی از بتموبیل می‌بینیم منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

بتموبیل، موهبت و در عین حال دردسری بزرگ
بتموبیل، موهبت و در عین حال دردسری بزرگ

حتی اگر از قضیه بتموبیل نیز بگذریم، بتمن نسبت به مدارکی که در صحنه‌های جرم از خودش به جا می‌گذارد نیز باید حساس باشد. چیزی به سادگی یک بترنگ که وارد شانه یکی از افراد مافیا شده هم می‌توان به دست اف‌بی‌آی مدرکی برای بررسی بدهد.

تمام چیزی که در این زمینه نیاز است متوجه شدن یکی از پیمانکاران خصوصی تجهیزات بتمن (شرکت‌هایی که قطعات کامپیوتر، زره و سلاح‌هایش را می‌سازند) نسبت به نتایج کارشان بعد از شروع پرسش نیروهای فدرال است تا همه چیز خراب شود.

و مورد دیگری که می‌تواند کار صد ساله را یک شبه پیش ببرد، خون است! بله، نمونه‌های خونی که از بتمن در هر کدام از درگیری‌هایش به جا می‌ماند، و باید اشاره شود بتمن خیلی زیاد در درگیری‌هایش دچار خون‌ریزی‌های شدید می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های او خواهد بود.

مطمئناً بتمن حتی فرصت ندارد تجهیزاتی که از خودش به جا می‌گذارد را تا قبل از رسیدن پلیس پاک‌سازی کند، چه برسد به این که در محل وقوع درگیری بماند و تمام قطرات خونی که ریخته را محو کند.

در نهایت، بتمن مثل اکثر قاتلان سریالی، هر شبی که فعالیتش را ادامه دهد یک قدم به لو رفتن هویت و دستگیر شدنش نزدیک می‌شود.

انبار تجهیزات خفاش شکل بتمن. چند نفر در دنیا به چنین چیزی دسترسی دارند؟ چند نفر می‌توانند آن را بسازند؟
انبار تجهیزات خفاش شکل بتمن. چند نفر در دنیا به چنین چیزی دسترسی دارند؟ چند نفر می‌توانند آن را بسازند؟

اگر بتمن فعالیتش را محدود به یک یا دو روز در ماه کند و به صورت پراکنده و بدون برنامه پیش برود، مدت زمان بیش‌تری برای پلیس طول می‌کشد تا بتواند یک الگو از فعالیتش طراحی کند. اما بتمن کسی نیست که منتظر یک گوشه بنشیند. نه جرم و جنایت و نه شوالیه تاریکی چند روز در ماه را مرخصی نمی‌گیرند.

اگر بتمن مثل کمیک‌ها هر شب بیرون بیاید، احتمالاً حتی به یک سال هم نرسد تا نیروهای امنیتی به هویت واقعی‌اش پی ببرند. اما شاید سوال اصلی این نباشد که «چقدر طول می‌کشد تا پلیس از هویت واقعی بتمن آگاه شود؟» بلکه باید پرسید «آیا اصلاً نیروهای امنیتی می‌خواهند او را دستگیر کنند یا نه؟»

در اوایل فیلم شوالیه تاریکی دیدیم واحد جرایم گسترده وقتی برنامه‌ای برای دستگیری بتمن می‌چیدند به شوخی اسامی غیرمحتملی را برای هویت واقعی او لیست می‌کنند چون علاقه‌ای به دستگیری بتمن واقعی ندارند.

بتمن بسیاری از کارهای سخت را برای اداره پلیس گاتهام انجام می‌دهد که باعث می‌شود این اداره دردسر کم‌تری در برخورد با خلافکارهای بزرگ و بسیار خطرناک شهر داشته باشد. شاید این گونه آسان‌تر بشود درک کرد چرا کمیسر گوردون وقتی خلافی از بتمن می‌بیند آن را زیر سبیلی رد می‌کند.

تا وقتی بتمن دنیای واقعی مرتکب قتل نشود (که با توجه به قانون خودش احتمال انجام قتل توسط او کم است) و خسارات مالی و آسیب‌های عمومی را تا جای ممکن به حداقل برساند، منطقی به نظر می‌رسد تا مقامات امنیتی کشور ایالات متحده آمریکا نخواهند او را پشت میله‌های زندان ببینند. صد البته اخاذی کردن از یکی از میلیاردهای کشور با دانستن هویت مخفی او هم می‌تواند منبع درآمد و اهرم فشار خوبی برای آن‌ها باشد. شبیه همان کاری که آماندا والر در دنیای کمیک‌ها با بتمن می‌کند.

پس شاید هویت واقعی بتمن خیلی زودتر از حد انتظار مشخص شود ولی احتمالاً او برای سال‌های سال تا وقتی نظر مثبت مردم را سمت خودش داشته باشد و برای خود دشمنی بین مقامات دولتی، امنیتی و نظامی نتراشد، به فعالیتش ادامه می‌دهد.

بتمن تا وقتی که موی دماغ افراد گردن کلفت نشود پلیس را همسوی خودش دارد
بتمن تا وقتی که موی دماغ افراد گردن کلفت نشود پلیس را همسوی خودش دارد

اما اگر در دنیای واقعی با بتمنی مواجه بودیم که بدون توجه به نتایج فعالیت‌هایش، به راحتی با هر کسی در می‌افتاد و از انجام قتل نیز ابایی نداشت، خیلی زود به دردسر می‌افتاد. ورژنی از بتمن که نمونه آن را در فیلم بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت دیدیم و با عنوان بتفلک (Batfleck) معروف است.

نظر شما چیست؟ آیا با این تئوری‌ها موافقید؟ یا تئوری دیگری برای لو رفتن هویت و دستگیری بتمن در سرتان وجود دارد؟ نظراتتان را با ویجیاتو به اشتراک بگذارید.

[/vc_column_text][vc_message message_box_color="black" icon_fontawesome="fa fa-book"]

بیش‌تر بخوانید:

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • فحرنگللمگرفکزک
  فحرنگللمگرفکزک | ۲۷ شهریور ۱۳۹۹

  منم موافقم شما دارین بتمن رو با اون یارو فونیکس مقایسه میکنید

 • kian
  kian | ۱۰ شهریور ۱۳۹۹

  من با نظر امیر جان کا ملا موافقم نویسنده با بتمن مگه مشکل دارد حتی در تن به تن هم کسی حریف بتمن نیست در کمیک و انیمیشن جنجالی 2 the dark knight returns وقتی دولت دید که کسی حریف بتمن نمیشود سوپرمن رو فرستادند سر وقت بتمن . بتمن حتی با دولت هم در میوفتد تا کار درست رو انجام بده و مهم ترین چیز این است که او میداند چه کاری درست است

 • amirbat
  amirbat | ۹ شهریور ۱۳۹۹

  اول از همه با اوایل نظر امیر جان موافقم دوم متاسفم برای نویسنده بنظر من نویسنده شخصیستی که میخواد تو اینده پلیس بشه یا به پلیس ها خیلی علاقه داره تو با این متن توهین بسیار بزرگی به بتمن کردی بتمن یک نابغه بیلیونر است تو میگی بتمن ابزارش رو سفارش بده بتمن خودش نابغه و صاحب شرکتی که 21 ماهواره در فضا و پیشرو در زمینه ساختو ساز ابزار الات بعد بتمن تا اخر عمر از همون تجهیزات قدیمی استفاده نمیکنه اون یارو که میگه هوگو استرنج بتمن رو چجوری شناسایی کرده اون با نشانه های فیزیکی بتمن رو شناسایی کرد حالا بتمن در دنیای واقعی همونطوری نمیاد علاوه بر ماسک چهره ی زیریشو گریم و لنز میزاره تو داری بتمن رو با فونیکس میکنی اون مبارز خیمبانی بنظر من اون یارو یه بیخانمانی بود که دنبال خانه بود که منساب ترین خانه برای او زندان بود جایی که هم غذا بود و هم به لطف مهارتهای رزمیش تو زندان میتونه ادم گردن کلفتی بشه بعد اون یارویی که میگه میتونن با موتور گرمایی رد موتور بتموبیل رو بزنن مگه بتموبیل موتور گرمایی اونجا میذاره که اونها بتونن بارد گرمایی اون رو دنبال کنن اخرش پلیس ها چهار تا بهپاد داغان رو به دنبال بتمن میفرستن و بتمنهم با استفاده از emp همه ی اونهارو مختل میکرد نویسنده فقط خواسته با خراب کردن بتمن یک متنی گذاشته باشه که از این طریق پول در بیاره بعد در فیلم بتمن اغاز کرد کمیسر لوب همهی پلیس ها و fbi راه انداخت بدنبال بتمن ایا اونها تونستن خیر یاا در انیمیشن بتمن اسالت ان ارکام اماندا والر که کاندیدای ریاست جمهوری بود برای کشتن ریدلر که اطلاعت دولت رو حک کرده بود نیروهای ویژه رو فرستاد بتمن امد و پدر همه ی انها رو در اورد یا در انیمیشن جهانی بازگشت شوالیه تاریکی دو وقتی دیدن هیچکی حریف بتمن حتی در سن 70 سالگی نمیشود سوپرمن رو فرستاد که با کمی ارفاق بتمن پیروز شدبتمن از پلیس ها پیروی نمیکند بلکه هر کاری که نیاز است رو انجام میدهد یک از جملات او ((هر کسی که لیاقت دارد پیروز میشود))) یعنی تو باید تلاشت رو بکنی تا پیروز بشی.

 • Amir5455
  Amir5455 | ۲۳ تیر ۱۳۹۹

  به نظرم بروس وین با توجه به قدرتی که داشت میتونست مرگ خودشو جعل کنه و ثروتش هم به آلفرد بده و فقط به صورت بتمن به فعالیت ادامه بده و کسی هم به فرد مرده شک نمی کنه از طرفی به ثروتش هم از طریق آلفرد دسترسی داره، البته این دغدغه ها توی دنیای واقعیه وگرنه تو دنیای کامیک که مردم به خاطر یه عینک تشخیص نمیدن کلارک کنت همون سوپرمنه دیگه فهمیدن هویت بتمن خیلی سخته.

 • Derday
  Derday | ۲۸ مهر ۱۳۹۸

  اسمش شوالیه ی تاریکی به نظر من اگه قرار باشه وجود داشته باشه بهتره که مخفی بمونه پلیس داره کهر اشتباه میکنه که میخواد دستگیرش کنه بتمن با تاریکیاش قشنگه

 • محمد
  محمد | ۲۷ مهر ۱۳۹۸

  توی تخیلیاته بهتره بذاریم همونجا هم باشه جاش قشنگ و درخشانه بیاید با احتمال و اعداد خدشه دارش نکنیم

مطالب پیشنهادی