ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی بازی کارتی UNO

یا همان هفت خبیث خودمان

۲

گاهی باورش سخت است که یک دسته کارت چقدر می‌تواند سرگرم کننده باشد. در بازی‌های کارتی خبری از صفحه‌ای بزرگ و مهره‌های زیبای بازی‌های رومیزی نیست اما این بازی‌ها هم می‌توانند به همان اندازه هیجان‌انگیز و مفرح باشند و در عین حال یادگیری آن‌ها ساده‌تر هم باشد. در این مدت که مجبور هستیم برای سلامت خودمان و همه جهان در خانه‌هایمان بمانیم، تصمیم گرفتیم بیشتر به سراغ‌ بازی‌های دورهمی برویم که می‌توانید به راحتی آن‌ها را با اعضای خانواده یا به صورت آنلاین با دوستانتان تجربه کنید و خب UNO (اونو) یکی از معروف‌ترین و بهترین آن‌هاست.

اگر با بازی کارتی «هفت خبیث» یا همان «هفت کثیف» آشنایی دارید و آن را بازی کردید، UNO به آن صورت دیگر نیازی به معرفی ندارد. قوانین تا حد بسیاری شبیه هستند و خب تجربه هفت خبیث با قوانین خودتان (ما در جمع‌های دورهمی برای گفتن کلمه‌های من و تو جریمه در نظر می‌گیریم) لذت خودش را هم دارد و نیازی به خرید بازی نیست. اما از طرفی اگر تا به حال اسم هیچ کدوم از این دو بازی را نشنیده‌اید یا می‌خواهید با دوستانتان آنلاین بازی کنید، بهتر است پس با خود UNO به طور کامل آشنا شویم.

دستتان را خالی کنید

هدف نهایی در اونو این است که دست خودتان را خالی کنید تا برنده شوید. به هر شخص در بازی ۷ کارت داده می‌شود و باقی کارت‌ها در وسط میز به صورت یک دسته قرار می‌گیرد. یک کارت از روی دسته برداشته می‌شود و روی میز گذاشته می‌شود و حالا بازی آغاز می‌شود و به نوبت هر کس کارتی روی آن می‌گذارد. اما کارت‌های بازی و قوانین UNO چی هستند؟

بازی UNO

بازی از نفر سمت چپ پخش کننده کارت‌ها یا به انتخاب خودتان آغاز می‌شود و در جهت گردش ساعت‌ ادامه می‌یابد. نفر اول باید کارتی روی زمین بگذارد که رنگ، شماره یا نماد آن با کارت روی زمین یکسان باشد. فرض کنید کارت ۵ زرد روی زمین است، در این صورت بازیکن اول باید کارتی با عدد ۵ یا کارتی زرد رنگ روی زمین بگذارد. به همین ترتیب نوبت بازیکن بعدی می‌شود و همین روند ادامه پیدا می‌کند. اما به غیر از کارت‌های اصلی که از اعداد ۱ تا ۹ و در چهار رنگ هستند، ۴ کارت ویژه هم در UNO وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

کارت برگرداندن جهت یا Reverse
بازی UNO

با کارت ریورس میم‌های اینترنتی بی‌شماری هم درست می‌کنند.

این کارت جهت حرکت بازی را عوض می‌کند. اگر برای مثال بازی در جهت گردش‌های ساعت می‌چرخد و نفر بعدی این کارت را روی زمین بگذارد، جهت عوض شده و حالا نوبت نفر پیش از او می‌شود تا دوباره بازی کند. از این کارت تنها در حالتی می‌توانید استفاده کنید که رنگ آن با رنگ کارت روی زمین یکسان یا کارت ریورس دیگری روی زمین باشد. اگر کارتی که اول بازی روی میز گذاشته می‌شود، کارت Reverse بود می‌توانید آن را به دسته برگردانید یا بازی را از جهت مخالف آغاز کنید.

کارت Skip یا رد کردن نوبت

اگر یکی از بازیکن‌ها در نوبتش کارت اسکیپ یا رد کردن نوبت را روی میز قرار دهد، نفر بعدی نوبتش را از دست می‌دهد و در عوض فرد کناری‌اش بازی را ادامه خواهد داد. درست مانند کارت Reverse، تنها زمانی مجاز به استفاده از کارت اسکیپ هستید که رنگ آن با رنگ کارت روی زمین تطابق داشته باشد یا آنکه کارت اسکیپ دیگری رو باشد. در صورتی که کارت اول بازی هم Skip در آید، می‌توانید یا آن را به دسته برگردانید یا آنکه نفر بعد از شخص کنار پخش کننده کارت بازی را شروع می‌کند.

بازی UNO
کارت Draw Two یا کشیدن دو کارت

این یکی از کارت‌های مهمی است که نفر بعد از شما را حسابی به دردسر می‌اندازد. با گذاشتن این کارت نفر بعدی مجبور است از کارت‌های وسط دو کارت بردارد و نوبتش را هم از دست دهد. شرط استفاده از این کارت هم همچنان این است که رنگ آن با کارت‌ زمین یکسان یا کارت Draw Two دیگری روی زمین باشد. در واقع این کارت نقش همان ۷ در بازی هفت خبیث را دارد با این تفاوت که تکرار آن باعث بیشتر شدن کارت‌های نفر بعد نمی‌شود.

بازی UNO
کارت‌های وحشی یا Wild

دو کارت مخصوص دیگر بازی UNO کارت‌های Wild هستند که اهمیت بسیار بالایی دارند. یکی از این کارت‌ها، Wild و دیگری Wild Draw Four نام دارد. از کارت وحشی یا Wild را هر زمان و حالتی می‌توانید استفاده کنید و این کارت رنگ کارت‌های بعدی را به انتخاب شما تغییر می‌دهد. برای مثال فکر کنید آخرین کارت روی زمین، ۳ آبی است اما شما کارت‌های قرمز بیشتری در دست دارید. این کارت را روی زمین می‌گذارید و به بقیه اعلام می‌کنید که از این به بعد بازی رنگ قرمز خواهد بود و این روند تا جایی ادامه می‌یابد که بازیکنی با کارتی رنگ زمین را تغییر دهد. مثلا آخرین کارت ۸ قرمز باشد و بازیکنی روی آن ۸ سبز بگذارد.

کارت آخر و بهترین، کارت Wild Draw Four است. با استفاده از این کارت نه تنها می‌توانید رنگ زمین را تغییر دهید بلکه نفر بعدی باید ۴ کارت از دسته بردارد و نوبتش را هم از دست دهد. اما تنها در صورتی اجازه استفاده از این کارت را دارید که هیچ کارت دیگری قابل استفاده نباشد. اگر این قانون را رعایت نکنید، دیگر بازیکن‌ها می‌توانند ادعا کنند که بلوف زده‌اید. اگر حق با آن‌ها باشد باید ۴ کارت بردارید و اگر واقعا بلوف نزده باشید، شخص ادعا کننده باید ۶ کارت به عنوان جریمه حدس اشتباهش بردارد.

اگر هیچ کارتی قابل استفاده نبود چی؟

بدون شک پیش خواهد آمد که در نوبتتان نه کارتی دارید که رنگش با کارت آخر یکسان باشد و نه عددش. در این حالت باید از دسته کارت‌های روی زمین یک کارت از رو بردارید و اگر کارت برداشته شده قابل استفاده بود، می‌توانید آن را بلافاصله روی زمین بگذارید. برای جذاب‌تر کردن بازی می‌توانید قوانین مخصوص خودتان را هم به UNO اضافه کنید. برای مثال هر بازیکنی که در صحبت‌هایش از کلمات مشخصی استفاده کرد باید به عنوان جریمه کارت بردارد. انتخابش با شماست.

بازی UNO
فراموش نکنید داد بزنید «اونو»!

یکی از جذاب‌ترین قانون‌های بازی که آن را حسابی چالش‌برانگیزتر می‌کند، این است که اگر تنها یک کارت در دستتان باقی بماند بلافاصله باید بگویید «اونو». اگر کسی زودتر متوجه شد که شما یک کارت دارید و بهتان یادآوری کرد، باید به عنوان جریمه دو کارت بردارید. بازی با تمام شدن دست بازیکن نفر اول تمام می‌شود. حالا باید امتیازها را جمع آوری کنید و هر کسی که زودتر به امتیاز ۵۰۰ برسد، برنده است. البته که می‌توانید این سقف امتیاز را به دلخواه خودتان تغییر دهید یا مشخص کنید که برنده هر کسی است که صرفا همان راند دستش را زودتر خالی کند.

بیشتر بخوانید:

امتیاز کسب شده برای برنده، به ازای کارت‌هایی است که در دست دیگر بازیکن‌ها باقی مانده. کارت‌های اعداد ارزش همان عدد خودشان را دارند، سه کارت اسکیپ، ریورس و Draw Two بیست امتیازی و کارت‌های Wild نیز ۵۰ امتیازی هستند. برای تجربه UNO باید بین ۲ تا ۱۰ نفر باشید.

اما چطوری UNO رو بازی کنیم؟

خوشبختانه نسخه فارسی سازی شده و با کیفیت UNO در فروشگاه‌های اینترنتی و مراکز فروش کتاب و بوردگیم به فروش می‌رسد و قیمت بسیاری مناسبی هم دارد. یک بسته بازی در حال حاضر قیمتی نزدیک به ۳۰ هزار تومان دارد. اما می‌توانید این بازی را به صورت آنلاین و از پلتفرم‌های مختلف نیز با دوستانتان از راه دور بازی کنید. بازی ویدیویی UNO روی تقریبا هر کنسولی که فکرش را بکنید، از پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ گرفته تا کنسول‌های این نسل و نینتندو سوییچ عرضه شده است. از طرفی دیگر اپلیکیشن آن نیز برای هر دو پلتفرم iOS و اندروید منتشر شده.

.کپی شد https://vgto.ir/3kw

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
aliMohammad reza آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ali
مهمان
ali

وقتی کارت های انبار تموم میشه باید چی کار کرد؟؟

Mohammad reza
مهمان
Mohammad reza

جالب بود….

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...