ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

یادداشتی در باب سریال پایتخت 6 – واقعی‌تر از مستند

چرا مخالفان سریال زورشان آمده است؟

۳۴

با پایان یافتن نسبی سریال پایتخت ۶ (باید منتظر قسمت فاینال آن بعد از شکست کرونا باشیم) حجم انتقادات به سوی این سریال از طرف جریان خاصی بسیار زیاد شد؛ جریانی که فصل قبلی (پنجم) سریال را ستایش می‌کردند و حالا همگی در مقام منتقدین سرسخت سریال برآمده‌اند. اما مشکل آنها چیست و پایتختی که توسط صدا و سیما به زیر تیغ سانسور برده شده، چطور همچنان برای آنها هضم نشدنی است؟ در این یادداشت مازیار وکیلی، منتقد سینمای کشورمان نگاهی به ماجرای سانسور پایتخت و چرایی آن و در نهایت دلیل مشکلی که برخی افراد با آن دارند پرداخته است.

مازیار وکیلی،‌منتقد سینما:

در همین اول کار باید این مساله را روشن کنیم که فعالان فرهنگی اصول گرا ذهنیتی پادگانی دارند. برای آن‌ها دستور زدن یک فیلم از مرکز (شما بخوانید بالا) صادر می‌شود و چون بودجه و پول زیادی هم در اختیارشان قرار می‌گیرد و نوشته‌هایشان ضمانت اجرایی دارد با اینکه در فضای فرهنگی اقلیت هستند اما می‌توانند یک محصول هنری را نابود کنند. آن‌ها یا می‌توانند مثل «پایتخت پنج» محصولات هنری را با پول بخرند و آن را با مضامین دلخواهشان پر کنند یا اگر آن محصول اندکی از عقایدشان تخطی کند با حمله به آن و سانسوری که اعمال می‌کنند آن محصول را از کیفیت نهایی تهی نمایند. آن‌ها هنرمند را بوقچی/وسیله‌ای می‌بینند که باید عقاید آن ها را جار بزند. پول خوب هم می دهند و صادقانه کیفیت نهایی کار برایشان مهم نیست. مهم انتقال پیام هسته سخت قدرت با اتکا به پول بی زبان نفت است.

سریال پایتخت 6

آنها تمام گلوگاه های رسمی فرهنگی را در اختیار دارند و همین باعث شده کار کردن برای آن بخش‌های فرهنگی کشور که وظیفه تولید محصول فرهنگی و هنری سرگرم کننده را بر عهده دارد سخت تر شود. پایتخت شش نمونه اعلا چنین رویکردی به محصولات هنری است. صدا و سیما و اسپانسرش (که توسکا باشد) پولی داده و سریالی تولید کرده، بدون اینکه به خط و ربط داستانی، خلاقیت تیم سازنده و هر چیز دیگری که به بخش فنی یک سریال مرتبط باشد کاری داشته باشد؛ آن جاهایی را که به نظرش نالازم آمده دور ریخته و چیزی را روی آنتن فرستاده که فکر می کرده خوب است. اما اصول گرایان به همین هم اعتراض دارند. علت این اعتراض چیست؟ علت اعتراض این است که برخلاف سری قبلی پایتخت، این یکی (فصل ششم) منویات آنان را دنبال نمی کند، پس باید به آن حمله کرد که یا سازندگان بی خیال ساخت سری های بعدی شوند و یا همان مسیری را ادامه دهند که در سری پنج شاهد آن بودیم. محصول چنین نگاهی به هنر وضعیت امروز صدا و سیما است و نگاهی پادگانی که دستورات را ارسال می‌کند و بدنه سازمان هم همان دستورات را بدون کاستی اجرا می کند. نتیجه؟ دور شدن هر چه بیشتر از تلویزیون و خداحافظی با شبکه‌ها و برنامه‌های آن در آینده نه‌چندان دور که همین الان هم تا حد زیادی رخ داده است. چرا؟ چونکه این رسانه بلندگو بودن یک جریان خاص بودن را به سرگرمی ترجیح داده است.

در نهایت باید پرسید علت این همه جار و جنجال بر سر پایتخت چیست؟ دعوا قطعا بر سر مسائل فنی و هنری سریال نیست که اگر بود داقل ده درصد از نقدهای مخالفان سریال به این مووضع اختصاص پیدا می‌کرد. مشکل اما در جای دیگری است و از آنجا آب می‌خورد که مخالفان سریال، خصوصا مخالفان ایدئولوژیک آن در پایتخت تصویری خیلی واقعی از جامعه ایران دیده‌اند که طاقتشان آن را تاب نیاورده است. تصاویری واقعی از خانواده‌ و دین‌داری، از روابط و بیکاری و همچنین فرصت طلبی فزاینده جامعه ایران که محصول دخالت نهادهای گوناگون در تمام شئون زندگی ملت است.واقعیت اینجاست که اکثر قریب به اتفاق مردم ایران بسیاری از تعاریف اجتماعی، سیاسی و مذهبی را با تعریف نیم قرن پیش نمی‌شناسند. خانواده‌ها دیگر خانواده‌های سابق نیستند و مردم برای رسیدن به قدرت و نان شب، هر کاری می‌کنند.

سریال پایتخت 6

امروزه در جامعه ایران، خانواده محلی است پر از تناقض، از هم گسیختگی و آشفتگی که آنقدر مشکلات سرش ریخته که دیگر جایی برای صفا و صمیمین و عشق در آن باقی نمی‌ماند. پایتخت (فارغ از کیفیت نهایی اثر) واقعیت جامعه ایران است که بخش‌های فرهنگی مختلف کشور سعی داشته‌اند آن را سالها پنهان کنند؛ آنها خیلی همت کنند در نهایت تمام مشکلات را بر سر دست بیگانه و دشمن خارجی می‌اندازند و دیگران را مسئول آشفتگی حاکم در ایران. این عادت آنهاست و ادبیاتی هم که به کار می‌برند همین موضوع را تاکید می‌کند. همه نهادها یا حرف «دیگران» را می‌زنند یا حرف نفوذی و دشمن و غرب زدگی و همه چی را به دشمن ربط می‌دهند. تولیدات این دسته از منتقدین مخالف نهایتا به آثار ده نمکی و شورجه می‌رسد و مدعی همه چیز و همه کس هستند اما توانایی ساختن یک کلیپ قابل دفاع هم ندارند چه برسد به ساخت یک سریال.

تصور آنها از محصول فرهنگی خوب و کامل صرفا «فیلم خروج» حاتمی کیا است. آنها در مباحث هنری تعریف درستی ندارند و تا یک محصول عادی را خراب نکنند (مثل پایتخت ۵ که توسط آنها خراب شد) ول کن ماجرا نیستند که نیستند. نتیجه این برخوردها هم نهایتا سر بر آوردن ده‌نمکی‌ها و طالب زاده‌ها در وادی هنر است؛ ناگفته نماند آنها حتی به حاتمی کیا هم رحم نکردند و برای صحت این ادعا کافیست محصولات حاتمی کیا بعد از همکاری با سازمانی چون اوج را ببینید تا دستتان باید چطور با یک فیلمساز خوب و هنرمند بازی می‌کنند و با او چه‌ها نمی‌کنند.

در نهایت باید گفت پایتخت شاید سریال کاملی نباشد اما خیلی واقعی‌تر از هر مستندی است و همین مساله هم برخی دوستان را بدجوری آزار داده است.

.کپی شد https://vgto.ir/3nc

34
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
21 نظرات
13 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
27 نویسندگان دیدگاه
سایهعلیرضاMohammad Aminجوکر آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
سایه
مهمان
سایه

خیلی ناجوانمردانه و سلیقه ای …

علی
مهمان
علی

با مطالعه خط اول، تاحدودی به انچه که قرار است بخوانم، شناخت پیدا کردم و با مطالعه کامل به این نتیجه رسیدم که وقتم را صرف خواندن نقد ابکی یا بهتر بگویم انقام‌جویی شخصی از طیف خاصی، هدر داده ام. برام ملموس شد که نقد کننده نه از دید هنری و اجتماعی، بلکه با دید کاملا افراطی و مقرضانه دست به نقد زدند، بگونه ای که بیشتر به یک تصفیه حساب سیاسی شبیه هست تا به یک نقد منصفانه،! و نه خطاب به اقای وکیلی، بلکه صرفا جهت اگاهی : – هر چیز که خارج از حیطه تعادل شد، وارد… ادامه مطلب »

امیر
مهمان
امیر

یه سوال میپرسم از مخالفای نقد و سریال پایتخت. ینی مسئولای صدا و سیما یه زحمت خوندن فیلمنامه رو به خودشون ندادن و با افکار افراطیشون اومدن زرت و زرت سانسور کردن…

Mohammad Amin
کاربر
Mohammad Amin

جناب منتقد ، دیگه یه توهینی هم می کردید…
در متن شما ، با عبارت ( واقعی تر از مستند ) موافقم. این سریال تونسته تا حدی ، مشکلات جامعه رو نمایش بده ولی آیا همه مشکلات جامعه رو اصول گرایان بوجود آوردن؟؟؟؟
در زمان اصلاح طلبان هیچ مشکلی به وجود نیومده؟؟؟
فقط اصول گرایان خواستار سانسور بعضی سکانس ها بودن؟؟
یعنی هیچ اصلاح طلبی با سانسور بعضی سکانس ها موافق نبودند؟
بهتره یاد بگیریم اینقدر یک طرفه از چپ گرایان یا راست گرایان ایراد نگیریم یا طرفداری نکنیم.

جینگیلی فتینا
مهمان
جینگیلی فتینا

شاید نویسنده کمی افراطی نقد کرده ولی بهتره بدونی که سالهاست قدرت دست همون حذبه و کسی که قدرت داره مسئول بدبختی و گرانی هر بلایی که داره سر مردم میاد

Mohammad Amin
کاربر
Mohammad Amin

دلار ۱۷ تومنی هم کار اون هاس؟ هر طوری نگاه کنی نمیشه در عرض یه مدت نسبتا کوتاه که هیچ اتفاق خاصی هم در اون نیفتاده دلار از ۳۵۰۰ بشه ۱۰۰۰۰ تومن و بعد بین ۱۰ تا ۲۰ تومن متغییر باشه و کمتر نشه. (نمیگم عمدا این کار رو کردن ولی خب نمی شد تلاششون رو بیشتر کنن تا دلار حدود ۱۰ تومن باشه و بیشتر نشه؟) آیا دولت نمی تونه برای کمک به مردم ، یارانه رو افزایش بده؟ ۴۵ تومن الان به درد کی می خوره؟ با این نرخ تورم و … یارانه حداقل باید ۱۵۰ تومن باشه… ادامه مطلب »

جینگیلی فتینا
مهمان
جینگیلی فتینا

نمیدونم قبول داری یا نه ولی شاید ۸۰ درصد مشکلات کنونی تقصیر سلطان قلب ها محموتیه که واقعا شکوفه زد به مملکت و البته نباید از حق بگذریم که اشتباه دولت حسن این بود که همه ی تخم مرغ هاش رو تو سبد برجام چید و به این فکر نکرد که شاید برجام کار نکنه ولی در صورت عملی شدن برجام اوضاع به این بدی نمیشد در ضمن در همین دوره نسبتا کوتاه برجام به f رفت پس شاید یکی از مهم ترین اتفاقات این چند سال اخیر یا بهتر بگم دهه اخیر به فنا رفتن برجام بود .

Mohammad Amin
کاربر
Mohammad Amin

کاملا موافقم.
مشکلات زیادی در زمان احمدی نژاد به وجود اومد. احتمالا یکی از دلایل رد صلاحیت شدنش در انتخابات قبلی هم همین بوده.
دولت فعلی هم باید در مورد برجام یه دوراندیشی می کرد که احتمال خارج شدن آمریکا از برجام وجود داره.
الان هم باید فکر توافق دوباره رو از سرشون بیرون کنند. تا مثل برجام نشه. ((حداقل تا زمانی که ترامپ هست.))

بحث برجام شد یاد یه ویدیو افتادم که می گفت:
( اما از برجام شد جدا رودست خوردیم از کدخدا
هنوزم موندیم تو برجام آخ داره می ریزه برگام )

WTF
مهمان
WTF

طولانی بود نخوندم/:

حسین
مهمان
حسین

کی این نقد مسخره رو قبول میکنه، تو سریال همش بی احترامی به بزرگتر ها و دروغ گو بودن همه و حسادت زن نقی و همه چی بود الا فرهنگ اصیل خانواده ایرانی

جوکر
مهمان
جوکر

نمیدونم شما خیلی ادم معتقد کورکورانه ای هستی یا برداشتت از متن اشتباه بوده ولی در هر دو صورت خودتو اصلاح کن و واقعیات رو بیشتر ببین

مهدی
مهمان
مهدی

این نقده یا بیانیه سیاسی
یه سریال که همه دروغ میگن از اول سریال تا آخرش
احترام به پدر، مادر و بزرگتر وجود نداره همه بزرگتر ها از طرف کوچیکترها تحقیر میشن
از جایی که بحتاج سر سفره پدرشو تحقیر کرد دیگه خوشم نیومد

اصلا حال و وضع تفکراتتون خوب نیست یه شتشوی مغزی لازمید

sajjadbsh
مهمان
sajjadbsh

من مشکلم با سریال این دعواهای سیاسی بی‌معنی و طرف‌کشی‌هایی نیست که یاد گرفتیم واسه هر چیزی این کارو بکنیم. من مشکلم با سریال که از اولش هم معلوم بود و از اواسط هم بدتر شد و به چشم اومد این بود که انگار یادش رفته بود قصه بگه. بابا ما نمیخوایم سریال یه بیانیه سیاسی باشه یا یه پیام خاص بده. اولین وظیفه سریال اینه که یه داستان بگه که اول و آخر داشته باشه و توش اتفاقایی بیفته که بشه دنبالش کرد. اتفاقایی که توی داستان میفته روی شخصیتا تاثیر بذاره. تعامل شخصیتا با هم با عقل جور… ادامه مطلب »

Mohammad reza
مهمان
Mohammad reza

به نظرم تنها انتقادی میشه کرد به نقش نقیه چون یه شخصیت حسود و گاهی
دروغگو که فقط نفع خودشو میدید. فقط همین،کل فیلم هدفش این بود ما رو بخندونه و بخشی از جامعه رو نشون بده و انتقادها رو قبول ندارم.درمورد نقد نظری ندارم،چون منتقد نیستم،

mostafa
مهمان
mostafa

با نظر منتقد موافقم

masoud4880
کاربر
masoud4880

یه نقد کاملا صریح و درست
اصولگراهای افراطی هیچ‌وقت حاضر نبودن چیزی جز عقایدشون رو ببینن و بشنون.
در ضمن عوامل پایتخت که حاضر شدند فصل پنج رو کاملا سفارشی تولید کنند
کسی مجبورشون نکرده تو صداوسیما که این‌همه بهش انتقاد وارده و همه از دستش شاکی‌ان کار کنند
ولی خوب، بوی پول مفت نفت به مشامشون خورده که سریال‌و فدای فصل سفارشی پنج کردن و فصل های بعد رو هم با وجود سانسور ها و سخت گیری‌ها ، مسازن.

حمید
مهمان
حمید

ظاهرا این منتقد عقاید اصلاح طلبان را به حای اصولگراها جازده لعنت به هردو گروه که گند زدین تو فرهنگ و تمدن کشور

جوکر
مهمان
جوکر

چه خشن

نادر
مهمان
نادر

سوال اصلی که با شنیدن خبر ساخت و پخش پایتخت۶ برای من ایجاد شد این بود که چطور عوامل فیلم با تجربه فصل قبلی تصمیم گرفتن مجدد توی همون شرایط کار کنن! فصل جدید سفارشی ساخته شد و اینبار نقش عوامل فیلم کمتر بود و صدا و سیما خودش مستقیم وارد عمل شد! چرا باید عوامل سازنده این فیلم راضی به ساختن سریالی بشن که قراره یه نهاد قدرتمند هر طوری که صلاح میدونه اونو به ببینده نمایش بده؟ به نظرم کار کردن توی این فضا اجباری نیست و به هر قیمتی نباید فعالیت کرد. ای کاش سانسور نبود تا… ادامه مطلب »

سعید
مهمان
سعید

از قدیم گفتن پول طمع میاره.هیچکی از پول بدش نمیاد

Michael
مهمان
Michael

یک متن و نقد ضعیف و احساسی

Rezaei
مهمان
Rezaei

ما ک سر رشته ای از هنر و قیلم سازیم نداریم فهمیدیم ک پایتخت ۶ ، نه خط داستانی درستی داشت، نه فیلمنامه قوی ک مثل قسمت های قبلی بیننده رو راضی نگه داره، به فرض اینکه یک سری از واقعیت های جامعه ایرانی رو هم نشون داد ، ولی آیا خود شما حس نکزدی که چه تفاوت هایی بین قلم مرحوم الوند و تنابنده وجود داره؟ آیا آقای تنابنده فکر نکرد ک مخاطب این سریال از بچه ۵ ساله هست ب بالا… انواع توهین ها و بی احترامی ها رو ک به زم شما واقعی از خانواده ایرانی رو… ادامه مطلب »

ناهید
مهمان
ناهید

فکر کنم منظورتون از “به زم شما”، “به ظن شما” باشه.

رضا
مهمان
رضا

نه عزیز جان به زعم شما

Mr. Saxobeat
مهمان
Mr. Saxobeat

سری های قبلی مضمون این سریال ها جایگاه و تقدیر از جایگاه خانواده بوده که مثلا در قسمت یک چجوری سرپرستان خانواده دارن از خانوادششون دفاع میکنن .توی قسمت های بعدی هم این بوده و هست. این قسمت داره واقعیات رو بدون پرده میگه .اینکه احترامی به بزرگتر ها وجود نداره.جانماز ابکشی و ریا کاری داره دین و هرچیزی که متصل هست رو به لجن میکشه .نماینده مجلسمون به ادم بی عرضه هست و هزار تای دیگه که به یقین عرض میکنم که خیلی هاش درسته.این سریاله سیاسی بود.ولی یه چیزی توش نبود.جایگاه خانواده .بله درسته دختران نقی همش سرشون… ادامه مطلب »

Mr. Saxobeat
مهمان
Mr. Saxobeat

بنظرم سریال بدی بود خواست.بحث سیاست و مشکلات حامعه رو خوب نتونست بهش پرداخت کنه .
سریال بریکینگ بد از اول تا اخر شنقل مواد مخدره .ولی دست اخر یه چی رو میگه این پوله برکت نداره .ایا واقعا پایتخت تونست به مختطب بفهمونه که ای رهی که کاراکتر ها میرن به ترکستان هست؟من تنها مشکلم با این فیلمه همین بود.

امین
مهمان
امین

آقای هنرمندددددد و منتقققققققد از اون ور بوم افتادی جیگر!!!!

Aboozar
مهمان
Aboozar

به نظر میاد نویسنده این متن بیشتر لایق حرف هایی است که خود در این متن آورده
و بسیار عقده ای با این مسئله برخورد کرده

مهدی
مهمان
مهدی

احسنتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

علی
مهمان
علی

لطفا بفرمایید ارتباط نمایش فیلم همسفر در ظهر روز جمعه از شبکه ی انگلیسی منو تو با قسمت پایانی این سریال چه بود ؟ تا زمانی که مرحوم خشایار الوند نویسندگی سریال را به عهده داشت سریال علیرغم انتقاداتی که به آن وارد بود در مجموع در جهت تقویت بنیانهای درست اجتماعی و خانوادگی حرکت میکرد و با زبان هنر و ظرافت ارزشهای مثبت انسانی را ترویج میکرد. ولی این فصل ششم متأسفانه با چرخش ۱۸۰ درجه ای دقیقا بر عکس فصول قبل در جهت تخریب تمام بنیانهای قبلی برنامه ریزی شده.

Imanify
مهمان
Imanify

جانا سخن دل میزنی!
این فقط برای سریال نیست. این جریان فکری هست که صدا و سیما نمایش میده… سریال، اخبار و …
نویسنده خسته نباشی

alpha
کاربر
alpha

فکر نمیکنم این محتوا برای دفاع از پایتخت ۶ نوشته شده باشه و فقط عقده گشایی یه سری ها با طیف اصولگرا و خصوصا حاتمی کیاست و فیلم خروجش.جالبه واقعن جالبه

آرش پارساپور
ویراستار

باید بدانید نویسنده مطلب جزو طرفداران آثار حاتمی کیاست ولی نه آثار اخیر او.

noshad
مهمان
noshad

نکشیمون عقده گشاییه طیف اصولگرا :))))

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...