ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی اتاق فرار آنلاین شیوع – درمان کرونا

اتاق فرار مخصوص دوران قرنطینه

۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ذخیره
بدون دیدگاه

تصور اینکه چه کسب و کارهایی در این دو ماه اخیر به خاطر کرونا آسیب دیده‌اند، واقعا وحشتناک است. بسیاری از کسب و کارها توانستند در این دوران با اشکال مختلف فعالیتشان را ادامه دهند یا خدمات جدید و مناسب این دوران ارائه کنند. پیش از قرنطینه، اتاق‌های فرار یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌مان بود که تلاش می‌کردیم بهترین آن‌ها را در ویجیاتو معرفی کنیم.

حالا که بهتر است در این دوران به خاطر خودمان و بقیه تا حد ممکن در خانه بمانیم، رفتن به اسکیپ روم‌ها و تفریح‌های این شکلی چندان درست و منطقی نیست آن هم تازه در صورتی که اصلا مجموعه‌ای باز باشد. اما مجموعه Escaperoom.ir راه حل خلاقانه و جالبی برای این وضعیت ترتیب داده تا طرفداران حل معما و سناریوهای جذاب بیکار نمانند: اتاق فرار آنلاین.

اتاق فرار آنلاین شیوع
تیم سازنده برای سناریو اولین اتاق فرار آنلاین خود به سراغ همان فضا و ایده‌ای رفتند که مسبب این روزهاست و ذهن همه را به خود مشغول کرده: ویروس کرونا. دست گذاشتن روی چنین سناریوهایی خوبی‌ها و بدی‌های خودش را دارد. از طرفی فضای بازی و سناریو چیزی است که همه دیگر با آن ارتباط برقرار می‌کنند و از طرفی شاید بسیاری بخواهند به بهانه همین سرگرمی‌ها کمی از اخبار کرونا و اسمش دور بمانند.

در هر صورت این موضوع بیشتر به سلیقه خود شما بستگی دارد، برای من به شخصه مبارزه با کرونا و ایده نجات دنیا به اندازه کافی جذاب و هیجان‌انگیز بود. تمام جریان اتاق فرار آنلاین شیوع از طریق بات تلگرامی مخصوص آن اتفاق می‌افتد و روایت سناریو هم از این قضیه مستثنی نیست. با وارد کردن کد مخصوصی که هنگام خرید بازی برایتان ارسال می‌شود، بات بازی فعال شده و به خوبی مرحله به مرحله داستان و سناریو را روایت می‌کند تا تصویر خوبی از روند اتفاقات داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

داستان شیوع از این قرار است که دانشمندانی از سراسر جهان در مرکز ویروس‌شناسی ووهان بالاخره به واکسن کرونا دست یافته‌اند اما قبل از آنکه آن را به دست دنیا برسانند، ویروس خطرناکی در تمام مرکز پخش می‌شود و همه مجبور به تخلیه آن می‌شوند. شما و هم تیمی‌هایتان رباتی به داخل می‌فرستید تا واکسن را از آنجا خارج کنید اما در این راه با قفل‌های عجیب و متفاوتی رو به رو می‌شوید که خبر از عمدی بودن این اتفاق می‌‌دهد.

اتاق فرار آنلاین شیوع
آنلاین شدن سرگرمی فضامحوری چون اتاق فرار که به معنای واقعی کلمه خود شما را در یک اتاق حبس می‌کنند، باعث شده تا همه‌چیز از روایت سناریو تا حل معماها رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرد و با تجربه‌ای نسبتا متفاوت مواجه شوید. بر خلاف اسکیپ روم‌های معمول که دسترسی زیادی به محیط خارج ندارید و بیشتر معماها با سرنخ‌های داخل اتاق حل می‌شوند، در شیوع باید همگی یک مرورگر هم برای سرچ و جستجو باز نگه دارید.

انتخاب تلگرام و بات اختصاصی برای بستر بازی هم از جهاتی تصمیمی درست و در عین حال از نقاط ضعف بازی به حساب می‌آید. خوبی انتخاب تلگرام این است که همه ما به آن دسترسی داریم، استفاده از آن را بلدیم و مهم‌تر از همه می‌توانیم در همان محیط تلگرام با دوستانمان در ارتباط باشیم. هر چند که ما از دیسکورد برای هماهنگی استفاده کردیم و همین ترفند را به شما هم توصیه می‌کنیم. برنامه‌نویسی خود بات هم به جرات عالی انجام شده و واقعا تحسین‌برانگیز است که چطور تیم سازنده توانستند انواع مختلفی از قفل‌ها و امکانات دیگر را در بات پیاده کنند.

اما احتمالا همانطور که خودتان تجربه کردید، بات‌های تلگرام همیشه چندان سریع و روان نیستند و در حل بسیاری از معماها برای انتخاب بعضی اعداد و زدن دکمه‌ها چند باری باید آن‌ها را لمس کنید یا چند ثانیه‌ای منتظر بمانید. با این فرمت جدید معماها هم تغییر زیادی کردند و از آنجایی که این اولین تجربه تیم در طراحی یک اتاق فرار آنلاین است، معماها بی‌نقص و کامل نیستند اما چالشی که باید را ایجاد می‌کنند.

اتاق فرار آنلاین شیوع
برای حل یکی دو تا از معماها چندین راه حل منطقی به ذهنتان می‌رسد که هیچ کدام پاسخگو نیستند و در عین حال معمای آلتیمیت بازی که اتفاقا به شدت هوشمندانه و جالب است، برای شروع به حلش به دانستن موضوعی نیاز دارید که با سرچ کردن هم چندان راحت متوجهش نخواهید شد. شاید تنوع کلی راه حل‌ها کمی پایین باشد اما در عوض المان قدرتمند شیوع این است که مثل اتاق فرارهای فیزیکی خوب، سرنخ‌ها خطی نیستند. به خاطر ذات آنلاین بازی باید قفل‌ها را پشت سر هم و به ترتیب باز کنید اما چنین موضوعی در مورد سرنخ‌ها صدق نمی‌کند. ممکن است برای حل یکی از قفل‌ها از اطلاعات اول بازی استفاده کنید.

از تصمیمات درست دیگر در طراحی بازی باید به عدم محدودیت زمانی اشاره کرد. برای تجربه شیوع باید بین یک تا چهار نفر باشید و از آنجایی که حضور همگی این تعداد از افراد در یک ساعت مشخص چندان راحت نیست، بازی با حذف محدودیت زمانی کارتان را راحت می‌کند.

در مجموع شیوع یک قدم درست و جسورانه در راه تغییر و تطبیق سرگرمی‌ها و عاداتی است که قبل از این دوران داشتیم و معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد. در کنار آن مفهوم اتاق فرار آنلاین جذابیت‌هایی هم دارد که به راحتی پتانسیل ادامه یافتن بعد از کرونا را هم دارد. شیوع با تمامی نقطه ضعف‌هایش به خوبی استارت این راه را زده و هزینه‌ای واقعا مناسب و منطقی هم دارد. اگر دلتنگ حل معما و فرار از اسکیپ روم‌ ها شدید، تیمتان را جمع کنید و آماده نجات دنیا شوید. نگران نحوه انجام بازی هم نباشید، با مراجعه به صفحه اصلی بازی می‌توانید تمام اطلاعات لازم را دریافت کنید و تیم پشتیبانی هم تمامی سوال‌هایتان را پاسخ می‌دهند.

کپی شد https://vgto.ir/3vs
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات