ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی اتاق فرار آنلاین ناصرالدین شاخ – متفاوت و سرگرم کننده

قدمی رو به جلو

۰

اتاق فرار آنلاین نتیجه تلاش برای انطباق‌پذیری با شرایطی است که نمی‌دانیم تمام شدنش چقدر زمان می‌برد. کرونا و قرنطینه خانگی به دنبالش تقریبا همه جنبه‌های زندگی‌مان را تغییر داده است، از نحوه تعامل با یکدیگر تا سرگرمی‌های مورد علاقه‌مان. در مطلب قبلی از اولین اتاق فرار آنلاین ایران یعنی بازی شیوع گفتیم، اسکیپ رومی با سناریوی جذاب که می‌تواند عطش علاقه‌مندان این سرگرمی را در این دوران خاص تا حدی برطرف کند اما حالا با تجربه ناصرالدین شاخ (خیر این غلط تایپی نیست) واقعا امیدوارم که حتی بعد از پشت سر گذاشتن تمامی این اتفاقات، اتاق فرارهای آنلاین بیشتر و تبدیل به یک حوزه کاملا جدید شوند.

ناصرالدین شاخ از همان لحظه اول شروع بازی بلندگویش را در دست می‌گیرد تا به هر شکلی که شده اعلام کند این اسکیپ روم قرار است تجربه ای طنز و متفاوت باشد. به هر حال از روایت سناریو و معماها که بگذریم خود اسم بازی مثل این می‌ماند که طراح بازی به اشتباه در تایپ ناصرالدین شاه به جای «ه» دستش به حرف کنار آن یعنی «خ» خورده باشد و قبل از پاک کردن آن با خودش بگوید چرا که نه؟ این رویکرد جدید به نظرم تا حدی بررسی ناصرالدین شاخ را با اتاق فرارهای دیگر متمایز می‌سازد.

داستان بازی حکم ایده‌ای عالی برای یک سریال طنز را دارد، یکی از آن سریال‌هایی که اتفاقات آن از منطق خاصی پیروی نمی‌کنند اما این موضوع دلیل نمی‌شود که از تماشای آن لذت نبرید. ناصرالدین شاه در یکی از خواب‌هایش می‌بیند که به آینده ایران سفر کرده و دلباخته دختری امروزی شده است. او که نه یک دل بلکه صد دل عاشق شده از طبیب و منجم دربارش کمک می‌خواهد و آن دو نیز با تهیه معجونی او را به آینده می‌فرستند.

ناصرالدین شاه اما در پیدا کردن محبوبش شکست می‌خورد و تصمیم به بازگشت می‌گیرد اما مشکل آنجاست که دیگر معجون قبلی کارساز نیست. در عوض او با دکتر ضیایی، استاد رشته فیزیک آشنا می‌شود که دستگاه سفر در زمان را ساخته است. ضیایی قبول می‌کند که ناصرالدین شاه را به زمان خودش بفرستد با این شرط که او چند تن از ایرانیان باهوش و زرنگ را با خود ببرد تا به اصلاح مملکت در آن دوران کمک کنند. بله درست حدس زدید، آن چند متخصص کاربلد و هوشمند شما هستید. داستان هم دیوانه‌وار به نظر می‌رسد نه؟

سناریو بازی در عین طنز بودن جذابیت‌های خاص خودش را دارد و هر شخصی هم که کار صداگذاری ناصرالدین شاه را انجام داده و پیام‌های صوتی بازی را می‌فرستد، به خوبی از عهده وظیفه‌اش بر آمده چرا که طولی نمی‌کشد تا احساس کنید واقعا دارید به یکی از پادشاهان سابق مملکت کمک می‌کنید. اما بسیاری از اتفاقات داستان با سناریو کلی و مهم‌تر از آن با معماها ارتباطی ندارد. ناصرالدین شاخ در تهران می‌چرخد، از تفاوت‌های دنیای امروز با آن زمان می‌گوید و شما هم در این بین معماهایی را حل می‌کنید.

بیشتر بخوانید:

هماهنگی بین معماها و سناریو کلی داستان به نظرم همیشه یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اتاق‌های فرار است که عدم رعایت آن گاهی تو ذوق می‌زند و شما را از غرق شدن در دنیای بازی و نقش‌آفرینی دور می‌کند اما این ایراد را آنطور که باید نمی‌توان از ناصرالدین شاخ گرفت. هیچ چیزی در بازی جدی نیست و همین روحیه طنز باعث می‌شود این موضوعات آنطور که باید به چشم نیایند و مهم احساس نشوند. از طرفی دیگر حتی اگر چنین چیزی را ضعف به شمار آورید و آن را حس کنید، معماهای بازی به قدری متنوع‌اند و درست طراحی شدند که این خلا را برایتان پر می‌کنند.

در مقایسه با اتاق فرار آنلاین قبلی، معماهای ناصرالدین شاخ به مراتب بی‌نقص‌تر و لذت‌بخش‌ترند. راه حل آن‌ها نه آسان است که احساس چالش نکنید و نه غیرمنطقی که انگیزه ادامه بازی را از دست دهید. بیشتر آن‌ها آنقدر خوب طراحی شدند که شاید برای حل‌شان وقت زیادی بگذارید اما حداقل می‌دانید در مسیر درستی حرکت می‌کنید و نیازی به گرفتن راهنمایی ندارید. البته یکی از قفل‌های بازی با روشی دیگر و حتی با شانس نیز باز می‌شود که اگر برای شما هم چنین اتفاقی بیافتد، احتمالا در حل معمای آلتیمیت بازی با مشکل رو به رو می‌شوید.

اتاق فرار ناصرالدین شاخ

برتری دیگر ناصرالدین شاخ این است که برخی از ایرادات نرم‌افزاری اسکیپ روم قبلی یعنی شیوع را هم با هوشمندی برطرف می‌کند. در بررسی قبلی از این گفتم که چطور تلگرام در عین حال که بستری مناسب و قابل دسترس برای همه است اما بات‌های تلگرامی آنطور که باید سریع و پاسخگو نیستند. خوشبختانه قفل‌ها و معماهای ناصرالدین شاخ کمتر به کدهای برنامه‌نویسی متکی است و از قابلیت‌های دیگر تلگرام نیز بهره می‌برند.

احتمالا به زودی اسکیپ روم‌های کشور با رعایت موارد بهداشتی و ایمنی به کار خودشان دهند اما ناصرالدین شاخ به خوبی ثابت می‌کند که لازم نیست اتاق فرارهای آنلاین صرفا جایگزینی موقت باشند و ما هم امیدواریم در ادامه شاهد تجربه‌های آنلاین بیشتری باشیم. ناصرالدین شاخ را می‌توانید از ۱ تا ۴ نفر و بدون هیچ محدودیت زمانی تجربه کنید. برای خرید بازی و آشنایی با تمامی شرایط به صفحه اصلی ناصرالدین شاخ سر بزنید.

.کپی شد https://vgto.ir/3yx

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...