ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی بازی رومیزی Splendor

یکی از جذاب‌ترین بازی‌های کارتی

۰
انارگیفت

Splendor یکی از آن بازی‌های رومیزی و کارتی است که احتمال دارد در نگاه اول ظاهر ساده و مختصر آن شما را جذب خود نکند و در ادامه هم قوانین آن به نظرتان سخت آیند اما کافی است تا کمی با بازی خو بگیرید تا متوجه شوید چرا اسپلندور تا این حد معروف و شناخته شده است. از طرفی این بازی رومیزی به لطف وجود نسخه مشابه ایرانی به نام کهربا در ایران و همچنین نسخه‌های موبایل یکی از قابل دسترس‌ترین بازی‌های رومیزی در کشورمان است که دیگر شرایط را برای آشنایی با این جواهر گمشده بهتر و ضروری‌تر هم می‌کند. پس در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا نگاهی به این بازی داشته باشیم و قوانین آن را به صورت مختصر و ساده توضیح دهیم.

مثل خیلی از بازی‌های رومیزی دیگر Splendor هم شما را در نقشی قرار می‌دهد که احتمالا روزی فکرش را هم نمی‌کردید حول آن یک بازی رومیزی ساخته شود. در این بازی ۲ تا ۴ نفره همه شما تاجرهای جواهر هستید و هدف نهایی برای پیروزی کسب مقدار قابل مشخصی امتیاز یا احترام است تا به عنوان محترم‌ترین و بهترین تاجر جواهر دوران رنسانس شناخته شوید. برای اینکه با ساختار بازی بیشتر آشنا شویم، بهتر است ابتدا از محتویات بازی شروع کنیم تا توضیح آن‌ها در ادامه ساده‌تر شود. بازی از این قطعات تشکیل شده:

  • ۹۰ کارت ساخت و ساز
  • ۱۰ کارت نجیب‌زاده
  • ۴۰ ژتون جواهر (از ۶ نوع مختلف)

کارت‌های ساخت و ساز به سه دسته سطح ۱، ۲ و ۳ تقسیم می‌شوند. برای شروع بیش از هر کاری از هر سطح ۴ کارت را به صورت شانسی برداشته و در یک خط کنار هم بچینید. در واقع با این کار یک ساختار ۱۲ تایی شکل می‌گیرد که در پایین‌ترین خط کارت‌های سطح ۱، خط میانی سطح ۲ و در بالاترین کارت‌های سطح ۳ قرار گرفته‌اند. باقی کارت‌های هر سطح را نیز در کنارش قرار دهید. حالا به تعداد بازیکنان یکی بیشتر، کارت نجیب زاده انتخاب کرده و در بالای کارت‌های ساخت و ساز بچینید. برای مثال اگر ۴ نفره بازی می‌کنید، باید ۵ کارت نجیب زاده رو کنید. بنابراین ساختار بازی برای حالت ۴ نفره به شکل زیر خواهد بود.

بازی رومیزی Splendor

از میان ۴۰ ژتون جواهر، ۵ تا از آن‌ها طلا هستند، آن‌ها را در کنار کارت‌ها و در دسترس همه بازیکنان قرار دهید. حالا ۵ نوع جواهر دارید که از هر کدام ۷ تا وجود دارند. بسته به تعداد بازیکنان، تنها تعداد مشخصی از این جواهرات باید در بازی استفاده شوند. این محدودیت روی صفحه بازی نوشته شده اما قانون کلی به این صورت است: دو بازیکن: ۴ ژتون، سه بازیکن: ۵ ژتون و چهار بازیکن: ۷ ژتون.

حالا بازی به نوبت آغاز می‌شود و هر بازیکن در نوبتش می‌تواند سه کار انجام دهد. ۱-ژتون بردارد ۲- یک کارت ساخت و ساز رزرو کند یا ۳-یک کارت ساخت و ساز را خریداری کند. در صورت انتخاب ژتون، اگر انواع ژتون‌های انتخابی شما متفاوت باشند، می‌توانید ۳ ژتون بردارید (برای مثال یک ژتون سبز (زمرد)، سفید (الماس) و آبی (یاقوت کبود). اما اگر می‌خواهید از یک نوع انتخاب کنید، تنها توانایی برداشتن ۲ ژتون را دارید آن هم به شرطی که در بانک حداقل ۴ تا از آن ژتون موجود باشد. حالا این ژتون‌ها به چه کار می‌آیند؟

در گوشه پایین و سمت چپ کارت‌های ساخت و ساز که روی زمین یا میز چیده شده، عددهایی رنگی نوشته شده است که نشان می‌‌دهد برای خرید آن کارت باید از هر ژتون چه مقدار داشته باشید. با خرید هر کدام از کارت‌های ساخت و ساز، آن کارت برای شما می‌شود و با توجه به سطحش باید یک کارت دیگر برداشته و در جایش قرار دهید. کارت‌های ساخت و ساز دو خصوصیت اصلی دیگر هم دارند: یک عدد دیگر که به صورت بزرگ در بالای کارت نوشته شده که نشان می‌دهد با خرید آن چقدر احترام یا همان پرستیژ کسب می‌کنید. در کنار آن هم علامت یک نوع جواهر وجود دارد که می‌توانید در واقع از آن کارت به عنوان یک ژتون استفاده کنید.

بازی رومیزی Splendor

برای مثال اگر برای خرید یک کارت دیگر به ۴ الماس نیاز دارید و تنها ۳ ژتون الماس دارید اما یکی از کارت‌هایی که از قبل خریداری کردید، نماد الماس روی خودش دارد؛ می‌توانید از آن به عنوان یک ژتون دیگر استفاده کنید و به نوعی تخفیف بگیرید. کارت‌های نجیب زاده هم کاربرد مشترکی دارند با این تفاوت که برای دریافتشان باید به تعداد مشخص شده روی آن‌ها، کارت‌های ساخت و ساز را جمع کنید که خب به مراتب کار سخت‌تری است اما در عوض این کارت‌ها امتیاز بیشتری دارند. تا اینجا در مورد دو تا از کارهایی که در هر نوبت می‌توانید انجام دهید، صحبت کردیم. اما رزرو کردن کارت به چه معناست؟

هر موقعی که در Splendor خواستید می‌توانید در نوبت خود یکی از کارت‌های روی میز یا از دسته‌ کارت‌ها یک کارت را برداشته و برای خودتان رزرو کنید. با اینکار بازیکنان دیگر نمی‌توانند آن کارت را خریداری کنند و شما هم در ازای رزرو کردن یک ژتون طلا دریافت می‌کنید. از طلا به عنوان هر نوع الماسی می‌توان استفاده کرد اما نکته مهم اینجاست که در هر لحظه نمی‌توانید بیشتر از ۳ کارت برای رزرو کردن داشته باشید. محدودیت نهایی بازی هم این است که در هر لحظه نباید بیشتر از ۱۰ ژتون داشته باشید و اگر این اتفاق بیافتد باید به انتخاب خودتان تعداد اضافه را به بانک برگردانید.

بازی رومیزی Splendor

نسخه دیجیتالی بازی Splendor روی موبایل

بیشتر بخوانید:

در نهایت هر بازیکنی که زودتر بتواند به امتیاز ۱۵ یا بیشتر برسد برنده بازی Splendor خواهد بود. اما به یاد داشته باشید که همه بازیکنان باید یک دور را تمام کرده باشند، بنابراین اگر در راند انتهایی چند بازیکن امتیاز ۱۵ را پشت سر بگذارند، برنده کسی خواهد بود که امتیاز بالاتری داشته باشد.

.کپی شد https://vgto.ir/4i7

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...