ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

محفل جغدها - Banner
کمیک بوک

معرفی محفل جغدها – یک سازمان مخوف که در گاتهام ریشه دوانده

بتمن یک مجموعه بزرگ و مشهور از ویلن‌ها را دارد اما یکی از رقبای نسبتاً جدیدش از بزرگ‌ترین خطراتی است که شهر گاتهام تا به حال به خود دیده است. این گروهی\ بی‌رحم با نام ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

بتمن یک مجموعه بزرگ و مشهور از ویلن‌ها را دارد اما یکی از رقبای نسبتاً جدیدش از بزرگ‌ترین خطراتی است که شهر گاتهام تا به حال به خود دیده است. این گروهی\ بی‌رحم با نام محفل جغدها شناخته می‌شوند. این محفل جامعه‌ای مخفی و رازآلود است که اولین بار در سری نیو ۵۲ کمیک‌های بتمن و در سال ۲۰۱۱ معرفی شد.

در واقع این گروه به قدری مخفی و رازآلود است که شاید حتی آن‌ها را نشناسید. وقتی بتمن به دست اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو (خالقانی که به عقیده بسیاری یکی ار بهترین گروه‌هایی هستند که تا به حال روی کمیک‌ها بتمن کار کرده‌اند) افتاد، سر و کله این سازمان نیز پیدا شد.

اما محفل جغدها دقیقاً چه کسانی هستند و چه نقشی را در شهر گاتهام بازی می‌کنند؟ چطور این سازمان مرموز و مخوف دردسرهای بزرگی را برای بتمن و خانواده خفاشی او ایجاد می‌کند؟ در این مطلب شما را با محفل جغدهای پر رمز و راز آشنا می‌کنیم.

شناسنامه محفل جغدها (Court of Owls)

- اولین حضور: شماره ۶ کمیک Batman (انتشار در ماه فوریه سال ۲۰۱۲)
- ناشر: دی‌سی
- پدیدآورندگان: اسکات اسنایدر (Scott Snyder) و گرگ کاپولو (Greg Capullo)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۱ تا ۱۱ کمیک Batman (انتشار از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۲)
Talon (انتشار از ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ تا ماه می سال ۲۰۱۴)
Batman: Night of the Owls (انتشار در ماه فوریه سال ۲۰۱۳)
Robin War (انتشار در ماه آوریل سال ۲۰۱۶)
شماره ۱ کمیک Nightwing: Rebirth و شماره ۱ تا ۸ کمیک Nightwing (انتشار از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۷)


محفل جغدها چه کسانی هستند؟

محفل جغدها در کمیک‌های دی‌سی
محفل جغدها در کمیک‌های دی‌سی

این محفل مرموز از قرن‌ها پیش تشکیل شده و خیلی قبل‌تر از این که گاتهام تبدیل به شهری شود که حالا می‌شناسیم، محفل جغدها در حال محکم کردن جای پای خود در آن بوده است. آن‌ها از زمان دوره مستعمراتی ایالات متحده از نفوذ خود استفاده می‌کردند و هر کسی را که قدرتشان را مورد تهدید قرار می‌داد با بی‌رحمی از بین می‌بردند.

یکی از اعضای این گروه، محفل جغدها را این گونه توصیف کرده است:

ما معماریِ سایه‌وار این شهر بزرگ هستیم. ما دیوارها، بروکراسی‌ها، موسسات خرد را در دست داریم. آن‌ها قدرتشان را به ما می‌دهند.


مطلب پیشنهادی
ماجراهای ترسناک شوالیه‌ی تاریکی
۱۰ کمیک بتمن با چاشنی وحشت

اوریجین محفل جغدها

کاور شماره ۶ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۶ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

محفل جغدها برای مدتی طولانی به شکل یک افسانه در شهر گاتهام بود. یک شعر کودکانه در مورد این گروه در دنیای بتمن وجود دارد که به این صورت است:

مراقب محفل جغدها باش،

که تمام مدت نظاره‌گر است،

به گاتهام از جایگاهی درون سایه‌ها حکمرانی می‌کند،

[از] پشت گرانیت و آهک.

وقتی یک سوء قصد به جان بروس وین می‌شود، او بالاخره می‌فهمد که این افسانه کاملاً واقعی است.

برخی از خانواده‌های ثروتمند و شناخته شده شهر گاتهام محفل جغدها را تشکل داده‌اند. آن‌ها برای قرن‌ها از قدرت و نفوذشان استفاده کردند تا جریانات سیاسی را تغییر داده و بر اساس طرح خودشان شهر را کنترل کنند. اکثر اوقات هم از آدمکش‌هایی آموزش دیده با نام تالون‌ها (Talon) برای رسیدن به اهداف پلیدشان استفاده می‌کنند.

خاندان وین یکی از رقبای اصلی و طولانی مدت این محفل به حساب می‌آید. آلن وین (Alan Wayne)، یکی از سازندگان و طراحان شهر گاتهام و از اجداد بروس، در سال ۱۹۲۲ توسط محفل جغدها گرفتار و تا سر حد مرگ شکنجه شد. در دوران کودکی، خود بروس نیز نسبت به این افسانه مشکوک شده بود و در افکار کودکانه‌اش احساس می‌کرد این محفل در مرگ والدینش نقش داشتند؛ چرا که از نظرش مرگ آن‌ها به قدری عجیب بود که صرفاً یک حادثه تلقی نمی‌شود.

بروس یک بار به دیک گریسون در این رابطه می‌گوید: «از خیلی جهات، این اولین پرونده من به عنوان یک کاراگاه بود». در نهایت بروس ردی از دخالت آن‌ها در مرگ والدینش پیدا نکرد. او به سراغ جامعه رفت ولی محفل جغدها همیشه در پس ذهنش قرار داشت تا این که خودش تبدیل به یکی از اهداف آن‌ها شد.

بعد از این که بروس وین از سوء قصد جان سالم به در برد، محل مخفیگاه‌های آن‌ها را پیدا کرد. اولین مخفیگاه آن‌ها به قدری قدیمی است که از صده ۱۸۰۰ میلادی به جا مانده است. خیلی زود خشم محفل جغدها نسبت به بتمن برانگیخته شد و این گروه که قصد ادامه حکمرانی بر گاتهام را داشت به شوالیه تاریکی اعلان جنگ کرد. آن‌ها در یک رویداد کراس‌اوور با نام Batman: Night of the Owls به سراغ بتمن آمدند که وقایع آن در چندین کمیک از دنیای دی‌سی جریان داشت.

محفل جغدها رهبران گاتهام را هدف ترور خود قرار داد و بسیاری از این ترورها نیز با موفقیت به انجام رسید. توقف این گروه خطرناک نیازمند کمک تمام اعضای خانواده خفاشی بتمن بود: از جیسن تاد، باربارا گوردون و آلفرد پنی‌ورث گرفته تا حتی خود بت‌کیو (Batcave).

بتمن و متحدان او در نهایت پیروز شدند اما قبل از این که اعضای اصلی و رهبران محفل جغدها دستگیر شوند، آن‌ها ظاهراً خودکشی کردند. همین باعث شد تا سوالات بتمن در مورد این سازمان مرموز و قدرتمند بی‌پاسخ باقی بماند. این محفل شکست خورد اما کاملاً نابود نشد، فقط دوباره به درون سایه‌ها خزید و محو شد... حداقل برای مدتی.

اعضای مهم محفل جغدها

بتمن در برابر لینکلن مارچ، برادر احتمالی‌اش و یکی از اعضای بلندپایه محفل جغدها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
بتمن در برابر لینکلن مارچ، برادر احتمالی‌اش و یکی از اعضای بلندپایه محفل جغدها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

لینکلن مارچ (Lincoln March)، که اولین بار به عنوان کاندید شهرداری با بروس ملاقات کرد، در نهایت به عنوان یکی از اعضای محفل جغدها معرفی می‌شود. کشف شدن این محفل و مبارزه بتمن با آن‌ها موردی شدیداً شخصی بود چرا که او قسم خورده بود تا محافظ گاتهام باشد.

با این حال ماجرا وقتی شخصی‌تر شده که مارچ اعلام کرد او برادر فراموش شده بروس است. مارچ به خاطر این که خود او نیز در کنار بروس مورد سوء قصد قرار گرفته، به نشانه انتقام بسیاری از اعضای محفل را نابود می‌کند سپس می‌رود سراغ آزار شوالیه تاریکی و متحدانش. با این حال رابطه واقعی او و بروس به صورت مبهم باقی می‌ماند و صد درصد معلوم نیست که او واقعاً برادر بروس و دیگر فرزند وین‌ها باشد.

ویلیام کاب (William Cobb) اولین تالونی بود که به سراغ بتمن رفت و حتی بیش از یک بار شوالیه تاریکی را تا لب مرگ کشاند. بعد از این که او ظاهراً در یکی از نبردها کشته شد، بروس توانست تشخیص دهد این تالون در واقع از اجداد دیک گریسون است.

زندگی دیک نیز خیلی زود با محفل جغدها گره خورد به طوری که نایتوینگ مجبور شد تا عضو پارلمان جغدهای (Parliament of Owls) تازه تاسیس شود و آن‌ها را از درون نابود کند.


مطلب پیشنهادی
شوالیه‌ی تاریکی آزمند
۷ ویلن که بتمن از دیگر قهرمانان دزدید

قدرت‌ها و توانایی‌ها محفل جغدها

آدمکش‌های محفل، یعنی تالون‌ها، به قدری قدرتمند هستند که نه تنها توانسته‌اند بتمن (و حتی بعضی از دشمنان او را در تای‌این‌های خط داستانی Batman: Night of the Owls) را شکست دهند بلکه به لطف ماده‌ای شیمیایی که باعث می‌شد توانایی التیام فرا انسانی داشته باشند، می‌توانستند از زخم‌های مرگبار و حتی خود مرگ نجات پیدا کنند. این که کدام یک از آن‌ها برای خدمت به محفل جغدها بازمی‌گشت، توسط اعضای اصلی انجمن تعیین می‌شد.

تالون‌ها مبارزان ماهری نیز بودند. آن‌ها به صورت مخفیانه اما مرگبار، از تیغ‌هایی به شکل چنگال‌های یک جغد و خنجرهایی در دستانشان به عنوان سلاح اصلی استفاده می‌کردند. تالون‌ها به کمک این وسیله‌ها، نقاط مشخصی از بدن قربانیانشان را می‌دریدند تا مرگ او را تا جای ممکن دردناک کنند.


مطلب پیشنهادی
سون = جاستیس لیگ؟
۹ همتای شخصیت‌های The Boys در دی‌سی و مارول

محفل جغدها خارج از دنیای کمیک‌ها

تالون‌های محفل جغدها در بازی Gotham Knights

شاید شناخت بیش‌تر مخاطبان از محفل جغدها به حضور آن‌ها در سریال تلویزیونی Gotham بازگردد. آن‌ها در این سریال در پشت پرده‌ها فعالیت می‌کردند تا این که در فصل سوم سر و کله‌شان به صورت واضح پیدا شد. در این نسخه از محفل، آن‌ها مسئول مرگ توماس و مارتا وین و دیگر شهروندان گاتهام که قدرتشان را تهدید می‌کردند، بودند. با این حال در دنیای Gotham بعد از خیانت یکی از اعضا، محفل جغدها به دست انجمن سایه‌ها (League of Shadows) نابود شدند.

فیلم انیمیشنی Batman vs. Robin در سال ۲۰۱۵، محفل جغدها و تالون‌هایش را هنگامی که بتمن به دنبال این ایده که گروهی مرموز عامل مرگ والدینش بود، معرفی کرد. این انیمیشن خیلی به کمیک‌ها وفادار نیست و در آن بروس و دیمین با شخصیت و فلسفه‌های متفاوتشان در مورد نحوه مبارزه با جرم و جنایت در برابر هم قرار می‌گیرند. در نهایت آن‌ها به محفل جغدها و آدمکش‌های نامیرایشان فائق می‌آیند ولی دیمین با سوالاتی در مورد این که خودش واقعاً چه کسی است و در زندگی پدرش چه نقش دارد رو به رو می‌شود.

در قسمت A Thief, A Mole, An Orgy سریال انیمیشنی Harley Quinn از محفل جغدها به شکل طنزگونه رونمایی می‌شود. همچنین یکی از تالون‌های محفل (ویلیام کاب) حضوری کوتاه در بازی Lego DC Super-Villains سال ۲۰۱۸ داشت. محفل جغدها در بازی Gotham Knights و همچنین سریالی که بر اساس همین بازی ویدیویی در شبکه CW ساخته می‌شود هم حضور دارند.


به مطالعه در مورد بتمن و دشمن‌هایش ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد محفل جغدها

محفل جغدها دشمن کدام شخصیت است؟

این محفل مرموز و مخوف از قرن‌ها پیش به وجود آمده و در گاتهام ریشه دوانده‌اند تا تبدیل به یکی از رقبای سرسخت بتمن و دیگر قهرمانان این شهر شوند.

نام آدمکش‌های محفل جغدها چیست؟

محفل جغدها از آدمکش‌هایی برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌برد که ویژگی‌هایی فرا انسانی دارند و با نام تالون‌ها شناخته می‌شوند.

چه کسانی محفل جغدها را در کمیک‌های دی‌سی به وجود آورده‌اند؟

اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو تیم پدیدآورنده دی‌سی هستند که این سازمان رازآلود را در سری کمیک Batman معرفی کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • QWJack
  QWJack | ۳ آبان ۱۴۰۱

  منی که با خوندن تیتر مقاله
  فک کردم راجب توکیو غوله:/

 • عمو سوری
  عمو سوری | ۱ آبان ۱۴۰۱

  کامیکش رو ترجمه شده از کجا دانلود کنم؟

  • Seyed Vengeance
   Seyed Vengeance | ۲ آبان ۱۴۰۱

   جاهای زیادی دارن، کمیک کان، کمیک اسکواد...

 • Aref3831
  Aref3831 | ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

  ممنون
  مقاله مفیدی بود .

 • Seyed Vengeance
  Seyed Vengeance | ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

  کامیکشو حتما بخونید عالیه?
  دارم برا سومین بار میخونمش
  یا میتونید انیمیشن Batman vs Robin ببینید

مطالب پیشنهادی