ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

توماس وین - Banner
کمیک بوک

توماس وین؛ پدر بتمن یک قهرمان است یا یک ویلن؟

توماس وین به عنوان پدر بتمن، پزشک و خیر ثروتمند شهر گاتهام، در همان اولین حضورش در سال ۱۹۳۹ کشته شد. با این وجود، او هنوز هم یکی از شخصیت‌های مهم دنیای کمیک‌های دی‌سی به ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

توماس وین به عنوان پدر بتمن، پزشک و خیر ثروتمند شهر گاتهام، در همان اولین حضورش در سال ۱۹۳۹ کشته شد. با این وجود، او هنوز هم یکی از شخصیت‌های مهم دنیای کمیک‌های دی‌سی به خصوص در این مقطع اخیر به حساب می‌آید. توماس وین نقطه کانونی داستان‌های Infinite Frontier و Justice League Incarnate بود و حالا در مرکزیت Flashpoint Beyond قرار گرفته است؛ یک دنیای موازی که در آن پدر بروس وین از سانحه کوچه جنایت جان سالم به در برد تا خودش تبدیل به بتمن شود و در برابر بسیاری از رویدادهای بزرگ قرار بگیرد.

توماس وین مردی است که در بسیاری از خطوط زمانی و دنیاهای موازی، الهام بخش بروس وین در تبدیل شدن به بزرگ‌ترین قهرمان گاتهام بود. اما همان طور که به طور مداوم دیده می‌شود، پدر بروس کسی است که میراث، تاریخچه و حتی ذاتش نیز به پیچیدگی گاتهام است.

در واقع، نسخه‌های فراوان از این شخصیت باعث شده مخاطبان به این فکر بیفتند که آیا او واقعاً همان انسان خیری‌ست که گاتهام باور کرده یا همیشه اول به فکر خودش بوده. آیا توماس وین راه‌حل فساد سیستماتیک شهر گاتهام بود یا او خودش نیز بخشی از این سیستم محسوب می‌شود؟ آیا پدر بروس وین در حقیقت یک التیام بخش بود یا یک قاتل؟

این‌ها پرسش‌هایی هستند که بتمن دی‌سی باید چندین بار با آن‌ها سر و کله بزند. با تمام این اوصاف، هنوز پرسش‌های حول محور توماس وین ادامه دارند. حالا در این مطلب به سراغ پاسخ دادن به این پرسش‌ها می‌رویم... البته طبق اطلاعاتی که تا به حال مشخص شده است.


یک قهرمان

کاور شماره ۲۳۵ کمیک Detective Comics (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۲۳۵ کمیک Detective Comics (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

عملاً هر داستانی که از بروس وین در قرن بیستم روایت شده او را به شکل یک قدیس به نمایش می‌کشد. در واقع، اولین داستانی که زندگی توماس وین را کند و کاو می‌کند، شماره ۲۳۵ کمیک Detective Comics، اشاره دارد که بروس وین ایده بتمن را از پدرش الهام گرفته است.

یکی از اولین خاطرات بروس از پدرش مربوط به یک مهمانی با لباس‌های مبدل است که او لباس بتمن را به تن دارد. اما چیزی که بروس حالا حالا‌ها متوجه آن نمی‌شود این است که در طی این مهمانی، توماس توسط افراد یکی از روسای جنایت گاتهام با نام لو ماکسن (Lew Moxon) ربوده می‌شود تا مجبور باشد گلوله‌ای را از بدن این کرایم لرد بیرون بکشد.

وقتی توماس وین وظیفه پزشکی‌اش را انجام داد، خود را مسئول این دید که با افراد ماکسن بجنگد و بدنام‌ترین مجرم شهر را به دست قانون بسپارد. طبق این داستان، همین اتفاق بود که منجر به استخدام شدن یک مجرم دون پایه با نام جو چیل (Joe Chill) برای کشتن توماس وین در کوچه جنایت شد.

البته این اولین اقدام شجاعانه توماس وین در زندگی‌اش نیست. شماره ۱۲۰ کمیک Batman نشان می‌دهد که توماس در ابتدا آموزش‌های پزشکی خود را در هنگام خدمت در ارتش ایالات متحده دریافت کرده است. ارتباطات دولتی توماس جزو هسته شخصیتی او در سریال Pennyworth سرویس اچ‌بی‌او مکس محسوب می‌شود؛ جایی که او با خدمتکار آینده و نزدیک‌ترین رازدار خود به عنوان یک مأمور سی‌آی‌ای ملاقات می‌کند.

در داستان‌های آتی، بیش‌ترِ خاطراتِ بروس پدرش را به عنوان یک مرد سختگیر و از نظر احساسی تا حدودی غیرصمیمی اما کاملاً متعهد به ایدئولوژی‌های خود به تصویر می‌کشند. چیزی شبیه به خود بروس وینی که می‌شناسیم. این نسخه از توماس وین را در داستان‌های مهمی مثل Batman: Year One و Batman: The Long Halloween می‌توان دید.

مطلب پیشنهادی
سون = جاستیس لیگ؟
۱۰ همتای شخصیت‌های The Boys در دی‌سی و مارول

یک ویلن

دکتر هرت در شماره ۶۷۹ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
دکتر هرت در شماره ۶۷۹ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در دوران پس از جنگ قرن بیستم، ایده محبوب به تصویر کشیدن میلیونرها به عنوان افرادی قهرمان‌گونه و خود ساخته درون یک سیستم که به کار سخت و قوه ابتکار پاداش مالی می‌داد یک تصور ساده و بی‌دردسر برای هضم به عنوان محصول نهایی رویای آمریکایی محسوب می‌شد. اما وقتی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۷ دچار یک رکود بی‌سابقه شد، ایده محبوب از ثروتمندهای برگزیده شروع به تغییر کرد.

آن‌هایی که به عنوان سرمایه‌داران بی‌باک شناخته می‌شدند تبدیل به شکارچیانی شدند که آینده دیگران را غارت و علیه خودشان استفاده می‌کردند. با این تغییر در ایدئولوژی، داستان‌ها نیز تغییر پیدا کردند. تصورات از ثروت کلان خانواده وین به سمت یک مفهوم شوم پیش رفت: هر کس با پول، قدرت و نفوذ توماس وین حتماً سر کسی را کلاه گذاشته که به این جایگاه رسید است.

از آن وقت به بعد، هر چه بیش‌تر خانواده بتمن مورد کند و کاو قرار گرفت، رازهای تاریک بیش‌تری از توماس وین کشف شد. در خط داستانی Batman RIP، گرنت موریسون (Grant Morrison) از طریق شخصیت دکتر هرت (Dr. Hurt) یک توماس وین بی‌رحم و لذت گرا را به تصویر کشید که قتل خانواده خود را ترتیب داد و مخفیانه با طبقه کارگر شهر نشست و برخواست داد. در نهایت این نسخه از توماس وین جعلی از آب درآمد اما بذر شک در شخصیت او باقی ماند.

در فیلم Joker سال ۲۰۱۹، توماس وین به عنوان یک شخص بی‌عاطفه به تصویر کشید که جاه‌طلبی‌های سیاسی داشت و حاضر بود هر کسی که سر راهش بیاید را کنار بزند. کسی که مرگش نتیجه اعمال خودش بود.

اما تا به حال، منفورترین نسخه از توماس در بازی Batman: The Telltale Series به تصویر کشیده شده است. در این بازی، توماس از ارتباطات مجرمانه و سیاسی خود استفاده می‌کند تا دشمنانش را به تیمارستان آرکهام بفرستد. این یک پرده‌برداری وحشتناک بود که دنیای بروس وین را خرد کرد تا او به تمام مأموریتش به عنوان بتمن شک کند.

در نهایت، این بروس ایده بتمن را با تصور خودش دوباره از نو ساخت؛ جایی که سایه سیاه پدرش به آن نخواهد رسید. اما حالا با وجود این داستان در مولتی‌ورس دی‌سی، دیگر محدودیتی برای کارهایی که توماس وین می‌تواند به آن‌ها دست بزند وجود ندارد.

یک مرد پیچیده

کاور بخش سوم داستان The Button (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور بخش سوم داستان The Button (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در قرن بیستم، توماس وین فقط یک قهرمان بود. البته به جز مواردی اندک مثل شماره ۹۹ کمیک The Brave and the Bold که او و مارتا دست به احضار مردگان زدند. یا وقتی در شماره ۲۲۳ کمیک World's Finest مشخص شد این دو، وجود برادر بزرگ‌تر و از نظر ذهنی بیماری بروس با نام توماس وین جونیور را مخفی کردند. کسی که تبدیل به یک قاتل سریال با نام بومرنگ کیلر (Boomerang Killer) شد.

با این حال، روند فعلی شرور نشان دادن توماس وین نیز با شایدها، استثناها و رستگاری‌های احتمالی همراه است. فیلم The Batman که شدیداً از رمان گرافیکی Batman: Earth One الهام گرفته است، توماس وینی را نشان می‌دهد که جایی در بین دشمنی با لو ماکسن و سیاستمدار فاسد فیلم Joker قرار می‌گیرد؛ یک مرد با اهداف خوب که یک اشتباه تلخ برای محافظت از خانواده‌اش انجام می‌دهد.

توماس وین دنیای فلش‌پوینت، آن مردی که وقتی بروس وین جوان در کوچه جنایت کشته شد نقاب بتمن را به چهره زد، شاید پیچیده‌ترین نسخه از این شخصیت تا به حال باشد. او که زمانی یکی از بی‌رحم‌ترین از بین برندگان ویلن‌های گاتهام بود که ثروتش را با سرمایه‌گذاری در فساد گاتهام به عنوان صاحب کازینو افزایش داده بود، در طی رویداد Flashpoint سال ۲۰۱۱ واقعیت فاسد خودش را پاک کرد تا پسرش فرصت دیگری برای زندگی داشته باشد. تا این که از این واقعه جان سالم به در برد و فهمید که پسرش دچار همان خشم و یأسی شده که بتمن بودن اعطا می‌کند.

توماس سپس مستقیماً در ران تام کینگ (Tom King) در کمیک Batman دخیل در سرنوشت پسرش شد. او قصد داشت دنیای بتمن را نابود کند تا پسرش مجبور به تجربه یک زندگی بدون ناامیدی و خارج از دام نقاب خفاشی شود. در یکی از ماجراجویی‌های مولتی‌ورسی‌اش بود که برای توماس مشخص شد ایده بتمن چقدر برای مولتی‌ورس حیاتی است و این که خود بروس چگونه با خانواده‌ای که ساخته به وجود آمده تا بالأخره پسرش را همان گونه که هست قبول کند. توماس وین مسیری رو به جلو در دنیای خودش با الهام‌گیری از پسرش ساخت. دقیقاً همان طور که مأموریت بروس وین از یاد پدرش نشأت گرفت.

در واقع، میراث واقعی توماس وین شاید فقط همان کمیک‌ها و دیگر داستان‌هایی باشد که در گذشته بتمن وضعیتی غیرعادی دارند. این که او نیز لباس خفاشی به تن کند و به سراغ مجرمان برود یا به ناحق زنان و مردان را به یک بیمارستان روانی بفرست فقط یک نکته مشترک دارد و آن هم این است که توماس وین آن کسی نیست که در تصورات بروس وین به جا مانده.


به مطالعه در مورد بتمن ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • mehradmakhfi
  mehradmakhfi | ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

  شدیدا واسم سوال بود

  ممنون

 • 💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗
  💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗 | ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

  بیوگرافی کاملی بود خسته نباشید ❤?

مطالب پیشنهادی