ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

حقایق مایلز مورالز - Banner
کمیک بوک

۹ نکته در مورد مایلز مورالز که نمی‌دانستید

در هزاره جدید میلادی، انتشارات مارول سری جدید کمیک‌هایش با نام Ultimate Marvel را منتشر کرد. در این سری کمیک دیدیم که اکثر شخصیت‌های شناخته شده این انتشارات دچار تغییراتی شدند. با این که چنین ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

در هزاره جدید میلادی، انتشارات مارول سری جدید کمیک‌هایش با نام Ultimate Marvel را منتشر کرد. در این سری کمیک دیدیم که اکثر شخصیت‌های شناخته شده این انتشارات دچار تغییراتی شدند. با این که چنین کاری ریسک خیلی بزرگی بود اما در نهایت دنیای آلتیمیت موفق و بین طرفداران محبوب شد.

فروش کمیک‌های دنیای آلتیمیت به قدری خوب و حتی بیش‌تر از دنیای اصلی کمیک‌های مارول بود که عده‌ای تصور می‌کردند این دنیا جایگزین دنیای اصلی مارول خواهد شد. با این حال چنین اتفاقی نیفتاد.

یکی از رویدادهای خلق شده در این دنیا به قدری بد پیاده شد که که دنیای آلتیمیت را به مرز نابودی کشاند. نویسندگان متوجه شدند یا باید بیخیال این خط نشر شوند یا برای نجات این دنیا کاری جسورانه انجام دهند. همین شد که پیتر پارکر، اسپایدرمنی که همه او را می‌شناسند، کشته شد و یک نوجوان سیاه‌پوست به اسم مایلز مورالز (Miles Morales) جایگزین پیتر شد.

هر چند در اوایل انجام چنین کاری، عده‌ای اعتقاد داشتند کشته شدن پیتر پارکر و جایگزین شدنش توسط مایلز مورالز فقط حقه نویسندگان برای جلب مخاطبان و بی‌احترامی به طرفداران اسپایدرمن بود اما خیلی طول نکشید که مایلز مورالز تبدیل به یکی از موفق‌ترین شخصیت‌های خلق شده در دنیای آلتیمیت شد. محبوبیت مایلز به قدری زیاد بود که بعد از اتمام چاپ کمیک‌های دنیای آلتیمیت، او به دنیای اصلی مارول منتقل شد.

چرا مایلز مورالز اینقدر جذاب از آب درآمده؟ چه شد که مارول دست به خلق این شخصیت زد؟ چه چیزی باعث می‌شود او از پیتر پارکر متفاوت باشد؟ در این مطلب می‌خواهیم به این دسته از حقایق مایلز مورالز بپردازیم. پس ما را در ویجیاتو همراهی کنید.


۹. باراک اوباما و دونالد گلاور الهام بخش خلق مایلز مورالز بودند

وقتی کارکنان مارول متوجه شدند ابرقهرمان محبوب باراک اوباما، اسپایدرمن است، یک داستان نوشتند که در آن اسپایدی، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا را از دست کامیلین (Chameleon) نجات می‌دهد و اوباما از اسپایدرمن برای کمک به او تشکر می‌کند.

تقریباً در همین دوره زمانی نیز بود که دونالد گلاور، بازیگر و خواننده آمریکایی، از طریق شبکات اجتماعی اعلام کرد که دوست دارد در یک فیلم نقش اسپایدرمن را بازی کند. همین شد برایان مایکل بندیس احساس کرد این زمان بهترین موقعیت برای ایجاد تغییرات در فرانچایز اسپایدرمن است.

این نویسنده بر The Death of Spider-Man، داستانی که در آن پیتر پارکر به دست گرین گابلین (Green Goblin) کشته می‌شد، نظارت داشت. در سری Ultimate Fallout، پس از مرگ اسپایدرمن، بندیس یک نوجوان سیزده ساله آفریقایی-آمریکایی با نام مایلز مورالز را به عنوان اسپایدرمن جدید معرفی کرد.

آیا هجمه‌هایی به خاطر انتخاب یک نوجوان سیاه‌پوست در نقش یکی از نمادین‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول وارد شد؟ مطمئناً بله، بندیس هم پیش‌بینی این اتفاق را می‌کرد. با این وجود مایلز توانست خودش را به اثبات برساند و جای خود را در دل هواداران باز کند.


۸. اولین ویلن مایلز مورالز، کانگورو بود

معمولاً وقتی یک قهرمان جدید معرفی می‌شود، نویسنده‌ها برای جلب توجه بیش‌تر به او، یک ویلن نسبتاً شناخته شده را نیز به عنوان آنتاگونیست داستان او انتخاب می‌کنند. وقتی اولین بار ایکس من دور هم جمع شدند، در برابر مگنیتو قرار گرفتند. اونجرز نیز برای مبارزه با برادر شرور ثور، لوکی، گرد هم آمدند.

با این حال وقتی مایلز مورالز هویت اسپایدرمن را به خود گرفت، اولین ویلنی که در برابرش سبز شد کسی نبود جز فرانک الیور، که با هویت کانگورو (Kangaroo) شناخته می‌شود. این ویلن به عنوان اولین رقیب کمی خجالت‌آور است.

با وجود اسم مسخره‌اش اما کانگورو رقیب بی‌خطری هم نیست. او به قدری قوی است که یک ماشین را بلند کند، سرعت بالایی هم دارد و جهش‌های فرا انسانی انجام می‌دهد (که منطقاُ اسم کانگورو نیز از همین جا می‌آید).

در این دوره همه از مرگ پیتر پارکر به عنوان اسپایدرمن آگاه بودند ولی کانگورو متوجه نشده بود که مایلز مورالز اسپایدرمن دیگری است و مدام از او در مورد این که چطور زنده مانده بود سوال می‌پرسید.

در نهایت، مایلز توانست از پس کانگورو بربیاد و در حالی که انتظار داشت مردم تشویقش کنند اما صرفاً جملاتی در مورد لباس اسپایدرمنی که در تن داشت شنید. با این که اولین ویلن و مبارزه مایلز حماسی نبود اما از منظر طنز به خوبی پیش رفت.


۷. مایلز مورالز بیش‌تر از چیزی که فکر می‌کنید توانایی دارد

مایلز توانایی‌هایی شبیه به پیتر مثل قدرت فرا انسانی، سرعت بالا، عامل التیام، اسپایدرسنس و توانایی چسبیدن به سطوح را دارد. ولی یک نوع دیگر از عنکبوت‌ها مایلز را نیش زده بود و به همین دلیل توانایی‌های مورالز دقیقاً همان توانایی‌های پیتر پارکر نیست.

او می‌تواند خودش و لباس‌هایش را استتار کند و به نوعی نامرئی شود. یکی از روش‌های او برای حمله با نام انفجار زهردار (Venom Blast) به مایلز اجازه می‌دهد تا هر کسی را که تحت تأثیر قرار می‌گیرد، برای مدتی فلج کرده و از پا دربیاورد.

مایلز می‌تواند این این توانایی را در مشت‌هایش به کار ببرد و با یک مشت زهردار (Venom Punch) هر کسی، حتی امثال دکتر دووم (Doctor Doom) یا گرین گابلین را بی‌هوش کند.

وقتی او تحت فشار زیاد قرار بگیرد، می‌تواند با استفاده از قابلیت انفجار زهردار وسیع (Mega Venom Blast)، هر کسی را که در اطرافش قرار دارد را بی‌حس کرده و وسایل الکترونیکی را نیز از کار بیندازد. البته استفاده از این قابلیت به شدت او را خسته خواهد کرد.


۶. مایلز مورالز با یک سیمبیوت ترکیب شده است

کارنیج (Carnage) متوجه شده بود که اگر بتواند انرژی کسی که قبلاً با یک سیمبیوت (Symbiote) ترکیب شده را جذب کند می‌تواند توانایی‌هایش را تا حدود خیلی زیادی افزایش دهد.

بنابراین او ارتشی از سیمبیوت‌ها به اسم گرندل‌ها (Grendels) را خلق کرد تا اسکورپیون (Scorpion)، کسی که قبلاً با سیمبیوت ونوم (Venom) ترکیب شده بود را پیدا کنند. وقتی گرندل‌ها، اسکورپیون را پیدا کردند، او در حال مبارزه با مایلز مورالز بود. مایلز سعی می‌کند تا اسکورپیون را از این مهلکه نجات دهد اما یکی از گرندل‌ها با او ترکیب می‌شود و با هم یک هیولایِ شش دستِ سیمبیوتی را خلق می‌کنند.

با این که مایلز قلباً انسان خوبی است اما ترکیب او با یک سیمبیوت اخلاقیاتش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مایلز به خاطر این سیمبیوت، خشن شده و حتی به جیمز جونا جیمسون (J. Jonah Jameson) نیز حمله می‌کند.

مورالز توانست برای مدتی از تأثیر این سیمبیوت خلاص شود اما دوباره و این بار به خواست خودش با آن ترکیب می‌شود تا بتواند جاسوسی کارنیج را بکند. در نهایت با همکاری پیتر پارکر و ونوم، کارنیج شکست می‌خورد.


۵. عموی مایلز مورالز تبدیل به آیرون اسپایدر شده است

آرون دیویس (Aaron Davis)، عموی مایلز، زندگی عجیبی دارد. از نیروی امنیتی گرفته تا دزد و ویلن شدن را تجربه کرده است.

وقتی اولین بار دیویس معرفی شد، او با هویت پرولر (Prowler) شناخته می‌شد. لباس پرولر به او اجازه می‌داد تا جلوی شلیک‌ها مقاومت کرده، از دیوارهای بالا برود و گلاید کند.

در نهایت دیویس یک زره اسپایدرمن را از بازار سیاه گیر می‌آورد و تبدیل به آیرون اسپایدر (Iron Spider) می‌شود. این زره به کاربرش اجازه می‌داد تا بسیاری از توانایی‌های اسپایدرمن را به دست آورد.

علاوه بر قابلیت‌های اسپایدی، این زره تعدادی بازوی فلزی، یک گلایدر و لنزهای بهبود یافته نیز در خود جای داده است. دیویس با این زره حتی جاه‌طلبی خودش را نیز افزایش داد. او سینیستر سیکس (Sinister Six) را دوباره دور هم جمع کرد. دیویس از این گروه برای نفوذ به شیلد و به دست آوردن کنترل یک هلی‌کریر استفاده کرد.

وقتی ویلسون فیسک (Wilson Fisk) به عنوان شهردار، سابقه خلاف‌های دیویس را پاک کرد، او زره آیرون اسپایدر را به تونی استارک فروخت و به مایلز قول داد که دیگر مسیر اشتباه زندگی را انتخاب نخواهد کرد. البته خیلی طول نکشید که این قول شکسته شد؛ به نظر آرون دیویس نمی‌تواند از زندگی غیرخلاف لذت ببرد.


۴. مادر مایلز مورالز بر اثر گلوله‌ای بی‌هدف کشته شد

کونراد مارکوس، یکی از کارکنان سابق آزکورپ، به اشتباه به این نتیجه رسیده بود پدر مایلز مورالز در واقع اسپایدرمن است و به خاطر این که اسپایدرمن باعث نابودی شرکت نورمن آزبورن شده بود، قسم می‌خورَد تا او را به قتل برساند.

مارکوس یک نمونه از سیمبیوت ونوم را می‌دزدد، با آن ترکیب می‌شود و بیرون از خانه جفرسون دیویس (Jefferson Davis)، پدر مایلز، به او حمله می‌کند. جفرسون به شدت آسیب می‌بیند و به بیمارستانی که مادر مایلز، ریو مورالز (Rio Morales)، آن جا کار می‌کند منتقل می‌شود. مایلز که متوجه می‌شود این سیمبیوت ممکن است هم پدر و هم مادرش را بکشد، به بیمارستان می‌رود تا جلوی او را بگیرد.

در همین حین نیز مأموران پلیس وارد بیمارستان شده، با دیدن این هیولا می‌ترسند و شروع به تیراندازی بی‌هدف می‌کنند. با این که در نهایت می‌توانند مارکوس را بکشند اما یکی از تیرهای شلیک شده به سینه ریو برخورد می‌کند.

در حالی که مادر مایلز در حال مرگ بود، به پسرش می‌گوید که هویتش را هیچوقت برای پدرش مشخص نکند؛ چرا که او از ابرقهرمانان دلِ خوشی ندارد. بعد از مرگ ریو، مایلز به قدری سرخورده می‌شود که ابرقهرمان بودن را کنار می‌گذارد.

با این حال وقتی مایلز به دنیای اصلی مارول منتقل می‌شود، یک موجود کیهانی به اسم مولکول من (Molecule Man) دوباره مادرش را زنده می‌کند.


۳. پدر مایلز مورالز یک مأمور شیلد بود

جفرسون دیویس در دوران جوانی توسط یک گنگستر به نام تورک (Turk) استخدام شده بود. در همین دوره نیز نیک فیوری به دنبال او افتاد و جفرسون را تبدیل به مأمور مخفی شیلد کرد. فیوری به پدر مایلز دستور داد تا پیشنهاد شغلی تورک را بپذیرد تا بتواند اطلاعاتی در مورد دنیای خلافکاران شهر نیویورک به دست آورد. این کار در نهایت منجر به دستگیری ویلسون فیسک (خیلی قبل از تبدیل شدن او به کینگ‌پین) شد.

جفرسون که تجربه زندگی به عنوان یک مأمور مخفی را به دست آورده بود، متوجه خطرات این کار شد، از کار برای فیوری کناره‌گیری کرد و مسیر افسر پلیس شدن را پیش گرفت. به خاطر دوره همکاری‌اش با شیلد، جفرسون دید که افرادِ با قدرت‌های فرا انسانی چقدر خطرناک هستند و به همین دلیل به هیچکس با قدرت‌های فرا انسانی اعتماد ندارد.

وقتی جفرسون به طور تصادفی از هویت مایلز مطلع شد، فکر کرد که پسرش مسئول مرگ برادرش بوده و بنابراین مایلز را طرد کرد. اما در نهایت متوجه اشتباهش شد و بالاخره زندگی ابرقهرمانی پسرش را قبول کرد.

جفرسون دوره‌ای گم شده بود و مایلز برای این که بتواند او را پیدا کند، جا پای پدرش گذاشت و تبدیل به یک مأمور شیلد شد. جفرسون اخیراً دوباره به شیلد ملحق شده است تا بتوانند از وضعیت پسرش وقتی سراغ کارهای ابرقهرمانی می‌رود مطلع باشد.


۲. یک مایلز مورالز دیگر نیز وجود دارد

در یک سری کوتاه پنج قسمتی، پیتر پارکر از دنیای اصلی مارول وارد دنیای آلتیمیت می‌شود و با مایلز مورالز یک ماجراجویی دو نفره را تجربه می‌کند. این داستان با بازگشت پیتر به دنیای خودش و افتادن به این فکر که آیا در این دنیا نیز یک مایلز مورالز وجود دارد به اتمام می‌رسد.

وقتی پیتر نتایج سرچ اسم مایلز مورالز را در اینترنت می‌بیند، سردرگم می‌شود. هیچی. دقیقاً هیچی با جستجوی اسم او پیدا نمی‌شود چرا که کینگ‌پین (Kingpin) این اسم را از تمام داده‌های اینترنتی پاک کرده است. در دنیای اصلی مارول، مایلز بهترین دوست ویلسون فیسک است. او به قدری به فیسک وفادار است که برای نجات جان او، صورتش را جلوی ضربات چاقو قرار می‌دهد.

این نسخه از مایلز یک خلافکار بود که به خاطر معشوقه‌اش، باربارا سانچز، زندگی مجرمانه‌اش را ترک می‌کند. وقتی باربارا از دنیا رفت، این احساس به مایلز دست داد که دیگر نمی‌تواند در زندگی رو به جلو حرکت کند.

او وقتی متوجه شد که اسپایدرمن در واقع مایلز مورالزی از یک دنیای دیگر است، ایده سفر به دنیاهای موازی برای پیدا کردن یک باربارا سانچزِ دیگر به ذهنش خطور می کند. از آن موقع به بعد او هویت آلتیمیتم (Ultimatum) را به خود گرفت و مصمم شد تا به هر چه دنیا در توانش است دسترسی پیدا کند.


۱. مایلز مورالز احتمالاً جاودان است

در دنیای آلتیمیت، پیتر پارکر توسط یکی از اعضای عنکبوتیان که با فرمول آز (Oz) به صورت ژنتیکی دستکاری شده بود، نیش خورد. بعد از این که نورمن آزبورن فهمید پیتر توانایی‌هایش را به خاطر نیش عنکبوت به دست آورده، آزبورن ترکیبی از فرمول آز را به بدنش وارد کرد که باعث قدرت فرا انسانی، سرعت و عامل التیام او شد. با این حال چنین کاری باعث شد تا او تبدیل به یک هیولا شود.

با وجود این که آزبورن سوزانده شده، ستون فقراتش سوراخ و به سرش شلیک شده اما هیچوقت زمین‌گیر نشده است. حتی وقتی این نسخه از گرین گابلین کشته می‌شود، فرمول آز دوباره، حتی بعد از چند ثانیه، او را سر پا می کند. آزبورن باور دارد محلولی که در رگ‌هایش جریان دارد باعث جاودانی او شده است.

از آن جایی که مایلز نیز توانایی‌هایش را از همین فرمول به دست آورده، آزبورن فکر می‌کند که مایلز نیز جاودان است. شاید اگر به توانایی‌های مایلز و آزبورن نگاه کنیم تفاوت زیادی بین آن‌ها ببینیم اما شاید تصور نورمن درست از آب درآید و کمیک‌ها زمانی به سراغ ایده جاودانی مایلز مورالز بروند.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • علیرضا
  علیرضا | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

  ولی بازم از پیتر پارکر قویتر نیست

 • ilya
  ilya | ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

  چه نکاتی بود درباره مایلز و من نمیدونستم خیلی ممنون این اطلاعات رو دادین خیلی کمک کردین ممنونم و با این کارتون کم صبر تر میکنین منو برای بازی کردن این بازی :D

 • امین
  امین | ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

  به نظرتون از ترامپ چه گلی بسازن؟ خخخ

  • بی نام
   بی نام | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

   خخخخخخخ

  • Aref3831
   Aref3831 | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

   ??

 • Aref3831
  Aref3831 | ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

  جالب بود .
  بعضیا شو میدونستم.

مطالب پیشنهادی