ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پایان Dark Nights: Death Metal - Banner
سرگرمی

پایان Dark Nights: Death Metal چه تأثیری بر آینده دی‌سی می‌گذارد؟

شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal بالاخره منتشر شد که تمام کننده یکی از رویدادهای بزرگ ابرقهرمانی سال ۲۰۲۰ بود. با این حال پایان Dark Nights: Death Metal پایه‌ریز تمام برنامه‌هایی است که انتشارات ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۸ دی ۱۳۹۹ | ۱۸:۵۸

شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal بالاخره منتشر شد که تمام کننده یکی از رویدادهای بزرگ ابرقهرمانی سال ۲۰۲۰ بود. با این حال پایان Dark Nights: Death Metal پایه‌ریز تمام برنامه‌هایی است که انتشارات دی‌سی برای سال ۲۰۲۱ و پس از آن در سر دارد.

اگر پایان Dark Nights: Death Metal گیج کننده بود، نمی‌دانید حالا دقیقاً چه اتفاقاتی افتاده و قرار است دنیای کمیک‌های دی‌سی به چه شکل پیش برود، نگران نباشید. در این مطلب به سراغ پیچش‌های داستانی بزرگ آخرین شماره از این کمیک می‌رویم و توضیح می‌دهیم که چگونه پایان Dark Nights: Death Metal آغازگر مسیر Future State و رویدادهای بعدی دی‌سی خواهد بود.

خطر اسپویل: در این مطلب اتفاقات کمیک Dark Nights: Death Metal به طور کامل لو خواهد رفت. اگر می‌خواهید خودتان از مطالعه این داستان لذت ببرید، از مطالعه این مقاله صرف نظر کنید.


مولتی‌ورس (Multiverse) دی‌سی دوباره متولد شد

پایان Dark Nights: Death Metal

مولتی‌ورس دی‌سی یک مفهوم پیچیده و خیلی اوقات گیج کننده است. در دوران گذشته، بی‌نهایت دنیا که نسخه‌های متفاوتی از ابرقهرمانان را در خود جای داده بودند وجود داشت. رویداد Crisis on Infinite Earths سال ۱۹۸۵ همه چیز را در یک زمین با هم تلفیق کرد در حالی که با وقایع و داستان‌های بعدی، مولتی‌ورس دی‌سی به ۵۲ دنیا محدود شد. آن هم در حالی که مفاهیمی مثل هایپرتایم (Hypertime)، دارک مولتی‌ورس (Dark Multiverse) و متاورسِ (Metaverse) معرفی شده در Doomsday Clock را فاکتور گرفته‌ایم.

چیزی که باعث شده Death Metal از کراس‌اوورهای گذشته متفاوت باشد این است که سعی ندارد جهان دی‌سی را ساده‌سازی کند. در عوض می‌خواهد تاریخچه گسترده و پیچیده آن را با شعار این که «همه چیز اهمیت دارد» به رخ بکشد.

پایان Dark Nights: Death Metal روایتگر یک نبرد عظیم بین واندر وومن و بتمنی که می‌خندد (The Batman Who Laughs) است که هر دوی آن‌ها نیز با قدرت‌هایی خداگونه و آگاهی کیهانی تقویت شده‌اند. بتمنی که می‌خندد قصد دارد مولتی‌ورس و موجوداتی که آن را خلق کرده‌اند از بین ببرد. او در همین راه سعی می‌کند تا دایانا را با وعده یک دنیای یکتا و آرام که واندر وومن و دوستانش با خوشحالی در آن زندگی خواهند کرد خام کند.

تقابل واندر وومن و بتمنی که می‌خندد در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
تقابل واندر وومن و بتمنی که می‌خندد در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

اما از آن جایی که واندر وومن همیشه یک ابرقهرمان فداکار بوده، مولتی‌ورس و خالقانش را نجات می‌دهد؛ حتی با وجود این که می‌داند این نجات می‌تواند به بهای از بین رفتن دنیای خودش باشد. این موجودات فرا بُعدی که از فداکاری دایانا تحت تأثیر قرار می‌گیرند و یکی از آن‌ها با او ارتباط برقرار کرده و پیشنهاد می‌کند که این موجودات، مولتی‌ورس را همان طور که بوده احیا کنند. نه به شکل یک زمین یا ۵۲ زمین، اما با بی‌نهایت زمین.

حالا نه تنها مولتی‌ورس دی‌سی بازگشته است اما رسماً به عنوان بخشی از آمنی‌ورس (Omniverse) دی‌سی شناخته می‌شود. آمنی‌ورس در واقع از ترکیب چندین مولتی‌ورس به وجود می‌آید. به طرز ساده‌تر باید این طور توضیح داد که دنیای کمیک بوک‌های دی‌سی یک مولتی‌ورس در یک ابرساختار کیهانی است که در کنار مولتی‌ورس‌های دیگر مثل فیلم‌های انیمیشنی، سریال‌های تلویزیونی و دنیاهای لایو اکشن دی‌سی قرار می‌گیرد. تمام ماجراهایی که تا به حال از شخصیت‌های انتشارات دی‌سی روایت شده اهمیت داشته و همه آن‌ها جایگاهی در یک پرده نگارین بزرگ و بی‌انتها دارند.

یک تغییر قابل توجه هم در ساختار مولتی‌ورس دی‌سی به وجود آمده است. در حالی که قبلاً زمین صفر (Earth-0) به عنوان مرکز مولتی‌ورس شناخته می‌شد اما حالا دو قطب مخالف وجود دارند که تشکیل دهنده اسکلت اصلی و ستون فقرات این مولتی‌ورس هستند. زمین صفر یکی از آن قطب‌ها است و قطب دیگر سیاره جدید و مرموزی بوده که نام الس‌ورد (Elseworld) به خود گرفته. دی‌سی قبلاً از برند الس‌وردز (Elseworlds) برای دنیاهای موازی مختلف خود که شامل داستان‌هایی مثل Gotham by Gaslight و Batman: Red Rain بود استفاده می‌کرد. پس با این حساب می‌توان حدس‌هایی از محتویات این سیاره زد.


خط زمانی جدید دی‌سی

سر و شکل همیشگی شخصیت‌های دی‌سی در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
سر و شکل همیشگی شخصیت‌های دی‌سی در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

وقتی وقایع Death Metal پشت سر گذاشته شد، زندگی در زمین صفر کم و بیش به حالت عادی خود بازگشت. از خود واندر وومن خبری نیست اما بقیه اعضای جاستیس لیگ، امیدی که بعد از نجات تمام وجودیت پیدا کرده‌اند را در آغوش گرفته‌اند. در حالی که ظاهراً قهرمانان و ویلن‌های دی‌سی اتفاقات Death Metal را به یاد دارند اما واقعیت به قبل از تلاش پرپتئوا (Perpetua) و بتمنی که می‌خندد در تغییر وجودیت بازگشته است. شخصیت‌هایی که در طول این رویداد کشته شدند نیز دوباره از گور برخواسته‌اند.

همچنین شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal اعلام می‌کند که شخصیت‌های دیگری که خیلی وقت است کشته شده‌اند نیز دوباره به زندگی بازگشته‌اند ولی با این حال باید صبر کرد و دید منظور چه کسانی است. آلفرد پنی‌ورث یکی از کاندیداهای این اتفاق خواهد بود چرا که دیدیم در طول نبرد، بتمن به کمک حلقه بلک لنترن‌اش (Black Lantern) او را زنده کرده بود.

مهم‌تر از بازگشت از دنیای مردگان اما این است که ساکنان دنیای دی‌سی حالا تمام اتفاقات خط زمانی دی‌سی را به یاد می‌آورند. جاستیس سوسایتی آو امریکا (Justice Society of America) دوباره به عنوان اولین گروه ابرقهرمانی این خط زمانی معرفی شده‌اند. قهرمانان دی‌سی به یاد می‌آورند که دنیا پیش از اولین بحران به چه شکل بود، بعد از بحران چگونه شد، دوباره در طی نیو ۵۲ به چه حالتی درآمد و همین طور در رویدادهای دیگر.

پایان Dark Nights: Death Metal

حالا که واقعیت سر و شکل گرفته است، قهرمانان دی‌سی حتی بخش‌هایی از آینده‌ها و گذشته‌های احتمالی را نیز می‌بینند. به همین ترتیب است که کراس‌اوور Future State وارد کارزار می‌شود. حالا نه تنها مولتی‌ورس دی‌سی به جای اولیه خود بازگشته بلکه هایپرتایم (در واقع مولتی‌ورسی از خطوط زمانی متفاوت) نیز به میدان آمده است.

دوباره، حال و هوای این که همه چیز اهمیت دارد در دل Death Metal به وجود آمده است. ظاهراً دی‌سی دیگر خیلی نگران جمع کردن تاریخچه وسیع کمیک بوک‌هایش در یک روایت خطی و منسجم نیست. با شروع سال ۲۰۲۱، این ناشر سعی دارد پرده نگارین عظیمش را گرامی بدارد و طرفداران را تشویق کند تا آن چه که دوست دارند را قبول کنند. در این صورت، کمیک‌های دی‌سی چندان از مولتی‌ورس لایو اکشن کمپانی برادران وارنر متفاوت نیست.


چه اتفاقی برای واندر وومن و بتمنی که می‌خندد افتاد؟

یکی از موجودات فرا بعدی که با شکل خود واندر وومن در پایان Dark Nights: Death Metal در برابر دایانا قرار گرفت (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
یکی از موجودات فرا بعدی که با شکل خود واندر وومن در پایان Dark Nights: Death Metal در برابر دایانا قرار گرفت (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

سرنوشت واندر وومن یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌های شکل گرفته در پایان Dark Nights: Death Metal محسوب می‌شود. محل حضور او پس از پایان کمیک نامشخص است اما ظاهراً سوپرمن و دیگر شخصیت‌ها متوجه هستند که دایانا مولتی‌ورس را نجات داده و سرنوشتی بزرگ‌تر را پذیرفته است. به نظر هر جایی که دایانا رفته باشد، حالا توسط خالقان فرا بعدی آمنی‌ورس دی‌سی وظیفه محافظت از این واقعیت جدید به او محول شده است.

مشخص نیست که چه وقتی محل دایانا یا نقش جدید او تعیین می‌شود اما قطعاً می‌توان گفت که او از بین نرفته. از آن جایی که دایانای سال‌خورده‌تر پروتاگونیست اصلی Future State: Immortal Wonder Woman است، می‌دانیم که در مقطعی در آینده او از مخفی‌گاه خود بیرون خواهد آمد.

قرار است دی‌سی بعد از Future State کمیک ماهیانه Wonder Woman را منتشر کند اما مشخص نیست که وقایع این سری قبل از رویداد Death Metal خواهد بود یا تمرکز آن روی شخصیت‌های دیگری مثل دونا تروی (Donna Troy) یا یارا فلور (Yara Flor) خواهد بود. در همین حال، سری Justice League برایان مایکل بندیس (Brian Michael Bendis) و دیوید مارکوئیز (David Marquez)، ملکه هیپولیتا (Hippolyta) را جایگزین دخترش به عنوان جنگجوی آمازونی تیم می‌کند.

آخرین لحظه تقابل بتمنی که می‌خندد و واندر وومن در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
آخرین لحظه تقابل بتمنی که می‌خندد و واندر وومن در پایان Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

بتمنی که می‌خندد چه شد؟ تا جایی که در طی داستان دیدیم، این ویلن در نبرد نهایی‌اش با واندر وومن از بین رفت؛ نشانه‌ای از پیروزی نهایی عدالت بر نابودی و پادبحران بر بحران. اما با توجه به این که بتمنی که می‌خندد تبدیل به موجودی چهار بعدی شده بود و حالا نیز واقعیت کم و بیش به وضعیت پیش از Death Metal بازگشته است، خیلی عجیب و غریب نخواهد بود که تصور کنیم این نسخه تیره از بروس وین توانسته باز هم مرگ را دور بزند. او شخصیت محبوبی شده است و شاید دی‌سی بخواهد هر از چند گاهی از او به عنوان آنتاگونیست داستان‌های بتمن یا جاستیس لیگ بهره ببرد.


توتالیتی (Totality) چیست؟

پایان Dark Nights: Death Metal

هم سری Death Metal و هم سری Justice League به شدت با توتالیتی سر و کار داشته‌اند: یک منبع انرژی کیهانی که تمام دانش موجود را در خودی جای داده و برای خلق مولتی‌ورس مورد استفاده قرار گرفته است. این مولتی‌ورسِ دوباره خلق شده، دیگر توسط سورس وال (Source Wall) که واقعیت را از خطرات ماورایی حفظ می‌کرد احاطه نشده است.

حالا، خود توتالیتی یک قلعه به شکل سپر تشکیل داده تا از بشریت در برابر خطرات بزرگ احتمالی محافظت کند. والی وست (Wally West) متوجه می‌شود که این قلعه در فرکانس لرزشی خیلی بالاتری قرار دارد که به جز تعداد از شخصیت‌های خاص، برای دیگران نامرئی خواهد بود.

این کشف به نظر پایه‌گذار یک سریِ جدید خواهد بود که در آن والی با تعدادی از دیگر قهرمانان و ویلن‌های دی‌سی برای محافظت از مولتی‌ورس در برابر خطرات بزرگ متحد خواهد شد. این تیم علاوه بر تعدادی از مبارزان و موجودات قدرتمند فیزیکی شامل ترکیبی از دانشمندان باهوش مثل مستر ترفیک (Mister Terrific) و لکس لوثر (Lex Luthor) و موجودات جاودان مثل وندال سویج (Vandal Savage) و هاوک‌گرل (Hawkgirl) است که قرن‌ها تجربه در تقابل با پدیده‌های عجیب و غریب و ماورا طبیعی را دارند.

والی نیز به عنوان یک اسپیدستر (Speedster) که برای مدت کوتاهی قدرت‌ها و توانایی‌های دکتر منهتن (Doctor Manhattan) و مترون (Metron) را در اختیار داشته، یک عضو مفید برای تیم خواهد بود.


به مطالعه ادامه دهید:

IGN
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Nightwing
    Nightwing | ۱۸ دی ۱۳۹۹

    خیلی ممنون که این خبر رو پوشش دادید .

مطالب پیشنهادی