ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دکتر استرنج قدرتمند - Banner
کمیک بوک

۸ نسخه قدرتمند دکتر استرنج

دکتر استرنج شخصیتی است که با جنبه‌های جادویی و کیهانی دنیای مارول به طور مداوم سر و کله زده. بنابراین جای تعجب ندارد که چندین نسخه متفاوت از این شخصیت در دنیای کمیک‌های مارول در ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

دکتر استرنج شخصیتی است که با جنبه‌های جادویی و کیهانی دنیای مارول به طور مداوم سر و کله زده. بنابراین جای تعجب ندارد که چندین نسخه متفاوت از این شخصیت در دنیای کمیک‌های مارول در طول این سال‌ها دیده شده باشد.

اگر در دنیاهای موازی و در رویدادهای مختلف مارول سرک بکشیم، چندین نسخه از دکتر استرنج را خواهیم یافت که از دیگران قدرتمندتر محسوب می‌شوند. حالا نیز در این مطلب قصد داریم به سراغ ۸ مورد از این نسخه‌های قدرتمند دکتر استرنج برویم.


۸. دکتر استرنج، پیرویِ دورمامو

کاور شماره ۱۸ کمیک What If? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱۸ کمیک What If? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

استفن استرنج در برابر برخی از توجه برانگیزترین ویلن‌های دنیای مارول قرار گرفته است. اما ویلن‌های کمی هستند که به اندازه دشمن اصلی‌اش، دورمامو (Dormammu)، قدرتمند محسوب شوند. تقریباً هر بار که دکتر استرنج با دورمامو درگیر شده، به خاطر میزان قدرت این دو شخصیت، یک واکنش کیهانی به وجود آمده است. اما در شماره ۱۸ کمیک What If?، این میزان قدرت در یک جبهه قرار گرفت.

در شماره ۱۸ سری کمیک What If? یک دنیای موازی را می‌بینیم که در آن استفن استرنج به جای مطالعه جادوی خیر، به مطالعه جادوی شر پرداخت تا تبدیل به زیر دست مستقیم دورمامو شود. در این کمیک، دورمامو به خواهرش، اومار (Umar)، می‌گوید که دکتر استرنج وسیله‌ای برای از بین بردن دروازه‌های نظم است.

مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

۷. سورسرر اکستریم

یکی از دیوانه‌وارترین نسخه‌های دکتر استرنج ترکیب او با پانیشر است؛ شخصیتی که با نام سورسرر اکستریم (Sorcerer Extreme) شناخته می‌شود. این شخصیت که اولین بار در شماره ۱ کمیک Secret Wars: Battleworld دیده شد نتیجه تسخیر بدن فرانک کسل توسط دکتر استرنج بود. توانایی‌های سورسرر اکستریم یک ترکیب ساده از توانایی‌های پانیشر و دکتر استرنج هستند؛ حالا یک شخصیت به وجود آمده که از تفنگ‌ها و گلوله‌هایی که به کمک جادو تقویت شده‌اند استفاده می‌کند.

این نسخه از دکتر استرنج به قدری قدرتمند بود که توانست در فقط یک شماره هالک، ولورین، مرد عنکبوتی و گوست رایدر (Ghost Rider) را بکشد. با این که این شخصیت فقط یک حضور پررنگ داشته اما آن قدر جالب به نظر می‌رسد که نباید از او چشم پوشی کرد.۶. شریف استرنج

یک نسخه دیگر از دکتر استرنج که به واسطه رویداد Secret Wars سال ۲۰۱۵ معرفی شد شریف استرنج (Sheriff Strange)، کسی که به عنوان دست راست دکتر دووم (Dr. Doom) فعالیت می‌کرد، نام داشت. در همان اولین کمیکی که این نسخه از دکتر استرنج حضور داشت، یعنی شماره ۲ کمیک Secret Wars، بیاندرز (The Beyonders) به سراغ شریف استرنج و مولکول من (Molecule Man) می‌آیند.

آن‌ها قصد دارند تا با کسی که رئیس است صحبت کنند تا مشخص شود آن فرد دکتر دووم است. شریف استرنج به عنوان دست راست دکتر دووم، قدرتمندترین فرد دنیا، قدرت سیاسی بالایی دارد. او علاوه بر توانایی‌های گسترده جادویی‌اش، یک نیروی پلیس را که از ثورها تشکیل شده و ثور کورپز (Thor Corps) نام دارد را اداره می‌کند.

۵. دکتر استرنج از زمین ۱۲۹۸

دکتر استرنج در شماره ۱ کمیک Mutant X Annual (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
دکتر استرنج در شماره ۱ کمیک Mutant X Annual (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

استرنج زمین ۱۲۹۸ یک نسخه از جادوگر عالی‌رتبه است که اولین بار در شماره ۱ کمیک Mutant X Annual دیده شد. زمین ۱۲۹۸ که با نام میوتنت ایکس ورس (Mutant X-Verse) نیز شناخته می‌شود، یک زمین موازی است که در آن استفن استرنج توسط طلسم من تینگ (Man-Thing) آلوده شده. این اتفاق باعث شد تا او تبدیل به استرنج تینگ (Strange-Thing) شود.

وقتی که کوئین گابلین (Queen Goblin) سعی دارد تا وارد نکسوس (Nexus) برون بُعدی شود، دکتر استرنج جلوی او و تیمش را می‌گیرد. این نسخه از دکتر استرنج مجموعه‌ای از قدرت‌های دکتر استرنج و من تینگ زمین ۶۱۶ را به نمایش می‌گذارد. در طی این نبرد، دکتر استرنج زمین ۱۲۹۸ متحدانش را به مکانی دیگر منتقل می‌کند و برای نابودی نکسوس باقی می‌ماند تا کوئین گابلین را مجبور به ماندن در دنیای خودش کند.۴. دکتر استرنج، خدای ازگاردی

وقتی در شماره ۳۸۱ کمیک Doctor Strange، لوکی تبدیل به جادوگر عالی‌رتبه می‌شود، استفن استرنج تقریباً تمام قدرت‌هایش را از دست می‌دهد. لوکی تمام قدرت‌های او را گرفته و وقتی استرنج متوجه می‌شود که نمی‌تواند در تقابل رو در رو او را شکست دهد، تصمیم می‌گیرد به سراغ اودین برود. اما چیزی که باعث تعجب جادوگر عالی‌رتبه سابق می‌شود این است که حالا کال بورسان (Cul Borson) به ازگارد حکومت می‌کند.

بورسان با سنتری (The Sentry) که همراه استفن استرنج در سفرش به ازگارد شده بود درگیر می‌شود. دکتر استرنج نیز به سراغ ایگدراسیل (Yggdrasil) یا همان درخت جهان می‌رود. پس از قربانی کردن برای درخت، ایگدراسیل به دکتر استرنج قدرت‌هایی جادویی قوی‌تر از قبل هدیه می‌دهد. حالا استفن استرنج رسماً یک خدای ازگاردی به حساب می‌آمد.

مطلب پیشنهادی
همسان... ولی نه یکسان!
سری به برجسته‌ترین دنیاهای موازی مارول بزنید

۳. دکتر استرنج، رهبر کشیشان سیاه

دکتر استرنج در شماره ۲۷ کمیک New Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
دکتر استرنج در شماره ۲۷ کمیک New Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

کشیشان سیاه (Black Priests) گروهی از کاربران تأثیرگذار جادو بودند که نسخه‌های مشخصی از زمین را نابود می‌کردند تا تعادل مولتی‌ورس پا بر جا بماند. بر خلاف گالاکتوس (Galactus)، کشیشان سیاه با هدف خیر فعالیت می‌کنند و قربانی‌های آن‌ها در طولانی مدت هدف خوبی پشت خود دارد. در شماره ۲۷ کمیک New Avengers، ثور به ارتشی از کشیشان سیاه برخورد می‌کند. کمی بعد، او متوجه می‌شود که رهبر جدید کشیشان، دکتر استرنج است.

به عنوان یکی از اعضای کشیشان سیاه، استرنج این توانایی را دارد تا واقعیت را تبدیل به هر آن چه که می‌خواهد بکند. بر خلاف دیگر اعضای این گروه، استفن استرنج به طور کامل صحبت می‌کند تا او نسبت به دیگر کشیشان سیاه بسیار قدرتمندتر باشد. کشیشان دیگر فقط می‌توانند از یک حرف برای صحبت استفاده کنند، بنابراین نیاز دارند تا با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوانند به سطح توانایی استرنج برسند.۲. سر استفن استرنج از زمین ۳۱۱

سر استفن استرنج (Sir Stephen Strange) یا دکتر استرنج ۱۶۰۲، اولین بار در شماره ۱ کمیک Marvel 1602 پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت. در خط داستانی ۱۶۰۲ در زمین ۳۱۱، استفن استرنج توسط دریانوردان در دوران کودکی ربوده شد. سپس او به عنوان یک برده به فروش رفت. هنگامی که دکتری که او را خریده بود استرنج را برای انجام کاری می‌فرستد، او زمین خورد و آسیب دید. اما در نهایت یک صومعه او را نجات داد.

پس از فرا گرفتن جادو در صومعه، استرنج آزاد و تبدیل به پزشک شخصی ملکه انگلیس شد. کمی بعد در این خط داستانی می‌بینیم که استرنج با آتوی (Uatu) ناظر گفت و گو می‌کند تا تمام اطلاعات لازم به او منتقل شود.

مطلب پیشنهادی
پیوندهای خواهر و برادری فراانسانی
بهترین خواهران و برادران مارول

۱. دکتر استرنج‌فیت

دکتر استرنج‌فیت روی کاور کمیک Doctor Strangefate (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
دکتر استرنج‌فیت روی کاور کمیک Doctor Strangefate (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

یکی از جالب توجه‌ترین شخصیت‌هایی که در کراس‌اوور مارول و دی‌سی و دنیای آمالگام (Amalgam) به وجود آمد دکتر استرنج‌فیت (Doctor Strangefate) نام داشت. استرنج‌فیت ترکیبی از دکتر استرنج و چارلز اگزویر دنیای مارول و دکتر فیت (Doctor Fate) دنیای دی‌سی بود. استرنج و فیت جزو قدرتمندترین کاربران جادو در دنیای خودشان هستند. چارلز اگزویر نیز یک ابرنابغه محسوب می‌شود.

بنابراین، احتمالاً بتوان گفت دکتر استرنج‌فیت قدرتمندترین ابرقهرمان جادویی دنیای کمیک‌ها است. این شخصیت اولین بار در شماره ۳ کمیک DC vs. Marvel به عنوان نسخه‌ای از چارلز اگزویر که توسط نابو د انشنت وان (Nabu the Ancient One) نجات پیدا کرده معرفی شد. پس از یادگیری جادو از نابو، اگزیور تبدیل به شخصیتی شد که با نام دکتر استرنج‌فیت می‌شناسیم.


به مطالعه ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • Kratos748
  Kratos748 | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  ولی به نظرم باید نسخه ی شرور دکتر استرنج توی سریال (چه می شد اگر) هم لیاقت بودن در این لیست رو داشت

 • fifa fannnnn
  fifa fannnnn | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  طبیب غریب ???

 • Niyayesh-j
  Niyayesh-j | ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  همچین مقاله ای برای اسکارلت ویچ هم هست؟
  راستی اگر تو مولتیورس یهو واندا و استرنج به جون هم بیفتن کی میبره؟؟من میگم هر دو با مغایرهاشون نابود میشن?

  • Poker face
   Poker face | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   استرنج??

  • 36ttt
   36ttt | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   تجربه دکی میچربه

 • MoRiArTy
  MoRiArTy | ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  "بنابراین، احتمالاً بتوان گفت دکتر استرنج‌فیت قدرتمندترین ابرقهرمان جادویی دنیای کمیک‌ها است"
  این است گودرت دکتر استرنج(البته به همراه دکتر فیت و اگزاویر). آیا هنوز ایمان نمی آورید؟??

مطالب پیشنهادی