ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دکتر استرنج تاریک - Banner
کمیک بوک

جنبه تاریک دکتر استرنج

دکتر استفن استرنج عمدتاً به عنوان درستکارترین شخصیت‌های دنیای مارول معرفی می‌شود. اما باید توجه داشت که او همیشه یک آدم درستکار نبوده است. این را یادتان باشد که استرنج بیش از هر دلیل دیگری ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

دکتر استفن استرنج عمدتاً به عنوان درستکارترین شخصیت‌های دنیای مارول معرفی می‌شود. اما باید توجه داشت که او همیشه یک آدم درستکار نبوده است. این را یادتان باشد که استرنج بیش از هر دلیل دیگری به این خاطر به دنبال انشنت وان (Ancient One) می‌گشت چرا که می‌خواست دست‌های آسیب دیده‌اش را ترمیم کند و زندگی لاکچری‌اش به عنوان یک جراح را ادامه دهد. تقریباً نیز واضح به نظر می‌رسد که استفن استرنج بیش‌تر به ثروت اهمیت می‌داد تا بیماران تحت درمانش.

با تمام این اوصاف اما با تبدیل شدن به شاگرد انشنت وان، استرنج بخش زیادی از غرایز پَست خود را کنار گذاشت و ذات خیرخواهانه‌تری پیدا کرد. با این حال، چندین بار هم در مولتی‌ورس و هم در دنیای اصلی مارول خوانندگان نمایی از جنبه تاریک دکتر استرنج را به چشم دیده‌اند.

هر چند دکتر استرنج یکی از ارزشمندترین متحدان نیروهای خیر محسوب می‌شود اما او ویژگی‌هایی نیز دارد که می‌توانند به یک ویلن کشنده تبدیلش کنند؛ چه در این جهان و چه در هر جهان دیگر.


پیروی دورمامو - شماره ۱۸ کمیک What If?

در این دنیای موازی، دورمامو (Dormammu) پیش از هر گونه اقدام از سمت انشنت وان متوجه پتانسیل استرنج برای شرارت می‌شود. بارون موردو (Baron Mordo) به پیشنهاد اربابش استرنج را زیر بال و پر خود گرفت و پس از احیای دستانش به او آموزش جادوی تاریک داد. استرنج به قدری ماهر شد که موردو را از میان برداشت و مستقیماً زیر نظر دورمامو خدمت کرد. انتشنت وان در نهایت توانست کاری کند تا استرنج روی تصمیمش تجدید نظر داشته باشد اما در هر صورت جنبه‌ای تاریک از چیزی که ممکن بود دکتر استرنج به آن تبدیل شود را در این ماجرا دیدیم.

مطلب پیشنهادی
قوی ترین شخصیت‌های عنکبوتی در مولتی‌ورس مارول
۱۰ شخصیت نیرومند اسپایدر-ورس

گرگینه درون - شماره ۸۰ و ۸۱ کمیک Marvel Team-up

تقابل مرد عنکبوتی و دکتر استرنج گرگینه شماره ۸۱ کمیک Marvel Team-up (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
تقابل مرد عنکبوتی و دکتر استرنج گرگینه شماره ۸۱ کمیک Marvel Team-up (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دکتر استرنج در شماره‌های ۷۶و ۷۷ کمیک Marvel Team-up با مرد عنکبوتی همراه شد تا زندگی معشوقه‌اش، کلیا (Clea) را نجات دهد. با این حال، استرنج برای کمکِ بیش‌تر مجبور شد به سراغ ماری لاوو (Marie Laveau)، ملکه افسون نیو اورلئان، برود... کمکی که بهایی برای او داشت. از این بها در شماره ۸۰ کمیک Marvel Team-up وقتی پرده برداشته شد که استرنج تبدیل به یک ورولف (Werewolf) شد!

این جنبه جدید دکتر استرنج در حالت انسانی‌اش نیز مرد عنکبوتی و کلیا را اذیت می‌کرد. آن‌ها حتی نمی‌توانستند از پس قدرت این گرگینه بربیایند. اگر به خاطر ایثار زندگی ساتانا (Satana) نبود، دکتر استرنج هنوز هم گرفتار طلسم ورولفی می‌ماند.نکرومنسر - شماره ۴۶ کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme

ملاقات نکرومنسر و دکتر استرنج در شماره ۴۶ کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
ملاقات نکرومنسر و دکتر استرنج در شماره ۴۶ کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در طی خط داستانی Infinity War سال ۱۹۹۲، استفن استرنج در برابر یک نسخه دیگر از خودش قرار گرفت. اما برخلاف داپلگنگرهای شیطانی مگاس (Magus)، معکوس استرنج واقعاً از یک دنیای دیگر به نام پاد زمین (Counter-Earth) آمده بود.

این دو نسخه استرنج تقریباً تا مقطعی تاریخچه یکسانی داشتند. تفاوت کلیدی بین آن‌ها این بود که استفن استرنج پاد زمین پس از به قتل رساندن بارون موردو در انتقام کشته شدن انشنت وان به درون تاریکی فرو رفت. این اتفاق نهایتاً باعث شد تا استرنج نسبت به قدرت احساس عطش کند و پیش از این که در درون اترنیتی (Eternity) گیر بیفتد سعی در به دست آوردن زمین داشته باشد.

این نسخه موازی از استرنج که حالا خودش را نکرومنسر (Necromancer) می‌نامند از کالبد اترنیتی رها شد و حتی نزدیک بود تا جایگاه دکتر استرنج اصلی مارول در دنیای خودش را به چنگ آورد.

مطلب پیشنهادی
ایونت مارولی این هفته رو از دست ندید!
کوییز ۴۵ ویجیاتو؛ چقدر با دنیای مارول آشنا هستید؟

داپلگنگر - شماره ۴ کمیک Defenders

تقابل دو دکتر استرنج در شماره ۴ کمیک Defenders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
تقابل دو دکتر استرنج در شماره ۴ کمیک Defenders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دورمامو نزدیک به اوج قدرت خودش در سری ۲۰۰۵ کمیک Defenders بود و توانست بالأخره اترنیتی را در نبرد شکست دهد. این اتفاق باعث شد تا دورمامو بتواند واقعیت را به خواست خودش بازنویسی کند. در این دنیای تاریک جدید، استفن استرنج تبدیل به یکی از متعصب‌ترین پیروان دورمامو شد. اما استرنج واقعی توانست از تلاش دورمامو در گرفتن زندگی‌اش جان سالم به در ببرد تا در این دنیای بازسازی شده بدون تغییر باقی بماند. این وضعیت منجر به شکل گیری یک نبرد بین دکتر استرنج خوب و همتای شرورش شد.شریف - رویداد Secret Wars

دکتر استرنج برای نجات کل هستی با دکتر دووم (Doctor Doom) در خط داستانی Secret Wars سال ۲۰۱۵ یک معامله کرد. با این حال، وقتی نوبت به نجات بقیه مولتی‌ورس با قدرت‌های بیاندرز (Beyonders) رسید، استرنج تصمیم را به دووم واگذار کرد.

این طور شد که در سیاره جدید دووم به نام بتل‌ورد (Battleworld) به شریف استرنج (Sheriff Strange)، مجری کلیدی دوومِ خدا-پادشاه، تبدیل شد. با تمام این اوصاف شریف استرنج یک عروسک خیمه شب بازی برای اربابش نبود. وقتی بازماندگان دنیای اصلی به بتل‌ورد رسیدند، شریف به ضدیت با حکمرانی دووم برخواست و در نهایت با جانش بهای آن را داد.

همزاد تاریک - شماره ۶ و ۷ کمیک Doctor Strange

همزاد تاریک دکتر استرنج در شماره ۶ کمیک Doctor Strange (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
همزاد تاریک دکتر استرنج در شماره ۶ کمیک Doctor Strange (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پس از یک ماجراجویی در فضا، دکتر استرنج به سنکتوم سنکتوروم (Sanctum Sanctorum) خود بازگشت و متوجه همزاد تاریکی شد که در آن جا منتظر اوست! این نسخه متفاوت از استرنج به قدری شبیه به خود دکتر استرنج بود که حتی سگ روحی، بتز (Bats)، نیز نمی‌توانست این دو را از هم تشخیص دهد.

استرنج در نهایت کشف کرد که این داپلگنگر در واقع یک مقلد با هویت واقعی کیسی کینمانت (Casey Kinmont) است. کیسی برای مدت کوتاهی شاگرد دکتر استرنج در سال‌های اولیه فعالیت او بود تا این که در یک دنیای دور گم شد. بارون موردو کسی بود که از کیسی استفاده می‌کرد اما استرنج توانست او را از کنترل خارج کند.


به مطالعه در مورد دکتر استرنج ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
 • ironboy134
  ironboy134 | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

  بنظرم توی فیلم دکتر استرنج ۲ نسخه شیطانی استرنج به احتمال زیاد همونی هست که توی سریال what if دیدیم

  • iP_BOTER
   iP_BOTER | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

   من از چشم سومش خوشم میاد رو پیشونیش گذاشتن ?

 • samyar239
  samyar239 | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

  چه ربطی داره ?

  • iP_BOTER
   iP_BOTER | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

   ??

 • Dragonnnnnnnnnn
  Dragonnnnnnnnnn | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

  نمرات فیلم دکتر استرنج 2 هم اومد
  متا گرفته ۶۴
  امتیاز خوبی هست البته انتظار من ۷۰ الی ۷۴ بود اما به یاد داشته باشید بهترین فیلم مارول ( جنگ ابدیت ) هم تقریبا همین قدر گرفت .
  به نظر میرسه با یک فیلم دارک و بدون جوک طرفیم و اکشن عالی ای هم داره . بازی اولسن و کامبریچ هم خیلی خیلی تحسین شده اما ریتم فیلم متاسفانه انگار خیلی تنده .

  • iP_BOTER
   iP_BOTER | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

   داداش متأسفانه گفتنت زدی تو ذوقم ??

   • Dragonnnnnnnnnn
    Dragonnnnnnnnnn | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

    چیزی نگفتم که . انگار تنها ایراد فیلم ریتمش هست که شاید برا بعضی‌ها خوبم باشه

    • sobhan.verd
     sobhan.verd | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

     بجه ها دارک نیست فیلم من دیدم جوک هم زیاد داره

     • sobhan.verd
      sobhan.verd | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

      داستان فیلم رو گفتم ولی ویجیاتو نذاشت پخش بشه. بنظرم زومجی خیلی بهتره

  • sobhan.verd
   sobhan.verd | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   نه بابا من دیدم فیلم رو زیاد دارک نیست و جوک هم داره. و متاسفانه واندا ماکسیموس شرور میشه و میخواد بچه هاش رو از یک بعد موازی پیدا کنه و با اونا زندگی کنه و تازه دکتر استرنج شرور هم زیاد تو فیلم نیست ۵ دقیقه بیشتر نیست. آخر فیلم هم چون دکتر استرنج همین دنیا از جادوی تاریکی استفاده کرده بود میفته وسط خیابون و چشم سومش رو پیشونیش ظاهر میشه

  • sobhan.verd
   sobhan.verd | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   درست نمی گویید نه بابا من دیدم فیلم رو زیاد دارک نیست و جوک هم داره. و متاسفانه واندا ماکسیموس شرور میشه و میخواد بچه هاش رو از یک بعد موازی پیدا کنه و با اونا زندگی کنه و تازه دکتر استرنج شرور هم زیاد تو فیلم نیست ۵ دقیقه بیشتر نیست. آخر فیلم هم چون دکتر استرنج همین دنیا از جادوی تاریکی استفاده کرده بود میفته وسط خیابون و چشم سومش رو پیشونیش ظاهر میشه

 • Alireza138327122005p
  Alireza138327122005p | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

  کمیک secret warرو خوندم خیلی قشنگه حتما بخونیدش

مطالب پیشنهادی