ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسطوره‌شناسی

پیش‌بینی بازی گاد آو وار رگناروک بر اساس اسطوره‌های نورس

با توجه به تریلرهای منتشر شده از داستان و گیم‌پلی بازی و هم‌چنین مشخص شدن تاریخ دقیق انتشار God of War Ragnarok، می‌توانیم با بررسی و تطبیق اساطیر نورس برای روند اتفاقات بازی و هم‌چنین ...

پردیس احمدی
نوشته شده توسط پردیس احمدی | ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

با توجه به تریلرهای منتشر شده از داستان و گیم‌پلی بازی و هم‌چنین مشخص شدن تاریخ دقیق انتشار God of War Ragnarok، می‌توانیم با بررسی و تطبیق اساطیر نورس برای روند اتفاقات بازی و هم‌چنین دشمنان و ان‌پی‌سی‌های احتمالی تئوری‌هایی ارائه دهیم.

این مقاله شامل اسپویل از پایان بازی God of War 2018 است

آنچه در تمام سری‌های گاد آو وار تاکنون مشخص است تغییر دادن نقش خدایان از شخصیت‌هایی مثبت و قابل احترام و پرستش، به دشمنان و باس‌فایت‌هایی در روند بازی است چرا که در همه نسخه‌ها کریتوس در برابر آنها قرار می‌گیرد. بنابراین ما می‌توانیم با شناختی که تاکنون از خدایان نورس و همراهان اودین در نبرد آخرالزمان داریم تا حدودی درباره باس‌فایت‌های بازی جدید پیش‌بینی‌هایی داشته باشیم:

ثور (Thor): ثور خدای رعد و برق قطعاً یکی از باس‌هایی خواهد بود که همان‌طور که در تریلر بازی دیدیم در مقابل ما قرار خواهد گرفت. ثور برای مبارزه با کریتوس و آتریوس دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ از گرفتن انتقام فرزندانش که در نسخه گاد آو وار ۲۰۱۸ توسط کریتوس و آتریوس به قتل رسیدند، و انتقام مرگ بالدر (Baldr) که عزیز خدایان اِسیر به حساب می‌آمد، تا ایستادن در مقابل شروع شدن روند شکل‌گیری ارتش دشمن که توسط لوکی (Loki - که در انتهای نسخه ۲۰۱۸ می‌فهمیم در حقیقت همان لوکی، خدای نیرنگ و فریب در اساطیر نورس است) در حال شکل‌گیری و یک‌پارچه شدن بود.

فرِی (Freyr): فری برادر فریا (Freyja - که در روند بازی مادر بالدر معرفی می‌شود) است که شمشیری افسانه‌ای دارد که زنده است و خود به تنهایی قدرت مبارزه دارد و این باعث می‌شود که او یکی از ابرقدرت‌های خدایان اِسیر (Aesir) و باس‌فایت احتمالی بازی رگناروک باشد. فری در اساطیر نورس در هنگام حضور در نبرد آخرالزمان بنا به دلایلی که در قسمتهای قبلی اساطیر پنج‌شنبه به آن پرداختیم شمشیر جادویی و قدرتمند خود را از دست می‌دهد و شاید ما در روند بازی موفق به دستیابی به شمشیر افسانه‌ای فری شویم.

فریا (Freyja): فریا که در نسخه God of War 2018 مادر بالدر معرفی می‌شود و پس از قتل بالدر توسط کریتوس قسم می‌خورد که انتقام پسرش را از کریتوس بگیرد قطعاً همان‌طور که در تریلرهای بازی نمایش داده شده به عنوان دشمن در مقابل ما قرار خواهد گرفت هر چند طبق اسطوره‌شناسی نورس او نقشی در نبرد آخرالزمان ندارد.

تیِر(Týr): خدای جنگ اسطوره‌های نورس، همان‌طور که در تریلرها دیدیم در زندانی در سرزمین دورف‌ها به بند کشیده شده و کریتوس و آتریوس برای همراه کردن او با خود سعی در نجاتش دارند، حال با توجه به اینکه ممکن است بر اساس داستان‌های افسانه‌ای، اودین (Odin) برای رسیدن به جایگاه حاکم خدایان او را زندانی کرده باشد و تیِر به منظور گرفتن انتقام سال‌ها اسارتش با کریتوس هم‌دست شود، می‌توان این چنین حدس زد که او قرار است به جای دشمن، نقش هم‌دست ما را در نبرد آخرالزمان داشته باشد. اما لازم است به نقش تیِر در اسطوره‌های نورس توجه داشته باشیم؛ او دشمن قسم خورده‌ی فنریر (Fenrir)،‌ گرگ غول‌پیکری است که در اَزگارد (Asgard) به بند کشیده شده و این دو در نبرد آخرالزمان در مقابل یکدیگر خواهند جنگید، حال باید ببینیم که سانتامونیکا تصمیم گرفته کدام یک را دشمن و کدام یک را همراه کریتوس کند.

وایکینگ‌ها: حتماً در انواع فرنچایزهایی که به زندگی وایکینگ‌ها پرداخته است دیده‌اید که بهشت وایکینگ‌ها تالاری به نام ولهالاست (Valhalla) و آنانی که در نبردهای خود با ایمان به اودین و شجاعت می‌جنگند امیدوارند پس از مرگ فرشتگانی به نام والکیریا (Valkyrie) به میدان جنگ آمده و ارواح آنانی که شجاعانه جنگیدند و کشته شده‌اند را با خود به نزد اودین در تالار ولهالا ببرند. هدف از این کار در اساطیر نورس جمع کردن ارتشی از شجاع‌ترین جنگجویان برای ارتش اودین است تا در نبرد آخرالزمان به او ملحق شده و در مقابل دشمنان بایستند. در روند بازی هم شاید کریتوس و لوکی موفق شوند به ولهالا سری بزنند و با وایکینگ‌های برگزیده به مبارزه بپردازند.

اودین: خدای خدایان نیز حضور پررنگی در نبرد آخرالزمان خواهد داشت. او در چشمه‌ی بصیرت مرگ خود را توسط فنریر دیده و از شکست خود کاملاً آگاه است. حال باید ببینیم که آیا فنریر که در تریلر تازه منتشر شده‌ی گاد آو وار به نظر می‌آید در مقابل کریتوس و آتریوس (که در حقیقت پدر فنریر است) قرار می‌گیرد،‌ با ما مبارزه می‌کند یا مانند برادرش یورمنگاندر نقش راهنمایی ما را به عهده دارد، و براساس نقشی که به فنریر داده می‌شود می‌توانیم درباره مبارزه پیش رو با اودین پیش‌بینی‌هایی را انجام دهیم.

ویدار (Vidar): ویدار پسر اودین است که در اساطیر نورس در نبرد آخرالزمان موفق می‌شود برای گرفتن انتقام پدر، با چکمه‌ی جادویی خود ضربه‌ای به آرواره‌های فنریر زده و سپس شمشیر خود را در قلب هیولا فرو کند. ویدار با توجه به نقش منفی خدایان اَزگارد در بازی رگناروک، قطعاً به عنوان دشمن (حتا به شکل باس‌فایت) در مقابل ما حضور خواهد داشت و باید در هنگام مبارزه با او از بازه‌ی ضرباتی که ممکن است با چکمه جادوییش به ما وارد کند دور بمانید.

هیم‌دال (Heimdall): هیم‌دال یکی از خدایان اِسیر است که پس از نبرد خدایان اِسیر با خدایان وانیر و کشته شدن میمیر، شاخی که میمیر از آن برای نوشیدن از چشمه‌ی بصیرت استفاده می‌کرد را تصاحب کرده و قرار است در زمان مناسب در این شاخ بدمد و به تمام خدایان شروع جنگ آخرالزمان را اعلام کند. با این توضیحات شاید در روند بازی ما موفق شویم قبل از اینکه هیم‌دال فرصت کند تمام خدایان را از شروع نبرد آگاه کند به طوری مخفیانه او را به قتل برسانیم و از جمع شدن ارتش خدایان در برابرمان جلوگیری کنیم.

خدایان وانیر (Vanir): همان‌طور که در مقالات قبلی اشاره کردیم، نسل دیگری از خدایان به نام وانیر وجود دارند که در نبردی در مقابل خدایان اِسیر قرار گرفتند و شکست خوردند، فری و فریا (مادر بالدر در بازی گاد آو وار) از نسل این خدایان هستند که به عنوان غرامت جنگی به سرزمین خدایان اِسیر فرستاده شده‌اند. اینکه این خدایان در بازی رگناروک حضور خواهند داشت یا خیر مشخص نیست اما احتمال می‌رود که آنان نیز به حمایت از خدایان اِسیر برخواسته و به مبارزه با کرتوس و لوکی بپردازند.


همان‌طور که در مقالات پیشین بررسی کردیم در نبرد آخرالزمان خدایان در برابر یوتن‌ها (جاینت‌ها) قرار می‌گیرند و قطعاً لوکی که خود از نسل جاینت‌هاست و کریتوس هم‌دستانی در این راه از میان جاینت‌ها خواهند داشت که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

میمیر (Mimir): میمیر با وجود اینکه از خدایان اِسیر است اما در نسخه God of War 2018 دیدیم که دل خوشی از اودین ندارد برای همین تصمیم می‌گیرد در ازای آزادی و چشمش به کریتوس و لوکی کمک کند اما چون از میمیر تنها یک سر باقی مانده احتمال حضور او در نبرد آخرالزمان بسیار کم است ولی قدرت راهنمایی او برای ادامه مسیر آتریوس و کریتوس بی‌شک بسیار حیاتی خواهد بود.

فنریر: فنریر که در گذشته توسط خدایان به بند کشیده شده و در تریلر جدید بازی رگناروک با او مواجه شدیم طبق منطق بازی تا این لحظه باید به عنوان دوست و راهنمای کریتوس و آتریوس حضور یافته و در نبرد آخرالزمان نیز اودین را از بین ببرد اما چون در تریلر به نظر می‌رسد کریتوس و آتریوس خود را برای حمله به او آماده می‌کنند نمی‌توان به طور قطع از این موضوع اطمینان داشت.

یورمنگاندر (Jörmungandr): یورمنگاندر ماری عظیم‌الجثه است که به دور دنیا چنبره زده و مانند میمیر نقش راهنمای لوکی (پدرش!) و کریتوس را به عهده دارد و طبق اساطیر نورس یکی از مهم‌ترین نبردها در نبرد آخرالزمان مبارزه‌ی ثور با یورمنگاندر است. پس می‌توانیم امید داشته باشیم که این مار غول‌پیکر نه تنها در راهنمایی ما، بلکه در نبرد اصلی نیز ما را یاری کند.

هِل (Hel) و نیتاگ (Níðhöggr): هِل دختر نیمه مرده و نیمه زنده‌ی لوکی است که حکومت سرزمین مرده‌ها را به عهده دارد. در داستان رگناروک اسطوره‌های نورس هِل ارتشی از مردگان را در اختیار پدرش قرار می‌دهد تا در مقابل ارتش خدایان به او کمک کنند و خود نیز بر فراز میدان نبرد سوار بر اژدهای خوف‌ناک خود پرواز می‌کند تا اجساد را به سرزمین مردگان ببرد، پس می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هل در نسخه جدید گاد آو وار حضور پررنگی در راستای اهداف ما داشته باشد.

گارم (Garm): گارم سگ خون‌خوار هِل است که در اساطیر نورس در مقابل تیِر قرار می‌گیرد تا در هنگام رگناروک به او اجازه دخالت در نبرد اودین با فنریر ندهد، اما با توجه به اینکه به نظر می‌رسد تیِر قرار است نقش هم‌دست لوکی را در بازی رگناروک بازی کند ممکن است گارم در این نسخه بازی حضور نداشته باشد یا به شکل ان‌پی‌سی یا حتا دشمن ظاهر شود.

جاینت‌های یخی سوار بر کشتی (Frost Giants): در نبرد آخرالزمان اساطیر نورس رسیدن جاینت‌ها از سرزمین یوتن‌هیم (Jötunheim) با جزئیات ویژه‌ای به تصویر کشیده شده است، آنها به شکل ارتشی بزرگ با یک کشتی که از ناخن مردگان ساخته شده به سرزمین خدایان وارد می‌شوند. در مسیر بازی رگناروک هم می‌توان چنین انتظار داشت که آتریوس و کریتوس دوباره سری به سرزمین جاینت‌ها بزنند و با علم بر هویت اصلی آتریوس آنان را برای مبارزه با خدایان با خود همراه کنند.

سورت (Surt) و جاینتهای آتشین (Fire Giants): می‌دانیم که لوکی از نسل جاینت‌هاست اما جاینت‌های سرزمین یوتن‌هیم جاینت‌های یخی هستند و نسل دیگری از جاینت‌ها به رهبری سورت در خلا هستی و در موسپل‌هیم (Muspelheim - سرزمین آتش) وجود دارند و در انتظار نبرد آخرالزمان به سر می‌برند. سورت و جاینت‌های آتشین به طور مشخص نه در ارتش خدایان اِسیر هستند و نه در ارتش لوکی، هدف اصلی آنها پایان دادن و نابودی دنیایی است که اودین و همراهانش آن را خلق کرده‌اند. سورت می‌تواند نقش مهمی در بازی گاد آو وار به ویژه در پایان‌بندی بازی ایفا کند، چرا که در داستان رگناروک اسطوره‌های نورس او کسی است که به نبرد خاتمه داده و با آتش زدن درخت زندگانی (Yggdrasil - ایگدراسیل) که سرزمین‌های مختلف نورس بر روی آن استوار هستند آن را به خاکستر تبدیل می‌کند.


انتظارات دیگری که می‌توانیم بر اساس داستان آخرالزمان اساطیر نورس از بازی رگناروک داشته باشیم هم شامل المان‌های طراحی محیط نظیر سه زمستان سخت، قحطی و جنگ در میدگارد (Midgard - سرزمین انسان‌ها)، بلعیده شدن خورشید و ماه توسط گرگ‌های غول‌پیکر و تاریکی مطلق، شکستن پل رنگین کمان با عبور ارتش مردگان از روی آن و در نهایت سوختن عالم هستی در آتش سورت و فرو ریختن خاکستر آن در دریا خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
پروژه‌ای که نیامده شکست خواهد خورد!
چرا کنسول جدید پلی استیشن قراره شکست بخوره؟ [تماشا کنید]
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • hurting-other-pepole
  hurting-other-pepole | ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

  خیلی مقاله عالی بود و منتظر بازی هستم ولی ... اودین چرا شاخ داره ؟

  • Man
   Man | ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

   چون به مامان باباش زیاد دروغ گفته

 • sina2007
  sina2007 | ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

  من شخصا دوستدارم که:ثور، اودین و فنریر رو، پاره پاره کنم.
  و خب اصلا دوست ندارم که مجبور شیم فریا رو بکشیم . . .
  و اصلا حاضر نیستم که فنریر کمک ما کنه بجای تیر .
  خیلی دوست دارم کریتوس و تیر در کنار هم بجنگن، باهم همه کسو و ناکسو پاره پاره میکنن.

  فقط بازی عرضه شه? همون روز لانچ میخرمش.

 • IEZIO
  IEZIO | ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

  چه بازی ای بشهههههه???

 • Ali-Khaligh
  Ali-Khaligh | ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

  یه حسی تو درونم می گه این سری پایان زندگی کریتوسه
  آخر بازی کشته میشه

 • Ali-m
  Ali-m | ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

  به نظر من یک احتمال که اصلا درباره اش صحبت نمی شود جنگ دوباره ما با زعوس در هل است
  احتمال داره برای رسیدن به فرزند لوکی مجبور شویم با اون جغد در بیافتیم که طبق چیزی که من می دانم در این حالت مبارزه با زعوس واقعا محتمل است

مطالب پیشنهادی