ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نیمور - Banner
کمیک بوک

معرفی نیمور – پادشاه دریاهای مارول

نیمور ساب مارینر که گاهی نقش یک قهرمان را بازی می‌کند، گاهی یک آنتی هیرو و گاهی هم یک ویلن، جزو پیچیده‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول محسوب می‌شود. با این حال، این تنها جنبه ویژه نیمور ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

نیمور ساب مارینر که گاهی نقش یک قهرمان را بازی می‌کند، گاهی یک آنتی هیرو و گاهی هم یک ویلن، جزو پیچیده‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول محسوب می‌شود. با این حال، این تنها جنبه ویژه نیمور نیست چرا که بسیاری او را به عنوان اولین ابرقهرمان مارول به حساب می‌آورند.

ساب مارینر با داستان پس‌زمینه پر پیچ و خم و ظاهر مخصوص به خودش خیلی زود قابل شناسایی است. حالا هم در این مطلب هم قصد داریم شما را کمی بیش‌تر با پادشاه دریاهای دنیای مارول آشنا کنیم.

شناسنامه نیمور ساب مارینر (Namor Sub-Mariner)

- اولین حضور: شماره ۱ کمیک Motion Picture Funnies Weekly (انتشار در ماه آوریل سال ۱۹۳۹، به شکل محدود) / شماره ۱ کمیک Marvel Comics (انتشار در ماه اکتبر سال ۱۹۳۹)
- ناشر: مارول
- پدیدآورنده: بیل اورت (Bill Everett)
- نام واقعی: نیمور مک‌کنزی (Namor McKenzie)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
Namor: The Sub-Mariner (انتشار از ماه آوریل سال ۱۹۹۰ تا می سال ۱۹۹۵)
Namor (انتشار از ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ تا ماه می سال ۲۰۰۴)
Sub-Mariner (انتشار از ماه آگوست سال ۲۰۰۷ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۸)
Sub-Mariner: The Depths (انتشار از ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ تا ماه می سال ۲۰۰۹)
Namor: The First Mutant (انتشار از ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ تا ماه آگوست سال ۲۰۱۱)


نیمور ساب مارینر کیست؟

نیمور ساب مارینر در کمیک‌های مارول

نیمور ساب مارینر که توسط بیل اورت پدید آمده است به طور رسمی در سال ۱۹۳۹ و شماره ۱ کمیک Marvel Comics انتشارات تایملی کامیکز (نام سابق انتشارات مارول) به مخاطبان عرضه شد. هر چند هیومن تورچ (Human Torch) اولیه نیز در این کمیک معرفی شد اما نیمور را میتوان اولین شخصیت اورجینال مارول به حساب آورد؛ چرا که او چندین ماه پیش و در تک شماره مجله Motion Picture Funnies Weekly (که فقط تعداد محدودی از آن به منظور اهداف تبلیغاتی چاپ شده بود) اولین بار مورد استفاده قرار گرفته بود.

ساب مارینر که نیمه انسان و نیمه آتلانتیسیِ سلطنتی محسوب می‌شود، مغرور و زود جوش است و حاضر است برای محافظت از امپراطوری خود هر کاری کند. او عضو اونجرز و ایکس من بوده، از اعضای پایه گذار دفندرز (The Defenders) محسوب می‌شود و حتی در طی جنگ جهانی دوم در کنار کاپیتان آمریکا علیه نازی‌هایی که تمام دنیا را تهدید می‌کردند جنگیده است.

منتهی در نهایت او فرمانروای آتلانتیس است و از روی غیرت برای مردم خودش می‌جنگد. به این ترتیب می‌توان گفت که او یک خیرخواه ذاتی مثل کاپیتان آمریکا نیست. خلق و خو و غرورش باعث می‌شود تا او بیش‌تر تبدیل به یک ضد قهرمان شود که مشکلی با نابود کردن هر چیزی در راه رسیدن به اهدافش ندارد. در اولین حضور او، نیمور دو غواص آب‌های عمیق بی‌گناه را صرفاً به خاطر این که وارد قلمرو او شده‌اند را از بین می‌برد. با این که ساب مارینر دیدگاه خودش را نسبت به انسان‌ها ملایم‌تر کرده ولی گستاخی همیشگی‌اش در طول ۸۰ سال حضورش در دنیای مارول سر جای خود باقی مانده است.


مطلب پیشنهادی
خاستگاه همه‌ی مواد ارگانیک
هزارپای درخشان Attack on Titan چیست؟

اوریجین ساب مارینر

نیمور در شماره ۱ کمیک Motion Picture Funnies Weekly (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک/تپ کنید)
نیمور در شماره ۱ کمیک Motion Picture Funnies Weekly (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک/تپ کنید)

اولین حضور نیمور او را به صورت «یک فرا انسان از اعماق که روی خشکی و درون دریا زندگی می‌کند، در آسمان پرواز می‌کند، قدرت یک هزار انسان را دارد» توصیف کرده است. پس از یک برخورد اولیه مرگبار با انسان‌ها، مادر این شاهزاده تاریخچه او را برای خوانندگان تعریف می‌کند.

این شاهپور با گوش‌های نوک تیز، فرزند یک شاهدخت آتلانتیسی و یک انسان کاوشگر با نام لئونارد مک‌کنزی (Leonard McKenzie) است. داستان آن‌ها در سال ۱۹۲۰ در آب‌های قطب جنوب آغاز شد. کشتی تحقیقی این کاوشگر به طور مداوم یخ‌های بالای آتلانتیس را منفجر می‌کرد که باعث بروز انفجارات در شهرِ پایین‌دست و مرگ بسیاری از آتلانتیسی‌ها می‌شد. شاهزاده فن (Fen) در نقش یک جاسوس به سمت این انسان‌ها فرستاده می‌شود. در نهایت او و کاپیتان به هم علاقه‌مند می‌شوند و با هم ازدواج می‌کنند. منتهی فن مأموریت خود را فراموش نکرده بود.

در حالی که پرنسس، کاپیتان مک‌کنزی را به عنوان یک انسان خوب در نظر می‌گرفت ولی هیچوقت بی‌اعتمادی‌اش نسبت به بشریت را از دست نداد و آن‌ها را به خاطر نابودی امپراطوری خود سرزنش می‌کرد. فن این اعتقادات را به نیمور، «پسر انتقام گیرش» منتقل کرد.

نیمور ساب مارینر ریشه در دوران طلایی کمیک‌ها دارد ولی کم کم به فراموشی سپرده شد تا این که استن لی در سال ۱۹۶۲ و در شماره ۴ کمیک Fantastic Four این شخصیت را به کمیک‌های مدرن مارول انتقال داد. در این ماجرا، هیومن تورچِ جدید، جانی استورم (Johnny Storm) از گروه فنتستیک فور، با نیموری که دچار فراموشی شده در شهر نیویورک برخورد کرد. به این ترتیب، سرنوشت نیمور با فنتستیک فور گره خورد چرا که او به سو استورم (Sue Storm) دل بست تا یک رقابت تلخ با رید ریچاردز (Reed Richards) به وجود آورد و دکتر دووم (Doctor Doom) را به چشم یک متحد ببیند.

در طول زمان، ساب مارینر هم در کنار دنیای روی خشکی و هم علیه آن‌ها جنگیده؛ تمام این اقدامات هم در جهت در امان نگه داشتن مردم خودش بوده است. او معشوقه‌های زیادی نیز به دست آورده است؛ از انسان‌ها و آتلانتیسی‌ها گرفته تا بیگانه‌های فضایی. نیمور علاوه بر همکاری با انتقام‌جویان و ایکس من، با دکتر دووم و یک گروه از سوپرویلن‌ها با نام کابال (Cabal) همکاری داشته است.

در یکی از ماجراهای اخیر با نام Atlantis Attacks که یک سری کوتاه مربوط به سال ۲۰۲۰ می‌شود، نیمور با آمادئوس چو (Amadeus Cho)، سیلک (Silk) و مأموران اطلس (Agents of Atlas) جنگید تا انتقام زندانی کردن یک موجود آتلانتیسی را بگیرد. در این بین بود که با پرسش چو مواجه شد: «تو یه قهرمانی، نیمور؟ یا یه هیولایی؟»

پاسخ نیمور به این پرسش این بود: «من یه پادشاهم. پس هر دوشون هستم».

در این بین بود که با پرسش چو مواجه شد: «تو یه قهرمانی، نیمور؟ یا یه هیولایی؟»

پاسخ نیمور به این پرسش این بود: «من یه پادشاهم. پس هر دوشون هستم».

رقابت ساب مارینر با بلک پنتر

نیمور و ت‌چالا (T’Challa) یک رابطه طولانی و ناکارآمد در دنیای کمیک‌ها با هم دارند. البته چنین چیزی برای هر کسی که زمان کافی را با پادشاه مغرور آتلانتیس گذرانده باشد طبیعی است. با این اوصاف، نیمور به عنوان یک پادشاه با قدرت‌های فوق العاده، ت‌چالا را در همین جایگاه می‌بیند و او را جزو معدود افراد کل دنیا در نظر می‌گیرد که ارزش احترامش را دارد.

با این حال، رابطه آن‌ها در کراس‌اوور Avengers vs. X-Men سال ۲۰۱۲ پیچش تلخی به خود گرفت. در مقطعی، نیموری که توسط فینیکس فورس (Phoenix Force) تسخیر شده بود به واکاندا حمله و یک امپراطوری را که به خودش برای این که هیچ گاه فتح نشده افتخار می‌کند، به نابودی می‌کشاند.

این دو شخصیت بعدها مجبور می‌شوند تا با یکدیگر همراه شوند تا در سری New Avengers جاناتان هیکمن (Jonathan Hickman) جلوی تهدیدی را بگیرند. ولی اتحاد آن‌ها وقتی از بین رفت که ت‌چالا باعث زخمی شدن نیمور شد و او را رها کرد تا در یک دنیای دیگر از بین برود. نیمور ساب مارینر توانست از این اتفاق زنده بیرون بیاید ولی رابطه بلک پنتر و نیمور بدتر از قبل شد.


مطلب پیشنهادی
پیوندهای خواهر و برادری فراانسانی
بهترین خواهران و برادران مارول

قدرت‌ها و توانایی‌های نیمور

نیمور اکثر اوقات به عنوان اولین جهش‌یافته تاریخچه طولانی انتشارات مارول محسوب می‌شود. آن بال‌های مشهور روی پاهای نیمور بخشی از میراث انسانی یا آتلانتیسی او محسوب نمی‌شوند بلکه یک جهش‌یافتگی است تا او توانایی پرواز داشته باشد.

ساب مارینر قدرت و استقامت فرا انسانی نیز دارد، می‌تواند زیر آب نفس بکشد و به طور محدودی با موجودات دریایی و آتلانتیسی‌ها به صورت تلپاتی ارتباط برقرار کند. نیمور در حال شنا سرعت بسیار بالایی دارد و طول عمرش نیز به طرز خارق العاده‌ای زیاد است.

نیمور یک رهبر ذاتی برای امپراطوری آتلانتیس به حساب می‌آید و نقش یک دیپلمات را برای دنیای خود ایفا کرده است. در طول ران جان بیرن (John Byrne) از این شخصیت، ساب مارینر جنبه بیزینس‌دانی خوش را نشان داد و برای مدتی در صنایع دنیای انسان‌ها فعالیت کرد.



نیمور ساب مارینر خارج از دنیای کمیک‌ها

نیمور ساب مارینر تنوچ هوئرتا در فیلم Black Panther: Wakanda Forever رایان کوگلر
نیمور ساب مارینر تنوچ هوئرتا در فیلم Black Panther: Wakanda Forever رایان کوگلر

نیمور ساب مارینر چندان خارج از دنیای کمیک‌ها مورد توجه قرار نگرفته است. با این حال، می‌توان آثاری را پیدا کرد که این شخصیت در آن‌ها حضور داشته یا حتی در محوریت قرار گرفته است.

سری انیمیشنی تلویزیونی The Marvel Super Heroes که مربوط به دهه ۶۰ میلادی می‌شود، یک بخش مربوط به پرنس نیمور را به نمایش کشیده است. از آن موقع به بعد، نیمور در آثار انیمیشنی بیش‌تری مثل Spider-Man دهه ۸۰، The Avengers: United They Stand و سریال‌های انیمیشنی The Fantastic Four در دهه ۹۰ و اوایل هزاره جدید میلادی حضور داشته است.

در سال ۱۹۹۱ و با بازی Spider-Man: The Video Game هم اولین نسخه قابل بازی نیمور ساب مارینر در دسترس مخاطبان قرار گرفت. بازی پلی‌استیشن Fantastic Four از نیمور به عنوان یک باس فایت استفاده کرد. در Marvel: Ultimate Alliance هم شاهد حضور این شخصیت هستیم. در آثار جدیدتر می‌توان کنترل نیمور ساب مارینر را در عناوینی مثل Marvel Strike Force، Marvel Contest of Champions، Marvel Puzzle Quest و Marvel Super War به دست گرفت.

با این وجود اولین استفاده لایو اکشن از شخصیت نیمور ساب مارینر مربوط به دنیای سینمایی مارول می‌شود. نیمور ساب مارینر برای اولین بار به طور لایو اکشن در فیلم Black Panther: Wakanda Forever به کارگردانی رایان کوگلر حضور دارد و ایفای نقش او بر عهده تنوچ هوئرتا است.


به مطالعه در مورد دنیای مارول ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد نیمور ساب مارینر

نیمور ساب مارینر یک ویلن است یا یک قهرمان؟

نیمور هم در نقش یک ویلن ظاهر شده، هم یک قهرمان و هم یک ضد قهرمان. او خود را بیش از هر چیزی پادشاه آتلانتیس و محافظ مردم خود می‌بیند و حاضر است برای دفاع از امپرطوری و مردم خودش دست به هر کاری بزند.

آیا نیمور اولین قهرمان مارول است؟

با این که معمولاً از هیومن تورچ اولیه به عنوان اولین ابرقهرمان مارول یاد می‌شود ولی نیمور اولین بار در یک مجله تبلیغاتی با نام Motion Picture Funnies Weekly مورد استفاده قرار گرفت تا عملاً او اولین قهرمان اورجینال پدید آمده توسط انتشارات مارول به حساب آید.

چه کسی نیمور ساب مارینر را پدید آورد؟

از بیل اورت به عنوان هنرمندی یاد می‌شود که نیمور را در سال ۱۹۳۹ برای انتشارات مارول به وجود آورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • TheGuy
  TheGuy | ۶ آذر ۱۴۰۱

  کلا یه بار از نیمور خوشم اومد.
  اونم وقتی بود که توی یکی از کمیک های اونجرز، خودش و رفقاش به جرم قتل عام موجودات دریایی توسط فاضلاب های صنعتی، صید های بی حد و مرز، رزمایش های موشکی هسته ای کشور ها به روی آب دریا ها و...
  ریختند توی یه کشتی و شروع به قتل عام کردند و ثابت کردند شوخی ندارند.
  البته ناگفته نماند که چند شماره بعد، نیمور هم آدم خوب و مهربون و جوک گویی شد???

مطالب پیشنهادی