ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سباک - Banner
کمیک بوک

معرفی سباک – قهرمان منتخب شیاطین دی‌سی

همان قدر که به شخصیت‌های شبیه به قهرمانان برای پیش بردن یک داستان نیاز است، باید شخصیت‌های شرور و منفی نیز وجود داشته باشند که در برابر قهرمانان قرار بگیرند و آن‌ها را به چالش ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

همان قدر که به شخصیت‌های شبیه به قهرمانان برای پیش بردن یک داستان نیاز است، باید شخصیت‌های شرور و منفی نیز وجود داشته باشند که در برابر قهرمانان قرار بگیرند و آن‌ها را به چالش بکشند. سباک نیز یکی از این دست شخصیت‌های شرور است که یک معادل شیطانی برای شزم و بلک آدام محسوب می‌شود.

چندین شخصیت بوده‌اند که در نقش سباک در به فعالیت پرداخته‌اند تا شیاطین دنیای دی‌سی یک قهرمان برای خود داشته باشند. در این مطلب به معرفی منتخب شیاطین دی‌سی می‌پردازیم، از این که چه کسانی به این جایگاه رسیده‌اند و چه رویدادهایی را رقم زده‌اند.

شناسنامه سباک (Sabbac)

- اولین حضور:
نسخه تیموتی کارنز: شماره ۴ کمیک Captain Marvel Jr. (انتشار در ماه فوریه سال ۱۹۴۳)
نسخه ایشمیل گرگور: شماره ۸ کمیک Outsiders (انتشار در ماه مارس سال ۲۰۰۴)
نسخه مستر برایر: شماره ۲۱ کمیک Justice League (انتشار در ماه آگوست سال ۲۰۱۳)
- ناشر: دی‌سی
- پدیدآورندگان:
نسخه تیموتی کارنز: اوتو بایندر (Otto Binder) و ال کارنو (Al Carreno)
نسخه ایشمیل گرگور: جاد وینیک (Judd Winick) و تام رنی (Tom Raney)
نسخه مستر برایر: جف جانز (Geoff Johns) و گری فرانک (Gary Frank)
- نام‌های واقعی: تیموتی کارنز (Timothy Karnes)، ایشمیل گرگور (Ishmael Gregor) و مستر برایر (Mr. Bryer)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۴ و ۶ کمیک Captain Marvel, Jr. (انتشار در ماه‌های فوریه و آوریل سال ۱۹۴۳)
شماره ۴۹۱ و ۴۹۲ کمیک Adventure Comics (انتشار در ماه‌های سپتامبر و اکتبر سال ۱۹۸۲)
شماره ۸ تا ۴۳ کمیک Outsiders (انتشار از ماه مارس سال ۲۰۰۴ تا فوریه سال ۲۰۰۷)
Superman/Shazam!: First Thunder (انتشار از ماه نوامبر سال ۲۰۰۵ تا ماه فوریه سال ۲۰۰۶)
Black Adam: The Justice Society Files: Doctor Fate (انتشار در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲)


سباک کیست؟

سباک در کمیک‌های دی‌سی

چندین ویلن هستند که با نام سباک در دنیای دی‌سی شناخته می‌شوند. با این حال، تمام آن‌ها یک منبع قدرت مشترک دارند. همان طور که شزم و بلک آدام از شش خدای قدرتمند دی‌سی قدرت می‌گیرند، سباک نیز قدرت خودش را از شش شیطان شرور دی‌سی به دست می‌آورد. میزبان فانی سباک فقط کافی است تا نامش را به زبان بیاورد تا تبدیل به یک شیطان نیرومند و آتش افروز شود که می‌تواند در برابر قدرتمندترین قهرمانان قرار بگیرد.


مطلب پیشنهادی
سون = جاستیس لیگ؟
۹ همتای شخصیت‌های The Boys در دی‌سی و مارول

اوریجین سباک

سباک در شماره ۸ کمیک Outsiders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک/تپ کنید)
سباک در شماره ۸ کمیک Outsiders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک/تپ کنید)

سباک عملاً یکی از قدیمی‌ترین ویلن های دنیای دی‌سی به حساب می‌آید. اولین حضور این شخصیت مربوط به شماره ۴ کمیک Captain Marvel, Jr. در سال ۱۹۴۳ می‌شود که توسط اوتو بایندر و ال کارنو پدید آمد. البته این اتفاق مربوط به پیش از زمانی می‌شود که دی‌سی حقوق فرانچایز کاپیتان مارول/شزم را به دست بیاورد ولی در نهایت این شخصیت‌ها به دنیای دی‌سی اضافه شدند.

تا به امروز سه نسخه متفاوت از قهرمان شیاطین دی‌سی معرفی شده است. اولین آن‌ها با نام تیموتی کارنز به شکل یک ویلن رایج در دوران طلایی کمیک‌ها به نمایش کشیده شد. این نسخه از قهرمان شیاطین دی‌سی به فعالیت‌هایی مثل همکاری با نازی‌ها در طول دوران جنگ جهانی دوم مشغول بود.

بعد از بازنویسی این شخصیت به عنوان یکی از ویلن‌های دی‌سی در سری کمیک Outsiders جاد وینیک بود که سباک عمق شخصیتی جدید و ارتباط محکم‌تری با دشمن خونی‌اش، فردی فریمن (Freddie Freeman)، پیدا کرد. این سری نشان داد که تیموتی و فردی زمان برادر ناتنی هم محسوب می‌شدند. پس از این که تیموتی مسیرش از فردی جدا شد دچار یک حسادت شدید نسبت به برادرش می‌شود. به مرور زمان، تیموتی می‌فهمد که او بخشی از خانواده بگدان (Bagdan) محسوب می‌شود؛ یک خاندان باستانی که در طول قرن‌ها با سباک ارتباط داشته است.

دومین سباک یک گنگستر روسی با نام ایشمیل گرگور است که توانست پس از اجرای یک کشتار آیینی قدرت‌های کارنز را مال خودش کند. این نسخه از سباک در اواسط دهه اول هزاره جدید میلادی در برخی از کمیک‌ها مثل Outsiders و 52 مورد استفاده قرار گرفت.

در نهایت، جف جانز و گری فرانک در ریبوت نیو ۵۲ کمیک‌های دی‌سی، سباک و دیگر اعضای فرانچایز شزم را بازنویسی کردند. نسخه نیو ۵۲ سباک توسط شش شیطان قدرت نمی‌گیرد بلکه منبع قدرتش هفت گناه مهلک انسان‌ها است. این موجودات قدرتمندِ شرور بدن مستر برایر که یک زورگوی ثروتمند بود را تسخیر می‌کنند. بلک آدام سعی داشت تا از قهرمان شیاطین دی‌سی برای نابود کردن دنیا و پایه گذاری یک دوران طلایی برای سرزمینش کنداق (Kahndaq) استفاده کند منتهی حساب پیدا شدن سر و کله شزم به همراه تمام اعضای خانواده‌اش را نکرده بود.


مطلب پیشنهادی
اَبَربدن!
۵ ویژگی خاص بدن سوپرمن

قدرت‌ها و توانایی‌های سباک

همانند شزم، سباک نیز یک نام تشکیل شده از ابتدای اسامی شش شیطانی است که اهداگر این قدرت‌ها محسوب می‌شوند. شیاطین حامی سباک عبارتند از شیطان (Satan)، ایم (Aym)، بلیال (Belial)، بعل‌الذباب (Beelzebub)، آسمودئوس (Asmodeus) و کریتیس (Crateis). با به زبان آوردن عبارت سباک، میزبان فانی توسط یک آذرخش سیاه مورد اصابت قرار می‌گیرد و تبدیل به یک شیطان غول‌آسا و عضلانی می‌شود.

سباک بسیاری از همان قدرت‌های شزم و بلک آدام را دارد که شامل نیروی بسیار بالا و قابلیت پرواز می‌شود. او همچنین از نفس آتشین بهره‌مند است و اکثراً می‌تواند به اندازه یک ساختمان کوچک رشد کند. به خاطر منبع جادویی قدرت‌هایش، این شخصیت تهدید مهمی برای سوپرمن به حساب می‌آید که نسبت به جادو برتری خاصی ندارد.

مثل شخصیت‌های خانواده شزم، پاشنه آشیل سباک این است که تبدیل او می‌تواند با گفتن نامش اتفاق بیفتد. بیش از یک بار اتفاق افتاده که این شخصیت شرور فریب خورده تا نامش را به زبان بیاورد و به حالت انسانی‌اش برگردد. شیاطینی که به سباک قدرت می‌دهند نیز مشهور به بی‌وفایی و خودخواهی هستند که وقتی اوضاع به هم می‌ریزد، میزبان فانی را رها می‌کنند.


مطلب پیشنهادی
شخصیت‌های تازه‌ای که پا به دنیای کمیک‌های دی‌سی گذاشتند
۸ شخصیت دی‌سی که در سال ۲۰۲۳ رونمایی شدند

سباک خارج از دنیای کمیک‌ها

سباک مروان کنزاری در فیلم Black Adam ژاومه کویت سرا

سباک به خودی خود زیاد در دنیای کمیک‌ها مورد استفاده قرار نگرفته است، پس انتظار زیادی از اقتباس‌های خارج از دنیای کمیک‌های این شخصیت نمی‌رود.

با این وجود یک نسخه از ایشمیل گرگور در سریال Arrow حضور داشت. البته این ایشمیل گرگور تبدیل به سباک به عنوان یک ویلن شیطانی نشد و صرفاً یک خلافکار بود. در فیلم Black Adam اما سباک به عنوان ویلن فیلم مورد استفاده قرار گرفت. ایفای نقش ایشمیل گرگور توسط مروان کنزاری در فیلم Black Adam رقم خورد. ایشمیل به دنبال تاج سباک بود تا تبدیل به این ویلن شیطانی شود و در این راه نیز به موفقیت دست یافت.


به مطالعه در مورد دنیای دی‌سی ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد سباک

نام واقعی سباک چیست؟

سباک یک موجود شیطانی است که با پیوند خوردن به یک میزبان به وجود می‌آید. تا به امروز سه نفر بوده‌اند که به عنوان میزبان انسانی این شیطان فعالیت کرده‌اند؛ تیموتی کارنز، ایشمیل گرگور و مستر برایر.

منبع قدرت سباک چیست؟

سباک توانایی‌های خود را از شش موجود شیطانی خبیث دی‌سی به دست می‌آورد که عبارتند از شیطان، ایم، بلیال، بعل‌الذباب، آسمودئوس و کریتیس. البته یک نسخه از این شخصیت قدرت هایش را از ۷ گناه مهلک کسب می‌کند.

چه کسی سباک را پدید آورد؟

هر کدام از نسخه‌های این شخصیت شرور دی‌سی توسط یک گروه متفاوت از پدیدآورندگان به وجود آمده‌اند؛ تیموتی کارنز توسط اوتو بایندر و ال کارنو، ایشمیل گرگور توسط جاد وینیک و تام رنی و مستر برایر توسط جف جانز و گری فرانک.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی