ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مدرسه جادویی - Banner
کتاب و ادبیات

۱۱ مدرسه جادویی در دنیای هری پاتر

جادوگران جوان در دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ نیز مثل دنیای واقعی نیاز به تحصیل دروس الزامی دارند. این نیاز بیش‌تر از طریق مدرسه های جادویی فراهم می‌شود که در سراسر دنیای وجود دارند. در ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

جادوگران جوان در دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ نیز مثل دنیای واقعی نیاز به تحصیل دروس الزامی دارند. این نیاز بیش‌تر از طریق مدرسه های جادویی فراهم می‌شود که در سراسر دنیای وجود دارند. در این نوشتار نگاهی به ۱۱ مدرسه جادویی می‌اندازیم که وبسایت Wizarding World خبر از وجودشان می‌دهد.


هاگوارتز (Hogwarts)

مکانگروه‌ها
ارتفاعات اسکاتلد، بریتانیای بزرگگریفیندور
اسلیترین
ریونکلا
هافلپاف

از آن جایی که ماجراهای هری پاتر در آموزشگاه هاگوارتز روی می‌دهد، پس این مدرسه بیش از تمام دیگر مدرسه‌ها شناخته شده است. از کتاب‌های Harry Potter تا سری فیلم‌های اقتباسی و نمایشنامه Harry Potter and the Cursed Child گرفته تا انواع بازی‌های بزرگ و کوچک از دنیای جادوگری، روی مدرسه هاگوارتز متمرکز شده‌اند. به این ترتیب، اطلاعات فراوانی از این آموزشگاه در دسترس است.

ولی اگر بخواهیم یک نگاه کلی و از بیرون به این مدرسه بیندازیم، می‌بایست به سراغ یکی از بزرگ‌ترین (اگر نه بزرگ‌ترین) جادوگر سیاه تمام دوران برویم: لرد ولدمورت. این جادوگر سیاه با نام تام ریدل وارد مدرسه هاگوارتز شد اما در نهایت مسیر تاریکی را برای خود برگزید تا تمام جامعه جادوگری دنیا را تحت تأثیر قرار دهد.

در کنار تام ریدل/ولدمورت به عنوان افراد نام‌آشنایی که در هاگوارتز تحصیل کرده‌اند می‌توان به آلبوس دامبلدور و خود هری پاتر اشاره کرد.

ایلورمورنی (Ilvermorny)

مکانگروه‌ها
کوه گری‌لاک در ماساچوست، ایالات متحد آمریکاتاندربرد
وامپوس
هورند سرپند
پاکووجی

مدرسه ایلورمورنی مکانی است که جادوگران جوان آمریکای شمالی در آن آموزش می‌بینند. این آموزشگاه نیز همانند هاگوارتز دانش آموزان را به چهار گروه بخش‌بندی می‌کند. نحوه گروه‌بندی در این مدرسه به این شکل است که دانش آموزان جدید در برابر مجسمه‌های مربوط به این چهار گروه می‌ایستند و هر مجسمه‌ای که به آن دانش آموز واکنش نشان داد، به گروه مربوط به آن مجسمه می‌پیوندند.

در مواردی، بیش از ۱ مجسمه به دانش آموزی واکنش نشان می‌دهد. در این حالت، خود دانش آموز می‌تواند بین مجسمه‌های واکنش داده شده یک گروه را برگزیند تا ردپایی از دموکراسی را در مدرسه ایلورمورنی شاهد باشیم.

نام‌آشناترین دانش آموزان ایلورمورنی پورپنتینا گلدستین، کویینی گلدستین و سرافینا پیکوری به شمار می‌روند که در سری فیلم‌های Fantastic Beasts شاهد حضورشان بودیم. نکته جالب در مورد سرافینا پیکوری این است که جزو معدود افرادی بود که هر چهار مجسمه به او واکنش نشان دادند. در نهایت هم سرافینا گروه هورند سرپند را انتخاب کرد.بوباتون (Beauxbatons)

مکانگروه‌ها
رشته کوه پیرنه، فرانسهنامشخص

آکادمی بوباتون یکی از آموزشگاه‌های جادوگری در اروپاست که رابطه بسیار خوبی نیز با مدرسه هاگوارتز دارد. آن طور که در Harry Potter and the Goblet of Fire دیدیم، بوباتون یکی از سه آموزشگاهی بود که در تورنومنت ترایویزارد شرکت می‌کرد.

با این که بوباتون در فرانسه قرار دارد و دانش آموزان فرانسوی به آن جا می‌روند اما جادوگران جوان دیگر کشورهای اروپایی مثل اسپانیا، پرتغال، هلند ، بلژیک و لوکزامبورگ نیز راهی این آکادمی می‌شدند.

اگر به دنبال نام‌های آشنایی که در آکادمی بوباتون درس خوانده‌اند بگردیم به نیکلاس فلامل، الامپ ماکسیم و فلور دلاکور می‌رسیم.

دورمسترانگ (Durmstrang)

مکانگروه‌ها
قسمت‌های شمالی اروپانامشخص

موسسه دورمسترانگ نیز سومین آموزشگاهی به شمار می‌رود که در کنار آکادمی بوباتون و مدرسه هاگوارتز در تورنومنت ترایویزارد شرکت می‌کند. با این وجود، حال و هوای دورمسترانگ شباهت زیادی به این دو آموزشگاه ندارد.

نخست این که موسسه دورمسترانگ زبانزد است که جادوی تاریک را در برنامه آموزشی خود می‌گنجاند. از سمت دیگر نیز دورمسترانگ جادوگران به دنیا آمده در خانواده ماگل‌ها را قبول نمی‌کند. ولی شاید برجسته‌ترین ویژگی دورمسترانگ مربوط به گلرت گریندلوالد باشد.

گریندلوالد یکی از جادوگران جوان راه یافته به این موسسه بود که به شدت به جادوی تاریک علاقه‌مند شد. این علاقه به حدی بود که دورمسترانگ حتی با وجود عدم ممنوعیت جادوی تاریک، مجبور به اخراج گلرت گریندلوالد شد.

پس از گریندلوالد، این آموزشگاه با ولدمورت نیز سر و کار داشت؛ به طوری که ایگور کارکاروف از دورمسترانگ تبدیل به یکی از مرگ‌خواران ارباب تاریک شده بود. البته ایگور پس از شکست نخست ولدمورت توانست از مجازات بگریزد و به عنوان مدیر دورمسترانگ به فعالیت ادامه دهد تا اوضاع این آموزشگاه تاریک‌تر از همیشه شود.

مهوتوکورو (Mahoutokoro)

مکانگروه‌ها
جزیره مینامی ایوو جیما، ژاپننامشخص

آموزشگاه ژاپنی مهوتوکورو کم‌ترین تعداد دانش آموز در بین ۱۱ مدرسه اصلی جادوگری را دارد. مکان آن نیز روی بالاترین نقطه یک جزیره آتشفشانی با نام ایوو جیما جنوبی است. از مهم‌ترین ویژگی‌های آموزشگاه مهوتوکورو می‌توان به سیستم آکادمیک تحسین برانگیزش و همچنین مهارت بالا در ورزش کوئیدیچ اشاره کرد.

نکته جالب در مورد مهوتوکورو این است که دانش آموزان با وجود این که از هفت سالگی وارد این آموزشگاه می‌شوند ولی تا یازده سالگی به صورت شبانه‌روزی در آن حضور ندارند. تا آن هنگام، دانش آموزان به وسیله پرندگانی جادویی هر روز بین خانه و مدرسه جا به جا می‌شوند.

اوگادو (Uagadou)

مکانگروه‌ها
رشته کوه جبل القمر در شرق آفریقانامشخص

در بین تمام ۱۱ مدرسه جادویی، آموزشگاه اوگادو از همه بزرگ‌تر به شمار می‌رود؛ چرا که جادوگران جوان از تمام قاره آفریقا به این مدرسه می‌روند. هر چند جادوگران آفریقایی از چوب‌های جادو نیز بهره می‌برند ولی دانش آموزان اوگادو ترجیح می‌دهند با دست خالی طلسم‌های خود را اجرا کنند.

نحوه خبر یافتن دانش آموزان از ورود به اوگادو نیز منحصر به فرد است؛ به این صورت که مدیر وقت مدرسه پیام‌آوران رویا را به خواب این جادوگران جوان می‌فرستند تا خبر قبول شدنشان به آموزشگاه را بدهند. پس از خواب نیز نشانه‌ای برای آن‌ها به عنوان یک یادآور باقی گذاشته می‌شود.

کستلوبروشو (Castelobruxo)

مکانگروه‌ها
جنگل‌های بارانی آمازون در برزیلنامشخص

همان طور که ایلورمورنی تمام جادوگران جوان آمریکای شمالی را می‌پذیرد، جادوگران جوان سراسر آمریکای جنوبی نیز به آموزشگاه برزیلی کستلوبروشو می‌روند. هاگوارتز و کستلوبروشو تقریباً در یک دوره زمانی به وجود آمدند و به همین دلیل نیز یک بحث درباره آن‌ها وجود دارد: این که کدام آموزشگاه اول ایده استفاده از جادو برای ظاهر شدن محل مدرسه به شکل یک خرابه در چشم ماگل‌ها را به کار برده است. همچنین این آموزشگاه برنامه‌های تبادل دانش آموز بسیار محبوبی را برای جادوگران جوان اروپا ارائه می‌کند.

کلدوستریوس (Koldovstoretz)

مکانگروه‌ها
روسیهنامشخص

شاید تنها اطلاعاتی که بتوان از مدرسه روسی کلدوستریوس ارائه کرد درباره ورزش کوئیدیچ این آموزشگاه باشد. دانش آموزان کلدوستریوس به جای استفاده از جاروهای چوبی برای کوئیدیچ، از درخت‌ها به صورت کامل استفاده می‌کردند!

۳ مدرسه جادویی نامشخص

نقشه ۸ مدرسه جادویی (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
نقشه ۸ مدرسه جادویی (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

با این که ۱۱ آموزشگاه اصلی در فدراسیون بین‌المللی جادوگران ثبت شده است ولی اطلاعاتی از ۳ مدرسه جادویی دیگر نیست... حداقل فعلاً. البته خود جی. کی. رولینگ اشاره به این کرده که یکی از این آموزشگاه‌ها ممکن است در استرالیا قرار داشته باشد.

همان طور که در اطلاعات مشخص از همین ۸ مدرسه جادویی نیز دیدید، همه چیز در مورد این آموزشگاه‌ها مشخص نیست. بسیاری از مدارس جادویی تا جای ممکن رازها و اسرار خود را مخفی نگه می‌دارند؛ هم از ماگل‌ها و هم از جوامع جادوگری خارجی. برای همین نیز اطلاعات کمی از مدرسه‌های جادویی به دست آمده است.این همه جادوگر و همین تعداد مدرسه جادویی؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد که در سراسر دنیا فقط ۱۱ مدرسه اصلی برای جادوگران جوان وجود داشته باشد. ولی می‌توان دلایلی برای این تعداد کم مدرسه بزرگ پیدا کرد. نخست این که در برخی از سرزمین‌ها، جادوگران جوان به شکل تحصیل در خانه آموزش می‌دیدند. برخی دیگر نیز تحصیل از تحصیل از راه دور استفاده می‌کردند.

جا به جا شدن در دنیا برای خانواده‌های جادویی چندان هم دشوار نیست و اگر مدرسه‌ای دور از محل زندگیشان وجود داشته باشد، در صورت قبولی دانش آموز، جادوگران جوان می‌توانند به آن جا بروند. همان طور که لوسیوس مالفوی قصد داشت تا دراکو را به جای هاگوارتز به دورمسترانگ بفرستد ولی با مخالفت مادر دارکو، نارسیسا، مواجه شد.

البته باید توجه هم داشت که این ۱۱ مدرسه جادویی، مدارس بزرگ و اصلی دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ هستند. به این ترتیب، قابل حدس است که مدارس بیش‌تری نیز در این دنیا وجود دارند ولی به اندازه این ۱۱ آموزشگاه شناخته شده و بزرگ نیستند.

مدارس جادویی ویژه

آموزشگاه‌های جادویی که در این نوشتار آمده‌اند مربوط به تحصیلات عمومی جادوگران جوان هستند. در دنیای جادویی جی. کی. رولینگ، مدرسه‌های جادویی ویژه‌ای نیز وجود دارد که روی موضوع و مبحث خاصی تمرکز می‌کنند: مثل پرواز با چوب جادو، زبان‌های خاص، افسونگری و موضوعات از این دست.


به خواندن در دنیای جادوگری هری پاتر ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (11 مورد)
 • Erfan Abbasi
  Erfan Abbasi | ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

  خدایی یه عده نششتن یه همچین چیزی ساختن؟!! بکشین بیرون از هری پاتر!

 • YOUNES8405
  YOUNES8405 | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

  دانشگاه های پیام نور هم آموزش جادوگری میدن?

 • roozb
  roozb | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

  ایران مدسه جادویی نداره ؟??

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

   کانال های میم تلگرام

  • roozb
   roozb | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

   مدریه جادویی ایران احتمالا توش سیمرغ سواری یاد میدن ??

  • Aliporrrrro
   Aliporrrrro | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱

   میگن که یکی هست به نام سنادج تبریز ولی نمیدونم واقعیه یا نه

   • roozb
    roozb | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱

    واقعیه ؟ ها ؟؟؟؟

    • SBH
     SBH | ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

     بستگی به اعتقاد خودت داره اما در بسیاری از اعتقادات حتی اسلام به جادو و وجودش اشاره شده هرچند حرامه

 • SBH
  SBH | ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

  عذرخواهی میکنم
  منابع این اطلاعات رو میفرمیاید ؟ چون نه در کتاب و فیلم هری پاتر نه کتب فنتستیک بیست من جز چندتا باقی مدارس رو ندیدم ..

  • Wajiro
   Wajiro | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱

   به جز اون سه تای معروف
   باقی مدارس اولین بار از طریق وب سایت ویزاردینگ ورلد (پاترمور سابق) معرفی شدند. اگه اشتباه نکنم اول از همه هم ایلورمورنی و همزمان با اکران فیلم اول فنتستیک معرفی شد.

  • محمدرضا صفری
   محمدرضا صفری | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱

   تو بخش پیشگفتار لینک داده شده و تصویر بخش «۳ مدرسه جادویی نامشخص» هم نقشه منتشر شده ازشونه.

مطالب پیشنهادی