ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بتمن سرپرست - Banner
کمیک بوک

۷ فرزند بی‌سرپرست که بتمن سرپرستی آن‌ها را پذیرفت

بروس وین را با برچسب‌های گوناگونی می‌شناسند، از میلیاردر و خوشگذران تا به طور مخفیانه بتمن. ولی او یکی از پر فرزندترین پدران دنیای دی‌سی نیز به شمار می‌آید. درست است که نجات دادن شهر ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

بروس وین را با برچسب‌های گوناگونی می‌شناسند، از میلیاردر و خوشگذران تا به طور مخفیانه بتمن. ولی او یکی از پر فرزندترین پدران دنیای دی‌سی نیز به شمار می‌آید. درست است که نجات دادن شهر گاتهام کار نیکی محسوب می‌شود ولی تا به حال نشده بتمن فرزند بی‌سرپرستی را ببیند و نخواهد تا سرپرست او شود؛ حالا چه به صورت قانونی و چه به شکل استعاری.

چنین چیزی حتی در بیش‌تر روایت‌های خارج از پیوستگی نیز برای بتمن صدق می‌کند. البته تمام فرزندان به سرپرستی پذیرفته شده شوالیه تاریکی تبدیل به رابین نمی‌شوند ولی کم و بیش همه آن‌ها به نوعی به جنبه بتمنِ بروس وین پیوند می‌خورند. در این نوشتار به سراغ ۷ فرزند بی‌سرپرست می‌رویم که شوالیه شنل پوش گاتهام در طول این سال‌ها تبدیل به سرپرست آن‌ها شده است.


دیک گریسون

دیک گریسون به عنوان نخستین رابین در رونمایی‌اش در دهه ۴۰ میلادی تحت پشتیبانی بروس وین قرار داشت. این وضعیت برای مدتی طولانی به همین شکل باقی ماند و این دو شخصیت نبردهای زیادی با جرم و جنایت را با همکاری یکدیگر پشت سر گذاشتند. هنگامی که پیوستگی دنیای دی‌سی شروع به دگرگون شدن کرد، دیک گریسون نیز به بلوغ رسید و نقش‌های دیگری را خارج از گاتهام بر عهده گرفت. در پایان گریسون تبدیل به نایتوینگ شد و یک فرزند بی‌سرپرست دیگر جایگاه پیشین او را برعهده گرفت.

با وجود تمام این ماجراها ولی دیک گریسون در واقع به طور رسمی فرزندخوانده بروس وین به شمار می‌آید؛ در چندین دوره زمانی و چندین ماجرای گوناگون.

جیسون تاد

با این که میراثش به عنوان رد هود روی دوران فعالیتش به عنوان رابین سایه انداخته است ولی او نیز پس از ترک دیک گریسون، چندین سال تحت سرپرستی بروس وین قرار گرفت. رونمایی از تاد به دلیل رویدادهای تغییر دهنده راستینگی Crisis on Infinite Earths دگرگون شده است؛ به این معنی که او دو رونمایی خاص با دو سری ویژگی شخصیت خاص دارد.

در دنیای پس از بحران، جیسون به قدری در داستان‌ها حضور نداشت که بروس وین بتواند به شکل رسمی و قانونی او را به سرپرستی بپذیرد. هر چند با تمام خصومت‌هایی که بین این دو قرار دارد بارها دیده شده که تاد، بروس را در جایگاه پدری می‌بیند.

مطلب پیشنهادی
آرزوی بشر تبدیل به خاطره‌ی قهرمانان دی‌سی شده است!
۶ شخصیت دی‌سی به جز فلش که درگیر سفر در زمان شدند

تیم دریک

تیم به چندین دلیل از دیگر رابین‌ها متفاوت جلوه می‌کند. ولی از دید این لیست باید تأکید کرد که هنگامی که او برای نخستین بار شروع به کار با بتمن کرد مطمئناً بی‌سرپرست نبود. علاوه بر این مورد، او بیش‌تر از هر کس دیگری با هویت رابین به فعالیت پرداخته است.

متأسفانه، زندگی تیم دریک با با پدر و مادرش خیلی طول نکشید؛ دست کم نه در پیوستگی ابتدایی. پس از مرگ خانواده بیولوژیکی دریک، بروس در نهایت به شکل قانونی او را به سرپرستی قبول کرد. هر چند این اتفاقی مدتی طول کشید تا رقم بخورد.

دوک توماس

یکی از شخصیت‌های تازه اضافه شده دوک توماس نام دارد که یکی از رهبران رابین‌هایی بود که در دوران غیبت مشکوک بتمن پدیدار شده بودند. دوک پدر و مادر خود را به دلیل زهر جوکر از دست داد و از آن وقت به بعد عملاً تحت سرپرستی بروس وین قرار گرفته است. هر چند این سرپرستی به شکل قانونی نیست.کاساندرا کین

کاساندرا کین نخستین بار در طی خط داستانی No Man's Land به عنوان یک شخصیت مرموز، ساکت و ماهر در مبارزات به دنیای گاتهام اضافه شد. او دختر یک آدمکش با نام دیوید کین و یک مبارز با نام لیدی شیواست که زندگی‌اش اکثراً تراژیک و بی‌رحمانه رقم خورده است. ولی خوشبختانه کاساندرا توانست با باربارا گوردون ملاقات و با او ارتباط برقرار کند تا در نهایت هویت بتگرل را به دست آورد.

برای مدتی، بیش‌تر باربارا بود که سرپرستی کاساندرا کین را برعهده داشت تا بروس وین. ولی در نهایت این بروس بود که کارهای قانونی را انجام داد تا کاساندرا تبدیل به عضوی از خانواده وین شود.

استفانی براون

استفانی ابتدا به عنوان اسپویلر پا به دنیای داستان‌ها گذاشت؛ یک ویجلنتی نوجوان که در دوران آغازین فعالیت تیم دریک در نقش رابین با او دوست شده بود. اما زندگی براون این قدر ساده باقی نماند. استفانی برای مدت کوتاهی خودش هویت رابین را به دست آورد تا این که به دست بتمن خشمگین اخراج شد.

سپس او کشته شد ولی پس از بازگشت به زندگی توانست به هویت بتگرل برسد. با این که در طی این ماجراها براون رابطه‌ای نیمه متشنج با بروس وین داشت ولی او عضوی از خانواده خفاشی بتمن به شمار می‌آید. شاید او فرزندخوانده قانونی بتمن نباشد ولی هنوز هم تحت پشتیبانی او قرار دارد.

مطلب پیشنهادی
اَبَربدن!
۵ ویژگی خاص بدن سوپرمن

کری کلی

کری اهل زمین ۳۱ است ولی نمی‌توان رابین دنیای The Dark Knight Returns را از چنین لیستی حذف کرد. این دختر پس از این که بتمن سال‌خورده او را از دست تعدادی دزد نجات داد تحت پشتیبانی شوالیه تاریکی قرار گرفت. همانند تیم، کری نیز در این دوران خانواده‌ای بیولوژیکی داشت (هر چند کم‌تر دیده می‌شدند) تا نیازی نباشد که بروس به صورت رسمی او را به سرپرستی بپذیرد.

دیمین وین

تمرکز این لیست روی فرزندان بی‌سرپرست و نیازمند به پشتیبان است. ولی گاهی از یادها می‌رود که بروس وین یک فرزند بیولوژیکی نیز دارد. به طرز عجیبی رابطه این دو نسبت به تمام دیگر شخصیت‌های حاضر در این لیست نیازمند بهبود بیش‌تر به نظر می‌رسد. عمدتاً دلیل این رابطه خراب به خاطر این است که دیمین در بیش‌تر دوران کودکی خود از بروس پنهان نگه داشته شده بود و مادرش، تالیا الغول، از او برای شکست دادن بتمن رونمایی کرد.

این نقشه کم و بیش نیز جواب داده بود تا این که در نهایت بروس و دیمین یاد گرفتند تا راهی برای زندگی با همدیگر پیدا کنند و همانند یک خانواده (نه چندان صمیمی) با هم رفتار کنند.

DC
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • farshid
  farshid | ۲۹ فروردین ۱۴۰۲

  مقاله جالبی بود.
  یه سوال داشتم، کدوم یکی از رابین ها توسط جوکر کشته میشه؟

  • محمدرضا صفری
   محمدرضا صفری | ۲۹ فروردین ۱۴۰۲

   جیسون تاد

 • KOUWNENTZ
  KOUWNENTZ | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

  یه سوال مگه
  مگه گاتهام یه شهر تاریک پر از درد و رنج و بی رهم نیست
  پس چرا بتمن همه رابین هارو از بچه های کوچیک انتخاب می کنه
  هوش و مهارت هم اصلا این قضیه رو توجیه نمی کنه
  .
  .
  هولی شت ... نکه بتمن پد.....

  • AMIR83
   AMIR83 | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

   باورت میشه دیسی یه کمیک کنسل شده داره که قرار بود توش آلفرد برای بروس وین چایی ببره میره تو اتاقش و میبینه که بتمن و رابین دارن باهم....عبادت می کنن؟

   • Wanderer
    Wanderer | ۲۹ فروردین ۱۴۰۲

    *Internal scream*

  • Man
   Man | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

   پدر خوانده است؟
   شاید...

 • Eigi.1385.kabir
  Eigi.1385.kabir | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

  جالب بود

مطالب پیشنهادی