ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تایتان Attack on Titan - Banner
کمیک بوک

۹ تایتان بنیادین Attack on Titan

دنیای Attack on Titan پر است از تایتان‌ها. بیش‌تر تایتان‌هایی که در این جهان می‌بینیم در دسته‌ی بی‌خردان و بی‌عقل‌ها قرار می‌گیرند که توانایی ویژه‌ای از خود نشان نمی‌دهند. ولی در همین حال نیز ۹ ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۲ آبان ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

دنیای Attack on Titan پر است از تایتان‌ها. بیش‌تر تایتان‌هایی که در این جهان می‌بینیم در دسته‌ی بی‌خردان و بی‌عقل‌ها قرار می‌گیرند که توانایی ویژه‌ای از خود نشان نمی‌دهند. ولی در همین حال نیز ۹ تایتان وجود دارند که جزو تایتان‌های بنیادین و اصلی Attack on Titan به شمار می‌آیند؛ تایتان‌هایی با توانایی‌های ویژه و حقایقی پنهان.

خطر اسپویل

این نوشته بخش‌های مهمی از داستان Attack on Titan را لو می‌دهد. اگر نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد، از خواندن این نوشتار صرف نظر کنید.


تایتان غول‌پیکر

رونماییچپتر ۱ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیColossus Titan
نام ژاپنی超大型巨人 (Chō ōgata Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانآرمین آلرت
برتولت هومر

نخستین تایتان از ۹ تایتان بنیادین Attack on Titan که در طی داستان دیده می‌شود، تایتان غول‌پیکر یا کلوسوس نام دارد. همین تایتان بود که در نخستین چپتر مانگا پدیدار شد و با آسیب زدن به دیوار ناحیه‌ی شیگانشینا، مایه‌ی ورود تایتان‌های خالص به این منطقه شد.

تایتان غول‌پیکر همان طور که از نامش نمایان است، با قد ۶۰ متری خود بزرگ‌ترین و بلندترین تایتان به شمار می‌آید. از دیگر توانایی‌های کلوسوس تایتان می‌توان به بیرون دادن بخار و گرمای بسیار بالا از بدن خود اشاره کرد. همچنین تایتان غول‌پیکر در هنگام تبدیل، باعث یک انفجار بزرگ همچون یک بمب اتم کوچک می‌شود.

تایتان زرهی

رونماییچپتر ۲ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیArmored Titan
نام ژاپنی鎧の巨人 (Yoroi no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانرینر بران

تنها یک چپتر پس از آشنایی با تایتان غول‌پیکر، خوانندگان مانگای Attack on Titan به تایتان زرهی معرفی می‌شوند. در واقع این دو تایتان با کمک یکدیگر به سمت ناحیه‌ی شیگانشینا آمدند و مایه‌ی همه‌ی نابودی و مرگ این منطقه شدند.

آرمورد تایتان یا تایتان زرهی از آن جهت این نام را به خود گرفته است چرا که در سراسر بدنش (به جز جاهایی که نیازمند تکان خوردن هستند) بخش‌های سخت و زره‌گونه دارد. همچنین دیده شده که آرمورد تایتان بتواند بخش‌های دیگری از بدنش را که در حالت ساده زره ندارند را مجهز به زره کند و از آن‌ها استفاده‌های دیگری نیز ببرد.

تایتان یورش

رونماییچپتر ۷ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیAttack Titan
نام ژاپنی進撃の巨人 (Shingeki no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانارن یگر
گریشا یگر
ارن کروگر

تایتان حمله یا یورش محوری‌ترین و کلیدی‌ترین تایتان در روایت Attack on Titan به شمار می‌آید. رونمایی از این تایتان در چپتر ۷ و به شیوه‌ای بسیار دور از انتظار رخ می‌دهد. با پیدا شدن سر و کله‌ی اتک تایتان، درک خوانندگان و حتی شخصیت‌های داستان از تایتان‌ها به طور کلی زیر و رو می‌شود.

در نگاه نخست، نام تایتان حمله پیوند چندانی با توانایی چیره‌ی او ندارد. این تایتان نه تنها این قابلیت را دارد تا بخش‌هایی از خاطرات وارثان پیشین خود را به دست آورد بلکه کاربرانش می‌توانند بخش‌هایی از خاطرات وارثان آتی را نیز دریافت کند. به این ترتیب، تایتان یورش با دانستن بخشی از آینده رو به پیش حرکت می‌کند و برای آزادی می‌جنگد.

تایتان ماده

رونماییچپتر ۲۲ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیFemale Titan
نام ژاپنی女型の巨人 (Megata no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانآنی لئونهارت

به عنوان تنها تایتانی که برایش جنسیت تعریف شده است، تایتان مونث یا ماده از این سو یکی از تایتان‌های متفاوت و ویژه در دنیای Attack on Titan به شمار می‌آید. این تایتان چندین توانایی از خود نشان داده است. در مواردی، تایتان مونث توانسته که تایتان‌های ساده و خالص را تا حدی کنترل کند. همچنین چابکی و پایداری تایتان ماده او را به رقیب سرسختی در مبارزات تن به تن تبدیل می‌کند.

البته او این قابلیت را دارد تا بخش‌های گوناگونی از پوست و بدنش را سخت کند که هم در دفاع و هم در یورش به کمکش می‌آید. دیده شده که این سخت شدن نه تنها روی تایتان بلکه روی وارثش نیز اعمال‌پذیر باشد. از طرفی به گفته‌ی آنی لئونهارت، برای تایتان ماده ساده‌تر است تا با خوردن بخش‌هایی از دیگر تایتان‌ها، از توانایی‌های همانند آن‌ها بهره ببرد.

تایتان جانور

رونماییچپتر ۳۴ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیBeast Titan
نام ژاپنی獣の巨人 (Kemono no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانژیک یگر
توم ساور

یکی از ویژه‌ترین و یکتاترین تایتان‌های دنیای Attack on Titan تایتان جانور یا بیست تایتان است. این تایتان از آن جهت خاص نمود می‌کند چرا که وارون ۸ تایتان دیگر پیکر و چهارچوب ثابتی در هنگام تبدیل ندارد. در حالی که دیگر تایتان‌ها ظاهری کم و بیش انسانی از خود نشان می‌دهند ولی تایتان جانور ظاهر خود را از حیوانات و دیگر موجودات زنده به دست می‌آورد.

بدین گونه است که هر وارث بیست تایتان به شکل و اندازه‌ی متفاوتی به نظر می‌آید و می‌تواند یک حیوان دوپا، چهارپا، پرنده، خزنده، ساکن آب یا حتی دایناسورشکل باشد. به همین ترتیب نیز هر تایتان جانور توانایی‌های مختلفی از خود نشان می‌دهد. بیست تایتانی که بیش‌تر در طول داستان مانگای Attack on Titan با آن سر و کار داریم، تایتان ژیک یگر است که همانند یک میمون غول‌پیکر به نظر می‌رسد.

تایتان آرواره

رونماییچپتر ۴۰ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیJaw Titan
نام ژاپنی顎の巨人 (Agito no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانفالکو گریس
یمیر
پوکو گالیارد
مارسل گالیارد

تایتان آرواره (در کنار تایتان ارابه) جزو کوچک‌ترین تایتان‌ها به شمار می‌آید که اندازه‌اش نزدیک به کوچک‌ترین تایتان‌های خالص است. با این وجود، جاو تایتان کمبود اندازه و نیروی خود را با شتاب بالایش جبران می‌کند.

البته شتاب بالا تنها ویژگی خاص این تایتان نیست. از آن جهت نام تایتان آرواره را به او داده‌اند چرا که با دندان‌ها و ناخن‌های تیز که با نیروی بالای آرواره و پنجه‌هایش ترکیب می‌شوند، می‌تواند عملاً هر چیزی را بِبُرَد و از بین بِبَرَد.

مطلب پیشنهادی
خدای شرارت ازگارد
آشنایی با لوکی – برادرخوانده‌ی پلید ثور

تایتان پایه‌گذار

رونماییچپتر ۵۰ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیFounding Titan
نام ژاپنی始祖の巨人 (Shiso no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانیمیر فریتز
ارن یگر
گریشا یگر
فریدا ریس

تایتان بنیان‌گذار یا پایه‌گذار سرچشمه‌ی همه‌ی تایتان‌ها به شمار می‌آید. این تایتان نخستین تایتانی بود که در دنیا و پس از پیوند خوردن یمیر بنیان‌گذار با هزارپای درخشان مرموز Attack on Titan پدید آمد. سپس دیگر تایتان‌ها از فرزندان و نسل یمیر به وجود آمدند.

به عنوان تایتان پایه‌گذار، این موجود می‌تواند انسان‌های نسل یمیر را تبدیل به تایتان کند و آن‌ها را در اختیار خود داشته باشد. همچنین این توانایی را دارد تا ذهن و بدن انسان‌های نسل یمیر را دگرگون کند. عملاً صاحب تایتان بنیان‌گذار روی همه‌ی نسل یمیر کنترل دارد؛ البته به یک شرط: یا خودش از نسل سلطنتی باشد یا با یک فرد دارای خون سلطنتی پیوند بخورد.

تایتان ارابه

رونماییچپتر ۷۴ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیCart Titan
نام ژاپنی車力の巨人 (Shariki no Kyojin)
سرشناس‌ترین وارثانپیک فینگر

به عنوان کوچک‌ترین تایتان از بین ۹ تایتان Attack on Titan (که اندازه‌ای همچون کوچک‌ترین تایتان‌های خالص دارد)، کارت تایتان از این نظر بین دیگر تایتان‌ها متفاوت است چرا که نه روی دو پا بلکه کاملاً روی چهار دست و پا قرار می‌گیرد.

این فرم بدن در کنار شتاب بالا (همچون تایتان آرواره) و داشتن بالاترین پایداری بین دیگران، تایتان ارابه را تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای جا به جایی تبدیل می‌کند. بسیار دیده شده که کارت تایتان تجهیزات جنگی یا پشتیبانی را روی پشت خود حمل یا در مواردی به فرار و جا به جایی نیروها کمک کند.

تایتان پتک جنگی

رونماییچپتر ۱۰۱ مانگای Attack on Titan
نام انگلیسیWar Hammer Titan
نام ژاپنی(戦鎚の巨人 (Sentsui no Kyojin
سرشناس‌ترین وارثانارن یگر
لارا تایبر

تایتان پتک جنگی واپسین تایتان از بین ۹ تایتان بنیادین Attack on Titan به شمار می‌آید که رونمایی می‌شود. با وجود زمان اندک برای به نمایش کشیدن توانایی‌ها ولی وار همر تایتان نشان می‌دهد که تفاوت‌های فراوانی با دیگر تایتان‌ها دارد.

نخست این که می‌تواند از بخش‌های سخت‌شده‌ی تایتان نه تنها برای پوشش بدنش بهره ببرد بلکه آن‌ها را تبدیل به تجهیزات و ابزارهایی کند که در مبارزات کمک‌حالش باشند. نکته‌ی جالب‌تر درباره‌ی تایتان پتک جنگی این است که نیازی نیست تا دارنده‌اش همچون دیگر وارثان تایتان‌ها درون پس گردن قرار بگیرد و می‌تواند با فاصله از تایتان درون محفظه‌ای از جنس بخش‌های سخت تایتان پنهان شود تا از حملات احتمالی به گردن در امان باشد.

کدام تایتان را بیش‌تر دوست دارید؟

مشاهده نتایج بعد از ثبت رای

38%
17%
13%
13%
9%
4%
4%
2%
0%
Loading ... Loading ...

(برای شرکت در نظرسنجی وارد حساب کاربری خود شوید)

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
 • گوست مهربون
  گوست مهربون | ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  تایتان بنیادی کودتاگره 🗿

 • Rich villager
  Rich villager | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

  همون بهتر به چخ رفتن دنیای انیمه به خاطر همین قدرت تایتانی درگیر کلی جنگ بود

 • wolf Morgan 1389y
  wolf Morgan 1389y | ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  اسم انیمه در اصل باید میشد تایتان مهاجم (( همون یورش)) منتها نمیدونم چرا به این اسم معروف شد

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۲۲ آبان ۱۴۰۲

   Attack on titan خیلی با attack titan فرق داره

   • hello commander 2
    hello commander 2 | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

    اسم ژاپنی اتک آن تایتان همون اسم اتک تایتانه ولی ایسایامای احمق نمیدونم چرا همچین کاری کرده

    • Matin-Artorias
     Matin-Artorias | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

     اشکال در ترجمه یه چیز عادیه مخصوصا ژاپنی به انگلیسی

   • wolf Morgan 1389y
    wolf Morgan 1389y | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

    اسم ژاپنی attack Titan رو تو گوگل بزن ....
    اینو یه جای دیگه خونده بودم . هنوزم تو بعضی سایتا اسمش shingeki no Kyojin هست

  • Shadi.h
   Shadi.h | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

   ترجمه ی عنوان ژاپنی میشه attack titan
   اما ایسایاما خودش ترجیح داده اسم انگلیسی رو بزاره attack on titan چون این اسمو بیشتر دوست داشته و به نظرش جذاب تر و گیرا تر بوده

 • Maryam6294
  Maryam6294 | ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  انتخاب دیگه ای جز تایتان ماده نداشتم

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۲۲ آبان ۱۴۰۲

   بحث دوست داشتنه نه تبدیل شدن

  • hello commander 2
   hello commander 2 | ۲۳ آبان ۱۴۰۲

   البته هم کارت تایتان و هم وارهمر هردو وارث مونث داشتن

 • یونس
  یونس | ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  واقعا تایتان زرهی جذاب بود

مطالب پیشنهادی