ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

Phantom Blade Zero
مقالات

چرا تریلر جدید Phantom Blade 0 قابل‌باورتر از نمایش سال گذشته است؟

حالا درست شد!

محمدرضا نوروزی
نوشته شده توسط محمدرضا نوروزی | ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰

سال گذشته که از بازی Phantom Blade 0 رونمایی شد، این بازی آن‌قدر فوق‌العاده به نظر می‌رسید که به هیچ وجه نمی‌شد باور کرد که توسط یک تیم کوچک چینی در دست ساخت قرار گرفته است! به همین دلیل، مقاله‌ای نوشتم و در آن، اطلاعات موجود از بازی و تریلری که ما را به شک انداخته بود را بررسی کردم. خوشبختانه یا متاسفانه در طول تریلر اخیر مراسم پلی‌استیشن در نمایش سامرگیم فست، گیم‌پلی جدیدی از بازی منتشر شد و در ادامه، افراد حاضر در مراسم این بازی را تجربه کردند و ابهامات مختلف در رابطه با آن تاحدودی برطرف شد. در طول این مقاله، قرار است تا شک‌هایی که در مقاله قبلی به آن اشاره کردم را بررسی کنیم تا ببینیم که آیا بعد از تماشای این انیمیشن‌ها هم به بازی شک داریم یا که ماجرا چیز دیگری خواهد بود. با ویجیاتو همراه باشید.

محتوای بسیار زیاد در مقابل تیم توسعه‌ی کم تجربه و بسیار کوچک (حل نشده)

اولین موردی که به آن اشاره کرده بودم، محتوای بسیار زیاد بازی Phantom Blade 0 بود که به نظر نمی‌رسید یک تیم کوچک توانسته باشد آن را ساخته باشد. بازی به عنوان یک تجربه‌ی اکشن - سولزلایک طولانی معرفی شده که ۳۰ تا ۴۰ ساعتی به طول خواهد انجامید و شامل دشمنان متنوع و باس‌فایت‌هایی می‌شود که هر یک مبارزات منحصر به فرد و جذاب خود را خواهد داشت. این بازی کلا توسط ۳ بازی‌ساز در دست ساخت بوده و شامل یک بخش آنلاین و دانجن‌های مختلفی خواهد بود که خطرات متفاوتی را پیش روی شما قرار خواهد داد. این تیم کوچک که تا به امروز صرفا یک بازی موبایلی را ساخته و منتشر کرده، چگونه توانسته یک بازی به این بزرگی را ساخته و آن را بهینه و البته با موزیک بازی هماهنگ کند و خلاصه آن که یک تجربه‌ی بی‌نقص تحویل مخاطب دهد؟ پس فعلا این مورد حل نشده و هرچقدر هم که نمایش از بازی پخش شود حل نخواهد شد. بهترین راه برای برطرف کردن این شک آن است که بازی به صورت کامل ریلیز شود تا بتوانیم آن را قضاوت کنیم.

زوایای دوربین عجیب و غریب (حل شده)

در اولین نگاهی که از بازی Phantom Blade 0 داشتیم، UI بازی به صورت کامل حذف شده بود و از همین رو، گیم‌پلی منتشر شده واقعا غیرقابل باور بود. مشخص نبود صحنه‌هایی که در تریلر می‌بینیم صرفا کاتسین هستند یا این که در گیم‌پلی حضور قابل بازی خواهند بود. بعد از مراسم پلی‌استیشن اما این ابهامات برطرف شد و مشخص شد که این حرکات پیچیده، عموما در لحظات QTE رخ خواهد داد.

در طول گیم‌پلی منتشر شده از بازی شاهد آن بودیم که درگیری‌ها به صورت مبارزات اکشن و مایل به سولز صورت خواهد گرفت و دوربین به صورت کاملا عادی در پشت سر کاراکتر حرکت خواهد کرد. نکته‌ی قابل توجه آن است که بعد از آن که بخش قابل توجهی از خط سلامتی حریف را کم کردید، این قابلیت را خواهید داشت که به کمک QTE، ضربات تمام‌کننده‌ای را روی دشمنان خود پیاده‌‌سازی کنید.

به هنگام اجرای ضربات تمام کننده، دوربین به صورت سینماتیک در محیط حرکت خواهد کرد و به نظر می‌رسد که تریلری که در ابتدا دیده بودیم نیز آمیخته به همین لحظات بوده که می‌تواند برای طرفدارانی که انتظار خروجی ابتدایی را می‌کشیدند کمی ناراحت‌کننده باشد، اما حداقل شک‌های موجود نسبت به ماهیت مشکوک بازی را برطرف می‌کند.

گیم‌پلی غیرقابل باور (تقریبا حل شده)

یکی از نکات عجیب در رابطه با تریلر اولیه بازی، انیمیشن‌های منحصر به فردی بود که به هنگام حملات کاراکتر پخش می‌شدند و تقریبا بازیکن را طوری قانع می‌کردند که گویی هیچ‌ انیمیشن‌ تکراری‌ و خسته‌کننده‌ای داخل بازی وجود ندارد و هر سلاح انیمیشن‌های مخصوص به خود را خواهد داشت. خبر خوب آن است که تقریبا شک‌های ما در این رابطه برطرف شده و خبر خوب‌تر آن است که تا حد زیادی این ویژگی داخل بازی نهایی نیز دیده می‌شود.

اینطور که به نظر می‌رسد سلاح‌های بازی هر یک منحصر به فرد بوده و انیمیشن‌های جذاب و مخصوص به خود را خواهد داشت که شاید یک نقطه قوت عالی برای چنین اثری به شمار برود و طرفداران این عنوان را به خروجی نهایی امیدوار سازد.

یکی دیگر از نکات جالب در رابطه با تریلر ابتدایی بازی، بخش‌هایی بود که کاراکتر اصلی روی ستون‌های قصر می‌دوید و با بالارفتن از آن‌‌ها به عنوان ابزار محیطی برای شکست دادن دشمنان خود استفاده می‌کرد. جالب است بدانید که چنین مکانیزمی داخل بازی واقعا وجود دارد، اما نه به آن شکل که برخی فکرش را می‌کردند. در واقع بسته به یک سری محیط یا باس خاص، آبجکت‌های محیطی مثل ستون وجود خواهد داشت که بازیکن با نزدیک شدن به آن‌ها می‌تواند دکمه‌ی خاصی مثل مثلث را فشار داده و کاراکتر به صورت اتوماتیک از ستون بالا رفته و در ادامه بازیکن آن حرکت را با ضربات خود ترکیب کند. اگرچه برخی خیال داشتند که مکانیزم‌هایی برای بالا رفتن از ستون داخل بازی وجود خواهد داشت و ممکن است ناامید شده باشند، اما بازهم مکانیزم نهایی می‌تواند تنوع خوبی به باس‌فایت‌ها ببخشد و حضور آن خالی از لطف نخواهد بود.

یکی از ویژگی‌هایی که هنوز در رابطه با آن شک دارم، مبارزات چندگانه‌ی بازی است؛ به طوری که در تریلر اولیه شاهد آن بودیم که بازیکن این امکان را دارد که ضربات دو تا سه نفر را به صورت همزمان دفع کرده و به آن‌ها حمله کند. از آن‌جایی که در نمایش‌های جدید چنین چیزی را شاهد نبودیم، هنوز مشخص نیست که آیا این نوع از مبارزات کماکان داخل بازی قرار دارد یا این که به طور کامل حدف شده است.

سرانجام دیگر بازی‌های مستقل معرفی شده توسط استودیوهای چینی (حل نشده)

اگر به مراسم‌های چند سال اخیر دقت کرده باشید، با تعداد بسیار زیادی از بازی‌های چینی بزرگ روبرو خواهید شد که هر یک از آن‌ها سعی داشتند تا با به نمایش گذاشتن ایده‌های جدید و گرافیک‌های غیرقابل باور طرفداران بسیاری را به خود جذب کنند و از میان آن‌ها می‌توان بازی‌های بسیاری را نام برد که یا هنوز در حال توسعه هستند یا این که هیچ‌گاه منتشر نشدند. در بدترین حالت ممکن این بازی‌ها منتشر شده‌اند، اما حتی نتوانتسند در حد یک اپسیلون به اثری که تبلیغش را کرده بودند نزدیک شوند و به شکست‌های بزرگی تبدیل شدند.

استودیوی سازنده Phantom Blade 0 تا به امروز یک بازی منتشر شده داشته که با وجود آن که بازی بدی نبوده، اما اثری کوچک به شمار می‌رفت و طبق بخش اول مقاله، از آن جا که بازی مخصوص پلتفرم موبایل بود و تیم ۳ نفره‌ای که روی بازی مذکور کار می‌کند، تجربه‌ی کافی برای ساخت چنین اثری را حداقل روی کاغذ نخواهند داشت و احتمال شکست آن‌ها بسیار بالا خواهد بود.

با وجود نمایش اخیر پلی‌استیشن و قابلیت تجربه‌ی بازی توسط منتقدین حاضر در طول شوکیس و انتشار گیم‌پلی ۸ دقیقه‌ای بازی بعد از نمایش، تا حدی شک‌های ما را نسبت به بازی برطرف شد و انتظاراتمان پایین آمد. از همین رو بعید هم نیست که واقعا یک بازی جذاب و دوست داشتنی با نام Phantom Blade 0 در ابعاد کوچک‌تری از چیزی که فکر می‌کردیم در دست ساخت باشد و به زودی بتوانیم آن را تجربه کنیم، اما نهایتا باید منتظر بمانیم تا بتوانیم بعد از تجربه بازی آن را یکی از بهترین آثار ساخته شده توسط یک استودیوی چینی یاد کنیم و چنین ادعایی حداقل فعلا قابل اثبات نخواهد بود.

در نهایت اما:

Phantom Blade 0 یک علامت سوال خیلی بزرگ است که این پتانسیل را دارد تا به یک تجربه‌ی اکشن یا سولزلایک جذاب تبدیل شود. با این وجود، بهتر است آن‌قدرها هم انتظارات خود را به مانند نمایش اولیه بازی بالا نبرید و صبر کنید تا کم کم مشخص شود تا به چه اثری طرف شویم و سعی کنید تا تمرکز خود را روی گیم‌پلی‌ای اخیر بازی و نمایش‌های آینده این اثر قرار دهید. در صورتی که این بازی تاخیر نخورد، احتمالا تا انتهای سال میلادی جاری آن را تجربه خواهیم کرد و پاسخ سوالاتمان را پیدا خواهیم کرد.

اما نظر شما چیست؟ آیا از تماشای گیم‌پلی منتشر شده از بازی لذت بردید یا که ناامید شدید؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی