ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

لباس بتمن رابرت پتینسون از چه منابعی اقتباس شده است؟

تکه‌هایی که جمع شده‌اند تا بروس وین را تبدیل به شوالیه شنل پوش گاتهام کنند

۲

به تازگی ویدیویی کوتاه از لباس بتمن رابرت پتینسون منتشر شده است و با همین نگاه کوتاه می‌توان گفت که این لباس شبیه به هیچ کدام از تن‌پوش‌های قبلی بتمن در آثار سینمایی که تا به حال دیده‌ایم نیست.

این لباس پر از خطوط تیز و قطعات زرهی سنگین است، با این حال می‌توان الهام گیری‌های واضحی را در این لباس از چندین بتسوتِ (Batsuit) مشهور دنیای کمیک‌ها و بازی‌های ویدیویی دید.

در این مقاله قصد داریم به این لباس جدید بتمن و لباس‌های قبلی شوالیه شنل پوش گاتهام که ممکن است منبع اقتباس آن بوده‌اند نگاهی بیاندازیم. در ادامه ویجیاتو را همراهی کنید.

آرکهام اوریجینز و آرکهام نایت
نمایی از لباس بتمن در بازی آرکهام نایت

نمایی از لباس بتمن در بازی آرکهام نایت

هر کسی که امیدوار بود بروس وینِ پتینسون قرار است لباسی سنتی و از نظر جنس شبیه به اسپندکس را به تن کند باید با این واقعیت کنار بیاید که مت ریوز قرار نیست چنین مسیری را پیش بگیرد. این بتمن احتمالاً زرهی‌ترین بتمنی است که تا به حال در دنیای فیلم‌ها دیده‌ایم. (البته اگر زره‌های سنگین‌تری که بتمنِ بن افلک در مقاطعی از فیلم‌های Batman v Superman: Dawn of Justice و Justice League به تن کرده است را به حساب نیاوریم.)

با دیدن این لباس، سری بازی‌های بتمن آرکهام و به طور مشخص دو ساخته اخیر این سری یعنی Batman Arkham Origins (انتشار در سال 2013) و Batman Arkham Knight (انتشار در سال 2015)، تداعی می‌شوند. قسمت سینه و بافت نامسطح این زره مطمئناً از لباس بتمن آرکهام نایت اقتباس شده است. پدهای شانه که ظاهراً به طور جداگانه به قسمت سینه لباس متصل شده‌اند به شدت یادآور لباس بتمن در عنوان آرکهام اوریجینز هستند.

نمایی از لباس بتمن در بازی آرکهام اوریجینز

نمایی از لباس بتمن در بازی آرکهام اوریجینز

منطقی به نظر می‌رسد که عنوان اوریجینز به طور خاص به روی فیلم جدید بتمن تأثیر گذاشته باشد چرا که قرار است فیلم بتمن در اوایل دوران فعالیت بروس وین به عنوان شنل پوش گاتهام به وقوع بپیوندد و ماجرای اوریجینز نیز تقریباً در چنین شرایطی روایت می‌شود.

لباس بتمن در بازی اوریجینز عمداً نسبت به لباس‌های آینده و پیشرفته او کم‌تر جلا داده شده و صیقلی طراحی شد. با این شرایط و اگر سه گانه برنامه ریزی شده برای بتمن به درستی پیش برود، احتمالاً شاهد تکامل لباس بتمن رابرت پتینسون نیز خواهیم بود.

بتمن لی برمجو

هنرمندان کمی وجود دارند که بتوانند قابل توجه‌تر و خاص‌تر از لی برمجو، بتمن را به تصویر بکشند. این هنرمند که مسئول تصویرسازی رمان‌های گرافیکی‌ای مثل Joker و Batman: Damned بوده است، لباس بتمن را با جزئیات بالا طراحی کرده که به نظر مستقیماً در خلق لباس بتمن رابرت پتینسون از آن استفاده شده است.

بتمن برمجو به طور معمول یک لباس تماماً زرهی را به تن می‌کند. این لباس شامل قطعات زرهی و خطوط تیز و زاویه‌دار می‌شود، مثل همان طراحی که ظاهراً لباس بتمن در فیلم مت ریوز نیز از آن بهره می‌برد.

هدف نماد خفاش
استفاده بروس وین از تفنگی که باعث مرگ پدر و مادرش شد

استفاده بروس وین از تفنگی که باعث مرگ پدر و مادرش شد

نماد خفاش یکی از غیرمعمول‌ترین قسمت‌های این لباس جدید است؛ هم از نظر جنس و هم از نظر ترکیب ظاهری. بعضی از طرفداران به این نتیجه رسیده‌اند که این نماد در واقع قطعاتی از یک تفنگ هستند. شاید از این نظر جالب باشد چرا که کوین اسمیت و جیم لی جدیداً در یک داستان با یکدیگر همکاری کرده‌اند که در آن بروس وینِ جوان تفنگ جو چیل که با آن پدر و مادرش به قتل رسیده‌اند را می‌خرد و با ذوب کردن آن قسمتی از لباسش را می‌سازد. ایده پشت چنین کاری این بود که بروس می‌تواند نماد ناامیدی را به نمادی برای امید داشتن و محافظت تبدیل کند. آیا قرار است فیلم ادای احترامی نسبت به این داستان داشته باشد؟

قطعات پرتابی به شکل R رابین در سریال Titans

قطعات پرتابی به شکل R رابین در سریال Titans

این طور به نظر می‌رسد که این نماد خفاش یک کاربرد خاص نیز دارد. آیا ممکن است این قطعه قابل جداسازی باشد و به عنوان بترنگ (Batarang) بتمن مورد استفاده قرار بگیرد؟ چیزی مثل لباس زرهی رابین در سریال Titans. رابین در این سریال حتی قطعات پرتابی به شکل R دارد که ممکن است هدفی مشترک با این نماد پیچیده خفاش داشته باشند.

گاتهامِ گاز سوز
نمایی از لباس بتمن در کمیک Gotham by Gaslight

نمایی از لباس بتمن در کمیک Gotham by Gaslight

این لباس جدید بتمن به نظر از نامحتمل‌ترین گوشه‌های فرانچایز بتمن هم الهام گرفته است. در لباس جدید نشانه‌هایی از لباس بتمن در داستان Gotham by Gaslight، به خصوص در قسمت گردن و همینطور وجود یقه ایستاده، دیده می‌شود.

با وجود این که شاید چنین موردی کمی غیرقابل انتظار باشد اما انتخاب آن منطقی است. بزرگ‌ترین چالش برای طراحی لباس بتمن‌های لایو اکشن پیدا کردن راهی بوده تا بازیگر بتواند سرش را بچرخاند. این مشکل در دوران مایکل کیتون به شدت مشهور شد و یک فیلم و نصف برای بتمن کریستین بیل طول کشید تا بتواند گردنش را بچرخاند. یقه ایستاده به نظر جدیدترین راه حل برای حفاظت از گردن بروس است که در عین حال به او اجازه می‌دهد تا تحرک لازم یک ابرقهرمان را داشته باشد.

علاوه بر این مورد، داستان Gotham by Gaslight در دوران ویکتوریای گاتهام به وقوع می‌پیوندد و شامل لباسی وصله‌دار و تکه‌دوزی شده‌ای می‌شود که بیش‌تر مطابق این دوران است. یقه ایستاده و دوخت واضح لباس کیفیت دست سازی شده آن را نشان می‌دهد.

بتمن: سال اول

با این که لباس بتمن رابرت پتینسون در نگاه اول شباهت زیادی با طراحی مشهور دیوید ماتزوکلی در داستان Batman: Year One ندارد اما نمی‌توان به ویدیوی با نور قرمز و سیاه منتشر شده از آن نگاه کرد و به یاد کاور این رمان گرافیکی نیافتاد. آیا چنین نور پردازی می‌تواند خبر از این دهد که فیلم مت ریوز از Batman: Year One (داستانی که زمانی قرار بود توسط دارن آرونوفسکی تبدیل به یک فیلم شود) نیز الهام گرفته باشد؟ با حضور یک بروس وین جوان در این فیلم، چنین موردی خیلی هم بعید نیست.

بتمن دهه هفتاد میلادی

نورپردازی خاص ویدیوی منتشر شده باعث می‌شود جزئیات خیلی زیادی را نتوان از لباس بتمن متوجه شویم اما ظاهراً فیلم جدید بتمن کمی از مسیر همیشگی فیلم‌های قبلی منحرف شده است. نکته اول این است که قسمت صورت لباس بتمن بیش‌تر شبیه یک کلاهخود فلزی است تا یک ماسک؛ چیزی که باعث می‌شود قسمت پیشانی لباس بتمن حالت به خصوص و برجسته‌ای داشته باشد و به عنوان قطعه‌ای جدا نسبت به گردن به کار گرفته شود. هر چند گوش‌ها را نیز به خوبی نمی‌توانیم در ویدیو ببینیم ولی به نظر گوش‌های بتمن رابرت پتینسون نسبت به فیلم‌های قبلی تیزتر هستند.

تمام این موارد کارهای طراحان دوران برنزی بتمن مثل نیل آدامز و جیم آپارو را یادآور می‌شوند. هر دوی این هنرمندان ظاهر بتمن را در دهه 70 و 80 میلادی از نو تعریف کردند. ممکن است خود لباس حالت صیقلی و چسبناک کارهای آدامز و آپارو را نداته باشد اما قسمت صورت به نظر طراحی شبیه به آن‌ها دارد.

بستگی به این که چقدر قسمت گوش‌ها تیز باشد، ممکن است شاهد این باشیم فیلم جدید بتمن از لباس‌های دوران طلایی نیز الهام گرفته باشد. در آن دوران، گوش‌های بتمن نسبت به دوران حال حاضر بسیار تیزتر بودند. دیدن لباسی که از ظاهر اولیه بتمن الهام گرفته شده می‌تواند تغییر جالبی باشد. شاید حتی شاهد بازگشت رنگ‌های اولیه استفاده شده در آن دوران نیز باشیم.

دردویل
نمایی از لباس دردویل در سریال DareDevil

نمایی از لباس دردویل در سریال DareDevil

در انتها، دوباره به سراغ نورپردازی قرمز و سیاه می‌رویم. شاید به خاطر این نورپردازی باشد که به این فکر می‌افتیم اما استفاده از کلاهخود برای قسمت سرِ لباس و همچنین حالت برجسته پیشانی، به همراه جدا بودن کلاهخود و قسمت گردن، ما را به یاد سریال Daredevil نتفلیکس می‌اندازد. فیلم The Batman می‌تواند به طور کلی نیم نگاهی هم به این سریال داشته باشد تا لایو اکشن جدید شوالیه تاریکی را راهی پرده سینماها کند.

نظر شما در مورد لباس بتمن رابرت پتینسون چیست؟ می‌توانید دیدگاه خودتان را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: IGN

.کپی شد https://vgto.ir/2yr

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
محمدرضا صفریAmir M آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Amir M
مهمان
Amir M

کاش این قسمت آخر نمیگفتی الان یسری بی کار از اسپایدی میان میگن کلا شبیه دردویله کلا این آدمایی که تو اسپایدین بیکارن میخوان چرت بگن

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...