ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازی بازی Age of Wonders 4
بررسی بازی‌ها

دوست دارید پادشاه یک جهان افسانه‌ای شوید؟

نام 4X تابحال به گوشتان خورده؟ منظورم زوم کردن یا ۴ برابر کردن نیست. منظورم «کاوش، گسترش دادن، بهره‌برداری و نابود کردن» است. درواقع 4X برای خود نوعی سبک محسوب می‌شود که طرفداران زیادی دارد. ...

محمدامین بهتوئی
نوشته شده توسط محمدامین بهتوئی | ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۱

نام 4X تابحال به گوشتان خورده؟ منظورم زوم کردن یا ۴ برابر کردن نیست. منظورم «کاوش، گسترش دادن، بهره‌برداری و نابود کردن» است. درواقع 4X برای خود نوعی سبک محسوب می‌شود که طرفداران زیادی دارد. برخی از بازی‌های استراتژی مانند Age of Wonders 4 با همین سبک ساخته شده‌اند و به شما چیزی فراتر از ساخت یک ارتش و فتح نقشه بازی ارائه می‌کنند. در این بازی‌ها شما باید شهرتان را مدیریت کنید، ارتشان را تقویت کنید، قلمروتان را گسترش دهید و اگر با نیروهایی شیطانی، ارتش دشمن یا سربازهایی سردرگم مواجه شدید نابودشان کنید.

اگر نسخه‌های پیشین Age of Wonders را تجربه نکرده باشید حتما چند ساعتی را گیج و مبهوت سپری می‌کنید. گرچه بخش آموزشی بازی تلاش می‌کند همه چیز را به شما بگوید، اما باز هم نکات زیادی باقی می‌ماند که باید خودتان با تمرین پیدایشان کنید. در بازی Age of Wonders 4 دستتان برای هر کاری باز است. اگر می‌خواهید نوع مردمتان را انتخاب کنید آنقدر گزینه و آپشن‌های مختلف برای شخصی‌سازی وجود دارد که چند دقیقه‌ای را فقط صرف یک کار ساده می‌کنید. حالا تصور کنید گیم‌پلی بازی برای انجام‌ دادن کارهایی روتین و ساده چقدر پیچش پیش پایتان می‌گذارد.

بازی بازی Age of Wonders 4
بازی بازی Age of Wonders 4
بازی بازی Age of Wonders 4

قسمتی از یک نقشه بزرگ قلمرو شماست. شهرتان یک پادشاه دارد و می‌توانید هیرو یا قهرمان‌هایی هم به مرور زمان داشته باشد. Age of Wonders 4 یک بازی نوبتیست. یعنی شما در هر راند یک بار فرصت انتخاب و حرکت کردن دارید و همین گزینه‌ها هم محدودیت خاص خود را دارند. برای مثال ارتش‌هایتان میزان مشخصی می‌توانند حرکت کنند یا ساختن نیروهای جدید یا ارتقاء ساختمان‌هایتان ممکن است چند راند طول بکشد. با این وجود احتمالا متوجه شده‌اید که داشتن استراتژی در بازی چقدر اهمیت دارد، چرا که هر مسافت و هر انتخاب در بازی ارزشمند است.

علاوه بر حکومت‌های دیگر که به مرور زمان روی نقشه ظاهر می‌شوند، در گوشه گوشه‌ی دنیای Age of Wonders 4 می‌توان باس‌فایت‌ها، هیولاهای عجیب و دروازه‌هایی مختلف را پیدا کرد. حمله کردن به این نقاط برای شما آورد‌های زیادی دارد، اما باید بسنجید و ببینید که آیا توان کافی برای روبه‌رو شدن با آن‌ها را دارید؟ اگر بخواهید وارد مسیر مبارزه شوید می‌توانید این کار را به خود بازی بسپارید تا برایتان انجام دهد، یا وارد زمین رزم شوید و خودتان کنترل ارتش را دست بگیرید (که فوق‌العاده سخت و پیچیده است!).

جادو در Age of Wonders 4 اهمیت زیادی دارد. می‌توانید جادوهای مختلف را یاد بگیرید و در سناریوهایی که پیش می‌آیند استفاده کنید. می‌توانید از این جادوها برای تغییر ماهیت مردمانتان استفاده کنید و برای مثال از الف‌هایی عادی تبدیل به ارتشی تاریک و ترسناک شوید. همچنین پروسه ارتقاء ساختمان‌ها و گسترش قلرمتان نیز وابسته به ارزهای درون بازی و جمعیت مردمانتان است. می‌توانید چند شهر مختلف داشته باشید و هر کدام را به یکی از قهرمانانتان بسپارید تا از آن‌ها محافظت کنند.

بازی بازی Age of Wonders 4
بازی بازی Age of Wonders 4

جنگ تنها راه حل در Age of Wonders 4 نیست. بازی به شما قابلیت‌های زیادی برای رایزنی می‌دهد. می‌توانید با کسی که به قلمرو شما تعرض کرده صحبت کنید و از او بخواهید عقب‌نشینی کند، یا به او حمله کنید و با زبان زور مشکل را حل کنید. همه چیز به خودتان بستگی دارد و باید در نظر داشته باشید که تصمیم‌گیری‌های شما تاثیر بسزایی روی آینده پادشاهیتان خواهد داشت.

بازی Age of Wonders 4 از آن گزینه‌هاییست که ارزش تکرار زیادی دارد. هر بار وارد شدن به بازی شما را با تنوع جذابی از سناریوها و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی همراه می‌کند. گرچه طراحی برخی از بخش‌ها و البته تاثیر تصمیم‌گیری‌ها می‌توانست بهتر از چیزی باشد که در حال حاضر می‌بینیم، اما با این وجود Age of Wonders 4 می‌تواند برای طرفداران سبک استراتژی و البته دوست‌داران 4Xها یک گزینه طلایی محسوب شود.

بازی Age of Wonders 4 با کد نسخه پی‌سی که ناشر در اختیار ویجیاتو قرار داده بررسی شده‌ است.

مطلب پیشنهادی
ای کاش یک ریمیک بود!
بررسی بازی Stronghold: Definitive Edition
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی