ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بررسی بازی‌ها

نگاهی به بازی Wartales؛ تجربه‌ای فوق‌العاده از سازندگان Northgard

سال گذشته اثر بسیار بزرگی به اسم Baldur's Gate 3 منتشر شد که توانست به دردانه‌ی طرفداران نقش‌آفرینی‌های کامپیوتری تبدیل شود. با وجود این‌که Baldur's Gate 3 تجربه‌ی عظیمی به شمار می‌رود، اما در همین ...

محمدرضا نوروزی
نوشته شده توسط محمدرضا نوروزی | ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۷:۳۰

سال گذشته اثر بسیار بزرگی به اسم Baldur's Gate 3 منتشر شد که توانست به دردانه‌ی طرفداران نقش‌آفرینی‌های کامپیوتری تبدیل شود. با وجود این‌که Baldur's Gate 3 تجربه‌ی عظیمی به شمار می‌رود، اما در همین گوشه و کنارها اثری به اسم Wartales از سازنده‌های بازی Northgard معرفی شد که تکه طلایی گم شده در میان دریای پر از بازی سال گذشته به شمار می‌رفت.

Wartales داستانی که شما می‌خواهید را روایت می‌کند، جالب است نه؟ ابتدای بازی یک داستان کوتاه را با توجه به انتخاب‌هایی که بازی در اختیارتان قرار داده به عنوان گذشته‌ی شخصیت خود و البته دوستانتان می‌نویسید.

مثلا می‌توانید به عنوان یک گروه یاغی و راهزن وارد بازی شوید، یا دسته‌ای از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که به دل جامعه زده‌اند و به دنبال یک لقمه نان حلال می‌گردند. بعد از آن این شما هستید و دنیایی باز که به شما اجازه می‌دهد تا در آن ماجراجویی کنید، به شهر‌های مختلف سفر کنید و از یک گروه چهار یا پنج نفره، به یک دسته‌ی چند ده نفره تبدیل شوید و هر کاری که دوست دارید را انجام دهید.

قصد دارید تا وارد شهرها شوید و کوئست‌های داستانی‌شان را حل کنید؟ کافی‌ست تا با شهردار دیدار کنید. می‌خواهید جهان را به آشوب و همه چیز را به آتش بکشید؟ راه باز و جاده دراز، صرفا مراقب محافظین شهر و سربازهایش باشید چرا که به محض شناسایی شما را تعقیب می‌کنند.

البته که شما به آب و غذا و خورد و خوراک نیاز دارید؛ باید حواستان به اسب باربرتران باشد و این وسط مسیر درست را برای گشت و گذار در محیط‌های بازی انتخاب کنید و به اندازه استراحت کنید. اگر سربازها دنبالتان هستند، به جنگل پناه ببرید و این ریسک را بپذیرید که یک سری گرگ گرسنه به شما حمله‌ور شوند. جالب است نه؟

Wartales یک اثر واقع‌گرایانه به معنی واقعی کلمه است و هرکاری در بازی عواقب خاص خودش را دارد. همین می‌شود که انتخاب‌های شما به امر مهمی تبدیل شوند و مرگ و زندگی افرادتان را تعیین کنند. استراتژی و مدیریت منابع و البته دسته‌بندی افرادتان یک سوی سکه است و مبارزه و گشت و گذار در محیط و ارتقای مهارت‌های مبارزه‌ سربازانتان یک طرف دیگر سکه.

این یک بازی جادویی نیست که به شما جادوگر و دورف و الف بدهد تا برای شما معجزه‌کنند و در عوض، شمایید و مهارت‌های انسانی که با بررسی آن‌ها باید نیروهای خود را در بخش‌هایی مثل علم و دانش و یا زیرکی و حتی اگر کمی شیطنت داشته باشید دزدی و راهزنی تعلیم دهید و یا اعضای جدیدی را استخدام کنید.

تمام موارد بالا یک تجربه‌ی نقش‌آفرینی/استراتژیک غنی می‌سازد که البته به مبارزات نوبتی و سرگرم‌کننده‌ای آمیخته شده است. بسته به نوع تعلیمات شما و البته جثه‌ی افرادتان، هر یک از نیروها به یک سبک از مبارزه استاد هستند.

عده‌ای شمشیرزن و عده‌ای دیگر تیرانداز هستند و عده‌ای می‌توانند از پشت خنجر بزنند. حال دقیقا به مانند چیزی که در Baldur's Gate 3 دیدید باید در قالب مبارزات نوبتی با دشمنانتان دست و پنجه نرم کنید و با لول آپ کردن افرادتان و خرید سلاح‌ها و لوازم جدیدتر، قابلیت‌های جدیدی برای شرکت در مبارزات به دست آورید.

بازی از نظر صوتی یا بصری تجربه‌‌ی ضعیفی نسبت به گیم‌پلی و هسته‌ی کلی اثر به شمار می‌رود به طوری که برای مثال طراحی‌ محیط‌ها و بافت‌ها آن کیفیت لازم را نداشته و با وجود آن که دوربین در ارتفاع نسبتا بالایی قرار دارد و بازیکن نمی‌تواند چندان زوم کند، تجربه‌ی نهایی از نظر بصری کمی تار است.

البته که شاهد مناطق مختلفی از نظر جغرافیایی هستیم که هر یک روی تجربه‌ی بازی تاثیرگذار است، اما این مناطق لزوما زیبا نیستند و صرفا بهانه‌هایی برای دست و پنجه نرم‌ کردن با شرایط آب و هوایی مختلف هستند. موسیقی و صدگذاری هم همان‌طور که گفتم چیز جدیدی برای ارائه ندارد و همه چیز در استانداردترین حالت ممکن قرار دارد و شما را ناامید یا شگفت‌زده نمی‌کند.

کد بازی Wartales توسط ناشر در اختیار ویجیاتو قرار گرفته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی