ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مرد آهنی در برابر اونجرز - Banner
کمیک بوک

آیرون من چگونه اعضای اونجرز را شکست خواهد داد؟

در بین باهوش‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول، می‌توان اسم تونی استارک را در رده‌های بالا مشاهده کرد. این عضو پایه‌گذار گروه اونجرز سال‌های طولانی است که هوش خود را به اثبات رسانده و نشان داده که ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

در بین باهوش‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول، می‌توان اسم تونی استارک را در رده‌های بالا مشاهده کرد. این عضو پایه‌گذار گروه اونجرز سال‌های طولانی است که هوش خود را به اثبات رسانده و نشان داده که می‌تواند موقعیت‌های احتمالی در آینده را پیش‌بینی کند. حالا چه اتفاقی می‌افتد اگر مرد آهنی در برابر اونجرز قرار بگیرد؟

مارول هیچ وقت به طور کامل به این ایده که آیرون من اعضای تیم خودش را از بین ببرد نپرداخته است؛ حداقل نه به اندازه خط داستانی Tower Of Babel دی‌سی که در آن نقشه‌های بتمن علیه جاستیس لیگ عملی شد.

البته یک مشکل برای بررسی این تئوری وجود دارد. برعکس جاستیس لیگ، اعضای اونجرز کاملاً ثابت نیستند و در داستان‌های مختلف، شخصیت‌های گوناگونی را در این گروه می‌بینیم. برای همین به سراغ یک گروه از اعضای اونجرز می‌رویم که بیش‌تر از سایر شخصیت‌های به عنوان اعضای اصلی شناخته می‌شوند.


۷. واسپ (The Wasp)

لیست را با دو عضو پایه گذار اونجرز از دنیای کمیک‌ها شروع می‌کنیم؛ انت من و واسپ. شاید فکر کنید که شکست دادن این دو استراتژی متفاوتی نیاز ندارد چرا که اساساً توانایی‌های هر دوی آن‌ها یکسان است اما باید گفت که جنت ون دین (Janet Van Dyne) برتری‌های خودش را دارد. واسپ علاوه بر قابلیت پرواز، می‌تواند حملات از راه دور انرژیک نیز انجام دهد.

با توجه به این که واسپ یا انت من می‌توانند کوچک شوند، به درون زره آیرون من نفوذ کنند و سیستم‌های آن را از کار بیندازند (همان طور که در فیلم Captain America: Civil War دیدیم)، پس از سر راه برداشتن واسپ و انت من برای تونی استارک در اولویت خواهد بود. شاید قابلیت‌های این دو شخصیت در برابر دیگر اعضای اونجرز چندان کاربردی نباشند اما برای آیرون من دردسر بزرگی خواهند بود.

بهترین راهکار برای شکست دادن واسپ توسط مرد آهنی این است که با استفاده از جارویس (Jarvis) به سیستم زره او نفوذ کند و آن را از کار بیندازد. بعد از هک کردن زره واسپ، کار خاص دیگری نیاز به انجام نیست، تونی یا می‌تواند در یک مبارزه تن به تن جنت را شکست دهد یا با استفاده از سیستم کوچک کننده‌اش او را تا حد بی‌نهایت و قلمرو زیر اتمی کوچک کند.


۶. انت من (Ant-Man)

همیشه تقابل ابرقهرمان‌ها با هم نیاز به حل کردن فرمول‌های پیچیده نداره. شکست برخی از ابرقهرمان‌ها ساده‌تر از چیزی است که می‌توان تصور کرد؛ مخصوصاً با توجه به توانایی‌ها و قابلیت‌های آیرون من.

از آن جایی که سراغ انت منی که از اعضای پایه‌گذار اونجرز بوده رفتیم، پس این نسخه از انت من در واقع هنک پیم (Hank Pym) است که نسبت به اسکات لنگ (Scott Lang) دنیای سینمایی مارول شخصیت متفاوتی به حساب می‌آید.

با این که هنک نسبت به اسکات بسیار باهوش‌تر است اما وفق‌ناپذیرتر نشان داده شده که به روش‌های قدیمی خود می‌بالد. با داشتن چنین موردی در ذهن، شکست دادن هنک پیم نیاز به تفکر و هوشمندی زیادی نخواهد داشت.

اولین فکر انت من برای شکست آیرون من کوچک شدن و ورود به زره او خواهد بود اما از آن جایی که تونی نیز، اگر باهوش‌تر از او نباشد به همان اندازه باهوش است و در مورد تکنولوژی‌های پیم اطلاعات کافی دارد، مطمئناً در زره خود برای انت من تله‌گذاری خواهد کرد.


۵. هاوک‌آی (Hawkeye)

هاوک‌آی یکی از ماهرترین تیراندازهای تمام دنیای کمیک‌ها محسوب می‌شود. کلینت بارتون (Clinton Barton) می‌تواند تقریباً به هر رقیبی فاعق آید. این شخصیت جزو آن دسته از افرادی نیست که دوست داشته باشید در برابرش قرار بگیرید.

البته اگر آیرون من بدون هیچ کد اخلاقی و با هدف نابود کردن هاوک‌‌آی بخواهد به سراغش برود، شاید مبارزه این دو به دقیقه نیز نکشد!

شکست دادن کلینت نیز نه نیاز به تفکر زیاد دارد و نه نیاز به ابزار خاص. مرد آهنی می‌تواند با اسلحه خانه همراهش خیلی راحت کلک هاوک‌آی را بکند. در ران مت فرکشن، خود کلینت اعتراف می‌کند که او فقط یک آدم با تیر و کمان است. هاوک‌آی یک شخصیت بدون هیچ سرم ابر سرباز یا آموزش‌های خاص نظامی و فقط با مقدار زیادی شانس و تعدادی ابزار و سلاح‌های مخصوص است.

اگر بخواهیم در مورد مبارزه مرد آهنی و هاوک‌آی صادقانه صحبت کنیم، هیچ کدام از این ویژگی‌های کلینت در برابر زره پیشرفته تونی کاربردی نخواهند بود.


۴. بلک ویدو (Black Widow)

بلک ویدو نسبت به کلینت بارتون شخصیت پیچیده‌تری به حساب می‌آید. شاید ناتاشا رومانوف (Natasha Romanoff) مثل هاوک‌آی یک انسان عادی به نظر برسد اما او به عنوان یک آدمکش و جاسوس آموزش‌های خیلی بیش‌تری دیده است. تصور این که بتوان خیلی راحت او را هدف قرار داد و نابود کرد کمی احمقانه به نظر می‌آید.

اگر می‌خواهید بلک ویدو را شکست دهید باید به قدری از نظر فیزیکی او را خسته کنید که گزینه‌هایش محدود و محدودتر شوند. اگر تونی استارک قصد داشته باشد که ناتاشا را از سر راه بردارد، باید تعداد زیادی عامل حواس پرتی و خسته کننده در برابرش قرار دهد. آموزش‌های آدمکشی روس‌ها به همین راحتی از ذهن پاک نمی‌شود و حتماً به همین دلیل بلک ویدو از قبل راه‌های مختلفی برای به قتل رساندن تونی تصور کرده است.

آیرون من نیاز دارد که جلوی این راه‌های احتمالی را بگیرد و در عین حال ناتاشا را خسته و حواسش را پرت کند. بلک ویدو شدیداً آموزش دیده و ماهر است و حتی از نظر فیزیکی نیز بهبود یافته اما در نهایت او یک انسان به حساب می‌آید.

تونی نیاز دارد تا ذهن رومانوف را مشغول کند، نگذارد او از حرکت بایستد و در یک لحظه که همه چیز به نفع خودش می‌شود، کار را تمام کند. نقشه ساده‌ای مثل چند مورد دیگر نیست اما وقتی پا به شبکه تارهای یک عنکبوت می‌گذارید، باید حواستان به همه چیز باشد.


۳. ثور (Thor)

این مورد (و نفر بعدی لیست) سخت‌ترین مبارزات مرد آهنی در برابر اونجرز خواهد بود؛ چرا که هر دوی این شخصیت‌ها جزو سخت‌جان‌ترین‌های مارول به حساب می‌آیند. سوال این است که تونی استارک چطور می‌تواند یک خدا را نابود کند؟

قبلاً دیده‌ایم که گور سلاخ خدایان (Gorr The God Butcher) تا مرز نابودی ثور پیش رفته است. از آن گذشته‌تر نیز شاهد مرگ ثور در داستان‌های مختلف بوده‌ایم. اما آیرون من چگونه این کار را انجام خواهد داد؟

اولین دردسر برای آیرون من سلاح مشهور ثور، میولنیر (Mjolnir)، خواهد بود. برای شکست اودین‌سان، ابتدا تونی استارک باید میولنیر را از او دور کند؛ شاید در قفسی آدامانتیومی که حتی با احضار ثور نیز سلاحش به دستش نرسد.

برای توانایی کنترل رعد او نیز راه حل ساده فیزیکی وجود دارد. با بهبود و اصلاحات زره آیرون من، می‌توان یک قفس فارادی ساخت که اثرات آذرخش‌های خطرناک را از بین ببرد. با قرار دادن چند میله برق‌گیر در اطراف محیط نبرد که وظیفه خنثی کردن آذرخش‌های بزرگ‌تر و پرقدرت‌تر را دارند، ثور عملاً فقط تبدیل به یک موجود بسیار قدرتمند در برابر مردی در زرهی پیشرفته خواهد شد.

از این جا به بعد نوبت به اسلحه خانه و تجهیزات تهاجمی تونی استارک می‌رسد تا در برابر یکی از قدرتمندترین اعضای اونجرز قرار بگیرد. اگر قرار باشد گروه نیرومندی مثل اونجرز شکست بخورد، علاوه بر فکر و نقشه، به زور بازو هم نیاز است.


۲. هالک (Hulk)

دردسر بزرگ‌تر از ثور، هالک خواهد بود. هالک حتی از ثور نیز جان سخت‌تر است. او را سوزانده‌اند، تکه‌تکه کرده‌اند، توسط بلک بولت (Black Bolt) از راه نزدیک به او آسیب وارد شده است اما این غول سبز از همه این‌ها جان سالم به در برده است.

آیرون من قبلاً سعی کرده بود که هالک را به فضا بفرستد و از شرش خلاص شود اما نتیجه نهایی چیزی نبود که انتظارش را داشت. بنابراین بهترین روش برای از بین برداشتن هالک این است که اصلاً سراغ هالک نرود!

اگر تونی استارک دوست دارد تا با کم‌ترین دردسر هالک را از سر راه بردارد بهتر است به سراغ بروس بنر (Bruce Banner) رفته و هر بلایی که می‌خواهد سر او، با کمال آرامش و عدم خشمگین کردنش، بیاورد.

با توجه به درس گرفتنش از خط داستانی Planet Hulk، تونی سعی می‌کند تا بروس بنر را با مواد بی‌هوش کننده به صورت مصنوعی به کما ببرد و سپس بدن بروس را به منطقه‌ای غیرقابل دسترس، مثلاً در اعماق اقیانوس‌ها، انتقال دهد.

اگر کسی باشد که بتواند بروس بنر بی‌هوش را در فشار زیر اقیانوس زنده نگه دارد، آن فرد تونی استارک است و این روش نیز بهترین سناریوی قابل تصور برای آیرون من در شکست هالک خواهد بود.


۱. کاپیتان آمریکا (Captain America)

کاپیتان آمریکا و آیرون من که تقریباً از هر نظری متضاد هم هستند، چندین بار در برابر هم قرار گرفته‌اند و برنده میان آن‌ها با فاصله کمی مشخص شده است.

اما اگر قرار باشد آیرون من قبل از مبارزه با کاپیتان نقشه‌ای سر هم کند، چه برنامه‌ای را اجرا خواهد کرد؟

راه‌های زیادی برای شکست کاپیتان آمریکا وجود دارد. ساده‌ترین آن‌ها همان شلیک کردن به اوست اما به استیو راجرز (Steve Rogers) هزاران بار شلیک شده و او نیز تقریباً از تمام موارد جان سالم به در برده است. سپر مزاحم او نیز همیشه سد راه خواهد شد. همچنین کاپیتان آمریکا آموزش‌های زیادی را نیز پشت سر گذاشته اما از همه مهم‌تر این سرم ابر سرباز است که باعث می‌شود تا استیو رقیب قدری شود.

البته استیو راجرز بزرگ‌ترین سربازی به حساب می‌آید که دنیای مارول به خود دیده اما در واقع این سرم ابر سرباز است که توانسته او را برای حدود ۸۰ سال در اوج نگه دارد. با این حال در کمیک‌ها دیده‌ایم سم ویلسون (Sam Wilson) وقتی تبدیل به کاپیتان آمریکا شد که سرم ابر سرباز توسط آیرون نیل (Iron Nail) از بدن استیو تخلیه شد.

بهترین نقشه برای شکست کاپیتان آمریکا نیز همین خواهد بود. تونی فقط نیاز دارد تا استیو را برای چند لحظه ثابت نگه دارد، یک سرنگ به بدنش وارد کرده و سرم ابر سرباز را از تن او خارج کند تا یک سرباز پیر در برابرش قرار بگیرد. از این جا به بعد دیگر مشکل بزرگی برای شکست کاپیتان آمریکا وجود نخواهد داشت.


شما فکر می‌کنید اگر روزی مرد آهنی در برابر اونجرز قرار بگیرد، مبارزه چگونه پیش خواهد رفت؟ تونی استارک چگونه هم‌تیمی‌هایش را شکست خواهد داد؟ آیا او اصلاً در انجام این کار موفق می‌شود؟ دیدگاه‌هایتان را با ویجیاتو در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
 • wolf Morgan 1389y
  wolf Morgan 1389y | ۱۳ آبان ۱۴۰۱

  راهش سادس. یه زره میستزه که ایمشم دو کلمس. اول اسم طرف مقابل بعد هم باستر?

 • Alireza8405
  Alireza8405 | ۲۳ آبان ۱۴۰۰

  کلا این مقالات به نظرم خیلی تخیلی میاد
  به هیچ وجه در حالت برابر سنجیده نمیشن
  مثلا ثور همینطوری میشینه یه جا تا دورش قفس فارادی بسازن؟
  یا اون جا هایی که استارک نیاز به نقشه کشیدن داره، فقط اون نقشه میکشه و حریفانش حتما غافلگیر میشن؟(مگه سو قصد جونشون رو کرده که فقط اون از قبل نقشه بکشه؟!?)

  شک ندارم که استارک یکی از بزرگترین انتقام جویانه
  ولی شما اومدید حالات خاص رو در نظر گرفتید، نه حالت کلی

  مثلا به طور کلی امکانش واقعا کمه از پس ثور بر بیاد.یا در شرایط برابر دیدیم که از پسِ استیو راجرز بر نیومد

  اگر بنا باشه کلا حالات خاص رو مطرح کنید، بدون شک حداقل یک حالت هم پیدا میشه که توش حتی کلینت هم بتونه ثور یا استارک رو شکست بده!!

 • Pooya2020
  Pooya2020 | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  قوی ترین شخصیت مارول ثور هست

  • amirmahdich
   amirmahdich | ۶ دی ۱۴۰۰

   نه اسکارلت ویچ از همه قوی تره چون با دستان خالی تایتان دیوانه )تانوس رو داشت میکشت

 • Steve-Rogers
  Steve-Rogers | ۷ دی ۱۳۹۹

  با سلام .
  من با این مقاله موافق نیستم . به نظرم عنوان مقاله جالب بود اما محتویاتش اصلا منطقی نبود .
  اولا سخترین رقیب برای تونی استارک ( آیرون من ) ، ابدا هالک نیست . اون میتونه با یک نقشه زیرکانه هالک رو تبدیل کنه به بنر یا حتی از اهرم های دیگه ای در این بین استفاده کنه . مثلا نقشه ای بکشه تا ثور در برابر هالک قرار بگیره یا شاید سنتری ، دکتر استرنج و ... . در ضمن هالک در کمیک هم با هالک باستر چند دفعه از خجالت هالک در اومده . حتی در سینما و MCU هم اگه دیده باشین تونی با همین زره هالک رو متوقف میکنه . پس فکر نکنم شکست دادن هالک براش مشکل چندانی باشه . یعنی مشکل چندان که شاید باشه اما اونچنان هم که در این مقاله گفته شده غیرممکن نیست .
  دوما به شخصیت هایی مثل واندا ، ویژن ، دکتر استرنج و ... اشاره نشده .
  سوما به نظر من از بین انتقامجویان سخترین رقبا برای تونی استارک به طور کلی ثور ، دکتر استرنج و کاپیتان آمریکا هستند .

  • Xtriwer
   Xtriwer | ۸ دی ۱۳۹۹

   اسپایدرمن ، واندا ، ویژن ، دکتر استرنج و ... بعدا به آونجرز اضافه شدند آونجرز اولیه و اصلی همین چند تا هست ، مقاله هم برای اینکه زیاد طولانی نشه از آونجرز اصلی استفاده کرده.اگه میخواستن بقیه رو هم به لیست اضافه بکنن که این مقاله ساده نبود ، با یه شاهنامه طرف بودیم?

   • Steve-Rogers
    Steve-Rogers | ۸ دی ۱۳۹۹

    خوب البته این هم ادعیاییه . قبول دارم .

 • Kiya0098
  Kiya0098 | ۶ دی ۱۳۹۹

  پس وانداویژن ، dr strange ، یا حتی بلک پنتر خدا بیامرز رو بخوایم حساب کنیم ، فکر نکنم زورش به اینا برسه. مخصوصاً وانداویژن

  • Xtriwer
   Xtriwer | ۷ دی ۱۳۹۹

   در واقع آونجرز اصلی و قدیمی همین شش تا هستند

   • ReverseFlash
    ReverseFlash | ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

    بله اما کاپیتان مارول چی؟
    اون که قدیمی نیست

مطالب پیشنهادی