بررسی اتاق فرار نفوذ – اسکیپ روم با طعم شیرین ویدیو گیم

بررسی اتاق فرار نفوذ – اسکیپ روم با طعم شیرین ویدیو گیم

تجربه‌ای متفاوت و نفس‌گیر

۳ خرداد ۱۴۰۰ ۴ ذخیره
۹ دیدگاه

اولین بازی‌های ویدیویی تاریخ، همگی عناوینی کاملا خطی با گیم‌پلی ساده و گرافیک پیکسلی بودند و خبری از ژانرهای گسترده و متنوع امروز نبود. به مرور این سرگرمی دیجیتالی با پیشرفت تکنولوژی و ظهور ایده‌های جدید پیچیده و پیچیده‌تر شد و در این مسیر المان‌ها و ویژگی‌های جذابی چون دنیای جهان‌باز، تخریب‌پذیری و حالت چند نفره از راه رسیدند. به نظر می‌رسد اتاق‌های فرار به عنوان یک سرگرمی نسبتا جدید در دنیا که خود از روی بازی‌های ویدیویی الگو گرفته شده‌اند، حالا دارند تحول مشابهی را پشت سر می‌گذارند.

اتاق‌های فرار ابتدایی بازی‌های گروهی ساده‌ای بودند. شما و دوستانتان در یک فضایی حبس می‌شدید و باید با حل کردن یک سری معما در زمان تعیین شده راه خروج را پیدا می‌کردید. به مرور زمان ژانرهای اتاق فرار بیشتر شد و المان‌های تازه‌ای چون تعامل‌پذیری با محیط و بازیگرها هم به این مخلوط هیجان‌انگیز اضافه شدند. اما حالا به عنوان جدیدترین نوآوری در این حوزه، اتاق فرار جدید نفوذ اولین اتاق فرار جهان‌باز و غیرخطی ایران به حساب می‌آید که تجربه‌ای تکرار نشدنی را برای شما و تیم‌تان رقم می‌زند. در ادامه با بررسی این اسکیپ روم از ویجیاتو همراه باشید.


اتاق فرار نفوذ

هر اتاق فرار موفقی برای شروع نیاز به یک سناریو هیجان‌انگیز دارد، داستانی که هم بتواند با همان چند خط اول مخاطب را جذب خود کند و هم سنخیت درستی با معما و فضاسازی اسکیپ روم داشته باشد. سناریو نفوذ درست مثل دو اتاق فرار قبلی مجموعه اسکیپ‌رومیست هر دو این ویژگی‌ها را دارد.

سال ۱۳۹۹ است و به تازگی محل ساختمان مرکزی انجمن «فراموشخانه»، یکی از مخوف‌ترین انجمن‌های سری ایران کشف شده است، انجمنی که قصد دارد از طریق فعالیت‌های ماورایی و ارتباط با شیاطین کنترل سیاست‌های کشور را به دست بگیرد. سازمان اطلاعات ایران از طریق فرستادن یک جاسوس به این انجمن اطلاعات مفیدی از آن به دست می‌آورد اما ارتباط این جاسوس با سازمان قطع می‌شود و احتمال آن وجود دارد که این جاسوس دستگیر شده باشد.

حالا این شما و گروهتان هستید که از طرف سازمان مامور می‌شوید تا به این ساختمان فوق امنیتی نفوذ کنید تا دو ماموریت مهم را به پایان برسانید: ۱-اطلاع یافتن از سرنوشت جاسوس و پیدا کردن نام رییس انجمن ۲-جمع‌آوری اسناد و مدارک از اعضای انجمن فراموش‌خانه.

بله درست خواندید، اتاق فرار نفوذ بر خلاف بسیاری از اسکیپ روم‌های دیگر یک ماموریت ثانویه دیگر دارد. درست مثل ماموریت‌های فرعی یا همان Side Mission‌ها در بازی‌های نقش‌آفرینی. انجام این ماموریت دوم اختیاری است اما می‌تواند امتیاز نهایی شما را افزایش دهد و حتی روی داستان و پایان‌بندی آن تاثیر بگذارد.

اتاق فرار نفوذ

کار شما با ورود به ساختمان انجمن فراموش‌خانه آغاز می‌شود. این انجمن از چندین اتاق مختلف و یک لژ اصلی تشکیل شده و راهرویی هم که این اتاق‌ها را بهم متصل می‌کند، توسط لیزر محافظت می‌شود. علاوه بر این، هر ۲۰ دقیقه یک‌بار نگهبان انجمن به ساختمان قدم می‌گذارد و گشت‌زنی کوتاهش را آغاز می‌کند. دیده شدن توسط نگهبان و اصابت به لیزرها همگی روی امتیاز نهایی شما و حتی شکل‌گیری اتفاقات بعدی تاثیر می‌گذارند.

برای مثال اگر نگهبان متوجه حضور حتی یکی از اعضای تیم شما شود، تصمیمی که بعد از آن می‌گیرد کاملا وابسته به تصمیمات قبلی شما و تعاملی است که با او برقرار می‌کنید. اگر اهل بازی‌های ویدیویی باشید، فکر می‌کنم درک منطق بازی و سناریو برایتان بسیار راحت‌تر باشد. تصور کنید شما در نقش مامور ۴۷ یا سم فیشر در حال انجام یک ماموریت مخفی هستید با این تفاوت که لو رفتن شما لزوما به معنای باختن بازی و Game Over شدن نیست.

سناریو نفوذ مملو از نوآوری‌های این شکلی و اتفاقات متنوع است که باعث می‌شود تا حد زیادی تجربه هر تیمی با تیم دیگر متفاوت باشد. در واقع هر تصمیمی که در طول بازی می‌گیرید، می‌تواند روی اتفاقات بعدی و پایان داستان تاثیر بگذارد و داستان را وارد فاز دیگری کند. همین موضوع در مورد گیم‌پلی بازی و معماها هم صدق می‌کند. هیچ کدام از معماها سیر خطی ندارند و حل کردن آن‌ها و باز کردن قفل‌ها هیچ کدام به پیش‌نیازی احتیاج ندارند. برای همین است که اتاق فرار نفوذ به نوعی حکم اولین اسکیپ روم جهان‌باز ایران را دارد. مثل بسیاری از بازی‌های Open World و غیرخطی که شما تصمیم می‌گیرید چه ماموریتی را اول انجام دهید، در نفوذ هم دست شما کاملا در پیشروی در محیط باز است و می‌توانید تصمیم بگیرید ابتدا به سراغ چه معمایی بروید. معماهای سخت‌تر، آسان یا حتی انجام ماموریت اصلی.

خوشبختانه تمامی معماهای طراحی شده در بازی هم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و هر کدام راه‌حل منحصر به فرد و جالب خودشان را دارند. تعداد این معماها هم به قدری است که کمتر تیمی می‌تواند در همان تجربه اول نفوذ، از عهده حل همه آن‌ها برآید. صحبت از تیم شد، همکاری تیمی در نفوذ حرف اول را می‌زند. فضای بزرگ بازی، تعداد زیاد معماها و شرایط حساس برای انجام ماموریت اصلی همگی باعث می‌‌شوند تا برای تمام کردن نفوذ تیم خودتان را به تیم‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا هر تیمی وظیفه‌های مشخصی را انجام دهد. یک نفر از هر گروه هم یک بی‌سیم در اختیار دارد تا از طریق آن بتوانید با هم‌تیمی‌های دیگر یا مقر فرماندهی ارتباط برقرار کنید.

اتاق فرار نفوذ

تنها یک اشتباه کوچک از هر بازیکن می‌تواند به سخت‌تر شدن شرایط فرار از انجمن یا حتی شکست کل تیم منجر شود، برای همین توصیه می‌کنم در انتخاب تیم دقت بالایی به خرج دهید. سیستم راهنمایی گرفتن هم از طریق همان بی‌سیم و صحبت با مقر فرماندهی انجام می‌شود که بار دیگر وسواس بالای تیم اسکیپ‌رومیست در رعایت واقع‌گرایی و حفظ اتمسفر در تمامی قسمت‌های بازی را نشان می‌دهد.

همانطور که در بررسی اتاق‌ فرارهای قبلی هم اشاره کرده بودم، به نظرم اسکیپ رومی در نهایت فراموش نشدنی است که به غیر از ارائه معماهای خوب، بتواند بازیکنانش را تا انتها در فضای سناریو غرق نگه دارد چرا که کوچیک‌ترین عدم هماهنگی یا وجود المان غیر منطقی می‌تواند بازیکنان را از لحاظ ذهنی در کسری از ثانیه از طبقه چندم یک سازمان سری به اتاق فراری در شرق تهران برگرداند. اما نفوذ درست مثل راز و تنهایی، با دکوراسیون درست و با جزییاتش اجازه نمی‌دهد لحظه‌ای از سناریو فاصله بگیرید.

بیشتر بخوانید:

اتاق فرار نفوذ

در مجموع، اتاق فرار نفوذ یکی از کم‌نقص‌ترین،‌ متفاوت‌ترین و در عین حال هیجان‌انگیزترین اسکیپ‌روم‌های تهران است که با ایده‌های جدیدش نفس تازه‌ای به کالبد این سرگرمی نسبتا نوین می‌بخشد که این روزها با اتاق‌های فرار ترسناک نه چندان جالب اشتباع شده است و می‌تواند راه را برای اتاق فرارهای جدیدتر و خلاقانه‌تر باز کند. در نفوذ همکاری تیمی، هیجان و مخفی‌کاری حرف اول را می‌زند و برای فرار از این انجمن سری نیاز به یک نقشه بی‌نقص دارید. برای همین پیشنهاد می‌کنم هر چه زودتر تیمی حرفه‌ای تشکیل دهید و راستی مهم نیست گیمر باشید یا خیر، در هر صورت تجربه‌ای نفس‌گیر انتظارتان را می‌کشد.

برای تجربه این اتاق فرار باید تیمی بین ۴ تا ۱۰ نفر تشکیل دهید و از نظر ما تیم ۷ نفره بهترین حالت برای تجربه نفوذ است. برای رزرو این اسکیپ روم می‌توانید به صفحه اصلی آن در سایت اسکیپ‌رومیست مراجعه کنید.

بررسی اتاق فرار نفوذ - اسکیپ روم با طعم شیرین ویدیو گیم - ویجیاتو
کپی شد https://vgto.ir/9xw
نظرات (۹)
4 11 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

قیمتش ۱۸۰ هزارتومانه؟

خفن ب نظر میاد

واس خدا چقدر سایتتون جذابه….‌‌???

من چشمام مشکل پیدا کرده یا واقعا بعد از صد سال بلاخره یدونه معرفی اسکیپ روم گذاشتید؟

ای وای جای پنج یک دادم عوض نمیشه

بالاخره پس از مدت ها یه مطلب دیگه از اتاق فرار و سرگرمی های این شکلی…خدایی اتاق فرارو دور نندازین
خیلی خوبه که تو بعضیاشون خلاقیت انقدر زیاده و از فیلم و بازی الهام میگیرن

پ.ن : تو این دوران اتاق فرار رفتن خطرناک نیست؟! خب بهتره همه چی ضد عفونی باشه

ممنون باید حتما یه سر بهش بزنم

واقعا ایده جالبیه

9
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x