ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کمیک‌های What If - Banner
کمیک بوک

۱۰ داستان مهم سری کمیک What If

در سریال What If، طرفداران دنیای سینمایی مارول شاهد این خواهند بود که یک تغییر ساده چگونه می‌تواند کل دنیای مارول را تحت تأثیر قرار دهد. چه می‌شد اگر شارون کارتر تبدیل به کاپیتان آمریکا ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

در سریال What If، طرفداران دنیای سینمایی مارول شاهد این خواهند بود که یک تغییر ساده چگونه می‌تواند کل دنیای مارول را تحت تأثیر قرار دهد. چه می‌شد اگر شارون کارتر تبدیل به کاپیتان آمریکا می‌شد؟ چه می‌شد اگر یاندو به جای پیتر کوئیل، تچالا را با خود می‌برد؟ این‌ها برخی از جهان‌های موازی دنیای سینمایی مارول هستند که در سریال What If شاهدشان خواهیم بود.

برای این که بدانید سریال What If دقیقاً چطور عمل می‌کند، می‌توانید به سراغ کمیک‌های What If بروید که سال‌ها توسط انتشارات مارول منتشر شده‌اند. این کمیک‌ها ابتدا به صورت سری عرضه می‌شدند و این روزها به صورت گاه‌نامه‌های ویژه در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرند. در این داستان‌ها می‌بینید که با یک تغییر در رویدادها، چگونه سرنوشت دنیاها و شخصیت‌ها عوض می‌شود که البته در اکثر مواقع اوضاع نه تنها بهتر نمی‌شود، بلکه بدتر می‌شود.


۱۰. چه می‌شد اگر فینیکس نمرده بود؟

کاور کمیک What If the Phoenix Had Not Died? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If the Phoenix Had Not Died? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

یکی از مشهورترین خطوط داستانی کمیک‌های مارول The Dark Phoenix Saga نام دارد که در آن شی‌آر (Shi'ar) به زمین آمد و جین گری را به خاطر نسل‌کشی محاکمه کرد. جین در نهایت جان خودش را فدا کرد تا ایکس من را نجات دهد و جلوی دارک فینیکس را بگیرد. در شماره ۲۷ سری دوم کمیک What If…?، این پرسش مطرح می‌شود که چه اتفاقی می‌افتاد اگر فینیکس نمی‌مرد.

در این داستان، جین گری سیاره محل زندگی شی‌آر را از گالاکتوس نجات داد و احترام این نژاد فضایی را به دست آورد. آن‌ها به سراغ او نیامدند و جین نیز زنده ماند. با این حال، جین گری خودش را به دارک فینیکس باخت و در نهایت ایکس من را از بین برد؛ چرا که هیچکس به قدری قوی نبود که بتواند جلوی او را بگیرد.

۹. چه می‌شد اگر ولورین هالک را کشته بود؟

کاور کمیک What If Wolverine Had Killed the Hulk? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If Wolverine Had Killed the Hulk? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در شماره ۳۴ سری اول کمیک What If…?، اولین حضور ولورین در کمیک‌ها به شکل دیگری به تصویر کشیده شد. در اولین حضور ولورین، هالک به کانادا می‌رود و ولورین نیز فرستاده می‌شود تا به حساب این غول برسد و جلوی راه یافتن هالک به شهرهای پرجمعیت را بگیرد. این دو با همدیگر جنگیدند اما در نهایت با هم متحد شدند تا با وندیگو (Wendigo) مبارزه کنند.

اما، چه می‌شد اگر این هم‌تیمی شدن هیچوقت اتفاق نمی‌افتاد و ولورین در مبارزه‌اش هالک را می‌کشت؟ با کشتن هالک، لوگان به خودش مغرور می‌شود و به کشتن ادامه می‌دهد تا تحت تعقیب قرار گیرد. در نهایت او به برادری جهش‌یافته‌های شرور (Brotherhood of Evil Mutants) مگنیتو می‌پیوندد و دشمن ایکس من می‌شود.۸. چه می‌شد اگر الکترا زنده مانده بود؟

کاور کمیک What If Elektra Had Lived?
کاور کمیک What If Elektra Had Lived?

در شماره ۳۵ سری اول کمیک What If…? که توسط فرانک میلر نوشته شده است، کمیک‌های What If به سراغ این روایت می‌روند که چه اتفاقی می‌افتاد اگر بولزآی (Bullseye)، الکترا (Elektra) را نکشته بود. داستان این کمیک از آن جا آغاز می‌شود که دردویل در حال عزاداری بر سر قبر الکترا (مشابه شماره ۱۸۲ کمیک Daredevil) است تا این که سر و کله واچر (Watcher) پیدا می‌شود و نشان می‌دهد اگر الکترا زنده می‌ماند چه اتفاقاتی پیش می‌آمد.

اگر الکترا نمرده بود، در نهایت با دردویل ازدواج می‌کرد. اما این اتفاق باعث می‌شد تا الکترا تبدیل به یکی از اهداف کینگ‌پین (Kingpin) شود و به این ترتیب، این زوج باید تصمیمی سخت می‌گرفتند.

۷. چه می‌شد اگر ونوم کنترل پانیشر را به دست گرفته بود؟

کاور کمیک What If... Venom Had Possessed the Punisher (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If... Venom Had Possessed the Punisher (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در شماره ۴۴ سری دوم کمیک What If…?، یک تغییر بزرگ برای دنیای کمیک‌های مارول به تصویر کشیده می‌شود. وقتی مرد عنکبوتی خودش را از دست سیمبیوت فضایی نجات داد، این سیمبیوت به سراغ ادی براک (Eddie Brock) رفت و به این ترتیب ونوم به وجود آمد. با این حال، چه اتفاقی می‌افتاد اگر این سیمبیوت تصمیم می‌گرفت با پانیشر ترکیب شود؟

با این اتفاق، این سیمبیوت تبدیل به یک قاتل بی‌رحم ویلن‌ها و فرانک کسل نیز خطرناک‌تر از همیشه شد. هر چند در نهایت، مرد عنکبوتی، دردویل و مون نایت (Moon Knight) باید تصمیمی می‌گرفتند تا چگونه با این سیمبیوت جدید تقابل کنند.۶. چه می‌شد اگر کیبل ایکس من را نابود کرده بود؟

کاور کمیک What if...Cable Had Destroyed the X-Men? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What if...Cable Had Destroyed the X-Men? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در شماره ۴۶ سری دوم کمیک What If…? که توسط کرت بوسیک (Kurt Busiek) و تاد اسمیت (Tod Smith) خلق شده بود، این سری یک پرسش در مورد تقابل کیبل (Cable) و پروفسور ایکس مطرح می‌کند. در این داستان، پروفسور ایکس به زمین بازگشته و در برابر کیبل به خاطر روش‌های خشونت‌آمیزش قرار می‌گیرد.

کیبل با پروفسور ایکس و جهش‌یافته‌های او درگیر می‌شود و در نهایت اگزویر (Xavier)، سایکلاپس (Cyclops) و جین گری را به قتل می‌رساند. با از بین رفتن سه رهبر اصلی ایکس من، این گروه از هم می‌پاشد. در نهایت، جهش‌یافته‌های بیش‌تری می‌میرند و در انتها ولورین جهش‌یافته‌های باقی مانده را در برابر کیبل و متحدانش رهبری می‌کند.

۵. چه می‌شد اگر ولورین با کونان بربر می‌جنگید؟

کاور کمیک What If Wolverine Battled Conan the Barbarian? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If Wolverine Battled Conan the Barbarian? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در شماره ۱۶ سری دوم کمیک What If…?، ولورین سر از زمین ۹۰۸۱۶ در می‌آورد؛ دنیایی که در آن کونان بربر (Conan the Barbarian) زنده بود. با این که در نهایت سال‌ها بعد کونان در سری Savage Avengers به زمین ۶۱۶ آمد و تبدیل به شریک ولورین شد، اما این اولین ملاقاتشان محسوب می‌شود.

نتیجه این کمیک این بود که ولورین با رد سونیا (Red Sonja) ملاقات کرد و کونان بر اثر یک حادثه بدون ولورین به زمین ۶۱۶ سفر کرد، جایی که اعمالش باعث به انتها رسیدن دنیا شد.۴. چه می‌شد اگر اسپایدرمن هیچگاه با جرم و جنایت نجنگیده بود؟

کاور کمیک What if Spider-Man Had Never Become a Crimefighter? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What if Spider-Man Had Never Become a Crimefighter? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در اولین حضور مرد عنکبوتی در دنیای کمیک‌ها، او پس از این که توسط یک عنکبوت رادیواکتیوی نیش خورد، توانایی‌هایش را به دست آورد. اسپایدرمن به جای این که تبدیل به یک ابرقهرمان شود، تصمیم گرفته بود تا به عنوان یک مبارز و سلبریتی پول دربیاورد و در نمایش‌های تلویزیونی حاضر شود. وقتی عمو بن کشته شد، پیتر پارکر نیز این فعالیت‌ها را کنار گذاشت.

در شماره ۱۹ از سری نخست کمیک What If…?، اسپایدرمن با این فکر که چنین کاری باعث می‌شود ستاره بزرگ‌تر و مشهورتری شود، جلو دزدی که در داستان اصلی عمو بن را می‌کشد، می‌گیرد. در نتیجه عمو بن نمی‌میرد و اسپایدرمن به جای یک ابرقهرمان، تبدیل به یک سلبریتی بزرگ می‌شود. او در این زندگی تصمیم‌های غیر مسئولانه‌ای می‌گیرد که نه تنها زندگی دیگران را به هم می‌ریزد، بلکه نزدیک بود زندگی خودش را نیز نابود کند.

۳. چه می‌شد اگر کاپیتان آمریکا امروز احیا می‌شد؟

کاور کمیک What if Captain America Were Revived Today? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What if Captain America Were Revived Today? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

کاپیتان آمریکا در سریال What If؟ دیزنی پلاس دخیل است و در یکی از داستان‌هایش، نشان داده می‌شود که چه می‌شد اگر معشوقه واقعی کاپیتان آمریکا، پگی کارتر، به جای استیو راجرز سرم ابرسرباز را دریافت می‌کرد. اما در سال ۱۹۸۳، مارول یک کمیک منتشر کرد که این سوال را می‌پرسید که چه می‌شد اگر کاپیتان آمریکا تا آن سال احیا نشده بود.

این احیا از نظر زمانی دو دهه بعد از احیای کاپیتان آمریکا در دنیای کمیک‌های مارول می‌شد که یعنی اونجرز سال‌ها بدون حضور او فعالیت می‌کردند. استیو راجرز در این حالت متوجه می‌شود یک مرد هویت او را به دست آورده و کمک کرده بود تا ایالات متحده تبدیل به یک زندان شود که استیو راجرز مسئولیت خود را در نابودی‌اش می‌دید.۲. چه می‌شد اگر اونجرز تبدیل به عروسک‌های خیمه شب‌بازی کوروک شده بودند؟

کاور کمیک What If Avengers Had Become the Pawns of Korvac? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If Avengers Had Become the Pawns of Korvac? (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در شماره ۳۲ سری نخست کمیک What If…?، مارول به سراغ این مسئله رفت که چه می‌شد اگر کوروک (Korvac) اونجرز را شکست داده بود و بدون بازگرداندن آن‌ها، میرفت. در داستان اصلی، کوروک اونجرز را شکست داد اما متوجه شد که باورش یک دروغ بوده تا به این ترتیب با حیای تمام اعضای اونجرز، اوضاع را به حالت عادی بازگرداند.

در این کمیک What If، او اونجرز را به شکل عروسک‌های خیمه شب‌بازی خود احیا می‌کند تا برای نقشه‌هایش از آن‌ها بهره ببرد. کوروک ارتباط زمین را از بقیه دنیاها قطع می‌کند و در نهایت تمام دنیا را به سمت نابودی می‌کشاند.

۱. چه می‌شد اگر؟ جنگ داخلی

کاور کمیک What If? Civil War (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک What If? Civil War (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در سال ۲۰۰۸، مارول یک کمیک تک شماره‌ای با نام What If…? Civil War منتشر کرد. در کمیک اصلی، آیرون من با قهرمانان ثبت شده‌اش در برابر کاپیتان آمریکا و مبارزان آزادی‌خواهش قرار گرفتند. با این که هر دوی کاپیتان آمریکا و آیرون من تا حدی حرف درستی می‌زدند اما این درگیری وقتی به اتمام رسید که کاپیتان آمریکا متوجه آسیب‌های وارده شد و تصمیم به تسلیم شدن گرفت.

در این کمیک What If، دو تغییر با دو سناریوی متفاوت به تصویر کشیده می‌شود. در اولین تغییر، آیرون من کشته می‌شود و کاپیتان آمریکا تمام قهرمانان را علیه دولت هدایت می‌کند اما به شدت شکست می‌خورد. در دومین سناریو، آیرون من به جای تهدید، از کاپیتان آمریکا درخواست کمک می‌کند تا با هم کار کنند. در نهایت، این تصمیم گرفته می‌شود تا با طرح ثبت قهرمانان موافقیت شود اما با تغییراتی که در آن اجازه داده می‌شد تا این دسته از شخصیت‌ها از هویت خود محافظت کنند و فقط هویت خود را به کاپیتان آمریکا اطلاع دهند.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • Amir-mohammad
  Amir-mohammad | ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  چیه این اسپویل بود تو سریال چه می شد اگر هیچ کدوم از اینا نیست میگید داستان لو می‌ره?

 • ARSHIAZERO
  ARSHIAZERO | ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

  چه میشد اگر بمب اتم صاف میرفت تو ویجیاتو؟

  • asal
   asal | ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

   چی میشد ترولیت رو همه میفهمین :// ویجیاتو سایت به این خوبی میخوای چیکارش کنی

   • ARSHIAZERO
    ARSHIAZERO | ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

    داشتم شوخی میکردم شما چقد بی جنبه این :/

    • asal
     asal | ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

     میتونستی پایینش بنویسی شوخی ??? ولی تو سایت جای شوخی مس..خره نیست

     • ARSHIAZERO
      ARSHIAZERO | ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

      Fine ?

مطالب پیشنهادی