ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مون نایت - Banner
کمیک بوک

معرفی مون نایت – بتمن مارول

ابرقهرمانان، و به طور کلی شخصیت‌های کمیک بوکی، معمولاً دو هویت اصلی برای خود دارند. یکی هویت روزمره و به اصطلاح زمینی‌شان که با آن هویت تظاهر به یک انسان عادی بودن می‌کنند و یک ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

ابرقهرمانان، و به طور کلی شخصیت‌های کمیک بوکی، معمولاً دو هویت اصلی برای خود دارند. یکی هویت روزمره و به اصطلاح زمینی‌شان که با آن هویت تظاهر به یک انسان عادی بودن می‌کنند و یک هویت مخفی برای فعالیت‌های هیجان انگیز خود. مون نایت اما دنباله‌روی این وضعیت نیست. این شخصیت دو هویت ندارد، بلکه چندین هویت به او نسبت داده شده است.

شاید این موضوع باعث تعجب شما شود. چطور و چرا یک شخصیت کمیک بوکی بیش از دو هویت دارد؟ در این مطلبِ از مجموعه مطالب معرفی شخصیت به شما در مورد مون نایت یا همان شوالیه ماه و ویژگی‌های مخصوص او توضیح می‌دهیم تا متوجه شوید چرا از او به عنوان «بتمنِ دنیای مارول» یاد می‌شود.

شناسنامه مون نایت (Moon Knight)

- اولین حضور: شماره ۳۲ کمیک Werewolf by Night (انتشار در ماه آگوست سال ۱۹۷۵)
- ناشر: مارول
- خالقان: داگ موئنچ (Doug Moench) و دان پرلین (Don Perlin)
- نام‌های واقعی: مارک اسپکتور (Marc Spector)، استیون گرنت (Steven Grant) و جیک لاکلی (Jake Lockley)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۲۸ و ۲۹ کمیک Marvel Spotlight (انتشار در ماه ژوئن و آگوست سال ۱۹۷۶)
Moon Knight (انتشار از ماه آگوست سال ۱۹۸۰ تا ماه آوریل سال ۱۹۸۴)
شماره ۱ تا ۶ کمیک Moon Knight (انتشار از ماه آوریل تا نوامبر سال ۲۰۰۶)
Moon Knight (انتشار از ماه می سال ۲۰۱۴ تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵)
شماره ۱ تا ۵ کمیک Moon Knight (انتشار از ماه آوریل تا آگوست سال ۲۰۱۶)


مون نایت کیست؟

مون نایت در کمیک‌های مارول

وقتی یک مزدور با نام مارک اسپکتور در صحرای مصر مورد حمله قرار گرفت و رها شد تا بمیرد، خدای ماه مصری‌ها با نام خونس/کانشو (Khonshu) فرصت دوباره‌ای برای زندگی به او داد. در اعضای جانش، اسپکتور تبدیل به تجلی و نشان و محافظ «کسانی که در شب سفر می‌کنند» شد. مارک اسپکتور به نیویورک بازگشت و ثروت قابل توجهش را وقف تبدیل شدن به یک مبارزِ نقاب‌دار با جرم و جنایت و محافظت از بیگناهان شهر کرد.

اما یک مشکل وجود داشت. افراد کمی هستند که باور دارند خدای ماه مصری‌ها، کانشو، واقعاً به ملاقات اسپکتور آمده باشد. مارک مشکلات اختلال تجزیه هویت داشت تا به طور دوره‌ای هویت‌های دیگری مثل یک راننده تاکسی با نام جیک لاکلی و یک میلیونر خوش گذران با نام استیون گرنت را به خود بگیرد. حتی خود مارک نیز گاهی اوقات این پرسش را مطرح می‌کند که آیا واقعاً کانشو به ملاقاتش می‌آید یا صرفاً دچار جنون شده است.


مطلب پیشنهادی
پیوندهای خواهر و برادری فراانسانی
بهترین خواهران و برادران مارول

اوریجین شوالیه ماه

مون نایت روی کاور شماره ۳۲ کمیک Werewolf by Night (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
مون نایت روی کاور شماره ۳۲ کمیک Werewolf by Night (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

شوالیه ماه که توسط داگ موئنچ و دان پرلین خلق شده در واقع اولین بار در سال ۱۹۷۵ و در شماره ۳۲ کمیک Werewolf by Night به عنوان یک ویلن حضور پیدا کرد. یک سازمان شیطانی به نام کامیتی (The Committee) یا همان کمیته او را استخدام کرده بود تا جک راسل (Jack Russell) را گیر بیاورد. اما پس از پی بردن به اهداف اصلی کامیتی، مون نایت علیه آن‌ها شد و به راسل در فرارش کمک کرد.

خیلی زود این شخصیت در دیگر عناوین مارول مثل Marvel Spotlight و Spectacular Spider-Man حضور پیدا کرد تا این که به یکی از شخصیت‌های با حضور مداوم در کمیک Hulk! تبدیل شد.

در اوایل کار، مون نایت عمدتاً به عنوان کپی مارول از بتمن در نظر گرفته می‌شد. تا سال ۱۹۸۰ و سری اختصاصی خودش طول کشید تا مون نایت جایگاه خاص خودش را در در دنیای مارول به دست آورد. این سری باعث شد تا داستان اوریجین کامل مون نایت و ارتباطش با کانشو به همراه شخصیت‌های مکمل او مثل خلبان مورد اعتمادی با نام ژان پل «فرنچی» دوشان (Jean-Paul "Frenchie" DuChamp) و معشوقه‌ای با نام مارلین الرون (Marlene Alraune) شکل بگیرند.

در همین دوره بود که گالری ویلن‌های مخصوص مون نایت نیز به وجود آمد. در بین آن‌ها می‌توان بوشمن (Bushman)، دشمن اصلی مون نایت که او را در صحرا رها کرده بود تا بمیرد، دید. هر چند در داستان‌های بعدی، شوالیه ماه این لطف او را با حکاکی روی صورت بوشمن جبران کرد.

همانند توانایی‌هایش، محبوبیت مون نایت و وضعیت عمومی او در طول زمان تغییرات زیادی داشته است. سری‌های اختصاصی این شخصیت در موارد زیادی کنسل و دوباره احیا شده‌اند. همچنین او به عنوان یکی از اعضای گروه‌هایی مثل وست کوست اونجرز (West Coast Avengers) و سیکرت اونجرز (Secret Avengers) فعالیت داشته است.

پس از یک دوره گمنامیِ نسبیِ در دهه ۹۰ و اوایل دهه ۰۰، مارول شخصیت مون نایت را با حضور در رویدادهای بزرگی مثل Civil War و استفاده از رمان‌نویسان جنایی مثل چارلی هاستون (Charlie Huston) و گرگ هارویتز (Gregg Hurwitz) احیا کرد.

داستان‌های اخیر شوالیه ماه باعث بازنویسی‌های قابل توجه این شخصیت بوده‌اند. برای مثال، سری ۲۰۱۱ این شخصیت، مارک اسپکتور را به عنوان یک تهیه‌کننده هالیوودیِ مشتاق به تصویر کشید که سعی داشت تا یک سریال تلویزیونی در مورد زندگی خودش بسازد. این سری همچنین هویت‌های مجزای سنتی مون نایت را از بین می‌برد و جیک لاکلی و استیون گرنت را با نسخه‌های خیالی از مرد عنکبوتی، ولورین و کاپیتان آمریکا جایگزین می‌کند.

سری اختصاصی ۲۰۱۴ مون نایت به طرز محسوسی از فیلم‌های با ژانر وحشت و هنرهای رزمی مثل The Raid: Redemption الهام گرفته است. در این سری، اسپکتور هم هویت مون نایت را دارد و هم هویت مستر نایت (Mr. Knight)؛ یک کاراگاه در کت و شلوار سفید رنگ که به اداره پلیس شهر نیویورک مشاوره می‌دهد.


مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

قدرت‌ها و توانایی‌های مون نایت

عمده‌ترین دلیلی که باعث می‌شود طرفداران، مون نایت را با بتمن مقایسه کنند این است که هر دوی این‌ها افرادی هستند که ثروت و آموخته‌های خودشان را وقف متوقف کردن مجرمان در تاریکی شب کرده‌اند. مارک اسپکتور هم ثروتمند است و هم در انواع روش‌های مبارز مسلحانه و غیرمسلحانه مهارت دارد.

تسک‌مستر (Taskmaster) به عنوان یکی از دشمنان گاه به گاه او بیان کرده که مون نایت یک جنگجوی بی‌ملاحظه است که توجه کمی به دفاع کردن دارد. برای کاستن از این مشکل، بسیاری از زره‌های شوالیه ماه از فلزهای تقریباً آسیب ناپذیر مثل آدامانتیوم (Adamantium) و کربونادیوم (Carbonadium) ساخته می‌شوند.

مون نایت همچنین یک انبار پر از سلاح‌ها و تجهیزات به تم ماه در اختیار دارد که شامل دارت‌های پرتابی، چماق و حتی یک مون‌کوپتر (Mooncopter) مخصوص می‌شود. شوالیه ماه از سلاح‌های با پوشش نقره نیز هنگامی که برای شکار جک راسل، با نام مستعار ورولف بای نایت (Werewolf by Night)، استخدام شده بود استفاده کرد.

از اسکپتور قدرت فرا انسانی هم دیده شده اما این قدرت با توجه به وضعیت ماه و ارتباطش با کانشو کم و زیاد می‌شود. برخی گمانه‌زنی‌ها حول محور این موضوع می‌چرخند که قدرت فرا انسانی مون نایت در واقع فراطبیعی نیست. بلکه نوعی عجیب از خود هیپنوتیزمی‌ست که باعث می‌شود بدن اسکپتور فریب بخورد تا کارهای ظاهراً غیرممکن را انجام دهد.


مطلب پیشنهادی
قهرمانان فاضلابی
آشنایی با لاک‌پشت‌های نینجا – ۴ برادر قهرمان

شوالیه ماه خارج از دنیای کمیک‌ها

مون نایت اسکار آیزاک در سریال Moon Knight دیزنی پلاس

مون نایت در برخی از پروژه‌های انیمیشنی تلویزیونی مارول حضور داشته است. از میان آن‌ها می‌توان به قسمت مخصوص کریسمس Ultimate Spider-Man و چندین قسمت از Avengers Assemble اشاره کرد. او همچنین به عنوان یک شخصیت قابل بازی در تعدادی از بازی‌های ویدیویی اقتباس شده از دنیای مارول حضور داشته است. بازی‌هایی مثل Marvel Ultimate Alliance، LEGO Marvel Super Heroes و Marvel Future Fight.

مارول در طول سال‌ها چندین بار سعی داشته تا مون نایت را در آثار لایو اکشن تلویزیونی به نمایش بگذارد. به این شخصیت در اولین قسمت سریال Blade شبکه اسپایک اشاره شد و قرار بود تا در یکی از قسمت‌های آینده سریال از شوالیه ماه استفاده شد. اما کنسل شدن سریال Blade این برنامه را به هم ریخت.

در سال ۲۰۰۶ مارول و No Equal Entertainment از برنامه‌ای برای ساخت یک سریال اختصاصی از مون نایت پرده‌برداری کردند اما این اتفاق هیچوقت نیفتاد. شایعاتی نیز در سال ۲۰۱۵ شنیده شد که نتفلیکس به عنوان بخشی از آثار مارولی خود به دنبال ساخت یک سریال از این شخصیت است.

در نهایت به لطف شبکه دیزنی پلاس، مون نایت صاحب سریال لایو اکشن اختصاصی خود شد و اسکار آیزاک نیز ایفای نقش مارک اسپکتور را بر عهده گرفت.


با دیگر شخصیت‌های دنیای کمیک‌های مارول آشنا شوید


پرسش‌های متداول در مورد مون نایت

نام واقعی مون نایت چیست؟

مون نایت یا شوالیه ماه، چندین هویت دارد. اما بیش از هر نام دیگری، این شخصیت را با نام مارک اسپکتور (Marc Spector) می‌شناسند.

مون نایت یک قهرمان است یا یک ویلن؟

با وجود این که این شخصیت به عنوان یک ویلن پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت اما خیلی زود مشخص شد که فریب خورده بود. شوالیه ماه، ثروت و مهارت‌هایش را وقف مبارزه با مجرمان کرده است و از این جهت یک قهرمان به حساب می‌آید. هر چند روش‌های خشن و گاه غیراخلاقی او باعث می‌شود تا به طور دقیق‌تر او را به چشم یک ضد قهرمان یا آنتی هیرو ببینیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (18 مورد)
 • Eigi.1385.kabir
  Eigi.1385.kabir | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

  یاد نقد یه منتقد در مورد مون نایت افتادم که امتیاز زیر50 داده بود بعد دلیلش این بود که بازیگره بازیگره خوبی نیست و نتونسته یه شخصیتو درست حسابی بازی کنه و تماشاچی حس میکنه چند شخصیت مختلفو داره میبینه (???)

  • GOLABIATOR
   GOLABIATOR | ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

   کجا همچین حرفی زده ؟
   شماره تلفنشو بده خودم بهش زنگ میزنم و ...

 • parsa-khafan
  parsa-khafan | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

  همون طور که اسپایدر من سونی اسپایدر من نمیشه
  بتمن مارول هم بتمن دی سی نمیشه

  • brawl_amir
   brawl_amir | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

   خودتم فهمیدی چی گفتی؟

  • parsa-khafan
   parsa-khafan | ۱۲ فروردین ۱۴۰۱

   نگاه کن
   همون طور که مرد عنکبوتی کمپانی سونی (فکر کنم اسمش موربیوس بود) مرد عنکبوتی مارول نمیشه
   همونطورم مون نایت مارول بتمن دی سی نمیشه

   • Eigi.1385.kabir
    Eigi.1385.kabir | ۱۲ فروردین ۱۴۰۱

    اطلاعات نداری مجبور نیستی حرف بزنی موربیوس مردعنکبوتیه ؟! :/

   • M-H-rsh
    M-H-rsh | ۱۳ فروردین ۱۴۰۱

    این چه سمیه ?

   • GOLABIATOR
    GOLABIATOR | ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

    داش ام چیزه
    بابا اینارو از رو کمیک میسازن نه از رو فیلم ندانستن عیب نیست اینکه ندونی و حرف بزنی عیبه

 • jjjjjjjjii
  jjjjjjjjii | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

  مون نایت بتمن مارول نیست کلی تفاووت دارن مثلا:
  ارجینشون
  قدرتشون(بجز گجت ها)
  منشا قدرت ها
  اخلاقیات
  بتمن باهوشه ولی مون نایت همممم متوسطه
  مون نایت شامل چند شخصیته ولی بتمن یه شخصیت داره.

  • jjjjjjjjii
   jjjjjjjjii | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

   نه چه ربطی داره؟؟؟ ادم با چند تا کمیک،مون نایت خوندن و یا حتی سریال دیدن مون نایت می فهمه این با بتمن متفاوته

   • Siavash-777-AAA
    Siavash-777-AAA | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

    قطعا سید ?? یه مشت دی سی فن متعصب میان پ.ا.ر.ه میکنن (خودم دی سی فنم کاکو فشار نخور)

  • GOLABIATOR
   GOLABIATOR | ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

   خواهر خودت که باید بهتر بدونی
   مون نایت بتمن مارول نیست . ربطی هم نداره به اون سایت اگه یکم تحقیق کنی میفهمی

 • Blackmarshes
  Blackmarshes | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

  فکر نکنم مون نایت بتمن مارول باشه، ولی از چند جبهه میتونیم بگیم شبیه همین ولی جبهه های زیادی دارن که بگیم نیستن

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

  تازگی با مون نایت آشنا شدم و باید بگم این شخصیت حرف نداره!
  کاملا با دیگر قهرمان ها متفاوت است و مهم ترین دلیلش هم اون هویت چند گانه مارک اسپکتور هست.داستان های مون نایت یه فضای خیلی دارک و سنگین دارند و علاوه بر این بهش خشونتی صد برابر خشونت کمیک های بتمن اضافه کنید تا حساب کار دستتون بیاد!
  نحوه مبارزش هم تا حدودی شبیه سبک مبارزات بتمن هست با این تفاوت که مون نایت هیچ ترسی و قانونی براش کشتن و استفاده از سلاح گرم نداره!
  همچنین زره این بابا از جنس کربونادیوم(نسخه روسی آدامانتیوم که بدن ولورین باهاش پیوند خورده.و این آدامنتیوم دومین یا سومین فلز قدرتمند دنیای کامیک به حساب میاد!
  البته کربونادیوم تا حدودی ضعیف تر و انعطاف پذیر تره!)
  سریال مون نایت هم که تازگی از دیزنی پلاس پخش شده رو متاسفانه هنوز ندیدم اما نقد هایی که خوندم گفته بودن این سریال با اختلاف بهترین سریال دیزنی پلاس هست و اون رو شاهکار خونده بودند.بازی اسکار ایزاک رو هم خیلی خیلی خوب میدونن.....
  .
  "بتمنِ مارول"
  فکر کنم خودتون بدونید که به دلایل بسیار زیادی این دو هرگز به هم شباهت ندارند.........

  • Asgary
   Asgary | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

   اون اوایل که اومده بود افتاده بود دهن همه که بتمن ماروله(چون به نظر میومد کاراکتر دارک تری نسبت به بقیه کاراکترای مارول)
   ولی خداییش صد تومن میدم مون نایت رو از مارول بیارن دی سی?

   • !Spider-Man
    !Spider-Man | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

    آری به مولا.اصلا نظیر همچین شخصیتی توی دنیای کامیک نیست که نیست

    • Siavash-777-AAA
     Siavash-777-AAA | ۱۱ فروردین ۱۴۰۱

     تأیید میکنم ??

   • GOLABIATOR
    GOLABIATOR | ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

    من نمیدونم چرا ولی یک حسی بهم میگه تو ایران فقط اینجوریه
    یک دوگانگی بدی بین فن های دیسی و مارول وجود داره که خیلی رومخمه
    من بنظرم باید یک کراس اور دیگه هم بدن راحت شیم ?

مطالب پیشنهادی