۷ نکته که برای بردگیم بازی کردن با خانواده باید بدانید

رفاقت به جای رقابت

1

مهمانی و جمع‌های خانوادگی، محیطی گرم و دلنشین است و برای بردگیم‌ دوست‌ها، موقعیتی مناسب برای لذت بردن از دو چیز دوست‌داشتنی در کنار هم. اما کافی است یک‌ بار سعی کرده باشید با خانواده‌تان بازی کنید، این‌ جا است که می‌فهمید این موقعیت آن‌قدرها هم دوست‌داشتنی نیست.

جنگ و دعوا قبل نشستن سر میز بازی شروع می‌شود؛ چالش شماره یک: انتخاب یک بازی مناسب که همه دوستش داشته باشند. از کل‌کل‌ها و کری‌خوانی‌های باقی مانده از قبل که دیگر نگویم! هرچه بیش‌تر به نقطه شروع بازی نزدیک شوید، سر و صدا بالاتر می‌رود و بحث گرم‌تر می‌شود:

 – این‌دفعه سوسکت می‌کنم

 – تو اگه بازی بلد بودی اون‌جوری نمی‌باختی

 – تیمم و تیمم، این بود تیمت؟

و… حرف‌هایی از این دست. حالا خدا نکند این وسط خواهر و برادری هم داشته باشید، کلکسیون کل‌کل تکمیل می‌شود. بازیکن‌های همیشه برنده یا آلفا پلیرها (همان‌هایی که طاقت باخت ندارند و در بردگیم‌ های گروهی، همه باید به حرف‌شان گوش کنند) هم که همیشه آتش‌بیار معرکه هستند.

اما یادتان نرود هدف اصلی بردگیم‌ها، سرگرمی و به چالش کشیدن‌ توانایی‌های هر فرد و تقویت کار تیمی است. برای سپری کردن زمانی که سرگرم‌کننده و شادی‌آور برنامه‌ریزی کنید.

بردگیم با خانواده

وقتی با افراد نزدیک مثل خانواده بازی کنید، می‌بینید که تمام بازیکنان، خالص‌تر از همیشه ظاهر می‌شوند. هرچه فکر کنند را به زبان می‌آورند و استراتژی‌های یک‌دیگر را به‌سرعت شناسایی می‌کنند.

تمام این‌ها، همان‌قدر که می‌تواند نقطه عطفی برای صمیمیت بیش‌تر باشد، می‌تواند تبری باشد به ریشه‌ی روابط و احساس صمیمیت بین بازیکنان. پس چطور می‌توانیم مطمئن شویم برنامه خوش‌گذرانی کوچکمان، به یک میدان جنگ تمام عیار تبدیل نمی‌شود؟ شاید چند نکته‌ای که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم، بتواند به شما کمک کند. با ویجیاتو همراه شوید.

انتخاب بردگیم مناسب

اگر با یک گروه بزرگسال بازی اشتباهی را شروع کنید، ممکن است فضا را کسل و بی‌انرژی کنید ولی خیلی بعید است کسی اقدام به گریه کردن و تهدید و راه انداختن یک درام بی‌پایان کند، ولی خب با خانواده همه‌چیز کمی متفاوت است. افراد خانواده کم نمی‌آورند؛ یاد وقت‌های کل‌کل و بحث بیافتید تا ببینید از چه چیزی صحبت می‌کنم. بهتر است از بازی‌هایی که حال و هوا را طوفانی می‌کنند، اجتناب کنید. بازی‌های خیلی فکری هم خسته‌کننده می‌شوند و هیجان را از بین می‌برند پس بهترین و عاقلانه‌ترین انتخاب، یک بازی نسبتا سبک‌ است که بحث و تصمیم‌گیری دو یا چندنفره در آن دخیل نباشد و هرکس مسئول تصمیم‌ها و بازی خودش باشد.

یاد بگیرید پیش از آن‌که به دیگران بیاموزید
تجربه بردگیم با خانواده

قبل از این‌که بخواهید بازی را به دیگران یاد بدهید، مطمئن شوید خودتان قوانین و نحوه بردگیم مور نظر را بلدید. صبر و حوصله‌ی بازیکنان،‌ با دیدن کسی که مدام دفترچه راهنما را نگاه می‌کند و توضیح دادن را کش می‌دهد، کم‌کم تمام می‌شود و همین می‌تواند باعث به‌وجود آمدن تنش حین بازی شود. پیش از شروع کمی زمان بگذارید و اطلاعات لازم بازی را با خودتان دوره کنید. یک توضیح مفید، مختصر و سریع بهترین پیش‌درآمد برای شروع یک بازی تازه است.

بازی‌ها را تحمیل نکنید

گاهی یک بازی از نظر شما، باحال‌ترین و هیجان‌انگیزترین بازی روی زمین است، اما احتمال دارد دیگران این‌طور فکر نکنند. ایرادی ندارد، نا امید نشوید. در چنین زمانی نظر جمع و خوش‌حالی همه، در اولویت قرار دارد. انجام بازی موردعلاقه‌تان با خانواده، جذاب به‌نظر می‌رسد اما یادتان نرود، اجبار نارضایتی در پی دارد. هدف خوش‌گذرانی است؛‌ این‌ جا ارزش آدم‌ها و حال خوش از یک بازی به‌خصوص بیش‌تر است.

قانون‌مند شروع کنید

قبل از ریختن اولین تاس، یک‌بار دیگر مطمئن شوید که همه افراد قوانین مهم و حیاتی بازی را می‌دانند. قوانین هر بردگیم کمک می‌کنند تا با آرامش بیش‌تری بازی کنید و از بحث‌های بی‌فایده بپرهیزید.

قوانین خانگی را لحاظ کنید
بردگیم خانوادگی

وقتی که بازی می‌کنید (مخصوصا با بچه‌های کوچک‌تر)، خوب است که قوانین مخصوص خانه خودتان را هم درنظر بگیرید. چیزهایی مثل این‌که هر کسی سنش کم‌تر باشد، می‌تواند زودتر بازی را شروع کند یا اطلاعات بیش‌تری برای شروع بردگیم داشته باشد. هم‌چنین می‌توانید روند طولانی بازی را که ممکن است حوصله سر بر شود، تغییر دهید و یک راه کوتاه‌تر برای برد جایگزین کنید. وقت بازی به کودکان بهای بیش‌تری بدهید تا آن‌ها هم لذت بیش‌تری ببرند؛ جوانمردانه بازی کردن همیشه هم منصفانه نیست.

همان‌طور که دوست دارید با خودتان رفتار شود، رفتار کنید

زمانی که دیگران فکر بکری می‌کنند و بازی زیبایی ارائه می‌دهند،‌ حواس‌تان باشد که تحسین‌شان کنید. این‌گونه به دیگر افراد، فرزندان‌تان و یا خواهر و برادر کوچک‌ترتان می‌آموزید که از موفقیت دیگران خرسند شوند. هنگام شکست روحیه خود را حفظ کنید و وقت پیروزی، متواضع باشید. به دیگران بیاموزید که هدف لذت بردن از جمع خانواده است، نه برد و باخت.

پاسخ بدی، بدی نیست

وقتی با کوچک‌ترها بازی می‌کنید، باید انتظار هر رفتاری را داشته باشید. اجازه ندهید رفتارهای عجیب و غریب همه را خراب کند، خونسرد و قاطع برخورد کنید. اگر لازم بود عامل طوفان را از میز بازی دور کنید، کمی گپ بزنید و در کنار متوجه کردن فرد نسبت به رفتار ناشایستش،‌ از نقاط قوت و انتخاب‌های خوب او هم تعریف کنید؛‌ شما معلم او در زمان مدیریت دشواری‌ها خواهید شد.

هرچه تجربه‌های بازی کنار خانواده، لذت‌بخش‌تر باشد،‌ آینده‌ لذت‌بخش‌تری را برای این‌طور دورهمی‌ها فراهم می‌کند. یادتان باشد، شما دارید نسل جوانی از بازیکنان تربیت می‌کنید، مطمئن شوید کسی را خواهید داشت تا در روزهای پیری، پایه بردگیم بازی کردن باشد.

.کپی شد https://vgto.ir/106

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
محمدحسن آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
محمدحسن
مهمان
محمدحسن

قشنگ بود. به نکات جالبی اشاره کردید.
چند نکته ی اضافه:
– بازی تکراری میتونه خیلی هم خوب باشه.
– بچه‌های کوچکتر را با موبایل مشغول نکنیم تا خودمون بتونیم بردگیم بازی کنیم.
– از بازی های کاغذ و قلم غافل نشویم.
– به ساعت هم توجه کنیم (قبل از خسته شدن از بازی دست بکشیم).
– به گزینه‌های دیگر غیر از بردگیم هم توجه کنیم (کتابخوانی گروهی مخصوصا سفرنامه‌ها، بازی‌های رایانه‌ای چند نفره‌ی آفلاین، تماشای فیلم سینمایی و انیمیشن و …)

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...