ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پایان A Song of Ice and Fire - Banner
کتاب و ادبیات

آیا جرج آر. آر. مارتین هرگز می‌تواند A Song of Ice and Fire را به پایان برساند؟

زمانی که جرج آر. آر. مارتین آغاز به نوشتن A Game of Thrones در سال ۱۹۹۱ کرد، خیال داشت تا این رمان نخستین کتاب از یک سه‌گانه با نام A Song of Ice and Fire ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۴ مهر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

زمانی که جرج آر. آر. مارتین آغاز به نوشتن A Game of Thrones در سال ۱۹۹۱ کرد، خیال داشت تا این رمان نخستین کتاب از یک سه‌گانه با نام A Song of Ice and Fire باشد. اگر اوضاع به همان منوال پیش می‌رفت، A Song of Ice and Fire با انتشار A Storm of Swords در سال ۲۰۰۰ به پایان می‌رسید. ولی به جایش، این نویسنده اکنون در حال نوشتن ششمین کتاب این سری رمان‌هاست.

مارتین رسماً کار روی The Winds of Winter را پس از به پایان رساندن A Dance with Dragons در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد. البته شنیده می‌شد که او تا آن وقت چهار فصل را از پیش نوشته است. حالا بیش از یک دهه از آن زمان، جرج مارتین هنوز نوشتن The Winds of Winter را تمام نکرده است. حتی دیگر خبر مشخصی از این که چه زمانی این رمان آماده‌ی انتشار می‌شود نیز به گوش نمی‌رسد.

پس شاید چند سال طول بکشد که The Winds of Winter به دست خوانندگان برسد. تازه در آن زمان است که کار روی رمان A Dream of Spring نیز رسماً آغاز خواهد شد. با این شرایط، آیا مارتین ۷۵ ساله می‌تواند سری A Song of Ice and Fire به پایان برساند؟


آیا جرج آر. آر. مارتین هرگز A Dream of Spring را به پایان می‌رساند؟

برخی از هواداران به این باور رسیده‌اند که مارتین اشتیاق کار روی A Song of Ice and Fire را از دست داده است. یا شاید او دنیایی بسیار بزرگ را در رمان هایش به وجود آورده است که نمی‌داند چگونه به شیوه‌ای راضی‌کننده همه‌ی آن را در کتاب‌های واپسین به پایان برساند.

تعدادی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که پس از واکنش‌های منفی نسبت به سیزن پایانی سریال Game of Thrones شبکه‌ی اچ‌بی‌او (که در ابتدا مسیر رمان‌ها را پیش گرفته بود ولی پس از سیزن پنجم از رمان‌های مارتین پیش افتاد)، این نویسنده به خودش شک و یک بازنویسی بزرگ را آغاز کرده است.

در بین دیگر رمان‌های A Song of Ice and Fire فاصله‌های چند ساله‌ای وجود داشت: A Clash of Kings دو سال پس از A Game of Thrones به چاپ رسید. سپس دو سال بعد نوبت A Storm of Swords شد. پنج سال گذشت تا A Feast for Crows منتشر شود. در پایان نیز کتاب ششم، A Dance with Dragons، با فاصله‌ی زمانی شش ساله عرضه شد.

ولی اکنون ۱۲ سال از انتشار واپسین کتاب A Song of Ice and Fire گذشته است. اگر The Winds of Winter همین الآن هم به دست خوانندگان برسد با فاصله‌ای ۱۲ ساله طرف هستیم. در صورتی که قرار باشد جرج آر. آر. مارتین همین قدر نوشتن A Dream of Spring را هم طول بدهد، کتاب پایانی این سری در سال ۲۰۳۵ به چاپ می‌رسد. در این زمان مارتین ۸۶ ساله خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
برخورد نزدیک از نوع سوم
نقد سریال مسئله سه جسم (3Body Problem)

رمان A Dream of Spring چند صفحه خواهد بود؟

جرج مارتین پیش از این گفته بود که The Winds of Winter و A Dream of Spring به طور کلی ۳۰۰۰ صفحه‌ی پیش‌نویس خواهند داشت. البته افزوده است که اگر احساس کند نیاز دارد تا بیش‌تر بنویسد، این کار را خواهد کرد.

هر چند چنین چیزی به آن معنا نخواهد بود که هر دوی این رمان‌ها ۱۵۰۰ صفحه خواهند داشت. A Storm of Swords نزدیک به ۱۵۰۰ صفحه پیش‌نویس بود ولی زمانی که در دو جلد چاپ شد کمی کم‌تر از ۱۰۰۰ صفحه را اشغال کرده بود.

مارتین همچنین گفته است که این دو رمان شاید طولانی‌ترین‌ها در سری A Song of Ice and Fire باشند. پس انتظار می‌رود که هر کدام از آن‌ها کمی بیش از ۱۰۰۰ صفحه در زمان (احتمالیِ) چاپ باشند. آشکار نیست که کدام یک از دو کتاب پایانی A Song of Ice and Fire طولانی‌تر است ولی شاید هر دوی آن‌ها در دو جلد به چاپ برسند.

مطلب پیشنهادی
و داستانی که هنوز نیمه‌کاره مانده است...
همه‌ی آثاری که جرج آر. آر. مارتین به جای تکمیل The Winds of Winter روی آن‌ها کار کرده است

چه می‌شود اگر جرج مارتین پیش از پایان A Song of Ice and Fire از دنیا برود؟

مشخصاً سرنوشت دو کتاب منتشر نشده در برابر مرگ یک نویسنده‌ی دوست‌داشتنی اهمیت کم‌تری دارد. با این وجود، بسیاری از هواداران نگران این مسئله هستند که با توجه به زمانی که روی نوشتن رمان ششم گذاشته شده است، شاید مارتین نتواند A Song of Ice and Fire را به پایان برساند.

اگر جرج آر. آر. مارتین پیش از به پایان رساندن A Song of Ice and Fire از دنیا برود، آیا کس دیگری همچون همسر بلاگرش، پاریس مک‌براید، می‌تواند کارش را به اتمام برساند؟

این رویدادها قبلاً سابقه‌ی رخ دادن دارند. استیگ لارسن، نویسنده‌ی The Girl with the Dragon Tattoo، به طرز ناراحت‌کننده‌ای در سال ۲۰۰۴، در ۵۰ سالگی و پس از ثبت پیش‌نویس سه رمان نخست از یک سری ۱۰ رمانی با نام Millennium از دنیا رفت.

۱۱ سال پس از مرگ لارسن، دیوید لاگرکرانتس مسیر او را ادامه داد و چهارمین رمان از این سری با نام The Girl in the Spider's Web را به چاپ رساند. این نویسنده دو رمان دیگر را نیز منتشر کرد تا این که نوبت به کارین اسمیرنوف رسید تا هفتمین کتاب Millennium را در سال ۲۰۲۲ بنویسد.

ولی متأسفانه به نظر چنین چیزی برای سری A Song of Ice and Fire امکان‌پذیر نیست. مارتین پیش از این در سال ۲۰۱۳ گفته بود که نمی‌خواهد کس دیگری دنباله‌های کتاب‌هایش را بنویسد. همسرش نیز در صورت مرگ مارتین همین دیدگاه را خواهد داشت.

هر چند جرج مارتین در دوره‌ای گفته بود که اگر دچار یک بیماری بی‌درمان شود و زمان کمی برای زندگی داشته باشد، شاید به این فکر بیفتد که یادداشت‌هایی پرجزئیات را تهیه کند و این فرصت را به وجود آورد تا نویسنده‌ای دیگر با استفاده از آن‌ها A Song of Ice and Fire را به پایان برساند.

ولی در صورتی که سخن درباره‌ی A Dream of Spring باشد، با توجه به این که انگار بسیار تا کامل شدنش فاصله باقی مانده است، شاید در صورت مرگ جرج آر. آر. مارتین هرگز به پایان نرسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • Toni Cipriani 2005
  Toni Cipriani 2005 | ۱۴ مهر ۱۴۰۲

  خسته نباشید آقای صفری

  واقعا انتظار برای کتاب سخته، آدم خیلی اذیت میشه توی اون فاصله.
  از طرفی هوادارای وارکرفت هم فکر کنم همین وضعیت رو دارن، همش منتظر کتاب هستن که نوشته و چاپ بشه.

  نگرانی هوادارا هم کاملا قابل درکه من خودم این انتظار رو تجربه کردم، زمانی که مرحوم کنتارو میورا زنده بود شروع کردم به خوندن مانگای برزرک ولی ایشون در سن ۵۱ سالگی فوت کرد.
  بعد نویسندگی افتاد روی دوش رفیق اون مرحوم، من که هنوز به جلد جدید نرسیدم ولی رفقا میگن بعد از تغییر نویسنده خیلی طراحی و کیفیت داستان افت کرده.

 • "The GUY"
  "The GUY" | ۱۴ مهر ۱۴۰۲

  در مورد سریالی به نام بازی تاج و تخت زیاد شنیده بودم. اما با توجه به آشغال بودن فصل های آخرش هیچ وقت میلی پیدا نمی کردم سمتش برم.
  تا اینکه کرونا رسید و مدرسه ها تعطیل شد.
  یک روز گذشت.
  یک هفته گذشت.
  یک ماه گذشت.
  یک فصل گذشت.
  و من به خودم اومدم و دیدم چقدر وقت اضافه در غیاب مدرسه دارم. از خیلی وقت پیشتر ​مجله ای به نام دانستنیها می خوندم. این مجله یک بخش خوبی که داشت معرفی فیلم و سریال و کتاب های علمی تخيلی، فلسفی و فانتزی بود.
  این مجله مقدمه ای شد برای دور شدنم از دور فیلم و سریال و غرق شدنم در دنیای کتاب ها.
  بعد اینکه چندین کتاب چند صد صفحه ای رو ​خوندم شهامت خوندن کتاب های سری نغمه آتش و یخ رو پیدا کردم. کتاب هاش به شدت جذبم کرد. روزی بیست سی صفحه (در واقع یک چپترش) رو می خوندم و می رفتم جلو. یه روزی یهو به خودم اومدم. ۱۲ تا کتابش (انتشارات ویدا کتاب های قطور جرج آر آر مارتین را به دوازده کتاب کم حجم تر تبدیل کرده.) جلوم بود و من همش رو تموم کرده بودم. اما دلم نمی اومد ازشون جدا شم. دلم نمی اومد ماه ها خاطره بی نظیر رو ترک کنم. پس دوباره شروع کردم و از اول یک دور دیگه هزاران صفحه حماسه و داستان رو خوندم.
  دور دوم هم تموم شد. دیگه کاری از دستم بر نمی اومد. پس فقط منتظر نسخه های بعد موندم.
  چند ماه گذشت.
  یک سال گذشت.
  دو سال گذشت.
  و من به این باور رسیدم که کتاب های ِخر دیگر هیچ گاه منتشر نخواهند شد.
  دنیای نغمه آتش و یخ بیش از حد گسترده شده. هر پایان بندی ای نیازمند ده ها داستان هست که شخصیت ها رو به نقطه ی فینال برسونه. چندین رویداد مهم وجود داره که هنوز حتی شروع نشده‌. (رویداد هایی که متاسفانه در سریال هم نمایش داده نشدند. مثل نبرد سه ملکه، فتح میرین، سقوط دیوار و...)
  از سمت دیگه شکست سریال، جرج آر آر مارتین رو ترسانده. ترس از اینکه نکنه پایان بندی اون، اونقدر قراره منفور باشه.
  متاسفانه سری کتاب ها هیچ گاه قرار نیست به پایان برسه و جرج آر آر مارتین هیچ وقت فینال را نخواهد نوشت...

  • Toni Cipriani 2005
   Toni Cipriani 2005 | ۱۴ مهر ۱۴۰۲

   این مرد بزرگ و گودرتمند و هیکلی، به این سن رسیده پس چرا ننوشته تموم کنه؟
   منتظر چیه؟ یا تو این همه سال داشته چی‌کار می‌کرده؟

 • ❤️ NieR LoveR
  ❤️ NieR LoveR | ۱۴ مهر ۱۴۰۲

  🥲🥲🥲

مطالب پیشنهادی