آیا مگنیتو می‌تواند پتک تور را به دست بگیرد؟

قدرت جادوی میولنیر بیش‌تر است یا قدرت ژنتیکی مگنیتو؟

۱

به طور کلی تمام طرفداران دنیای کمیک‌ها قبول دارند فقط کسانی می‌توانند پتک تور را بلند کرده و به دست بگیرند که به عنوان افراد «شایسته» شناخته می‌شوند. با این حال، شاید این سوال پیش بیاید که در شرایط خاص چه استثناهایی وجود دارد. مثلاً مگنیتو، ویلن همیشگی داستان‌های ایکس‌من در دنیای کمیک‌ها مارول که توانایی کنترل فلزات و میدان‌های الکترومغناطیسی را دارد، می‌تواند میولنیر را به دست بگیرد یا نه؟

به غیر از خود اودین‌سان (Odinson)، افراد دیگری نیز بوده‌اند که توانسته‌اند این پتک را بلند کرده و به دست بگیرند. مثل شخصیت کاپیتان آمریکا که هم در دنیای کمیک‌ها و هم روی پرده نقره‌ای سینما توانسته است میولنیر را به دست بگیرد. همینطور هم بتا ری بیل (Beta Ray Bill)، متحد فضایی تور از نژاد کوربینایت‌ها (Korbinite). هر چند هر دوی این شخصیت‌ها از روی «شایستگی» توانسته‌اند این سلاح جادویی را بلند کنند، پس قانون شایسته بودن هنوز در جای خود باقی است.

وقتی کاپیتان آمریکا در فیلم Avengers: Endgame کنترل میولنیر را به دست می‌گیرد

وقتی کاپیتان آمریکا در فیلم Avengers: Endgame کنترل میولنیر را به دست می‌گیرد

با این حال با توجه به قدرت‌های ذاتی و ژنتیکی مگنیتو، آیا او می‌تواند قانون جادویی میولینر را بشکند و از آن به نفع خودش استفاده کند؟

اول باید بگوییم اگر از نظر شایسته بودن بخواهیم به قضیه نگاه کنیم خیلی راحت می‌توان گفت او به هیچ وجه شایستگی بلند کردن میولنیر را ندارد. او از همان اولین حضورش در کمیک‌ها تا به امروز یکی از بزرگ‌ترین و شرورترین ویلن‌های دنیای مارول بوده است. مگنیتو دست به هر کاری می‌زند تا رویای برتری یافتن نسل جهش یافته‌ها نسبت به انسان‌های معمولی را به حقیقت تبدیل کند. حتی با وجود این که در سال‌های اخیر کمی از شرارت او کاسته شده و دیگر مثل قبل مطلقاً شخصیت سیاه داستان‌ها نیست اما هنوز هم شایستگی به دست گرفتن میولنیر را ندارد.

اگر بحث در مورد هر شخصیت دیگری جز مگنیتو بود نیاز به بررسی موارد دیگر نداشتیم و خیلی راحت می‌توانستیم با یک «نه» به سوال «آیا مگنیتو قادر به بلند کردن پتک تور است؟» پاسخ دهیم اما این ویلن قدرت‌های خاصی دارد که باعث به وجود آمدن یک بحث می‌شود.

قدرت‌ها و توانایی‌های مگنیتو باعث می‌شود تا مجبور شویم از زوایای دیگری به این قضیه نگاه کنیم. این قدرت‌ها یک استثنا را نسبت به قانون «شایسته بودن» ایجاد می‌کند.

اول به قدرت تغییر شکل و کنترل فلزاتِ مگنیتو نگاهی می‌اندازیم. با وجود این که هم در کمیک‌ها و هم در فیلم‌های سینمایی ایکس‌من دیده شده مگنیتو می‌تواند قطعات خیلی بزرگ و غول آسای فلزی را به آسانی بلند کند و کنترل آن‌ها را به دست بگیرد تا هر کاری که دلش می‌خواهد با آن‌ها انجام دهد. پس چرا نتواند همین کار را با میولنیر کند؟

بخشی از هنرنمایی مگنیتو در فیلمX-Men: Days of Future Past؛ بلند کردن یک استادیوم کامل!

بخشی از هنرنمایی مگنیتو در فیلم X-Men: Days of Future Past؛ بلند کردن یک استادیوم کامل!

پتک تور به وسیله فلزی فضایی به نام اورو (Uru)، به دست دورف‌ها (Dwarf) آن هم در دل یک ستاره رو به خاموشی به نام نیداهولیر (Niðavellir) ساخته شده است. حتی با وجود این که اورو یک فلز فضایی است اما هنوز هم یک فلز است و مگنیتو باید بتواند کنترل آن را به دست بگیرد. هر چند هنوز هم ممکن است به خاطر عدم شایسته بودنش نتواند این کار را کند؛ بستگی دارد که کدام یک در آن لحظه قوی‌تر باشد، قدرت ژنتیکی مگنیتو در کنترل فلزات یا جادوی میولنیر برای فقط در دسترس بودنِ شایستگان.

چندین بار در کمیک‌ها دیده شده که مگنیتو بتواند پتک تور را به نوعی به دست بگیرد و از آن استفاده کند. در دنیای آلتیمیت، مگنیتو کنترل میولنیر را با استفاده از دستکاری کردن میدان مغناطیسی اطراف پتک به دست گرفته است. با این حساب او توانسته از پتک استفاده کند ولی در واقع آن را بلند نکرده یا به دست نگرفته. مگنیتو در این حالت به نوعی تقلب کرده و قانونی شایسته بودن را دور زده است.

علاوه بر این، در شماره 109 کمیک Journey Into Mystery (تاریخ انتشار در ماه اکتبر سال 1964 – به نویسندگی استن لی) مگنیتو حداقل توانست وقتی میولنیر به سمت او پرتاب شد آن را در وسط هوا متوقف و از برخورد جلوگیری کند.

پس به سوال اولمان باز می‌گردیم. آیا مگنیتو قادر به بلند کردن و به دست گرفتن پتک تور است؟ خیر. اما آیا او می‌تواند با شرایط خاصی کنترل پتک را به دست بگیرد؟ بله.

این که ببینیم میلونیر در دستان مگنیتو قرار گرفته چیزی است که تا به حال دیده نشده و هیچکس هم انتظار دیدن آن را ندارد. طبق شرایط جادویی که اودین (Odin) برای پتک تعریف کرده او به هیچ وجه شایسته بلند کردن آن نبوده؛ حداقل تا به امروز. با این حال به خاطر قدرت‌ها و توانایی‌های ژنتیکی‌اش که به او اجازه کنترل فلزات و میدان‌های مغناطیسی را می‌دهد، مگنیتو می‌تواند به نوعی از پتک استفاده کند. حداقل بیش‌تر از چیزی که شخصیت‌ها، ویلن‌ها و حتی قهرمان‌های دیگر نشان داده‌اند؛ آن هم بدون نیاز به شایسته بودن.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا ممکن است در داستانی شاهد این باشیم که مگنیتو کنترل میلونیر را کاملاً به دست بگیرد و به نوعی این پتک را مجبور کند او را شایسته در نظر بگیرد؟ یا اگر مگنیتو در برابر تور بایستد، تور به راحتی می‌تواند با استفاده از پتکش او را شکست دهد یا به دردسر می‌خورد؟ نظراتتان را با ویجیاتو در میان بگذارید.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/1rf

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
Amir آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Amir
مهمان
Amir

میتونه

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...