ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

ماسک کدام ابرقهرمان در برابر ویروس کرونا مصون‌تر است؟

سوپرمن یا اسپایدرمن؟

۳

در دوره‌ای هستیم که استفاده از انواع ماسک برای محافظت در برابر ویروس کرونا رایج شده. بهتر است شما نیز برای محافظت از خود و دیگران از ماسک استفاده کنید. اما دسته‌ای از شخصیت‌ها هستند که به طور معمول برای چندین دهه ماسک به صورت خود می‌زنند.

داریم در مورد ابرقهرمانان و شخصیت‌های کمیک بوکی حرف می‌زنیم. می‌خواهیم ببینیم آیا ماسک شخصیتی مثل بتمن از انتقال ویروس کرونا یا هر نوع آلودگی و بیماری دیگری جلوگیری می‌کند؟ اسپایدرمن چطور، شخصیتی که کل صورتش را می‌پوشاند؟

ابرقهرمانان از ماسک‌ها برای محافظت از هویت واقعی‌شان استفاده می‌کردند اما بعضی از آن‌ها حتی بعد از لو رفتن هویتشان به استفاده از ماسک‌ها ادامه دادند، چون این پوشش‌ها تبدیل به بخشی از شخصیتشان شده است. اما ماسک کدام دسته از ابرقهرمانان در یک پاندمیک به کار خواهد آمد؟

برای این که مشخص شود ماسک‌های ابرقهرمانان چقدر در برابر ویروس کرونا کارآمد هستند، وبسایت Polygon با شان سو لین، متخصص سلامت عمومی، گفتگویی داشته است. در مطلب پیش‌روی شما، ماسک ابرقهرمانان از مقیاس 0 تا 10 که 0 بدون هیچ گونه محافظت و 10 شدیدترین محافظت است طبقه‌بندی شده‌اند.

0: بدون ماسک (مثل سوپرمن و واندروومن)
البته امثال سوپرمن واقعاً به ماسک نیاز ندارند!

البته امثال سوپرمن واقعاً به ماسک نیاز ندارند!

در همین ابتدا باید اشاره کنیم ابرقهرمانانی وجود دارند که اصلاً ماسک، نقاب یا پوششی به صورتشان نمی‌زنند. همان طور که مشخص است این دسته از شخصیت‌های کمیک بوکی حداقل در برابر ویروس‌ها، آلودگی‌ها و بیماری‌ها محافظتی ندارند. البته فکر نمی‌کنم قهرمانانی مثل سوپرمن و واندروومن مشکلی با ویروس کرونا داشته باشند.

سو لین درباره این دست از ماسک‌ها می‌گوید:

سوپرمن احتمالاً نمره F برای ماسک پوشیدن می‌گیرد.

یک ماسک ایده‌آل تا زیر چشم‌ها و به طور کامل بینی و چانه‌تان را می‌پوشاند و حلقه گوش‌های امنی دارد که در هر طرف ماسک شکاف زیادی را ایجاد نمی‌کند. چنین ماسکی استاندارد طلایی است که فکر کنم آیرون من از آن بهره می‌برد. [البته آیرون من خیلی بیش‌تر از یک ماسک ساده روی سرش دارد!]

1: ماسک‌هایی که چشم‌ها را می‌پوشاند (مثل رابین و گرین لنترن)

یک ماسک دومینوی معمولی محافظت چندانی در برابر بیماری ارائه نمی‌کند؛ چون که این نوع ماسک حتی خود چشم را نیز به خوبی نمی‌پوشاند. یک عینک ساده محافظت بهتری نسبت به یک ماسک دومینو دارد، شاید از این نظر بتوان گفت هویت کلارک کنت نسبت به هویت سوپرمن محافظت بیش‌تری در برابر آلودگی و بیماری داشته باشد. البته اگر یکی از این ماسک‌های دومینو بتواند خودِ چشم را نیز بپوشاند، داستان کمی فرق می‌کند.

چشم‌های شما، از طریق مجرای اشک به نوعی به بینی‌تان متصل است، پس دست زدن به چشمتان نیز یکی از راه‌های انتقال محسوب می‌شود.

داشتن محافظت چشم بهتر از نبود هیچی است اما احتمالاً بر اساس طبقه بندی، پایین‌تر از داشتن یک ماسک واقعی قرار می‌گیرد.

با وجود این اما فقط پوشاندن چشم‌ها هنوز هم ایده‌آل نیست.

کمی کمک می‌کند اما راه‌های ورودی اصلی هنوز هم بینی و دهانتان است.

3: ماسک‌هایی که قسمت بالایی صورت را می‌پوشاند (مثل بتمن و کاپیتان آمریکا)

با این که ماسک‌هایی مثل ماسک بتمن و کاپیتان آمریکا قسمت بیش‌تری از صورت را می‌پوشانند اما سوراخ‌های بینی را پوشش نمی‌دهند که یعنی در نهایت ماسک‌هایی با محافظت کم هستند.

شاید به صورت زدن چنین ماسکی باعث شود تا شما چشم‌هایتان را نمالید، که ممکن است درصد کمی از محافظت باشد، پس شاید، بگوییم، 5 درصد بهتر از این است که چیزی نداشته باشیم.

اما اگر می‌خواهید چیزی روی صورتتان قرار دهید، بهتر است چیزی باشد که کاملاً پوشش داشته باشد.

با این حال بهانه‌ای وجود ندارد تا بینی خود را محافظت نکنید. سو لین می‌گوید که پوشاندن دهانتان بهتر از هیچی و صد البته بهتر از صرفاً محافظ از چشم است اما هنوز هم کافی نیست.

بینی شما آسیب پذیرترین بخش از تمام بدنتان است، چون اینجا جایی است که گیرنده‌هایی که ویروس برای ورود از آن‌ها استفاده می‌کند وجود دارند.

پس [به صورت زدن ماسکی که تا زیر بینی‌تان است] اگر همه‌اش نباشد، چشم پوشی از حداقل نصف دلیل استفاده از ماسک است.

5 تا 9: ماسک‌هایی که بینی و دهان را می‌پوشاند (مثل الکترا و ویجلنتی)

پوشاندن همزمان بینی و دهان ایده‌آل است اما تأثیرگذاری این جور ماسک‌ها بستگی به جنسشان دارد.

ماسک مخصوص دهان و بینی از جنس اسپندکس نمره 5 می‌گیرد. ماسک دولایه پنبه‌ای نمره‌اش 9 خواهد بود.

سو لین توضیح می‌دهد ماسک‌هایی که واقعاً کارآمد هستند حداقل نیاز به دو لایه با بافت متمرکز پنبه دارند. یک لایه از جنس فلانل یا حتی شیفون و ابریشم در بین آن‌ها نیز به میزان فیتلر کردن کمک می‌کند.

البته اگر ماسک‌های مخصوص دهان و بینی که باز هستند در نظر باشد، مثل ماسک بِین، باید گفت که چنین ماسک‌هایی به کار نخواهند آمد. با این که ماسک بین یک بی‌حس کننده در اختیارش قرار می‌دهد اما منافذ ماسک، طبق گفته سو لین، صرفاً برای راحتی استفاده کننده‌اش طراحی شده‌اند.

ماسک‌ها می‌توانند با فقط دوباره تنفس کردنِ بازدمِ تقریباً مرطوبتان خیس شوند، [منافذ] نیز برای همین هستند، تا رطوبت را برایتان کاهش دهند. اما آن منافذ در واقع هوا را بیرون می‌دهند.

در نتیجه، ماسک‌های این چنینی نمی‌توانند شیوع ویروس و بیماری را از طریق تنفس کسی که آن‌ها را به صورت زده کاهش دهند.

10: ماسک‌هایی که کل سر را پوشش می‌دهند (مثل اسپایدرمن، ددپول و آیرون من)

با این که لباس اسپایدرمن کل سر را پوشش می‌دهد ولی نیاز دارد تا از جنس پارچه‌ای کارآمد باشد که بتواند برای جلوگیری از ویروس کرونا استفاده شود. بزرگ‌ترین مشکل در این جا، نحوه درآوردن امن لباس است.

وقتی [تجهیزات محافظت شخصی] به تن دارید، ترتیب کاملی برای پوشیدن و درآوردن آن وجود دارد. باید خیلی خیلی مراقب باشید تا در وسط درآوردن لباس، ناخودآگاه صورتتان را با سطحی کاملاً آلوده لمس نکنید.

از نظر من لباس کاملی مثل اسپایدرمن کمی برای یک شخص معمولی بیش از حد است، و احتمالاً اگر آلوده شده باشد نیاز به کمک برای درآوردن لباسش دارد.

با توجه به این موضوع احتمالاً آیرون من امن‌ترین ابرقهرمان در میان بقیه است. نه تنها تمام صورتش پوشانده شده است بلکه زره او، که خودش حرکت هم می‌کند، به سختی لباس اسپایدرمن درنمی‌آید.

آیرون من احتمالاً نمره AAA برای پوشش حداکثری‌اش می‌گیرد.

زره آیرون من، اگر توانستید گیر بیارید، به نظر بهترین است.

سو لین برای دنیای واقعی CAPRها را بهترین گزینه به عنوان معادل زره آیرون من در محافظت از بیماری می‌داند.

اساساً یک تصفیه کننده هوا برای تمام سرتان است. اگر حس احمق بودن دست نمی‌داد، به احتمال زیاد آن را برای رفتن به سوپر مارکت می‌پوشیدم.

متأسفانه سوپرویلن‌ها که معمولاً از ماسک‌هایی استفاده می‌کنند که کل صورت را می‌پوشاند (مثل دثتروک و بلک ماسک) از ابرقهرمانان همتایشان امنیت نسبی بیش‌تری دارند. سو لین در مورد کلیشه به تصویر کشیدن ویلن‌ها که با پوشیدن ماسک خودشان را از مردم عادی متمایز می‌کنند این گونه حرف می‌زند:

[ماسک‌ها] تمام احساساتتان را مخفی می‌کنند. همین مورد [احساسات] است که باعث می‌شود گاهی اوقات همه چیز دشوار شود، و به نوعی دلیل تحریک برای پوشیدنشان باشد. شاید همین مورد دلیل مقاومت در برابر پوشیدن ماسک‌ها هم به حساب آید. برای همین باشد که بانک‌زن‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. منطقی وجود دارد که آدم بدهای دنیای واقعی نسبت به پوشیدن ماسک‌ها ترغیب می‌شوند.

حالا در هر صورت ممکن است وقت آن رسیده باشد که ابرقهرمان‌ها هم از ماسک‌ها استفاده کنند. طبق گفته سو لین بهتر است از شر شنل‌هایشان نیز خلاص شوند. البته نه فقط به همان دلیلی که شخصیت ادنا مود (Edna Mode) در انیمیشن The Incredibles به آن اشاره کرده (گیر کردن شنل به انواع و اقسام سطوح و اشیاء).

در محیط امروزی [چنین چیزی] بهداشتی نیست. اگر در یک فضای شلوغ هستید، و این پارچه بزرگ را همراه خودتان دارید که به نیمکت‌ها برخورد دارد و روی زمین کشیده می‌شود، احتمالاً این چیزی نیست که دلتان بخواهد.

البته بعضی از قهرمانان یک پروتکل بهداشتی ویژه نیز در طی پاندمیک دارند. سو لین می‌گوید که: «وقتی پرواز می‌کنند فاصله گذاری اجتماعی خوبی دارند.»

برای ما مردم عادی، بهترین و عملی‌ترین گزینه استفاده از ماسک‌هایی است که شخصیت‌هایی مثل الکترا یا ویجنلتی به صورت می‌زنند: ماسک‌های پارچه‌ای (به خصوص آن‌هایی که از پارچه‌های چند لایه با تراکم بالا ساخته شده‌اند) که روی بینی و دهان را می‌پوشانند.

برای یک بار هم امثال سوپرمن، بتمن و کاپیتان آمریکا جزو آن دسته از شخصیت‌هایی قرار نمی‌گیرند که باید الگو قرار داده شوند. با این وجود امن‌ترین گزینه هنوز هم آیرون من است.

واقعاً به سطح جدیدی دست یافته است.

شاید او اصلاً نمره 11 بگیرد.

بهترین پوشش موجود برای محافظت در برابر کرونا

بهترین پوشش موجود برای محافظت در برابر کرونا

منبع: Polygon

.کپی شد https://vgto.ir/4c4

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
3 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
Reza_DarkGhaemMohsen آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Reza_Dark
مهمان
Reza_Dark

خخخ مقاله خنده داری بود و جالب دمتون گرم

Ghaem
مهمان
Ghaem

آیرن من که عشقه اصن

Mohsen
مهمان
Mohsen

لقب احمقانه ترین موضوع تاریخ دنیا :/

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...