ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Crusader Kings III – این مُلک از آن من است

سلطنت خودت را بساز

۴ مهر ۱۳۹۹ ذخیره
۱۳ دیدگاه
ایرانسل
کوین نیک

پارادوکس اینتراکتیو با ساخت بازی Crusader Kings 3 یک بار دیگر نشان داد که در خلق بازی‌های استراتژیک متفاوت به استادی رسیده و می‌تواند محصولی جلوی مخاطبش بگذارد که با هیچ بازی دیگری قابل مقایسه نیست. مجموعه Crusader Kings از همان ابتدا نیز نمی‌خواست که به بازی استراتژیکی تبدیل شود که همه در آن برای کشورگشایی به جان یک دیگر می‌افتند. نه، پارادوکس اینتراکتیو می‌خواست مزه اداره واقعی یک کشور و تعاملات سیاسی را به خورد مخاطب بدهد و با ساخت قسمت دوم Crusader Kings توانست تمام و کمال به چیزی که دنبالش بود برسد. از Crusader Kings II برای ۷ سال به طور مداوم پشتیبانی شد و بازی با هر بسته گسترش دهنده‌ای که دریافت می‌کرد به بلوغ بیشتری می‌رسید. اما دیگر وقتش رسیده بود که قسمت دوم کنار برود و نسخه‌ای تازه از این مجموعه پا به بازار بگذارد. نسخه‌ای که حالا با عنوان Crusader Kings 3 شناخته می‌شود و در کنار بهبود تمام المان‌های گیم‌پلی قسمت قبلی، ویژگی‌های جذاب بسیاری نیز به این سری بازی‌ها اضافه کرده.

Crusader Kings 3
 • ژانر استراتژیکنقش آفرینی
 • تاریخ انتشار ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی Paradox Interactive
 • سازنده Paradox Interactive
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا

Crusader Kings 3 همانطور که گفتم با تمام بازی‌های استراتژیکی که تا حالا تجربه کرده‌اید، فرق دارد. بازی به جای اینکه مخاطبش را به جنگیدن با کشورهای دیگر ترغیب کند، سعی می‌کند او را به آرامش و فکر کردن وا دارد. دلیلشش هم واضح است. شما قرار است پا در دنیایی بگذارید که دور تا دورتان با سیاستمداران زبده پر شده‌. سیاستمدارانی که تک تک اعمال و رفتار شما را زیر نظر دارند و نسبت به تک‌تک حرکات سیاسی و نظامی شما واکنشی مناسب از خود نشان می‌دهند.

هر یک از کاراکترها، سیاستمداران و پادشاهان بازی، خلق و خوی خاص خودشان را دارند و این موضوع روی رفتار آن‌ها با شما تاثیر گذار است. مثلا ممکن است پادشاه انگلستان اهل گفتگو و مرد سیاست باشد و موقع بروز یک مشکل، با شما بر سر یک میز بنشیند و قضیه را حل و فصل کند. اما قطعا این انتظار را نمی‌توانید از پادشاهان جنگجوی منطقه اسکاندیناوی داشته باشید. چراکه آن‌ها بیشتر از اینکه مرد سیاست باشند، به زور بازو و قدرت نظامی خود می‌بالند و کافیست کمی با آن‌ها مجادله کنید تا چند دقیقه بعد صدای شیپور اعلان جنگ آن‌ها را از پشت مرزهای خود بشنوید.

برای همین عملا باید برای هر شرایطی در Crusader Kings 3 آماده باشید. خوشبختانه بازی نیز همه جوره دستتان را باز گذاشته تا بتوانید نسبت به هر شرایطی، واکنشی مناسبی از خود نشان دهید. پارادوکس اینتراکتیو سیستم نقش آفرینی غنی و پرجزئیاتی برای بازی طراحی کرده تا مخاطبش واقعا بتواند به آن سیاستمداری که دوست دارد تبدیل شود. این جاست که بازی زیبایی خود را به مخاطبش نشان می‌دهد. برای اینکه بهتر متوجه منظورم شوید، بگذارید برگردم به همان مثال پادشاهان مناطق اسکاندیناوی. در حین تجربه چند ده ساعته‌ام، با یکی از حاکمین این منطقه دچار مشکل شدم. همانطور که گفتم اهالی این منطقه خیلی حوصله مذاکره ندارند و تا کوچکترین مسئله‌ای پیش می‌آید، لباس رزم به تن می‌کنند و پا به مرزهای شما می‌گذارند.

اما از آنجایی که دیگر دستشان برایم رو شده بود، کاملا می‌دانستم که باید در مقابل این حمله‌های غیر منتظره چه کاری انجام دهم. خوبی پادشاهان قدیمی این بود که موقع نبرد، خود و همچنین فرزندان بزرگشان، کنار مردم و سربازان می‌جنگیدند. من هم از این موضوع استفاده کردم و با گروگان گرفتن فرزند ارشد این پادشاه بی‌اعصاب، او را مجبور به عقب نشینی، صلح و در نهایت پرداخت غرامت کردم. این تازه یکی از صدها رویکردی بود که می‌توانستم در مقابل این هجوم غیر منتظره داشته باشم.

می‌توانستم مثل بازی‌های کلاسیک این ژانر وارد نبرد رو در رو شوم و ارتش طرف مقابل را با نیروی نظامی قابل اتکایی که در اختیار داشتم، زمین گیر کنم. اما حقیقتش را بخواهید از آنجایی که سیستم مبارزات بازی خیلی سطحی و معمولی هستند و اعلان جنگ به یک کشور دیگر، وجهه سیاسی شما را در نظر مابقی پادشاهان تخریب می‌کند، قطعا هیچ وقت به حمله متقابل چراغ سبز نشان نمی‌دادم. اما یک روش دیگر هم بود که بعد از گرفتن تصمیم نهایی‌ام متوجهش شدم.

از آنجایی که این پادشاه پسر دیگری نداشت می‌توانستم با کشتن فرزندش، پسر خودم را به دامادی دخترش در بیاورم تا در آینده‌ای نه چندان دور، تمام جلال و جبروت حکومتش به نوه‌ام برسد. بله، Crusader Kings 3 به همین اندازه پیچیده و دوست داشتنی است. جالب اینکه بازی عملا هیچ پایانی ندارد. به این شکل که شخصیت‌های بازی پیر می‌شوند و پس از مرگ، جایشان را به فرزندان خود می‌دهند.

ایرانی کارت
Dicardo

بنابراین، بچه دار شدن، آموزش فرزندان و مسولیت‌پذیر بار آوردنشان یکی از مهمترین مسائلی است که باید در هر لحظه از بازی به آن‌ها توجه کنید. بازی اهمیت زیادی برای خانواده‌های سلطنتی قائل است و راز طول عمر بیشتر یک حاکمیت را در ازدواج‌های عاقلانه و تربیت درست فرزندان می‌داند. برای همین باید موقع انتخاب همسر و همچنین پرورش فرزندان، خیلی هوشمندانه عمل کنید. وگرنه سلطنت خانواده‌تان خیلی زود به پایان می‌رسد.

در کنار این، باید حواستان به مردمی که شما را به عنوان حاکم خود پذیرفته‌اند نیز باشد. عملا رفتار شما با آن‌ها می‌تواند سرنوشت سلطنتتان را تغییر دهد. طبیعتا مردمی که به پادشاهشان اعتماد دارند، برایش بهتر می‌جنگند و با رضایت بیشتری در فعالیت‌های عمرانی کشور شرکت می‌کنند. برای همین هر چه هوای مردمتان را بیشتر داشته باشید و با آن‌ها روابط بهتری برقرار کنید، سرعت توسعه و پیشرفت کشورتان به طرز غیرقابل باوری افزایش می‌یابد.

در غیر این صورت، امید به زندگی در میان مردم کشورتان کم می‌شود و به مرور شاهد اعتراضات و جنگ‌های داخلی زیادی در قلمرو خود خواهید بود. این قضیه کاملا می‌تواند به ضررتان تمام شود و اگر به آن بی‌توجه باشید، کشورتان از درون می‌پاشد و قدرت و اقتدار خود را از دست می‌دهید. این تازه بخشی از چالش‌هایی است که بازی پیش رویتان می‌گذارد. بیماری، خیانت نزدیکان و حتی کارشکنی زیردستان، همگی به سراغتان می‌آیند و سعی می‌کنند پایه‌های حکومتتان را متزلزل کنند. اما خوشبختانه شما می‌توانید با تدبیر و استفاده درست از مهارت‌های ذاتی و اکتسابی کاراکتر تحت کنترلتان از پس تمام این مسائل بربیایید.

بله، همانطور که می‌بینید Crusader Kings 3 یک شبیه ساز دقیق و منحصر به فرد سیاست‌مداری است و اگر واقعا اهل سیاست و مطالعه نباشید، قطعا در اداره کشوری که سرنوشتش به دستتان سپرده شده شکست می‌خورید. برای همین اگر نسخه‌های قبلی را تجربه نکرده‌اید، پیشنهادم این است که حتما دوره آموزشی بازی را تا انتها طی کنید. دوره آموزشی بازی خیلی پر و پیمان است و تمام کردنش حدودا یک ساعتی طول می‌کشد.

اما ارزشش را دارد و بازی به لطف آن‌ تمام زیر و بم‌ بازی‌های سیاسی Crusader Kings 3 را نشانتان می‌دهد. البته باز هم این کافی نیست و قطعا باید ساعت‌ها در بازی وقت بگذرانید تا تجربه‌ لازم برای اداره یک کشور را به دست آورید. در کل Crusader Kings 3 یکی از جذاب‌ترین و بی‌نقص‌ترین بازی‌های استراتژیکی است که می‌توانید در بازار پیدا کنید. تصمیم پارادوکس اینتراکتیو برای طراحی سیستم‌های نقش‌آفرینی غنی و کاربردی برای Crusader Kings 3، واقعا تصمیم درستی بوده و نتیجه آن باعث خلق اثری شده که مثلش وجود ندارد. فقط ای کاش تیم سازنده روی رابط کاربری بازی نیز بیشتر وقت می‌گذاشت و از میزان پیچیدگی آن کم می‌کرد تا مخاطب خیلی راحت‌تر بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

خلاصه بگم که …

خلاصه اینکه Crusader Kings 3 یک بازی استراتژیک به شدت خاص و منحصر به فرد است که عملا نمی‌توانید آن را با هیچ بازی دیگری مقایسه کنید. دلیل این موضوع نیز به سیستم عمیق، غنی و تکامل یافته المان‌های نقش‌آفرینی بازی برمی‌گردد. چیزی که به شما اجازه می‌دهد لباس واقعی یک پادشاه را به تن کنید و با تفکرات خود برای آینده یک کشور تصمیم بگیرید. تقریبا هیچ ایرادی به تجربه Crusader Kings 3 وارد نیست به جز اینکه بازی می‌توانست سیستم مبارزات پر جزئیات‌تر و رابط کاربری ساده‌تری داشته باشد.

میخرمش

Crusader Kings 3 را باید خرید چون عملا یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک چند سال اخیر است و کاملا برای افرادی ساخته شده که عاشق بازی‌های سیاسی و انتخاب محورند. بازی هر چه برای ایفای نقش یک سیاستمدار به آن احتیاج دارید را در اختیارتان می‌گذارد و به شما اجازه می‌دهد تا آرزوی حکمرانی بر مردم یک کشور را به واقعیت تبدیل کنید.

نمیخرمش

به نظرم افرادی نباید به سراغ Crusader Kings 3 بروند که خیلی اهل بازی‌های استراتژیک پیچیده نیستند. تجربه Crusader Kings 3 واقعا ساده نیست و برای ماهر شدن در آن باید ساعت‌ها برایش وقت بگذارید. برای همین اگر خیلی اهل بازی‌های این چنینی نیستید و ترجیح می‌دهید مهارت استراتژی چیدن خود را در نبردها به رخ بکشید، پیشنهاد می‌کنم سراغ Crusader Kings 3 نروید.

 • امتیاز ویجیاتو90
 • امتیاز کاربران
  26 ratings8.6/10
 • امتیاز متاکریتیک91

Dicardo
GiftCard98
کپی شد https://vgto.ir/6k3
نظرات (۱۳)
0 0 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
13 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Illusive-Man

دمتون گرم از بازی های مورد علاقمه
واقعا از اون بازیاست که معتاد میکنه ادم رو هیچ وقت بازیش تکراری نمیشه

amir soprano

من نسخه دو رو دان کردم چون واقعا عاشق بازی های گیم آف ترونزی (به معنای واقعی کلمه!) هستم، اما لعنتی مثل داشبورد هواپیما میمونه رابط کاربریش.

یه دوست

داداش دمت گرم خیلی دوست داشتم اطلاعاتم در مورد این بازی بالا بره

sorooshkiller

نسخه دومش تو استیم رایگانه ارزش دانلود کردن رو داره در ضمن فن های استرانگهولد هم میتونن بازیش کنن و بازیش داستانیه یعنی آنلاین نیست؟؟؟؟؟؟

sorooshkiller

نسخه دومش تو استیم رایگانه ارزش دانلود کردن رو داره؟؟؟؟

Amir

بازیی به شدت باحال و اعتیاد اوریه من هنوز کامل بازیو یاد نگرفتم ولی بد معتادش شدم

Farhad

ممنون بابت بررسی خوبتون:)