ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قدرتمندترین دشمنان بتمن - Banner
کمیک بوک

۱۰ موجود قدرتمند که بتمن شکستشان داده است

بتمن با وجود این که هیچ قدرت فرا انسانی‌ای ندارد اما توانسته در میان بزرگ‌ترین گروه‌های ابرقهرمانی دی‌سی جایگاه بالایی به دست آورد. به همین ترتیب نیز او بدن انسانی خودش را در برابر خطراتی ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

بتمن با وجود این که هیچ قدرت فرا انسانی‌ای ندارد اما توانسته در میان بزرگ‌ترین گروه‌های ابرقهرمانی دی‌سی جایگاه بالایی به دست آورد. به همین ترتیب نیز او بدن انسانی خودش را در برابر خطراتی قرار داده که حتی فکر کردن به آن‌ها باعث ترس می‌شود. نکته جالب ماجرا آن است که او در بیش‌تر اوقات از این خطرات پیروز بیرون می‌آید.

فرق نمی‌کند در برابر شوالیه تاریکی انسان‌های با قدرت‌های ماورایی قرار بگیرند یا هیولاهایی از آن سوی سیاره‌ها یا موجودات لاوکرفتی که دوره زندگی آن‌ها نسبت به بتمن مثل قیاس فیل با مورچه است، در تمام این شرایط شوالیه شنل‌پوش گاتهام با هوش، مهارت، تجهیزات، عزم راسخ و صد البته مقدار زیادی ثروت، تمام سعیش را می‌کند تا آن‌ها را شکست دهد.

ویلن‌های زیادی بوده‌اند که سعی داشتند تا محافظ گاتهام را زیر قدم‌هایشان له کنند ولی هیچ کدام از آن‌ها بدون پرداخت بهای گستاخی‌شان از مهلکه خارج نشدند. در ادامه به سراغ ۱۰ مورد از قدرتمندترین دشمنان بتمن می‌رویم که در داستان‌های روایت شده از شوالیه تاریکی، طعم شکست در برابر او را چشیده‌اند.


۱۰. پردتور (Predator) - کمیک Batman Vs Predator

فرانچایز The Predator از آن دسته فرانچایزهای دهه هشتادی است که تقریباً با هر چیزی کراس‌اوور داشته. خود پردتورها نیز موجوداتی جالبی هستند و در عین حال که فضایی‌های بی‌عقلی به حساب می‌آیند اما شکارچی‌های استراتژیک باهوشی نیز هستند. همیشه هم بین طرفداران این بحث بوده که در تقابل بین یکی از پردتورها با هر شخصیت خیالی دیگر، چه کسی پیروز می‌شود. پردتورها نیز برای پاسخ به این پرسش وارد گاتهام شدند.

این سری کوتاه نشان می‌دهد که یک پردتور در برابر خانواده خفاشی بتمن قرار می‌گیرد و متوجه می‌شود که با ورود به گاتهام مرتکب چه اشتباهی شده است. از آلفرد پنی‌ورث که با تپانچه قدیمی خود سراغش می‌آید تا بتمن که با یک چوب بیسبال او را له و لورده می‌کند.

در نهایت پردتور وقتی شکست را قبول می کند، تصمیم می‌گیرد تا زندگی‌اش را با خودکشی به وسیله تیغ تیز خود به پایان برساند. بتمن نیز شمشیر او را به عنوان یادگاری از این تقابل برای خودش نگه می‌دارد.


۹. دراکولا (Dracula) - انیمیشن The Batman vs. Dracula

یک اتفاق مهم در این انیمیشن نسبتاً فراموش شدنی از بتمن وجود دارد که همه طرفداران آن را به یاد خواهند آورد. در این انیمیشن شاهد این هستیم که شوالیه تاریکی به پرنس تاریکی فائق می‌آید.

دراکولا که قلبش قرن‌ها قبل توسط مردم ترانسیلوانی با میخ چوبی سوراخ شده بود، به مکانی جدید فرستاده شد تا اگر میخ چوبی کار را از پیش نبرده باشد، حداقل دیگر دردسر آن‌ها نباشد. مشخص می‌شود که او در تمام این مدت زیر شهر گاتهام مدفون شده بود و وقتی از خوابی طولانی بیدار می‌شود، سریعاً تصمیم می‌گیرد که امپراطوری خون‌آشامی تاریکش را با استفاده از مردم و سوپرویلن‌های گاتهام بسازد.

وقتی بتمن درمانی برای خون‌آشامی پیدا می‌کند، دراکولا شخصاً به سراغ او می‌آید. شوالیه تاریکی به سختی خود را به غارش می‌رساند تا در آن جا با استفاده از مولد نور خورشید مصنوعی‌اش، دراکولا را تبدیل به خاکستر کند. شاید با یک انیمیشن فوق العاده طرف نباشیم اما قطعاً نابود شدن یکی از بزرگ‌ترین نمادهای وحشت در دنیای داستان‌ها به دست شوالیه تاریکی جزو بزرگ‌ترین پیروزهای او در برابر موجودات فرا انسانی به حساب می‌آید.


۸. اولمن (Owlman) - انیمیشن Justice League: Crisis On Two Earths

در انیمیشن Justice League: Crisis On Two Earths شاهد یک نسخه متفاوت از جاستیس لیگ در زمین دیگر هستیم که با نام کرایم سیندیکیت (Crime Syndicate) شناخته می‌شوند. این گروه سعی می‌کنند به زمین قهرمانان دی‌سی حمله کنند و آن را به چنگ آورند. اما مشخص می‌شود که ویلن پشت این نقشه اولترامن (Ultraman) یا پاور وومن (Power Woman) نیستند، بلکه او اولمن است؛ دانشمند سادیستی و دیوانه تیم. شاید خیلی جای تعجب نباشد که بدانید یکی از قدرتمندترین دشمنان بتمن در واقع بتمنی از دنیای دیگر است.

او با کشف دیگر دنیاها متوجه می‌شود که تمام تصمیم‌هایی که گرفته واقعاً به خواست خودش نبوده بلکه در واقع تمام آن‌ها آینه بتمن اصلی بوده‌اند. او تمام تصمیماتی را می‌گیرد که بتمن نگرفته است. با این حساب، تصمیم‌گیری چه معنایی دارد؟ اولمن به سراغ تصمیمی می‌رود که دیگر نسخه‌های او هیچ وقت انتخابش نخواهند کرد: او به زمین اصلی خواهد رفت و همه چیز را از بین خواهد برد.

بتمن به سراغ او می‌رود و از یک پورتال بین بُعدی استفاده می‌کند تا اولمن و بمبش که قرار بود این دنیا را نابود کند، به زمینی متفاوت بفرست. زمینی که از مدارش خارج شده و زندگی روی آن جریان ندارد. اولمن لحظات آخر زندگی‌اش را روی این سیاره و در کنار بمب نابودگرش سپری می‌کند و حتی سعی در خنثی سازی این بمب ندارد؛ چرا که باور دارد در انتها تصمیمش اهمیتی نخواهد داشت.


۷. هالک - کمیک Batman vs. The Incredible Hulk

یکی از بزرگ‌ترین نقاط عطف تاریخ کراس‌اوورهای کمیک بوک‌های آمریکایی، سری Superman vs. The Amazing Spider-Man بود که باعث شد نه تنها این داستان ادامه پیدا کند بلکه دیگر شخصیت‌ها نیز درگیر این نوع کراس‌اوورها شوند. هالک و بتمن جزو معدود شخصیت‌هایی بودند که در این دوره سریال تلویزیونی محبوبی بر اساس آن‌ها ساخته شده بود و برای همین تقابلشان می‌توانست سود زیادی به صاحبانشان برساند.

در حالی که در تقابل سوپرمن و اسپایدرمن نیاز به یک دلیل منطقی بود تا دو تن از شناخته‌شده‌ترین قهرمانان کلاسیک در برابر هم قرار بگیرند و همچنین باید راهی پیدا می‌شد تا اسپایدرمن در برابر آخرین پسر کریپتون شانس پیروزی داشته باشد اما در مورد هالک و بتمن کمی اوضاع فرق می‌کرد. شوالیه تاریکی دی‌سی در مسیر غول خشمگین مارول سبز می‌شود و بقیه موارد خودشان جلو می‌روند.

بتمن می‌دانست که یک مبارزه مستقیم با هالک احمقانه خواهد بود و بنابراین تصمیم می‌گیرد تا ترکیبی از مواد شیمایی را برای بی‌هوش کردن او استفاده کند. با این حال، هالک با حبس کردن نفسش جلوی نقشه بتمن را می‌گیرد. شوالیه شنل‌پوش گاتهام نیز مجبور می‌شود با ضربه‌ای به سیستم تنفسی هالک، او را مجبور به تنفس این ترکیب بی‌هوش کننده کند.


۶. هایپرکلن (Hyperclan) - کمیک JLA: New World Order

رانِ گرنت موریسون (Grant Morrison) در سری JSA باعث شد یکی از جذاب‌ترین سری کمیک‌ها در دهه ۹۰ میلادی خلق شود.

یکی از بهترین خطوط داستانی این ران New World Order نام داشت که در آن تعدادی از موجودات فرا انسانی تحت عنوان گروهی با اسم هایپرکلن به زمین می‌آیند. هایپرکلن در واقع گروهی از وایت مارشن‌ها (White Martian) هستند که قصد دارند زمین را تحت کنترل بگیرند. نزدیک بود آن‌ها به مقصد خود برسند اگر بتمن در برابرشان قرار نمی‌گرفت.

یک وایت مارشن به طور کلی توانایی‌ها و قدرت‌هایی شبیه به سوپرمن دارد و یک گروه از آن‌ها قطعاً برای هر شخصیت فرا انسانی نیز دردسرساز خواهد شد. در هر صورت، این بتمن است که می‌دانید چطوری با یک مارشن بجنگد. او تمام اعضای هایپرکلن را همراه خودش در حلقه‌ای از آتش گیر می‌اندازد که جزو نقاط ضعفشان به حساب می‌آید. وقتی که آن‌ها بخشی اعظمی از توانایی‌ها و قدرت‌های خود را از دست می‌دهند، نوبت به بتمن می‌رسد تا حساب آن‌ها را کف دستشان بگذارد.


۵. آرس (Ares) - کمیک Batman: The Merciless

رویداد Dark Knights: Metal بهانه‌ای برای اسکات اسنایدر (Scott Snyder) بود تا مولتی‌ورس دی‌سی را در تیره‌ترین حالت خودش به تصویر بکشد. در این رویداد، مولتی‌ورس تاریک معرفی شد؛ یک مولتی‌ورس مجزا که تماماً از داستان‌های کابوس‌وارانه تشکیل شده است. جایی که اوضاع به قدری بد پیش می‌رود که هیچ راه بازگشتی باقی نمی‌ماند. در یکی از این دنیاها، بتمن را با یکی از دیوانه‌وارترین فتوحاتش می‌بینیم: آرس، خدای جنگ.

در نبردی با خدای جنگ یونانی، بتمن خودش را به عنوان تنها کسی می‌بیند که هنوز در برابر او سر پا ایستاده است. با وجود تمام فداکاری‌های دیگر قهرمانان و دوستانش که در این جنگ شرکت کرده بودند اما حالا آن‌ها در اطرافش به زمین افتاده‌اند و چنین وضعی باعث می‌شود بروس وین دچار یک سقوط ذهنی غیرقابل کنترل شود.

نقشه اولین قهرمانان این بود که خدای جنگ را از کلاهخودش که منبع قدرت او به حساب می‌آمد جدا کنند اما بتمن به این نتیجه می‌رسد این نقشه برای مردمی بود که امید به زندگی داشتند. پس به جایش او این کلاهخود را به دست می‌آورد و آن را به سر می‌گذارد. با کشتن آرس نیز خودش به عنوان خدای جنگ جدید شناخته می‌شود.


۴. دکتر دستینی (Doctor Destiny) - سریال انیمیشنی Justice League

یکی از بهترین قسمت‌های سریال انیمیشنی Justice League قسمتی با نام Only A Dream بود که در آن دکتر دستینی که توانایی کنترل رویاهای دیگران را دارد به سراغ اعضای جاستیس لیگ می‌رفت.

بتمن که عادت به شب‌های طولانی دارد با همراه مارشن منهانتر (Martian Manhunter) تنها شخصیت‌هایی هستند که هنوز بیدارند در حالی که دیگر اعضای لیگ تحت کنترل دکتر دستینی درآمده‌اند. مارشن منهانتر سعی در بیدار کردن دیگران دارد و بتمن نیز به دنبال این موجود شرور می‌رود. با این حال، حتی یک انسان شبگرد مثل بتمن نیز محدودیت‌هایی دارد و با سه دوره شبگردی پشت سر هم، او نیز به زور خودش را در مأموریت خسته‌کننده پیدا کردن دکتر دستینی بیدار نگه می‌دارد.

در هر صورت، شوالیه تاریکی در نهایت توانست او را در یک انبار بیابد. حضور در فاصله نزدیک به دکتر دستینی باعث می‌شود که او حتی روی بتمن بیدار نیز اثر بگذارد. شوالیه شنل‌پوش گاتهام برای برتری پیدا کرد نسبت به دشمنش، خودش را وارد حالت خلسه ذهنی می‌کند. وقتی دکتر دستینی سعی در حمله به او با سرنگی پر از آرام بخشی قدرتمند دارد، بتمن او را به کناری پرت می‌کند، باعث می‌شود تا دکتر دستینی سرنگ را به خودش تزریق و اوردوز کند. دکتر دستینی از این ماجرا زنده بیرون می‌آید اما در برابر شوالیه تاریکی شکست می‌خورد.


۳. بتمنی که می‌خندد (The Batman Who Laughs) - کمیک Dark Knights: Metal

بتمنی که می‌خندد معروف‌ترین عضو جدید خانواده شخصیت‌های دی‌سی است که به لطف رویداد Dark Knights: Metal معرفی شده. او نمایانگر نسخه‌ای تیره و نابودگر از بتمن است که لبخند بزرگ و تلخی به روی صورت دارد.

بتمنی که می‌خندد در دنیای خود بتمنی بود که توسط سم جوکر مسموم و تبدیل به یک ترکیب تاریک از این دو شخصیت می‌شود. او مورد اعتمادترین عضو ارتش بارباتوس (Barbatos) در جنگ با بقیه مولتی‌ورس بود. از آن جایی که بتمنی که می‌خندد بسیار شبیه به بتمن معمولی بود (نسبت به بقیه بتمن‌های مولتی‌ورس تاریک) او می‌توانست تمام برنامه‌ها و نقشه‌های بتمن معمولی را پیش‌بینی کند.

تنها روشی که شوالیه تاریکی می‌توانست با آن شخصیتی با این ویژگی‌ها را شکست دهد استفاده از برگ برنده‌ای بود که به طور عادی هیچ وقت سراغش نمی‌رفت: جوکر.

وقتی جوکر با روندهای غیرقابل پیش‌بینی ذهنی‌اش به خفاش محافظ گاتهام در مبارزه با بتمنی که می‌خندد پیوست، نسخه هیولاوارانه بتمن نمی‌توانست در برابر آن‌ها مقاومت کند چرا که بیش از حد به پیش‌بینی نقشه‌های احتمالی شوالیه تاریکی وابسته بود.


۲. سوپرمن - کمیک The Dark Knight Returns

نقطه اوج داستان معروف The Dark Knight Returns فرانک میلر یکی از بهترین نمونه‌ها در استفاده بتمن از هوش و تجهیزاتش است که در آن حتی توانست یک موجود خداگونه مثل سوپرمن را نیز زمین گیر کند.

برعکس بسیاری از داستان‌های تاریک و تیره از بتمن، در این داستان گفته می‌شود که این دو قهرمان برای مدتی دوست نزدیک هم بوده‌اند تا این که یک تراژدی اوضاع را به وخامت پیش می‌برد. بتمن بعد از دهه‌ها غیبت دوباره نقاب خفاشی خود را به صورت زده در حالی که سوپرمن تبدیل به یک خدمتگزار برای دولت فاشیستی ایالات متحده آمریکا شده است. با وجود رفتار ناخوشایند بروس اما در واقع هیچ کدام از دو طرف واقعاً نمی‌خواستند این مبارزه را انجام دهند ولی اوضاع مطاب میلشان پیش نرفته است.

این تقابل یکی از نمادین‌ترین و مهم‌ترین مبارزات کمیک بوکی تمام دوران به حساب می‌آید. در هر صفحه و با هر پنل برنده این مبارزه تغییر پیدا می‌کند تا این که در لحظه آخر بتمن به کمک یک تیر کریپتونایتیِ (Kryptonite) شلیک شده از سمت گرین ارو (Green Arrow)، سوپرمن را زمین‌گیر می‌کند.


۱. دارک‌ساید (Darkseid) - کمیک Final Crisis

در یکی از معروف‌ترین سکانس‌های Final Crisis، شاهد این هستیم که بتمن یکی از مهم‌ترین قوانین خودش را می‌شکند تا قدرتمندترین ویلن دنیای دی‌سی را شکست دهد.

با این که خدایان نوین (New Gods) با تعاریف کلاسیک واقعاً به عنوان یک خدا به حساب نمی‌آیند اما هنوز هم موجودات بسیار قدرتمندی هستند. پس خیلی اشتباه نیست که بگوییم بتمن توانست یک خدا را با یک گلوله شکست دهد.

بتمن در مبارزه نهایی داستان، دارک‌ساید را در حالی پیدا می‌کند که او معادله پاد ماده (Anti-Life Equation) را به دست می‌آورد و زمین را مورد تهدید قرار می‌دهد. شوالیه تاریکی متوجه می‌شود که رقیبش به قدری پیش رفته که قسم یک انسان برای استفاده نکردن از سلاح‌های مرگبار معنی خاصی در برابرش ندارد. او از گلوله‌ای که کمی قبل‌تر با هدف کشتن این خدای نوین ساخته شده بود استفاده می‌کند تا دنیا یک بار و برای همیشه از دارک‌ساید رها شود.

در همین حین نیز ظاهراً امگا بیم‌های (Omega Beam) دارک‌ساید شوالیه تاریکی را از بین می‌برند اما بعد از این که مشخص می‌شود بروس وین واقعاً نمرده و فقط به نوعی در زمان به عقب بازگشته، می‌توان این مبارزه را در دسته مبارزاتی در نظر گرفت که در آن یکی از قدرتمندترین دشمنان بتمن شکست می‌خورد.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • manbat
  manbat | ۹ دی ۱۴۰۰

  اون هایی که می گن بتمن رو دیسی گنده کرده اینطور نیست چون بتمن همیشه اول از حریفش اطلاعات جمع می کنه بعد از نقطه ضعف حریفش استفاده می کنه تا برنده بشه اونجایی که بتمن دارک ساید رو شکست می ده درواقع یک تیری درست کرده که نقطه ضعف دارک ساید هست که استفاده کرده من کامیک ش رو خیلی وقت پیش خوندم یادم رفته اسم تیر چه بود ☺

 • AHPS
  AHPS | ۲۲ دی ۱۳۹۹

  دارک ساید در اصل تانوس مارول بوده دیگه. اونجرز 2 تا فیلم با این کشتی میگرفتن.بعد چطوری بتمن دارک ساید رو شکست داده؟؟تازه دارک ساید از تانوس قوی تره!

  • N
   N | ۶ اسفند ۱۳۹۹

   پس بتمن از اونجرز قوی تره?

 • AHPS
  AHPS | ۲۲ دی ۱۳۹۹

  دی سی بتمن رو زیادی گنده کرده

  • N
   N | ۶ اسفند ۱۳۹۹

   به نظرم زیاد حرف نزن

   • Jjj
    Jjj | ۱۹ آبان ۱۴۰۰

    داره راست میگه
    دارک ساید انقدررررر قویه که خیلی ها با قدرت هایی که داشتن هم نتونستن شکستش بدن
    بعد بتمن میاد مث ماست میکشش؟(البته من خودم فن بتمنم)

مطالب پیشنهادی