ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کمیک بوک

۱۰ آسیب‌دیدگی شدید بتمن که از آن‌ها جان سالم به در برده است

کتک خوردن، جراحت برداشتن یا شکستگی، هر نوع آسیب دیدگی را که تصور کنید بتمن حتماً مزه آن را چشیده است. یکی از محبوب‌ترین جنبه‌های شوالیه تاریکی این است که در نهایت او نیز یک ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

کتک خوردن، جراحت برداشتن یا شکستگی، هر نوع آسیب دیدگی را که تصور کنید بتمن حتماً مزه آن را چشیده است. یکی از محبوب‌ترین جنبه‌های شوالیه تاریکی این است که در نهایت او نیز یک انسان بوده و زیر شنل و نقابش یک موجود آسیب‌پذیر مثل هر کس دیگر قرار دارد.

بخشی از آسیب‌پذیری و انسان بودن بتمن باعث می‌شود که خفاش محافظ گاتهام نسبت به دیگر قهرمانان دنیای داستان‌ها لمس‌پذیرتر باشد. با وجود آسیب‌های بتمن، او همیشه راهی پیدا می‌کند تا دوباره روی دو پای خود بایستد، حتی هنگامی که به صورت مرگ خیره شده است.

بتمن در طول سال‌های فعالیتش زمین خوردن‌های زیادی را تجربه کرده. برای شکست شوالیه شنل‌پوش گاتهام نیاز به سنگ‌های درخشان فضایی نیست. به بتمن شلیک شده، با چاقو آسیب دیده و زیر ضربات سهمگین قرار گرفته است.

شاید برایتان این پرسش پیش آمده باشد که کشتن بتمن چقدر سخت است؟ مطمئناً ویلن‌های زیادی توانسته‌اند شوالیه تاریکی را به شدت به مرگ نزدیک کنند، آن هم فقط با چاقوهای تیزشان یا حتی با دستان خالی.

با نگاهی به حدود ۸۰ سال سابقه مبارزه با جرم و جنایت، این ۱۰ مورد از شدیدترین آسیب‌های بتمن هستند که شوالیه تاریکی به طرز معجزه آسایی توانسته از آن‌ها جان سالم به در برد و دوباره به مبارزه خود ادامه دهد.


۱۰. کمر شکسته - کمیک Batman: Knightfall

در طول سری Batman: Knightfall دی‌سی، خوانندگان طعم دنیای بدون بتمن را چشیدند. مشخص شد که پیدا کردن یک بتمن دیگر باعث بروز مشکلات جدیدی می‌شود. دلیل این که شهر گاتهام شدیداً به بتمنی جدید محتاج شد، شکسته شدن کمر بتمن قبلی توسط بین (Bane) بود.

آسیب‌های بتمن

به دلیل مبارزه چند روزه با دیگر جنایت کاران، بتمن خسته شده بود ولی باز هم در برابر بین قرار گرفت. اما در یک مبارزه سخت، بین مثل پسر بچه‌ای که از اسباب بازی‌های قدیمی خود خسته شده، کمر بروس وین را با زانویش شکست.

این لحظه تبدیل به یکی از رویدادهای نمادین دنیای دی‌سی شد که تأثیرش روی کمیک‌های زیادی قابل مشاهده است. از جنبه‌های فراوانی، این اولین باری بود که شوالیه تاریکی به شدت نزدیک به مرگ شد و برای مدتی کاملاً از دنیای داستان‌ها کنار رفت.

۹. گرسنگی و چاقو خوردن - کمیک Batman: Court Of Owls

خیلی از ویلن‌ها از روش بین نکته برداری کرده و راه حلی نسبتاً ساده را برای شکست دادن بتمن فرا گرفته‌اند. برای شکست دادن خفاش محافظ گاتهام اول نیاز دارید تا خسته‌اش کنید، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی. مستقیم در برابر شوالیه تاریکی قرار گرفتن به احتمال زیاد باعث شکست خواهد شد.

آسیب‌های بتمن

محفل جغدها نیز روشی این گونه در پیش گرفت. خود محفل از زمان کودکی برای بروس یک کابوس بود و او سعی داشت تا این افسانه گاتهام را برملا کند. برای بروس جوان، محفل پشت پرده مرگ والدینش بود. او فکر می‌کرد که محفل جغدها با استفاده از یک نقشه بزرگ عامل مرگ پدر و مادرش بود و نمی‌خواست قبول کند که قتل آن‌ها صرفاً یک اتفاق ساده بود.

وقتی که در نقش بتمن در برابر محفل جغدها قرار گرفت، بروس تبدیل به شخصیتی هیستریک و خارج از کنترل شد. همین باعث شد تا بتمن به درون یک ماز ترسناک زیر شهر گاتهام بیفتد و برای بیش از یک هفته، بدون غذا، در آن جا گم شود.

وقتی که بتمن از روی گرسنگی داشت بی‌هوش می‌شد، آدمکش محفل با نام تالون (Talon) در پشتش سبز شد و با خنجری شکمش را شکافت. در ادامه نیز شوالیه تاریکی شدیدترین آسیب‌های دوران فعالیتش را چشید.

۸. کتک خوردن به وسیله یک دیلم - کمیک The Dark Knight Returns

کمیک The Dark Knight Returns احتمالاً عمده شهرتش را مدیون نبرد نهایی بتمن و سوپرمن باشد که در آن جا بروس در طی نبرد دچار حمله قلبی می‌شود. با این که یک حمله قلبی وضعیت بدی است که می‌تواند برای شوالیه تاریکی پیش بیاید اما خود او برنامه اتفاق افتادن آن را چیده بود تا با استفاده از آن مرگش را جعل کند.

آسیب‌های بتمن

اما قبل از نبرد با سوپرمن، بتمن تقابلی خشن‌تر با یکی از رهبران گروه‌های جهش‌یافته داشت. در طی این مبارزه، خفاش گاتهام توسط رهبر غول‌پیکر این گروه و به وسیله یک دیلم تا دم مرگ کتک خورد.

بتمن در طول این مدت خاطرات گذشته‌اش را به یاد می‌آورد آن هم در حالی که به مرور هوشیاری‌اش را از دست می‌دهد. بروس باید از کری کلی (Carrie Kelly) سپاس گزار باشد که او را از آن مهلکه نجات داد و به زخم‌هایش رسیدگی کرد.

۷. زخم خوردن از ناحیه چشم - کمیک Endgame

تمام این آرک داستانی یکی از تیره‌ترین روایت‌های تاریخ بتمن را تشکیل می‌دهد. از قطع شدن دست آلفرد تا تبر خوردن کمیسر گوردون در سینه؛ اسکات اسنایدر (Scott Snyder) و گرگ کاپولو (Greg Capullo) اوضاع را برای بتمن همیشه سخت کرده‌اند.

وقتی گاتهام در اوج هرج و مرج خودش قرار گرفته بود، نوبت به بتمن می‌رسد که یک بار و برای همیشه جلوی شاهزاده جرم و جنایت این شهر را بگیرد. جوکر و بتمن با یکدیگر درگیر می‌شوند و اصلاً پا پس نمی‌کشند؛ زخم، خون و بریدگی. در یک آن، یکی از کارت‌های تیز جوکر به چشم بروس اثابت می‌کند.

آسیب‌های بتمن

این مبارزه ظاهراً وقتی تمام می‌شود که هر دوی آن‌ها در استخری از خونشان قرار دارند و به علت زخم‌هایشان رو به مرگ هستند. درست است که مثل اکثر داستان‌های کمیک بوکی این پایان کار بتمن و جوکر نبود، اما مطمئاً یکی از خونین‌ترین و جذاب‌ترین تقابل‌های دو قطب متضاد گاتهام را در این داستان دیدیم.

۶. مسموم شدن توسط خون جوکر - بازی Batman: Arkham City

در طول فرانچایز بتمن آرکهام، شوالیه تاریکی چندین بریدگی، زخم و گلوله را به جان می‌خرد. با این حال، شدیدترین آسیب وارد شده به بتمن مربوط به یکی از کات‌سین‌های بازی است.

در طول صحنه‌های آغازین Batman: Arkham City، جوکر مقداری از خون آلوده خود را وارد بدن شوالیه تاریکی می‌کند. اگر فقط یک نفر باشد که بتواند درمان این خون مسموم را پیدا کند، بتمن است، نه؟

آسیب‌های بتمن

محتوای آلوده خون جوکر تبدیل به بخشی اصلی از داستان بازی می‌شود و در قسمت‌هایی از بازی توانایی‌های بروس را محدود می‌کند. بتمن حتی مجبور می‌شود که یک قرار با رأس الغول (Ra's al Ghul) بگذارد و با نوشیدن اکسیر لیگ آدمکش‌ها، برای چند ساعت بیش‌تر داوم بیاورد.

وقتی بتمن در هنگام صحبت با تالیا (Talia) برای مدتی نقابش را از صورتش برمی‌دارد، پلیرها می‌توانند ببینند که این خون مسموم چه بلایی سر شوالیه تاریکی آورده است.

۵. هر چیزی در ایجاستیس - کمیک Injustice

در سری Injustice می‌بینیم که انسانی عادی مثل بتمن در برابر موجوداتی فرا انسانی مثل سوپرمن، واندر وومن، بلک آدام (Black Adam) و یا حتی دارک ساید (Darkseid) قرار می‌گیرد.

توضیح این که چطور شخصی مثل بروس می‌تواند با این موجودات خداگونه مبارزه کند یک قرص بود. قرصی که به کاربرش قدرت فرا انسانی، پایداری و توانایی‌های دیگر می‌داد تا چنین ضربه‌هایی را تحمل کند.

آسیب‌های بتمن

با این حال، شدیدترین آسیب وارد شده به بروس وقتی است که کلارک در تقلید از بین، دوست سابقش را بالای سر می‌برد و به پایین می‌آورد. حتی تصور این که بتمنِ بدونِ قرص در آن لحظه چه دردی را تحمل کرده نیز غیرقابل باور است.

۴. تصادف با ماشین پر سرعت - فیلم The Dark Knight

این مورد شاید کمی عجیب باشد چرا که نتیجه آن می‌بایست یک آسیب شدید می‌بود اما صرفاً مثل یک تصادف جزئی با آن برخورد شد.

بتمن کریستین بیل در طول این تریلوژی آسیب‌های زیادی به خود می‌بیند: از تحت حمله قرار گرفتن توسط سگ‌ها تا سقوط از ساختمان‌ها و باز هم شکسته شدن کمرش.

با وجود این که فیلم‌های نولان سعی در هر چه به واقعیت نزدیک‌تر کردن شوالیه تاریکی دارند اما چندین لحظه غیرقابل باور در این تریلوژی نهفته است. مثلاً در این فیلم‌های می‌بینیم که بروس تمام غضروف زانویش را از دست می‌دهد اما به نظر چنین چیزی چندان باعث دردسرش نمی‌شود. مورد بعدی وقتی است که در عمارت سوخته‌اش گیر می‌افتد اما خیلی زود دوباره لباس بتمن را به تن می‌کند.

آسیب‌های بتمن

با این حال یکی از مهم‌ترین موارد وقتی است که در The Dark Knight می‌بینیم پلیس در حال اسکورت کردن فردی مهم است. بروس، بدون داشتن هیچ لباس و تجهیزات خاص و درون ماشین سوپر اسپرت خودش، ون پلیس را با قرار گرفتن بین آن و یک ماشین مهاجم نجات می‌دهد.

این سه ماشین با یکدیگر برخورد می‌کنند، ماشین بروس نیز در وسط آن‌ها ساندویچ می‌شود اما این میلیاردر با کم‌ترین آسیب از ماشین بیرون می‌آید.

۳. خون‌ریزی شدید و تقریباً غرق شدن - کمیک Batman: Damned

Batman: Damned یکی از خشن‌ترین، دیوانه‌وارترین و تیره‌ترین ماجراجویی‌های بتمن است که تا به حال روایت شده.

در این سری می‌بینیم که بتمن بعد از تقابلی مرگبار با جوکر، از روی پل گاتهام به پایین می‌افتد. با وجود خون ریزی زیاد، بتمن به درون آب‌های عمیق و سرد بندر گاتهام پرت و در ساحل به شکل بی‌هوش پیدا می‌شود.

آسیب‌های بتمن

به گفته خود بتمن این سقوط باید او را می‌کشت و حتی باعث شکستگی کمرش هم می‌شد. با این وجود، امدادگران سعی در برداشتن نقاب بتمن دارند و برای همین شوالیه تاریکی از پشت آمبولانسِ در حال حرکت بیرون می‌پرد تا در یک کوچه به خون ریزی ادامه دهد.

۲. جمجمه شکسته - کمیک Batman: Hush

در سری Batman: Hush، اوضاع به صورت عادی آغاز می‌شود. ویلن‌های بتمن سعی در انجام کارهای همیشگی خود را دارند تا این که شوالیه شنل‌پوش جلویشان را می‌گیرد. همه چیز عادی است تا این که طناب گرپلینگ هوک (Grappling Hook) شوالیه تاریکی بریده شده و او از آسمان به زمین می‌افتد.

پس از سقوط می‌بینیم که از نقاب بتمن به شدت خون می‌رود و وقتی آلفرد به سراغش می‌آید، اعلام می‌کند شکستگی جمجمه بروس به قدری خطرناک است که این خدمتگذار وفادار نیز نمی‌تواند درمانش کند.

آسیب‌های بتمن

به این ترتیب بروس را پیش توماس الیوت (Thomas Elliot) می‌برند که از دوستان دوران کودکی او بوده تا با یک جراحی، جمجمه خرد شده این میلیاردر را تعمیر کند.

۱. کتک خوردن به وسیله سلاح‌های قرون وسطایی - کمیک Batman: Zero Year

چیزی که باعث شده این کتک خوردن نسبت به بقیه موارد برجسته‌تر باشد فقط خشونتش نیست بلکه اتفاق افتادن آن روی یک بتمن جوان و بی‌تجربه است.

در طی وقایع کمیک Batman: Zero Year، بروس به دنبال گروه بی‌رحم رد هود (Red Hood) است. با این که نسخه‌های قبلی این گروه بیش‌تر خلافکارهای عادی بودند اما این نسخه آن‌ها از تعدادی مزدور ترسناک و خوش لباس تشکیل شده بود.

آسیب‌های بتمن

بعد از چندین بار شکست در توقف کردنشان، این گروه جنگشان را با انفجار ساختمان محل اقامت بروس به سمت او می‌برند. در این زمان، بروس حتی یک زره خفاشی نیز برای خودش نساخته است، چه برسد به تجهیزات کاربردی که از او محافظت کنند.

همین شد که در ادامه گروه رد هود با استفاده از گرز، پتک، دستکش‌های شوالیه‌ها و هر آن چه که در آن اطراف پیدا می‌شد به جان بروس افتادند.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
 • -as-
  -as- | ۲۷ دی ۱۴۰۰

  دردی که بتمن نمیتونه تحمل کنه و حتماً میمیره:زندگی تو ایران?????

 • Green-lion-
  Green-lion- | ۲۲ بهمن ۱۳۹۹

  نمی‌دونم چرا از جوکر متنفرم

 • Green-lion-
  Green-lion- | ۲۲ بهمن ۱۳۹۹

  کتک خوردن با دیلم کمترین درد رو برای بتمن داشت

 • Mehrad_G7
  Mehrad_G7 | ۹ بهمن ۱۳۹۹

  عالی

 • Seyed Vengeance
  Seyed Vengeance | ۷ بهمن ۱۳۹۹

  مقاله عالی بود دمتون گرم

 • Steve-Rogers
  Steve-Rogers | ۷ بهمن ۱۳۹۹

  جدا جالب بود .
  مرسی بابت مقاله .

 • Nightwing
  Nightwing | ۷ بهمن ۱۳۹۹

  خیلی ممنون بابت این مقاله ، من به کمیک فن ها توصیه میکنم که کمیک بتمن دمند ( batman bamned ) رو بخونند . کمیک بسیار زیبایی است . اگر میشود یک مقاله درمورد بهترین مبارزان در دنیای دی سی بگذارید ، لطفاً اطلاعات کمیکی خود را از سایت های معتبر جهانی IGN , CBR.COM و comic book بگیرید . با تشکر

 • Aref3831
  Aref3831 | ۷ بهمن ۱۳۹۹

  بتمنه دیگه .
  بیدی نیست که به این بادا بلرزه .

مطالب پیشنهادی