ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بتمن شرور - Banner
کمیک بوک

۱۰ نسخه شرور بتمن

ایده یک بتمن شرور آن قدر محبوب است که باعث نشود یکی از نویسنده‌های انتشارات دی‌سی هر از چند گاهی به آن سر نزند. این که یک نسخه جهان موازی از بروس وین معرفی شود ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

ایده یک بتمن شرور آن قدر محبوب است که باعث نشود یکی از نویسنده‌های انتشارات دی‌سی هر از چند گاهی به آن سر نزند. این که یک نسخه جهان موازی از بروس وین معرفی شود یا به طور کلی یک شخصیت دیگر خودش را به عنوان شوالیه تاریکی معرفی کند، دیدن این که یکی از شناخته شده‌ترین قهرمانان دنیای کمیک‌ها تبدیل به شخصیتی شرور شده، هیجان انگیز به نظر می‌رسد.

البته، برخی از این نسخه‌های شرور بتمن هستند که نسبت به بقیه بی‌رحم‌تر، قدرتمندترین، تأثیرگذارتر و به طور کلی شرورتر محسوب می‌شود. در ادامه به سراغ ۱۰ مورد از برترین نسخه‌های شرور بتمن می‌رویم.


۱۰. عزرائیل (Azrael)

پس از این که بین (Bane) کمر بروس وین را شکست، عزرائیل، یکی از متحدان نه چندان قابل اعتماد آن زمان بتمن، تصمیم می‌گیرد تا وقتی که بروس دوباره بتواند روی پایش بایستد، هویت بتمن را مال خود کند.

از آن جایی که صحبت از کمر شکسته است، مطمئناً حتی با وجود مراقبت‌های پزشکی که بروس از آن‌ها بهره می‌برد، ترمیم آن مدتی طول خواهد کشید. پس به این ترتیب، عزرائیل فرصت زیادی داشت تا با نقاب و شنل شوالیه تاریکی هر کاری که می‌خواهد انجام دهد. او حتی لباس بتمن را تا جای ممکن تغییر داده بود.

عزرائیل در این مدت هر آن چه که بتمن حتی نزدیک به انجام آن‌ها نیز نمی‌شد را انجام داد. او قربانیانش را دچار نقص عضو می‌کند، شکنجه‌شان می‌دهد و هر مجرمی که در مسیرش قرار بدهد را آش و لاش می‌کند؛ حتی آن‌هایی که جرائم خیلی کوچکی انجام داده‌اند.

به طور خلاصه، عزرائیل تبدیل به یک نسخه کابوس‌وار از بتمن می‌شود. حتی اگر توانسته باشد در برابر بینی که بروس وین را شکست داده بود مقاومت کند و شهر را از دست او نجات دهد.

۹. بتمن داون‌بریکر (Dawnbreaker)

صادقانه بگوییم، اگر رویداد Dark Nights: Metal و خطوط داستانی مربوط به آن نبود، شاید لیست برترین نسخه‌های شرور بتمن خیلی نمی‌توانست طولانی باشد. این رویداد معرف دارک مولتی‌ورس (Dark Multiverse) بود؛ مجموعه‌ای از دنیاهای موازی که بدترین اتفاقات ممکن در جهان دی‌سی در آن جا روی داده بود.

نسخه‌ای از بتمن که مورد بحث ماست، داون‌بریکر، بروس وینی بود که در لحظه مرگ والدینش کاملاً از نظر احساسی خالی شد. او تمام احساساتش از جمله ترس را از دست داد که باعث جلب توجه گرین لنترن کورپس به این نسخه بروس وین شد.

البته جای تعجیب ندارد که دادن قدرت فراوان حلقه گرین لنترن‌ها به یک جامعه ستیز ایده چندان خوبی نباشد. بروس از این قدرتش استفاده کرد تا جو چیل را پیدا کند و با غالب کردن اراده شرورانه‌اش بر حلقه خود، جو چیل را کشت.

وقتی ارتش گرین لنترن‌ها سعی کردند تا این حلقه را از بروس وین پس بگیرند، او تمام آن‌ها را نیز از بین برد و تبدیل به موجودی برتر با نام داون‌بریکر شد که از وجودش را کینه‌توزی و تنفر پر کرده است.۸. بتمن دوستیتر (Devastator)

چند سال پیش ویروس دومزدی در کمیک‌های دی‌سی معرفی شده بود تا توضیح دهد چرا این ویلن قدرتمند هر بار که کشته می‌شد، دوباره بازمی‌گشت. کار این ویروس این است که قربانی‌اش را تبدیل به دومزدی کند. در Dark Knights: Metal با این سناریو طرف هستیم که بتمن به این ویروس آلوده شده است.

وقتی سوپرمن این دنیا کاملاً دگرگون شده و شروع به کشتن هر کسی که می‌بیند می‌کند، بتمن که چاره دیگری نمی‌دید، سعی می‌کند با آخرین نمونه باقی مانده از ویروس دومزدی به سراغش رود. آلوده شدن به این ویروس باعث می‌شود تا بتمن به طور همیشگی به دوستیتر تبدیل شود؛ یک نسخه ترکیب شده از بتمن و دومزدی که سوپرمن دیوانه شده را شکست می‌دهد.

با این حال، وقتی اسم «ویروس» را می‌شنویم، دور از انتظار نیست که یک شیوع همگانی هم اتفاق بیفتد. چنین اتفاقی در این سناریو نیز می‌افتد. و از طرف دیگر، این ویروس باعث می‌شود که قربانی‌اش کم‌کم عقل خود را نیز از دست بدهد.

وقتی در Dark Knights: Metal با دوستیتر آشنا می‌شویم، دیگر خبری از بروس درون او نیست. صرفاً یک غول بزرگ که سعی دارد اثبات کند سوپرمن آن قهرمانی که همه فکر می‌کنند، نیست.

۷. ماشین کشتار (The Murder Machine)

خیلی‌ها بروس وین را متهم کرده‌اند که از نظر رفتار و شخصیت، شبیه یک ربات است. اما در مورد ماشین کشتار، یک بتمنِ ربات (یا شاید هم یک رباتِ بتمن!) این قضیه را به بدترین شکل اثبات می‌کند.

وقتی آلفرد توسط تعدادی از ویلن‌های بتمن به قتل می‌رسد، او و سایبروگ یک هوش مصنوعی می‌سازند که شخصیت و طرز رفتار آلفرد را تقلید می‌کند تا هم وظایف آلفرد را انجام دهد و هم به بروس در غم از دست دادن او که شبیه به پدرش بود کمک کند. با این حال، این هوش مصنوعی جوری برنامه‌ریزی شده بود تا هر طور که فکر می‌کرد کاربردی است به بروس کمک کند. او تصمیم می‌گیرد تا تمام افراد حاضر در تیمارستان آرکهام را به قتل برساند و سپس وقتی که به این نتیجه می‌رسد خود بروس به اندازه دیگران برای خودش یک خطر محسوب می‌شود، کنترل ذهن او را به دست بگیرد.

ذهن بروس حالا تحت کنترل آلفرد پروتکل (The Alfred Protocol) است و به این ترتیب، هر چیزی که از نظر این هوش مصنوعی ضعیف محسوب می‌شد از بروس حذف شد؛ مثل بدن انسانی از بین رونده‌اش و تمام احساساتی که ممکن است در انجام مأموریت‌هایش او را دچار شک کنند.

وقتی جاستیس لیگ مخالفت خود را با چنین چیزی اعلام کردند، ماشین کشتار طبق اسمش عمل و بی‌رحمانه تمام آن‌ها را سلاخی کرد.۶. بتمن بی‌رحم (The Merciless)

دی‌سی و مارول کاری کرده‌اند که خدایان اساطیر و مذاهب گوناگون تبدیل به شخصیت‌های جذاب‌تری از آن چه که تصور می‌شد باشند. بتمن بی‌رحم نیز یکی دیگر از این الهام‌گیری‌ها محسوب می‌شود.

در دنیای این بتمن، آرس (Ares)، خدای جنگ، بالاخره توانست خدایان یونانی را به زیر بکشد و سپس جنگ طلبی‌اش را معطوف زمین کند؛ آن هم با استفاده از یک کلاهخود خاص که باعث می‌شود قدرت‌هایش چندین برابر شود. بتمن و واندر وومن آخرین کسانی هستند که توانسته‌اند در برابر او بایستد و مقاومت کنند. آن‌ها با زحمت فراوان کلاهخود آرس را به دست می‌آورند.

اگر در دارک مولتی‌ورس نبودیم، این اتفاق پایان بخش ماجرا می‌شد اما بروس با حس کردن قدرت درون کلاهخود و با باور این که خودش می‌تواند آن را کنترل کند، نه این که کلاهخود او را کنترل کند، آن را روی سرش می‌گذارد.

وقتی کلاهخود کنترل بروس را به دست می‌گیرد، او به طرز بی‌رحمانه‌ای دایانایی که سعی داشت کلاهخود را از سرش بیرون آورد، به قتل می‌رساند.

۵. رد دث (Red Death)

این نسخه از بروس، پس از این که تمام افرادی که برایش مهم بودند را در جنگ با جرم و جنایت از دست داد، به این نتیجه رسید که می‌تواند با اسپید فورس (Speed Force) کارهای خیلی بیش‌تری نسبت به بری آلن انجام دهد. به این ترتیب، او تردمیل کیهانی فلش را دزدید، آن را به بتموبیل متصر کرد، بری را نیز به کاپوت ماشینش بست و با این شرایط وارد اسپید فورس شد. به این ترتیب، این دو شخصیت با هم ترکیب شدند تا رد دث به وجود آید.

این نسخه از بتمن نه تنها به یکی از دوستانش خیانت کرده و از او بر خلاف خواسته‌اش استفاده کرده، بلکه از توانایی‌های فلش نیز بر خلاف باورهای خودش و فلش بهره برده. بری نیز هنوز زنده است و در تمام مدت در ذهن بروس تلاش می‌کند تا او را از انجام این کارها بازدارد؛ یک تلاش پوچ.۴. بتمن ومپایر

قبل از این که اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو با هم برای ساخت دارک مولتی‌ورس کار کنند، نسخه‌های شرورانه‌ای از بتمن وجود داشته‌اند. یکی از معروف‌ترین و اولین نمونه‌ها از این دست بتمن‌های شرور نیز در تریلوژی Batman & Dracula قابل مشاهده است.

در این تریلوژی، بتمن به سراغ شاهزاده تاریکی می‌رود و با وجود پیروزی اما خودش تبدیل به یک ومپایر می‌شود. سپس او در ادامه تریلوژی کم‌کم تسلیم عطش ومپایری‌اش می‌شود.

در این اوضاع، بتمن تقریباً با حالت ومپایری خود زندگی را برای اکثر افرادی که می‌شناسد سخت می‌کند. در بعضی موارد صرفاً با ظاهر شدن به عنوان ومپایر در اطرافشان و در برخی موارد نیز با به قتل رساندن آن‌ها.

با این که این بتمن را نمی‌توان یک بتمن شرور به حساب آورد، چرا که او تمام سعیش را می‌کند تا جلوی عطش خود را بگیرد، اما در هر حال شخصیت‌های خوب زیادی به خاطر کارهای او و ذات ومپایری‌اش از بین می‌روند. پس نمی‌توان گفت که این نسخه از شوالیه تاریکی به لیست برترین نسخه‌های شرور بتمن تعلق ندارد.

۳. لدروینگ (Leatherwing)

برای کسانی که این شخصیت را نمی‌شناسند، باید گفت که با لدروینگ، یا به عبارتی بتمنِ نازی، آشنا شوید.

اطلاعات خیلی زیادی از این شخصیت در دسترس نیست. او خیلی کم در کمیک‌های دی‌سی حضور داشته است و در همان حضورهای کوتاه نیز خیلی داستان روی او متمرکز نبوده است. تمام چیزی که لدروینگ مشخص است این بوده که در دنیای او، که زمین ۱۰ است، نازی‌ها برنده جنگ جهانی دوم شدند. در این دنیا، جاستیس لیگ جزو نیروهای متحدین هستند.

مثل تمام نازی‌های داستان‌ها، لدروینگ نیز یک شخصیت نژادپرست، غیرقابل اعتماد، نه به باهوشی چیزی که فکر می‌کند هست، بی‌رحم و کاملاً شرور به تصویر کشیده می‌شود.۲. اولمن (Owlman)

نسخه‌های زیادی از اولمن را در طول دهه‌ها حضور در دنیای کمیک‌ها دیده‌ایم اما تا به حال نسخه زمین ۳ او بهترین نسخه‌اش محسوب می‌شود.

در این نسخه، اولمن در واقع توماس وین جونیور نام دارد؛ بزرگ‌ترین پسر توماس و مارتا وین و برادر بزرگ‌تر بروس. وقتی توماس به عنوان یک پسر بچه تصمیم می‌گیرد که والدینش آن طور که باید و شاید از ثروت عظیمشان بهره نمی‌برند، او آن‌ها را به دست آلفردی که خودش نیز شرور است به قتل می‌رساند.

وقتی بروس جوان، تنها عضو باقی مانده از خانواده وین که به طور کلی مورد علاقه توماس بود، با نقشه برادرش موافقیت نکرد، توماس با دستان خودش او را نیز به قتل رساند. سپس توماس تبدیل به ویلنی به نام اولمن شد و توانست کنترل گاتهام را به دست آورد.

اولمن یک روانیِ پوچ‌گرای مغرور است که فقط به فکر منافع خود است و کوچک‌ترین مشکلی با شکنجه، قطع عضو و به قتل رساندن کسانی که باعث می‌شوند او به چیزی دست پیدا کند، ندارند.

۱. بتمنی که می‌خندد (The Batman Who Laughs)

به احتمالی زیاد انتظار بتمنی که می‌خندد را به عنوان شماره ۱ این لیست داشتید. در هر حال، اگر او نباشد، چه کسی؟

بتمن که می‌خندد به عنوان رهبر شوالیه‌های تاریک بارباتوس (Barbatos) توانسته خودش را تبدیل به یک شخصیت آیکونیک و شناخته شده کند. در رویداد اولیه Dark Knights: Metal، این شخصیت به همان اندازه‌ای ترسناک بود که طرفداران از آن انتظار دارند.

بتمنی که می‌خندد احتمالاً کابوس‌وارانه‌ترین شخصیت در بین تمام شوالیه‌های تاریکی محسوب می‌شود. وقتی جوکر شهر گاتهام را به هم ریخت و کمیسر گوردون را در کنار افراد خیلی زیاد دیگری به قتل رساند، بتمن بالاخره تصمیم گرفت تا شاهزاده جرم و جنایت گاتهام را از بین ببرد.

با این حال، این دقیقاً چیزی بود که جوکر می‌خواست و در هنگام مرگش، مقداری از سم جوکر به صورت بتمن پاشیده شد. چنین چیزی نه تنها باعث دیوانگی شوالیه تاریکی شد، بلکه او را در حد جوکر دیوانه کرد. نتیجه آن، یک شخصیت با هوش و توانایی‌های بتمن اما با اخلاقیات جوکر بود. جاستیس لیگ نیز خیلی نتوانستند در برابر چنین ترکیبی مقاومت کنند.

بتمنی که می‌خندد یک کابوس بی‌نقص برای بروس وین است. دقیقاً تمام آن چه که از آن می‌ترسید تبدیل به یک شخصیت دیوانه و مریض شده بود. آیا می‌توان یک بتمن شرورتر از این بتمن پیدا کرد؟


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (26 مورد)
 • ABOLFAZL1214h
  ABOLFAZL1214h | ۲۸ آبان ۱۴۰۰

  چرا انقد بتمن و جوکر بین مردم محبوبن؟
  تو کامنتا بنویسید.

  • ABOLFAZL1214h
   ABOLFAZL1214h | ۳۰ آبان ۱۴۰۰

   بتمن شرور؟
   ابر قهرمانی که میتواند شرور باشد.

 • Matin-Artorias
  Matin-Artorias | ۳۱ تیر ۱۴۰۰

  یک لیست هم درست کنید "۱۰ نفر که بتمن ازشان می ترسد"

 • Thunderbolt
  Thunderbolt | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

  بنظرم دیسی دیده این کارکتر هیلی خوب گرفته روش خیلی تمرکز کرده

 • Amirrip2
  Amirrip2 | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

  بتمنی که میخندد بهترین شکل قسمت تاریک بتمن نشون داد
  حالا هم که تو کمیکای بتمن و فورتنایته خدا بخیر کنه خود بتمن کمشون نبود

 • Matin-Artorias
  Matin-Artorias | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

  اون یارو بتمنه که توی "بتمن در برابر tmnt" بود هم باید توی لیست میزاشتین.همون که پرواز میکرد

  • Thunderbolt
   Thunderbolt | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

   اون بیشتر جنبه طنز داشت فیلمه و یه شوخی با بتمن بود

 • Rar
  Rar | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

  بتمنی که می‌خندد خطرناکیش غیر قابل بیان
  اولمن هم خیلی اورجین جالبی داشت و خوب و باحال بود
  درمورد لدروینگ نظری ندارم تا بحث سیاسی باز نشه
  از رد دث هم باید یه انمیشن ساخت

 • Alireza8405
  Alireza8405 | ۲۹ تیر ۱۴۰۰

  در کل خیلی خوب بود.دم شما گرم
  ولی واقعا شماره ۱۰ ناراحتم کرد(البته مقصر نویسنده نیست ها!)
  حضرت عزرائیل درسته فرشته مرگ هستن،ولی به معنی شرور بودنشون نیست.ایشون وظیفه خودشون رو به نحو احسن انجام میدن
  اصلا نمی خوام مثل بعضی از این پارانوئیدی ها رفتار کنم،ولی واقعا به نظر میاد سازنده (بتمن عزرائیل) اهداف خاصی در جلوه ی نام (عزرائیل) داشته!?

  • Yj878
   Yj878 | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

   درست

  • Thunderbolt
   Thunderbolt | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

   بعضیا از مرگ‌بدشون میاد
   پ.ن :من عاشق مرگم توی یکی از پیام ها به یکی قول دادم تو خوابش با حضرت عیسی pes بزنم امیدوارم یادم بمونه

   • Alireza8405
    Alireza8405 | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

    ?
    من از مرگ بدم نمیاد.ولی عاشقش هم نیستم چون حس می کنم هنوز به جایی که باید برسم تو این دنیا نرسیدم،ولی هیچ مشکلی باهاش ندارم
    البته مقصود من در کامنت بالا اصلا بحث علاقه داشتن یا نداشتن به مرگ نبود.
    فقط حس کردم شأن حضرت عزرائیل به سخره گرفته شده بود?

    • Thunderbolt
     Thunderbolt | ۳۰ تیر ۱۴۰۰

     منم مثل خود دلم میخواد هدفم برسم

     منظورت رو فهمیدم فقط به شوخی گفتم

   • asal
    asal | ۳۱ تیر ۱۴۰۰

    من یادمه کامنتتو

   • Daeealireza
    Daeealireza | ۳۱ تیر ۱۴۰۰

    داداش چه حافظه ای داری تو قرار بود کشتی کج بزنیم

    • Thunderbolt
     Thunderbolt | ۱ مرداد ۱۴۰۰

     اشتباه نکن pes. بود

  • ABOLFAZL1214h
   ABOLFAZL1214h | ۳۰ آبان ۱۴۰۰

   واقعا باهات موافقم.??????????

  • london is red
   london is red | ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

   شاید باورتون نشه من نه به خدا اعتقاد دارم نه فرشته هاش:)

 • Daeealireza
  Daeealireza | ۲۹ تیر ۱۴۰۰

  بتمن:حاجی از ما بکش بیرون??بقیه هم هستن

 • Killer
  Killer | ۲۹ تیر ۱۴۰۰

  بتمنی که می خندد خیلی خوب بود

  • Amirggsain
   Amirggsain | ۲۹ تیر ۱۴۰۰

   خیلی ترسناک!?

مطالب پیشنهادی