ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سفر در زمان دی‌سی - Banner
کمیک بوک

۶ شخصیت دی‌سی به جز فلش که درگیر سفر در زمان شدند

فلش‌ها و به طور کلی اسپیدسترها با یک سری ویژگی خاص در دنیای دی‌سی شناخته می‌شوند: شتاب فراانسانی، استفاده از نیرویی همچون اسپید فورس... و سفر در زمان! با این وجود، این تنها اسپیدسترهای دی‌سی ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۵ تیر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

فلش‌ها و به طور کلی اسپیدسترها با یک سری ویژگی خاص در دنیای دی‌سی شناخته می‌شوند: شتاب فراانسانی، استفاده از نیرویی همچون اسپید فورس... و سفر در زمان! با این وجود، این تنها اسپیدسترهای دی‌سی نبوده‌اند که در کمیک‌های این کمپانی تجربه سفر در زمان داشته‌اند. شخصیت‌هایی را می‌توان در دنیای دی‌سی یافت که آن‌ها نیز همچون فلش در زمان جا به جا شده‌اند و این سفر برایشان دردسرساز شد. در این نوشتار به ۶ مورد از آن‌ها سر خواهیم زد.


دیک گریسون

 • شماره‌ی ۱۰ کمیک Robin (سپتامبر سال ۱۹۹۴)

رویداد Zero Hour: Crisis in Time! باعث به وجود آمدن یک شکستگی در زمان شد تا دیک گریسون نوجوان از دوران نقره‌ای کمیک‌ها به شهر گاتهام امروزی منتقل شود. دیک با تیم دریک برخورد می‌کند و این دو رابین تلاش می‌کنند تا پیچیدگی‌های جا به جایی در زمان را کنار بگذارند و یک دزد جواهر را گیر بیندازند. به نظر برای بت فمیلی، برقراری عدالت و گیر انداختن یک دزد مهم‌تر از به هم ریختگی زمانی به شمار می‌آید!

با این که خط داستانی Two birds One stone به خودی خود دگرگونی خاصی در دنیای کمیک‌های دی‌سی ایجاد نکرد ولی پدید آمدن این روایت نتیجه‌ی رویداد Zero Hour: Crisis in Time! بود که برای مدتی دنیای دی‌سی را زیر و رو کرد.

مطلب پیشنهادی
از روزنامه‌فروش و راننده‌ی تاکسی تا نویسنده‌ی کمیک و مدل
۱۲ شغل که دیک گریسون سرگرم آن‌ها بود

کارا زور-ال

 • شماره‌ی ۷۵ تا ۸۰ کمیک Supergirl (از ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ تا ماه می سال ۲۰۰۳)

یک دگرگونی زمانی باعث می‌شود تا کارا زور-ال به جای دوران نقره‌ای سر از لیسبورگ امروزی دی‌سی درآورد؛ جایی که لیندا دنورز به عنوان یک ابرقهرمان فعالیت می‌کند. هنگامی که لیندای جوان می‌فهمد که دوست تازه‌اش باید به زمان خود برود و در رویداد Crisis on Infinite Earths کشته شود، تصمیم می‌گیرد که خودش به جای او به آن خط زمانی بازگردد.

کل خط داستانی Many Happy Returns حول محور این ایده می‌چرخد که این دو شخصیت را در وضعیتی متفاوت قرار دهد. حساسیت‌های کارای دوران نقره‌ای در دنیای مدرن آزمایش می‌شوند و رفتار و نگرش لیندای قرن ۲۱ام در دنیای نقره‌ای دی‌سی باعث دردسر می‌شود.

هال جوردن

 • شماره‌ی ۱۰۰ تا ۱۰۶ کمیک Green Lantern (از ماه جولای تا اکتبر سال ۱۹۹۸)

کایل رینر به اشتباه سفری در زمان را تجربه می‌کند تا به دوران ابتدایی فعالیت هال جوردن به عنوان یک گرین لنترن برود. هنگامی هم که او به زمان حاضر باز می‌گردد، به طور تصادفی هال را نیز با خودش همراه می‌کند. حالا هال جوردن جوان در پایان دهه‌ی ۹۰ هزاره‌ی پیشین میلادی گیر افتاده است و باید با اقداماتش به عنوان پرالکس کنار بیاید. هال تلاش می‌کند تا با دوستانی قدیمی همچون رفقایش از جاستیس لیگ و کرول فریس ارتباط برقرار کند ولی دانستن اقدامات آینده‌اش باعث بروز وضعیت وخیمی برای او می‌شود.

همیشه هر زمانی که سخن از سفر در زمان می‌شود، بحث تأثیرگذاری این سفر روی کل خط زمانی است. ولی هیچکس خیلی روی این که خود مسافر زمان چقدر تحت تأثیر قرار می‌گیرد صحبت نمی‌کند. هال جوردن با دانستن اقدامات خودِ آینده‌اش به عنوان پرالکس دچار یک بحران می‌شود.

آیریس وست-آلن

 • شماره‌ی ۲۰۳ کمیک The Flash (ماه فوریه‌ی سال ۱۹۷۱)

اوریجین آیریس وست-آلن هنگامی نمایان می‌شود که او می‌فهمد که در واقع یک پناهنده‌ی جنگی از قرن ۳۰ام است! وقتی که او یک نوزاد بود، در زمان به گذشته فرستاده می‌شود تا از یک هولوکاست اتمی احتمالی جان سالم به در ببرد. حالا نیز سفر در زمان و آیریس دوباره به هم می‌رسند تا باری دیگر پدر و مادر بیولوژیکی‌اش را ببیند.

در این داستان می‌توان فهمید که تنها سفر به گذشته خطرناک نیست. حتی مسافران زمانی که به آینده می‌روند نیز در امان نیستند. آب در قرن ۳۰ام یک کالای بسیار با ارزش به شمار می‌آید و بری آلن این حقیقت را از روش سخت می‌فهمد: هنگامی که نزدیک بود به خاطر دزدیدن کمی مایع دستگیر شود و در خیابان‌ها برای هدر دادن مایعات باید از جان خود محافظت کند.

هفت لژیونر

 • کمیک Legion Lost (از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ تا ماه مارس سال ۲۰۱۳)

هفت لژیونر از قرن ۳۱ام در زمان حاضر گیر می‌افتند. آن‌ها تلاش دارند تا بهترین استفاده را از درگیر سال ۲۰۱۱ بودن بکنند و با یک ویروس مرموز مبارزه می‌کنند. با این حال، لژیونرها باید جلوی این ویروس را بدون استفاده از تکنولوژی‌های آینده‌وار خود بگیرند تا باعث پارادوکس‌های زمانی نشوند.

از لحظات خاص این سری کمیک نیز می‌توان به شماره‌ی ۷ آن اشاره کرد که این قهرمانان تلاش دارند تا خودشان را با دنیای امروزی هماهنگ کنند و بنا بر این تصمیم می‌گیرند تا خود را شبیه به کارداشیان‌ها کنند.

مطلب پیشنهادی
آدمکش‌هایی در برابر تندترین انسان زنده‌ی دنیای دی‌سی
۱۰ ویلن مرگبار که در برابر فلش قرار گرفته‌اند

بتمن

 • کمیک Batman: The Return of Bruce Wayne (از ماه جولای تا دسامبر سال ۲۰۱۰)

در پایان رویداد Final Crisis، دارک‌ساید و بتمن در برابر هم قرار می‌گیرند. شوالیه‌ی تاریکی با جنگ‌افزار ویژه‌ی خود به دارک‌ساید آسیب می‌زند و فرمانروای آپوکالیپس با امگا بیم‌هایش به سمت بتمن یورش می‌آورد. در ظاهر، بروس وین کشته شد ولی در واقع او در زمان جا به جا می‌شود.

ماجرای جا به جایی زمان بتمن در سری Batman: The Return of Bruce Wayne روایت می‌شود؛ جایی که او در دوره‌های زمانی گوناگون و در نقش‌های فراوان باید رو به جلو حرکت کند تا دوباره به زمانی و نقشی که به آن تعلق دارد برسد.

DC
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • parsasalehi0909
  parsasalehi0909 | ۶ تیر ۱۴۰۲

  چه جالب

 • shasaosa
  shasaosa | ۵ تیر ۱۴۰۲

  سلام
  ممنون میشم در مورد جان کنستانتین هم مطلب بزنید

 • AMIR83
  AMIR83 | ۵ تیر ۱۴۰۲

  یه سوال داشتم
  چرا دقیقا لیزر دارک ساید که در کل کهکشان به هر موجودی خورده اون رو منفجر کرده و کشته در مورد بتمن جواب نداد و به جاش اونو فرستاد به گذشته؟

  • محمدرضا صفری
   محمدرضا صفری | ۶ تیر ۱۴۰۲

   اونطور که دی‌سی توضیح داده، امگا بیم‌های دارک‌ساید تنها باعث نابودی نمیشن. یه سری ویژگی‌های دارن و یکی از اونا اینه که می تونن هدف رو تو زمان و مکان جا به جا کنن. دارک‌ساید هم تو این مورد بتمن رو می‌فرسته به زمان گذشته تا با ایجاد یه پارادوکس زمانی باعث بروز یه نابودی بشه.

مطالب پیشنهادی