ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

همتای شخصیت Invincible - Banner
کمیک بوک

۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

ابرقهرمان‌ها دهه‌هاست که به عنوان بخشی جدانشدنی از صنعت سرگرمی به شمار می‌آیند. ابرقهرمانان مدرن در ابتدا بیش‌تر در مدیوم کمیک بوک پدید آمدند و سپس راه خود را به دیگر شکل‌های سرگرمی نیز باز ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

ابرقهرمان‌ها دهه‌هاست که به عنوان بخشی جدانشدنی از صنعت سرگرمی به شمار می‌آیند. ابرقهرمانان مدرن در ابتدا بیش‌تر در مدیوم کمیک بوک پدید آمدند و سپس راه خود را به دیگر شکل‌های سرگرمی نیز باز کردند. این دوره‌ی طولانی وجودیت ممکن است باعث خستگی و زدگی مخاطبان از این ژانر شود. بدین گونه، راه برای ساخته‌هایی باز شد که از روند همیشگی داستان‌های ابرقهرمانی فاصله می‌گیرند و داستان‌هایی را روایت می‌کنند که تنها شامل نیکی در برابر بدی با پیامدهای اندک نیستند.

از بین این دست ساخته‌ها می‌توان به The Boys و Invincible اشاره کرد. هر دوی این فرانچایزهای سرشناس کمیک بوکی قواعد ساخته‌های ابرقهرمان را دگرگون کردند. در این نوشتار به سراغ سری Invincible می‌رویم؛ جایی که علاوه بر مورد یادشده، شاهد شخصیت‌هایی هستیم که از شخصیت‌های پرآوازه‌ی دی‌سی و مارول الهام گرفته شده‌اند. به این ترتیب، شما را با ۹ شخصیت در Invincible و همتای آن‌ها در دنیای دی‌سی و مارول آشنا می‌کنیم.


دارکوینگ؛ همتای بتمن

هر چند گاردینز آو د گلوب حضور کوتاهی در سری Invincible داشتند ولی سخت است که نتوان شباهت‌های آن‌ها را با بسیاری از قهرمانان جاستیس لیگ دی‌سی دید. دارکوینگ (Darkwing) به عنوان یک عضو بدون نیروی فراانسانی، تلخ‌رو، ماهر در هنرهای رزمی و کسی که از ابزارهای گوناگون بهره می‌برد، بدون شک از روی بتمن الهام گرفته شده است. هر دوی این شخصیت‌ها راهی پیدا کرده‌اند تا گام به گام هم‌پیمانان و دشمنان فراانسانی خود با استفاده از ابزارهای هوشمندانه، توانایی‌های رزمی و قابلیت پنهان‌کاری حرکت کنند.

رد راش؛ همتای فلش

عضو اسپیدستر نگهبانان کره‌ی زمین همانندیِ آشکاری با یک اسپیدستر سرخ‌رنگ دیگر دارد. رد راش (Red Rush) و فلش دی‌سی نه تنها توانایی‌های یکسانی دارند بلکه از ترکیب رنگ شبیه به همی نیز بهره می‌برند. سری Invincible رد راش را هم همچون دیگر شخصیت‌های خود با کمی رئالیسم در هم می‌آمیزد تا نشان دهد زندگی کردن در دنیایی که همه از او کندتر هستند چه میزان ناخوشایند است.

رکس اسپلود؛ همتای گمبیت

شخصیت پرچانه‌ی تیم‌های تین تیم و نیو گاردینز آو د گلوب که انرژی جنبشی را به بازی می‌گیرد یادآوری نمایانی از رمی لبوی ایکس-من به شمار می‌آید. هر دوی این شخصیت‌ها عملاً از یک توانایی استفاده می‌کنند: به بازی گرفتن انرژی جنبشی اشیا برای منفجر کردنشان. هر چند گمبیت بیش‌تر به کارت‌های بازی خود برای این کار تکیه می‌کند ولی رکس اسپلود (Rex Splode) از انواع ابزارها و وسایل برای این کار بهره می‌برد.

مطلب پیشنهادی
نخستین دشمنی که در برابر سوپرمن دیوید کورنسوت قرار می‌گیرد
۱۴ شخصیت که می‌توانند ویلن فیلم Superman: Legacy باشند

گرین گوست؛ همتای گرین لنترن

این عضو نگهبانان کره‌ی زمین همتای یکی دیگر از شخصیت‌های بنیادین جاستیس لیگ دی‌سی محسوب می‌شود. هر دوی گرین گوست (Green Ghost) و گرین لنترن (که نام‌هایی شبیه به هم نیز دارند) این توانایی را دارند تا با گونه‌ای سرچشمه‌ی انرژی، ساخته‌های گوناگونی را پدید آورند. این دو شخصیت این قابلیت را از یک شی ماورایی به دست می‌آورند که دیگر توانایی‌ها همچون پرواز را نیز به آن‌ها هدیه می‌دهد.

وار وومن؛ همتای واندر وومن

اگر قرار باشد تا گاردینز آو د گلوب به عنوان همتای جاستیس لیگ به چشم آید، بدون حضور یک شخصیت شبیه به واندر وومن این کار ممکن نیست. این جاست که وار وومن (War Woman) وارد گود می‌شود. حتی اگر نام همانند آن‌ها را کنار بگذاریم، این دو شخصیت کمیک‌های دی‌سی و ایمیج مشتراک فراوان دیگری نیز دارند. هر دوی آن‌ها هم در مبارزه ماهر هستند، هم نیروی فرانسانی دارند و هم کم و بیش آسیب‌ناپذیر هستند.

مارشن من؛ همتای مارشن منهانتر

هر دو این ابرقهرمانان مریخی، توانایی دگرگونی ظاهر خود را دارند. البته مارشن منهانتر کمیک‌های دی‌سی بیش‌تر از این قابلیت خود برای تغییر هویت خود بهره می‌برد در حالی که مارشن من (Martian Man) از توانایی‌هایش همچون رید ریچاردز کمیک‌های مارول استفاده می‌کند. این دو شخصیت به گونه‌ای محل زندگی خود در مریخ را ترک کرده‌اند؛ مارشن منهانتر به خاطر نابودی نژادش و مارشن من به خاطر تبعید شدن.

آکوارس؛ همتای آکوامن و نیمور

به نظر همه‌ی دنیاهای کمیک بوکی باید یک شخصیت داشته باشند که ساکن آب‌هاست، با موجودات دریایی پیوند برقرار می‌کند، توانایی‌های فراانسانی دارد و عضو یک گروه ابرقهرمانی روی خشکی است. دیپ در The Boys، نیمور در مارول، آکوامن در دی‌سی و آکوارس (Aquarus) در Invincible در این دسته قرار می‌گیرند. آکوارسِ نگهبانان کره‌ی زمین همچون آکوامن و نیمور پادشاه یک نژاد زیرآبی‌ست که بیش‌تر زمان خود را با گروه ابرقهرمانی‌اش می‌گذراند.

ایمورتال؛ همتای وندال سویج

ایمورتال (The Immortal) تنها شخصیت از گاردینز آو د گلوب به شمار می‌آید که الهام‌بخشش یک قهرمان نیست بلکه یک ویلن است. در طی داستان Invincible بخشی از گذشته‌ی ایمورتال به نمایش درمی‌آید که در نقش‌های گوناگون در دوره‌های مختلف زندگی بشر حضور داشته است. این ویژگی مربوط به یکی از ویلن‌های کمیک‌های دی‌سی با نام وندال سویج است. او نیز یک شخصیت جاودان با توانایی‌های فراانسانی محسوب می‌شود که با هویت‌های مختلفی در دوره‌های گوناگون زندگی بشریت حضور داشته و به دنبال به چنگ آوردن زمین بوده است. البته ریش شبیه به همِ ایمورتال و وندال سویج را نیز نباید از قلم انداخت.

آمنی-من؛ همتای سوپرمن

همانندی‌های بین آمنی-من (Omni-Man) و سوپرمن از یک پرسش ساده آغاز می‌شود: چه می‌شد اگر سوپرمن شرور بود؟ این دو شخصیت همچون خدایانی که در بین انسان‌ها زندگی می‌کنند به نمایش کشیده می‌شوند. اگر برخی از قابلیت‌های سوپرمن به مانند هیت و ایکس-ری ویژن و فراست برس را کنار بگذاریم، سوپرمن و آمنی-من توانایی‌های بسیار شبیه به یکدیگری دارند. هر دوی آن‌ها از یک نژاد بیگانه‌ی نیرومند هستند که به زمین آمدند ولی وارون مرد پولادین، نولان گریسون تنها در پوشش یک قهرمان قرار گرفته است و در ژرفای وجودش اهمیت ویژه‌ای برای زندگی انسان‌ها ندارد. باید اشاره کرد که در ابتدای پدیدآمدن سری Invincible، قرار بود از نام سوپرا-من (Supra-Man) به جای آمنی-من استفاده شود که شباهت بیش‌تری با سوپرمن داشت؛ و به همین دلیل نیز این کار انجام نشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Mario
    Mario | ۲ آذر ۱۴۰۲

    خلاقیت: مارو دور ننداز.

  • Asgary
    Asgary | ۱ آذر ۱۴۰۲

    بنظرم مشابه همین مقاله رو برای THE BOYS هم برید

مطالب پیشنهادی