ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

10 داستان برتر جوکر - Thumbnail
کمیک بوک

10 داستان برتر از کمیک‌های جوکر

[vc_row][vc_column][vc_column_text] حتماً خبر دارید که دیروز روز اول اکران فیلم جوکر با بازی واکین فینیسک بوده. این فیلم اولین اثر مستقل درباره این دلقک روانی شهر گاتهام است که روی پرده‌های سینما می‌رود و به ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۲ مهر ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

حتماً خبر دارید که دیروز روز اول اکران فیلم جوکر با بازی واکین فینیسک بوده. این فیلم اولین اثر مستقل درباره این دلقک روانی شهر گاتهام است که روی پرده‌های سینما می‌رود و به نظر توانسته به خوبی از پس بار سنگین انتظارتی که روی دوشش بوده برآید.

با توجه به حضور طولانی این شخصیت در دنیای سرگرمی، مطمئناً او هم به مانند شوالیه تاریکی در متن داستان‌های زیاد و جذابی قرار گرفته. احتمالاً فیلم جوکر به خودی خود می‌تواند یک داستان جدید و در عین حال موفق را ارائه کند ولی اگر اثر کارگردانی شده به دست تاد فیلیپس به اندازه کافی شما را از حضور جوکر ارضا نکرد چه؟ یا حتی با در نظر گرفتن این که مدتی طول می‌کشد تا بتوانیم فیلم را در ایران تماشا کنیم (مخصوصاً با وضعیت حال حاضر سایت‌های دانلود فیلم و سریال) و هوس سر زدن به چندتا از داستان‌های شاهزاده جرم و جنایت کردیم چه کار کنیم؟

در این مطلب قصد داریم 10 داستان برتر جوکر را برای شما معرفی کنیم که می‌توانند باعث شوند کمی صبر برای انتشار نسخه با کیفیت فیلم جوکر قابل تحمل‌تر شود و حتی در صورت تماشای فیلم، بتوانند شما را بیش از پیش با جوکر آشنا کنند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • جوکر / بازگشت جوکر (شماره 1 کمیک‌های Batman)

با نگاه به وضعیت الآن دنیای کمیک‌ها، شاید برایتان عجیب به نظر برسد که فکر کنید قرار بود جوکر فقط در همان شماره اولی که حضور داشت استفاده شده و بعد از آن برای همیشه دور انداخته شود. اما خوشبختانه ماجراهای جوکر ادامه پیدا کرد و حالا می‌بینیم که با چه شخصیتی جذابی در دنیای داستان‌ها طرف هستیم.

دو داستان «جوکر» و «بازگشت جوکر» در واقع پایه و اساس تمام مواردی هستند که بعداً این شخصیت را به شکل امروزی تشکیل می‌دهند. در این داستان‌ها جوکری را می‌بینیم که باهوش، زیرک و بسیار مصمم است. با این وجود انگیزه‌ها و اهداف کارهایش به نوعی ناشناخته هستند. فقط این طور به نظر می‌آید که تمام برنامه‌هایش به سمت ایجاد آشوب پیش می‌روند.

داستان نوشته شده به دست بیل فینگر به خوبی جوکر را تبدیل به رقیبی اصلی برای شوالیه تاریکی جلوه می‌دهد. از آن سو هم طراحی باب کین و جری رابینسون برای این دلقک، با خنده روی صورت، لباس‌های به رنگ بنفش و پوست سفید رنگش خیلی راحت تبدیل به یک طراحی نمادین از او شد.

حتی هفتاد سال بعد از خلق او، اولین حضور جوکر یکی از بهترین نقاط داستانی را برای تبدیلش به شخصیتی که در حال حاضر می‌شناسیم ایفا می‌کند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • عشق دیوانه‌وار

سریال انیمیشنی بتمن با نام Batman: The Animated Series هنوز هم یکی از آثار محبوب اقتباس شده از دنیای کمیک بوک‌ها، حتی این در دوره که اوج این نوع اقتباس‌ها است، محسوب می‌شود. صداپیشگی مارک همیل در نقش جوکر در این سریال فراموش نشدنی است. اما Batman: The Animated Series تأثیر مهم دیگری نیز روی شخصیت جوکر داشت که تا به امروز هم ادامه دارد و آن هم چیزی نیست جز شخصیت هارلی کوئین.

داستان Mad Love به سراغ رابطه بین جوکر و هارلی کوئین می‌رود که باعث می‌شود مخاطبان بتوانند این شخصیت شرور را از زاویه‌ای نسبتاً متفاوت ببینند. ممکن است این طور به نظر برسد که علاقه هارلی کوئین به جوکر اشتباه است اما ترکیب این رابطه عاطفی با رابطه بتمن و جوکر مخلوط جالبی را نمایش می‌دهد.

جوکر از طریق شخصیت‌های دور و برش به خوبی تعریف می‌شود و Mad Love هم نمونه‌ای از آن داستان‌هایی است که نشان می‌دهد مرزی برای کند و کاو شخصیت‌های جالبی مثل شاهزاده جرم و جنایت گاتهام وجود ندارد.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • بتمن: شوالیه سپید

جوکر شخصیتی نیست که مثل خیلی از ویلن‌های برتر دنیای داستان‌های دی‌سی بخواهد خودش را یک قهرمان معرفی کند اما کمیک Batman: White Knight، نوشته شده توسط شان مورفی، کاری می‌کند که جایگاه بتمن و جوکر با یکدیگر عوض شود.

بعد از این که شکایت جوکر نسبت به اداره پلیس شهر گاتهام به ثمر می‌نشیند و وضعیت جنایی او هم بهبود پیدا می‌کند، جوکر به سمت سیاست می‌رود تا با شرکت در انتخابات به شهر گاتهام ریاست کند. اما آیا او واقعاً می‌تواند مسیر «درست» را برای همیشه پیش بگیرد یا نقشه‌های جوکر این بار هم مثل همیشه پیچیده‌تر از این حرف‌ها هستند؟

مورفی دنیایی خلق کرده که جزئیاتی از داستان‌های متفاوت بتمن را در خود آمیخته و به نوعی نقش نامه‌ای عاشقانه برای بزرگ‌ترین رابطه قهرمانی و ویلنی در دنیای کمیک‌ها را بازی می‌کند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • مرگی در خاندان (از شماره 426 تا شماره 429 کمیک‌های Batman)

اگر فقط یک نفر وجود داشته باشد که جوکر به اندازه بتمن از او متنفر باشد، آن فرد کسی نیست جز رابین. داستان A Death in the Family هم گواهی بر تنفرش نسبت به این دو شخصیت و رابطه‌شان با یکدیگر است. تنفری بسیار عمیق که مستقیماً باعث مرگ دومین رابین، یعنی جیسن تاد، می‌شود.

اما این داستان فقط شامل مرگ مشهور جیسن تاد نیست. در A Death in the Family می‌بینیم که با وجود تمام شوخی‌های شاید مسخره و سطحی جوکر، او شخصیتی بی‌نهایت خطرناک است. هیچ خطی وجود ندارد که او از آن برای رنجاندن بتمن رد نشود.

طرفدارانی که به دنبال اوج بی‌رحمی جوکر هستند می‌توانند در این داستان به همان چیزی که می‌خواهند برسند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • بتمن: مردی که می‌خندد

برای خوانندگانی که ترجیح می‌دهند یک خط داستانی مدرن را تجربه کنند، داستان The Man Who Laughs، نوشته شده توسط Ed Brubaker و Doug Mahnke، به عنوان به‌روزرسانیِ داستانِ سرآغازِ جوکر ایفای نقش می‌کند.

این داستان، المان‌های مختلفی از شخصیت جوکر را دور هم جمع می‌کند و از همه آن‌ها استفاده می‌کند تا تصویری کامل‌تر نسبت به شوالیه جرم و جنایت گاتهام خلق شود.

Brubaker از ویژگی تداوم بازگشتی استفاده کرده تا به داستان، پتانسیل بیش‌تری تزریق کند و ترکیب آن با تصورات کابوس‌وارانه Mahnke از این ویلن باعث خلق بازگوییِ داستانِ سرآغازِ جوکر شده که عمق شخصیت پردازی این شخصیت را بیش‌تر می‌کند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • ماهی خندان (شماره 475 کمیک‌های Detective Comics)

درست است داستان‌هایی از جوکر وجود دارند که علاقه مفرط او را در ایجاد آشوب و هرج و مرج را به تصویر می‌کشند اما در عین حال می‌توان داستان‌هایی را پیدا کرد که در آن‌ها جوکر مشغول به کارهایی مثل ثبت اختراع «ماهی خندان» می‌شود.

شاید این طور به نظر برسد The Laughing Fish یک ماجرای مسخره باشد اما خیلی اوقات یادمان می‌رود که جوکر یک کمدین (شکست خورده) است. به همین خاطر هم گاهی اوقات شوخی‌های این چنینی باید جزوی از شخصیتش باشند.

با این که این داستان یک اثر خنده‌دار به حساب می‌آید اما در همین جا نیز می‌توانیم ببینیم جوکر چقدر دیوانه می‌تواند باشد. متوجه می‌شویم این غیرقابل پیش‌بینی بودن اوست که با هوش سرشارش ترکیب می‌شود و باعث خلق بزرگ‌ترین رقیب بتمن می‌شود.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • Joker's Five Way Revenge (شماره 251 کمیک‌های Batman)

دنی اُ نِیل و نیل آدامز با این کمیک بوک یک اثر کاملاً کلاسیک را خلق کردند. جوکر فقط به دنبال قتل و نابودی می‌رود اما آن قدر نسبت به اهداف خود متعهد است که باعث به وجود آمدن لحظاتی خنده‌دار هم می‌شود!

قسمت خنده‌دار و بامزه داستان این است که وقتی تقریباً بتمن را شکست می‌دهد، تصمیم می‌گیرد تا از کشتنش صرف نظر کند؛ چرا که دوست ندارد فقط از روی شانس این کار را انجام دهد.

به جای این کار، او سراغ نقشه‌ای پیچیده‌تر می‌رود که حتی پای یک کوسه را نیز به ماجرا باز می‌کند! هر چند این نقشه طبق برنامه‌ای که داشته پیش نمی‌رود. درست است انتهای داستان آن چیزی نبود که جوکر برای آن برنامه ریزی کرده بود و نمی‌خواست بتمن شکستش دهد اما در این داستان می‌توانیم با ذهنیت واحد جوکر و همینطور انگیزه‌های شخصی عجیب او آشنا شویم.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • اهداف نرم (از شماره 12 تا شماره 15 کمیک‌های Gotham Central)

گاهی اوقات داستان‌های ابرقهرمانی، المان‌های بشری داستان‌هایی که بازگو می‌کنند را فراموش می‌کنند. خوشبختانه کمیک‌هایی مثل Gotham Central هستند که از این قاعده پیروی نکرده‌اند.

این داستان تقریباً به طور کامل روی اداره پلیس شهر گاتهام تمرکز کرده، به نوعی با الهام گیری از کمیک‌های Marvels (خلق و انتشار توسط کمپانی مارول)، با استفاده از ویژگی «انسانی در خیابان»، نگاهی به دنیای شهر گاتهام می‌اندازد. داستان Soft Targets خشونت جرایم جوکر را به تصویر می‌کشد.

طرفداران سبک ابرقهرمانی به نوعی نسبت به خسارات وارد شده در داستان‌هایی که از خواندن آن‌ها لذت می‌برند بی‌تفاوت شده‌اند اما این سری کمیک‌ها نشان می‌دهد چقدر زندگی هر فرد مهم است و افرادی که هیچوقت دوست نداشتند درگیر جنگ بی‌پایان جوکر با بتمن شوند چه حس و حالی دارند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • تیمارستان آرکهام

این یکی از رعب‌آورترین جوکرهای تاریخ است که با تصویرسازی ترسناک دِیو مک‌کین کامل می‌شود. هیبت عجیبش، چشم‌های همیشه خونی او به همراه لبخند جهنمی جوکر باعث تشکیل تصویری ترسناک از این شخصیت شده است؛ مخصوصاً با استایل نقاشی مک‌کین.

حالا نوبت به کلمات گرنت موریسون می‌رسد تا کار خود را کرده و بتمن را مجبور به تحمل شکنجه روانی در زندانی که به نوعی خودش عامل برپایی‌اش است کنند. این نویسنده پا پس نمی‌کشد و نشان می‌دهد تیمارستان آرکهام چه جای ترسناکی است و وقتی جوکر کنترل آن را به دست می‌گیرد چقدر می‌تواند آن را وحشتناک‌تر کند.

در اینجا جوکر را در عجیب‌ترین و سادیستی‌ترین داستان قابل تصور می‌بینیم که بیش از هر کمیک دیگری از المان‌های وحشت داستان‌های بتمن استفاده می‌کند.

[/vc_column_text][vc_separator color="green" border_width="4" el_width="80"][vc_column_text]

 • شوخی مرگبار

تقریباً هیچوقت نمی‌توانید یک لیست از داستان‌های جوکر سراغ بگیرید و اثری از نام The Killing Joke میان آن‌ها نباشد.

جوکر هیچوقت بتمن را مثل این داستان تا لبه پرتگاه نکشانده بود. با این که تحمل بعضی از وقایع The Killing Joke می‌تواند سخت باشد ولی دقیقاً ذات جوکر را نمایش می‌دهند؛ یک نیروی شیطانی بی‌مانند در دنیای دی‌سی.

همانطور که جوکر می‌گوید: «تمام چیزی که نیاز است تا عاقل‌ترین انسان به جنون برسد یک روز بد است. دنیا همینقدر با من فاصله دارد. فقط یک روز بد.»

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Todd
  Todd | ۱۳ مهر ۱۳۹۸

  کمیک End game اسکات اسنایدر بهترین داستان جوکری که من خوندم.به نظرم حتی بهتر ازkilling joke

  • محمدرضا صفری
   محمدرضا صفری | ۱۳ مهر ۱۳۹۸

   آره، تو سال‌های اخیر خیلی داستان‌های جذابی از تقابل بتمن و جوکر خلق شده. نمونه‌ش هم همین آرک‌های اندگیم و Death of the family هستن. حتی کمیک Last Knight on Earth هم یه رابطه عجیب و غریب از بتمن و جوکر رو داره نشون میده.
   به طور قطع میشه گفت اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو تونستن تو سال‌های اخیر داستان‌ها و طراحی‌های بی‌نظیری از جوکر خلق کنن که جنبه‌های جدیدی ازش رو نشون میده.
   با اکران فیلم جوکر هم یه موج جدیدی از کمیک‌های جوکر دارن منتشر می‌شن که باید دید می‌تونن از پس هایپی که پشتشونه بر بیان یا نه.

مطالب پیشنهادی