ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مستر میکسیزپیتلیک - Thumbnail
کمیک بوک

شخصیت مخفی مشترک بین دی‌سی و مارول کیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text] انتشارات دی‌سی و مارول کراس‌اوورهای سرگرم کننده‌ای را در طول دوران فعالیت خود ارائه کرده‌اند که به مخاطبان اجازه دیدن نبرد بین سوپرمن و تور و یا همکاری اسپایدرمن و بتمن را داده است. ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

انتشارات دی‌سی و مارول کراس‌اوورهای سرگرم کننده‌ای را در طول دوران فعالیت خود ارائه کرده‌اند که به مخاطبان اجازه دیدن نبرد بین سوپرمن و تور و یا همکاری اسپایدرمن و بتمن را داده است. در دوره‌ای حتی شخصیتی به نام اکسس (Access) خلق شد که توانایی جا به جایی بین دنیاهای دی‌سی و مارول را داشت.

وظیفه اکسس این بود که دنیاهای دی‌سی و مارول را از هم جدا نگه دارد. هر چند او خیلی خوب از پس کار خود برنیامد و کراس‌اوورهای زیادی بین مارول و دی‌سی اتفاق افتاد. حقوق مالکیت اکسس متعلق به هر دو کمپانی بود. با این حال شخصیت نسبتاً مشهوری از دنیای کمیک‌های دی‌سی وجود دارد که شاید طرفداران خیلی مطلع نباشند ولی برای دهه‌ها به دنیای کمیک‌های مارول به صورت مخفیانه وارد شده است.

شاید خیلی تعجب آور و حتی غیرقابل باور باشد که بدانید یکی از رقبای سوپرمن چنین کاری را انجام می‌داده است. او کسی نیست جز مستر میکسیزپیتلیک (Mister Mxyzptlk) که در دنیای مارول به نوعی هویت ایمپاسیبل من (Impossible Man) را به خود گرفته است.

در ادامه قصد داریم شما را بیش‌تر با این دو شخصیت... در واقع با این یک شخصیت با دو هویت مختلف آشنا کنیم. پس ما را در ویجیاتو همراهی کنید.

[/vc_column_text][vc_empty_space height="5px"][vc_separator][vc_column_text]

با مستر میکسیزپیتلیکِ دی‌سی آشنا شوید
مستر میکسیزپیتلیک و سوپرمن خشمگین در کنار او
مستر میکسیزپیتلیک و سوپرمن خشمگین در کنار او

مستر میکسیزپیتلیک اولین بار در شماره 30 کمیک Superman (انتشار در ماه سپتامبر سال 1944) توسط جری سیگل و جو شوستر پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت. او در واقع یک جن از بُعد پنجم است که برای حدود 75 سال سر به سر سوپرمن می‌گذارد و اکثراً شبیه به یک مرد کوتاه با یک کلاه بولر به تصویر کشیده می‌شود. اما نباید گول ظاهرش را خورد چرا که او به قدری قدرتمند است که به راحتی می‌تواند برتر از سوپرمن (و امثال او) به چشم آید. از آن جایی که او در بُعدی ماورای بعد سوم و موجودات درون آن زندگی می‌کند، عملاً از پس هر کار قابل تصوری برمی‌آید. از عوض کردن ظاهرش و تبدیل دیگر موجودات گرفته تا تغییر قوانین فیزیکی کامل یک سیاره.

سوپرمن شانس آورده که مستر میکسیزپیتلیک بیش‌تر خودش را به چشم یک موجود شوخ طبع می‌بیند و خیلی قصد شرارت واقعی ندارد. هر چند در بعضی از داستان‌ها دیده شده که هویت خبیث‌تری را نیز در خود دارد. مستر میکسیزپیتلیک با این دید که زندگی یک بازی بزرگ است معمولاً سوپرمن را به چالش می‌کشد تا اسمش را به صورت برعکس تلفظ کند. کاری که باعث می‌شود تمام شوخی‌ها (!) و شرارت‌هایش از بین بروند. همین باعث می‌شود که سوپرمن بیش‌تر روی عقل (و خب، قدرت بیانش) به جای زور بازویش برای شکست دادن مستر میکسیزپیتلیک تمرکز کند.

[/vc_column_text][vc_empty_space height="5px"][vc_separator][vc_column_text]

با ایمپاسیبل منِ مارول آشنا شوید
ایمپاسیبل من؛ البته با کمی تغییر نسبت به ظاهر همیشگی‌اش
ایمپاسیبل من؛ البته با کمی تغییر نسبت به ظاهر همیشگی‌اش

دهه‌ها بعد، استن لی و جک کربی کاراکتری شبیه به مستر میکسیزپیتلیک خلق کردند تا روی مخ فنتستیک فور (Fantastic Four) راه برود. حقه‌باز فضایی آن‌ها موجودی از سیاره‌ای با نام پاپ‌آپ (Popup) که توانایی تلپورت کردن و تبدیل شدن به هر شکل یا موجودی، از یک ابرقهرمان تا یک شیر آتش‌نشانی، را داشت. با این حال او محدودیت‌های مخصوص به خودش را دارد. مثلاً همیشه به رنگ سبز و بنفش است و یا دیگران را نمی‌تواند تبدیل کند. این موجود فضایی که با عنوان ایمپاسیبل من معروف شده است، رقیب سختی برای شکست دادن محسوب می‌شود.

ایمپاسیبل من نسبت به مستر میکسیزپیتلیک کم‌تر نفرت انگیز است و بیش‌تر اوقات صرفاً دوست دارد با قهرمانان «بازی» کند و گاهی هم از روی نجابتش به آن‌ها کمک می‌کرد. در نهایت او یک همسر با نام ایمپاسیبل وومن (Impossible Woman) برای خودش خلق کرده و بعد از آن به فکر تکمیل خانواده‌اش افتاد. با این که اعضای این خانواده گاهی باعث اذیت دیگران می‌شدند ولی در اکثر اوقات باعث آسیبی به کسی وارد نمی‌کردند.

[/vc_column_text][vc_empty_space height="5px"][vc_separator][vc_column_text]

مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من: یک شخصیت واحد
وقتی مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من به هم رسیدند
وقتی مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من به هم رسیدند

داستان‌های متفاوت از کمیک‌های مختلف به این اشاره می‌کنند که ایمپاسیبل من و مستر میکسیزپیتلیک هم موجودات جدا از هم هستند و هم یک شخصیت واحداند!

در داستان Krisis of Krimson Kryptonite کمیک‌های سوپرمن، مستر میکسیزپیتلیک بعد از این که به لکس لوتر یک قطعه کریپتونایت قرمز می‌دهد تا با آن به جان سوپرمن بیافتد، تصمیم می‌گیرد تا برای 1 ماه، کاری به کار این ابرقهرمان کریپتونی نداشته باشد. سپس می‌رود تا با «چهار دوست جدید» بازی کند. در بخشی از داستان، خوانندگان می‌بینند که مستر میکسیزپیتلیک از متروپلیس به جهانی مجزا می‌رود که در آن گروهی از ابرانسان‌ها در لباس آبی را اذیت کند؛ شخصیت‌هایی که به طرز واضحی همان فنتستیک فور معروف هستند.

علاوه بر آن، مستر میکسیزپیتلیک در این مورد می‌گوید که چطور در جهان‌های مختلف به شکل دیگری می‌شود. می‌گوید که در این جهان‌ها، او شبیه به یک موجود فضایی لاغر است؛ چیزی شبیه به ایمپاسیبل من.

با این که به نظر همین اشاره‌ها کافی است تا به این نتیجه برسیم که این دو شخصیت در واقع یک نفر هستند ولی کمی بعد و در کمیک کراس‌اووری مارول و دی‌سی با نام Silver Surfer/Superman، ایمپاسیبل من ادعا می‌کند که وقتی بین ابعاد مختلف جا به جا می‌شده با مستر میکسیزپیتلیک ملاقات کرده است.

او که از دیدن یک حقه‌باز شبیه به خودش به وجود آمده، هم صحبت مستر میکسیزپیتلیک می‌شود و در مورد سوپرمن اطلاعاتی به دست می‌آورد. همچنین این دو موجود شوخ طبع متوجه می‌شوند که اگر قدرت‌هایشان را با هم ترکیب کنند، می‌توانند به جهان‌های یکدگیر سفر کرده و بنابراین تصمیم می‌گیرند یک شوخی با همکاری هم پیاده کنند و در نهایت رقبای خود را با هم عوض می‌کنند.

ایمپاسیبل من، سوپرمن را به دنیای مارول آورده، با استفاده از قدرت‌های بُعد پنجم مستر میکسیزپیتلیک کاری می‌کند تا سوپرمن فکر کند روی سیاره کریپتون در مارول حضور دارد و حالا توسط اسکرال‌ها (Skrull) مورد هجوم قرار گرفته است. در همین حین نیز مستر میکسیزپیتلیک سیلور سرفر (Silver Surfer) را به متروپلیسی منتقل می‌کند که در واقع مثل کاندور (Kandor) در محفظه‌ای گرفتار شده است.

در نهایت سوپرمن و سیلور سرفر متوجه حیله می‌شوند و کاری می‌کنند تا مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من در برابر همدیگر قرار بگیرند. با وجود شباهت‌هایی که این دو شخصیت نسبتاً شرور دارند ولی تفاوت‌های پررنگی نیز از خود به نمایش می‌گذارند. در حالی که ایمپاسیبل من شدیداً مخالف آسیب زدن به مردم عادی است، مستر میکسیزپیتلیک مشکلی با استفاده از آن‌ها به عنوان اسباب بازی ندارد. در نهایت ایمپاسیبل من طرف قهرمانان را می‌گیرد تا جلوی مستر میکسیزپیتلیک را بگیرند.

با این که دو داستانی که تعریف کردیم ظاهراً یکدگیر را نقض می‌کنند ولی ممکن است مستر میکسیزپیتلیک هر از چند گاهی هویت ایمپاسیبل منِ دنیای مارول را به خود بگیرد. به عنوان یک موجود از بعد پنجم، مستر میکسیزپیتلیک زمان را آن طور که همه می‌شناسیم تجربه نمی‌کند. پس با وجود این که کراس‌اوور Surfer/Superman بعد از داستان Krisis of Krimson Kryptonite منتشر شده است، ممکن است این جنِ کوتوله، داستان‌ها را به ترتیب دیگری تجربه کرده باشد.

علاوه بر این، مستر میکسیزپیتلیک با توانایی تغییر شکلش به راحتی می‌تواند ظاهر ایمپاسیبل من را به خود بگیرد. پس در حالی که این موجود فضایی سبز و بنفش هویت خودش را دارد ولی این احتمالی وجود دارد که مستر میکسیزپیتلیک به طور مداوم سر به دنیای مارول زده و ظاهر ایمپاسیبل من را برای سرگرم شدن به خود بگیرد.

نه، این درگیری دومزدی و هالک نیست، بلکه مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من به جان هم افتاده‌اند
نه، این درگیری دومزدی و هالک نیست، بلکه مستر میکسیزپیتلیک و ایمپاسیبل من به جان هم افتاده‌اند

از طرف دیگر، ایمپاسیبل من همیشه به یک شکل در کمیک‌ها حضور نداشته است. گاهی اوقات او صرفاً یک موجود بی‌آزار است و بعضی وقت‌ها هم هویت بد ذاتی به خود می‌گیرد. یعنی ممکن است که همیشه شاهد یک ایمپاسیبل من نباشیم، بلکه هر از چند گاهی این مستر میکسیزپیتلیک است که هوس کرده رنگ سبز و بنفش به خودش بگیرد.

در ماجرایی که دیوار چهارم شکسته می‌شود، ایمپاسیبل من در طی داستان Civil War به فنتستیک فور سر می‌زند و از تغییراتی که روی آن‌ها، اونجرز و ایکس من اتفاق افتاده منزجر می‌شود. او به کالیفرنیا به دنبال استن لی می‌رود و از او می‌خواهد که همه چیز را به حالت قبل بازگرداند. اما استن لی به او می‌گوید که «تغییر چیز خوبی است» و خوانندگان نیاز به زمان دارند تا شخصیت‌های جدید را قبول کنند. مثل همان اتفاقی که برای ایمپاسیبل من در هنگام معرفی‌اش افتاد، وقتی که «خیلی شبیه به مستر میکسیزپیتلیک» به نظر می‌رسید.

با این که ایمپاسیبل من وقتی حرف جن بُعد پنجم از دنیای دی‌سی به میان می‌آید خودش را به کوچه علی چپ می‌زند اما غیرمنطقی نیست که فکر کنیم او فقط می‌خواهد روی این واقعیت سر پوش بگذارد که خودش و مستر میکسیزپیتلیک بیش از آن که خالقانشان در دی‌سی و مارول متوجه شده باشند، به هم نزدیک و شبیه هستند.

[/vc_column_text][vc_message message_box_color="grey" icon_fontawesome="fa fa-book"]

به مطالعه ادامه دهید:

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Jamshid
  Jamshid | ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

  خیلی باحال بود ممنونم که وقت گذاشتید انقدر قشنگ تو ضیح دادید ?
  همچنین بنظرِ من قوی ترین شخصیت تو کمیکها سوپرمنِ ، با دیدنِ فیلمِ man of steel به این نتیجه خواهید رسید

  • DC
   DC | ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

   با سلام
   به نظر من بتمن قدرتمند ترین فرد کامیک بوکی تاریخچه چون
   اولا چون می تونه نقطه ضعف همه رو پیدا کنه و از بینشون ببره.مثل وقتی که برا کل لیگ عدالت نقشه داشت.
   دوما چون بدون کریپتونایت از پس سوپر من برآورده.یک بار با استفاده از پرتوی غیر یونیزان که برعکس نور خورشید برا سوپر من هست.یه بار با استفاده از ماهیچه‌های رباتیکی که قدرت بازویی معادل سوپرمن پیدا کرده بود.
   تازه تکی دارم شاید رو شکست داد.
   اما به نسبت شخصیت های خیلی والای دی سی مثل فرشته ها و پرزنس چیزی نیست.

مطالب پیشنهادی