ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

۱۰ شخصیت که دی‌سی و مارول از یکدیگر کپی کرده‌اند

تقلید از روی دست رقیب

۱۴
انارگیفت

شاید یکی از داغ‌ترین بحث‌ها بین طرفداران دی‌سی و مارول بعد از مقایسه عملکرد این کمپانی‌ها در مدیوم‌های مختلف، صحبت کردن در مورد تقلیدها و الهام گرفتن‌های این دو ناشر رقیب از یکدیگر در خلق شخصیت‌های خودشان باشد.

این دو شرکت نه تنها از شخصیت‌ها و اتفاقات داستانی یکدیگر ایده می‌گیرند، بلکه گاهی خالقان و نویسندگانی در هر دو شرکت کار می‌کنند که به واسطه نحوه روایت و داستان‌گویی‌هایشان، شخصیت‌هایی شبیه به هم را به تصویر می‌کشند.

در این مطلب قصد داریم ۵ شخصیت که مارول از دی‌سی کپی کرده و ۵ شخصیت که دی‌سی از مارول کپی کرده را به شما معرفی کنیم. در ادامه همراه ویجیاتو باشید.

کپیِ دی‌سی از مارول: زاتانا زاتارا (ماه نوامبر سال ۱۹۶۴) از اسکارلت ویچ (ماه مارس سال ۱۹۶۴)

در حالی که اسکارلت ویچ انسان برتر (Homo Superior) یا همان جهش یافته است، زاتانا زاتارا (Zatanna Zatara) در دنیای دی‌سی یک انسان جادویی (Homo Magi) محسوب می‌شود؛ زیر نژادی از انسان‌ها که به طور طبیعی از جادو بهره می‌برند. البته این تنها شباهت بین زاتانا و اسکارلت ویچ نیست.

جنبه مشترک دیگری که اسکارلت ویچ و زاتانا از آن بهره می‌برند این است که هر دوی این قهرمانان، پدرهای خبیثی دارند که باعث شده آن‌ها برای مدتی راه شرارت را بروند تا این که بالاخره متوجه اشتباهشان شده و به سوی خیر مسیرشان را عوض کنند.

و در نهایت این دو ابرقهرمان جادویی باعث اتفاقات و رویدادهای بزرگی در دنیاهای خودشان شده‌اند. اسکارلت ویچ نزدیک بود که نسل جهش‌یافته‌ها را منقرض کند و از آن طرف نیز زاتانا با وردهایی که باعث فراموشی می‌شوند، باعث رویداد Identity Crisis شد.

کپیِ مارول از دی‌سی: دکتر استرینج (ماه جولای سال ۱۹۶۳) از دکتر فیت (ماه می سال ۱۹۴۰)
دکتر فیت (راست) و دکتر استرینج (چپ)

دکتر فیت (راست) و دکتر استرینج (چپ)

اگر فقط به ظاهرشان نگاه کنیم، شباهت‌های این دو شخصیت این است که هر دو لباس‌های متفاوت و جذاب به تن می‌کنند، در لقبشان نیز عنوان «دکتر» دیده می‌شود و صد البته جادوگرانی ماهری هستند. علاوه بر این‌ها اما یک نقطه اشتراک دیگر نیز دارند و آن قرار گرفتن در جایگاه جادوگر عالی‌رتبه زمین است.

با این حال، تفاوت دکتر استرینج و دکتر فیت (Doctor Fate) در این است که دکتر فیت هویت و جایگاهی به حساب می‌آید که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. به این ترتیب شخصیت‌های زیادی هویت دکتر فیت را در طول داستان‌ها به دست آورده‌اند. از طرف دیگر عنوان دکتر استرینج شامل شغل و نام واقعی استفن استرینج می‌شود، نه صرفاً یک هویت داستانی و ابرقهرمانی.

کپیِ دی‌سی از مارول: اتومیک اسکال (ماه سپتامبر سال ۱۹۷۶) از گوست رایدر (ماه آگوست سال ۱۹۷۲)
گوست رایدر (راست) و اتومیک اسکال (چپ)

گوست رایدر (راست) و اتومیک اسکال (چپ)

در همان نگاه اول می‌توان شباهت‌های زیادی بین اتومیک اسکالِ دی‌سی (Atomic Skull) و گوست رایدرِ مارول (Ghost Rider) پیدا کرد: در طراحی هر دوی آن‌ها یک جمجمه آتشینِ روان‌پریش که عاشق لباس‌های چرمی است به کار رفته. با این حال شباهت آن‌ها صرفاً محدود به ظاهرشان است چرا که این دو شخصیت اورجین و هویت‌های کاملاً متفاوتی دارند.

در حالی که اتومیک اسکال یک سوپر ویلن بوده و قدرت‌هایش از جنس رادیواکتیو و تشعشعات انرژی است ولی گوست رایدر یک شخصیت جادویی و اسطوره‌ای به حساب می‌آید که ریشه در دیوشناسی دوانده. توانایی‌های گوست رایدر از ترکیب شدن یک میزبان با شیطانی به اسم زاراثوس (Zarathos) پدید می‌آید.

کپیِ مارول از دی‌سی: سیف (ماه مارس سال ۱۹۶۴) از واندروومن (ماه اکتبر سال ۱۹۴۱)
واندروومن (راست) و سیف (چپ)

واندروومن (راست) و سیف (چپ)

واندروومن یکی از قدیمی‌ترین ابرقهرمانان مونث به حساب می‌آید که حدود ۸ دهه داستان‌های او عرضه شده. از نظر خیلی از مخاطبان، واندروومن نمادی از شخصیت‌های مونث حاضر در دنیای کمیک‌ها است.

مارول نیز سعی داشت تا با شخصیت‌های زیادی بتواند موفقیت دی‌سی با واندروومن را تکرار کند. یکی از این شخصیت‌ها بانو سیف (Lady Sif) بود که اولین بار به عنوان معشوقه ثور معرفی شد ولی رفته، رفته جایگاه خود را پیدا کرد.

سیف از یکی از خدایان نوردیک با همین نام الهام گرفته شده است که به عنوان «الهه جنگجو» شناخته می‌شود، چیزی شبیه به خود واندروومن. ریشه‌های سیف و واندروومن نیز به اساطیر باستانی برمی‌گردد با این تفاوت که سیف پیشینه‌ای نوردیک دارد ولی دایانا از اساطیر رومی و یونانی ریشه گرفته است.

کپیِ دی‌سی از مارول: سایبروگ (ماه اکتبر سال ۱۹۸۰) از دثلاک (ماه آگوست سال ۱۹۷۴)
دثلاک (راست) و سایبروگ (چپ)

دثلاک (راست) و سایبروگ (چپ)

شاید خیلی‌ها از وجود شخصیت دثلاک (Deathlok) خبر نداشته باشند که خیلی قبل‌تر از سایبروگِ (Cyborg) مشهور دنیای دی‌سی خلق شده است. البته جای شکی نسبت به موفقیت و جذب مخاطبی که توسط سایبروگ انجام شده نیست.

هر چند از نظر ظاهری شباهت‌هایی هم وجود دارد ولی سایبروگ بیش‌تر شبیه یک انسان و ماشین است در حالی که دثلاک شبیه ترکیبی از یک هیولا و یک ماشین دیده می‌شود. در هر حال این دو شخصیت نیمه انسان و نیمه ماشین هستند، با این تفاوت که دلیل تبدیل ویکتور استون به خاطر حادثه‌ای بود که تقریباً باعث مرگش شد اما مایکل کولینز بدون این که خودش بخواهد، به عنوان بخشی از «پروژه دثلاکِ» مجموعه راکسن اویل (Roxxon Oil) با هدف ساخت ابر سربازها، درون بدنی ماشینی قرار داده شد.

کپیِ مارول از دی‌سی: ویژن (ماه اکتبر سال ۱۹۶۸) از گردباد سرخ (ماه آگوست سال ۱۹۶۰)
گردباد سرخ (راست) و ویژن (چپ)

گردباد سرخ (راست) و ویژن (چپ)

هر دوی این ربات‌ها به عنوان یک ویلن پا به دنیای کمیک‌های خودشان گذاشتند. ویژن در برابر اونجرز قرار گرفت و گردبار سرخ (Red Tornado) به سراغ جامعه عدالت آمریکا (Justice Society of America) رفت. با این حال، این شخصیت‌ها بعد از نبردشان تبدیل به قهرمان شده و عضو همان گروهی شدند که با آن جنگیده بودند.

علاوه بر اوریجینشان، ویژن و گردباد سرخ از نظر ظاهری هم شباهت زیادی با یکدیگر دارند. البته با این که شخصیت و توانایی‌های متفاوتی از این دو سراغ داریم اما اوریجین، هویتشان به عنوان ربات دارای احساسات و همینطور ظاهرشان شدیداً شبیه به هم است.

کپیِ دی‌سی از مارول: بامبلبی (ماه دسامبر سال ۱۹۷۶) از واسپ (ماه ژوئن سال ۱۹۶۳)
واسپ (راست) و بامبلبی (چپ)

واسپ (راست) و بامبلبی (چپ)

این دو قهرمان مونث هم قدرت‌های شبیه به هم دارند، هم از لباس‌های شبیه به هم استفاده می‌کنند و هم اسمشان را از حشراتی که پرواز می‌کنند و نیش می‌زنند گرفته‌اند. با این که هر دوی این شخصیت‌ها قهرمان هستند اما واسپ (Wasp – زنبور بی‌عسل) نسبت به بامبلبی (Bumblebee – خرزنبوریان) اسم خشن‌تری دارد.

بر خلاف موردی مثل زاتانا و اسکارلت ویچ که فقط چند ماه اختلاف در خلق و معرفی آن‌ها وجود دارد اما بامبلی 13 سال بعد از واسپ معرفی شد و ظاهراً هر چقدر هم دی‌سی در خلق این شخصیت موفق بوده باشد، یک تقلید در پرونده‌اش ثبت می‌شود.

کپیِ مارول از دی‌سی: هالک (ماه می سال ۱۹۶۲) از سالومون گراندی (ماه اکتبر سال ۱۹۴۴)
سالومون گراندی (راست) و هالک (چپ)

سالومون گراندی (راست) و هالک (چپ)

هالک ظاهراً یک شخصیت نمادین و بزرگ است که سریال، فیلم و کمیک‌های اختصاصی خودش را دارد. با این حال این شخصیت کاملاً یکتا نبوده و شباهت‌هایی با سالومون گراندیِ (Solomon Grundy) دی‌سی دارد.

هالک و سالومون گراندی هر دو هیولاهای بی‌عقلی هستند که البته در بین این دو، هالک بیش‌تر نقش یک قهرمان را برعهده دارد. آن‌ها ممکن است دچار خشمی غیرقابل کنترل شده و در پی آن شناخته شده‌ترین گروه ابرقهرمانی دنیای خودشان را نابود کنند. با این که هالک در این روزها با رنگ سبز شناخته می‌شود ولی شاید اگر مشکلات بخش چاپ در کمیک‌های اولیه او نبود، هنوز با رنگ خاکستری به مخاطبان عرضه می‌شد.

کپیِ دی‌سی از مارول: ایمپریکس (ماه فوریه سال ۲۰۰۰) از گالاکتوس (ماه مارس سال ۱۹۶۶)
گالاکتوس (راست) و ایمپریکس (چپ)

گالاکتوس (راست) و ایمپریکس (چپ)

گالاکتوس (Galactus) یک موجود عظیم الجثه و خطرناک از فضا است که توجه چندین گروه از ابرقهرمان‌های دنیای مارول، الالخصوص فنتستیک فور را به خود جلب کرده. او معمولاً یک پیشرو و قاصد در کنارش دارد، کلاهخود بنفش رنگی به سر می‌گذارد و برای زنده ماندن مجبور به تغذیه از سیاره‌ها است.

در هزاره جدید میلادی اما دی‌سی نیز شخصیت فضایی غول پیکر خود را وارد ماجرا کرد. ایمپریکس (Imperiex) مثل گلاکتوس جثه خیلی بزرگی دارد اما از لباس و ظاهر خیلی مدرن‌تری نسبت به همتای مارولش بهره می‌برد. تفاوت اصلی نیز شاید در هدف این دو غول پیکرهای مارول و دی‌سی باشد؛ ایمپریکس یک هیولای گرسنه به سیاره‌ها نیست بلکه نمادی از آشوب و هرج و مرج است.

کپیِ مارول از دی‌سی: ددپول (ماه فوریه سال ۱۹۹۱) از دثتروک (ماه دسامبر سال ۱۹۸۰)
دثتروک (راست) و ددپول (چپ)

دثتروک (راست) و ددپول (چپ)

ددپول یک تقلید و کپی برداری کاملاً واضح از روی دثتروک (Deathstroke) است که مثل پارودی او رفتار کرده و به چشم مخاطبان به عنوان نسخه مناسب بزرگسالان اسپایدرمن دیده می‌شود. شباهت‌های دثتروک و ددپول خیلی زیاد است. آن‌ها اسامی شبیه به هم دارند؛ ددپول با نام وید ویلسون شناخته می‌شود در حالی که اسم واقعی دثتروک، اسلید ویلسون است.

نگاهی به ظاهر این دو مزدور انداختن نیز تمام شباهت‌هایشان را برملا می‌کند. هر دوی آن‌ها از یک ست مشترک اسلحه استفاده می‌کنند، هر دوی آن‌های آدمکش‌های حرفه‌ای هستند و حتی هویت مخفی‌شان نیز بخشی هم معنی با مرگ دارد. با این که در اوایل خلق، ددپول نیز شخصیتی جدی شبیه به دثتروک داشت ولی بعد از مدتی تبدیل به یک پارودی شد و شخصیت و رفتار کاملاً متفاوتی از خود نشان داد.

نظرتان در مورد این تقلید کردن‌ها چیست؟ شما فکر می‌کنید دیگر چه شخصیت‌هایی هستند که این دو کمپانی بزرگ کمیک از یکدیگر الگو برداری کرده‌اند؟ دیدگاه‌هایتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: Comic Book Resources

.کپی شد https://vgto.ir/4ff

14
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
7 نظرات
7 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
10 نویسندگان دیدگاه
MorpheusعلیReza_DarkSeyed Amirho3einMr. Saxobeat آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
علی
مهمان
علی

فک نکنید آمریکا مثل کشور ما هست اونجا به شدت قانون کپی رایت اجرا میشه

علی
مهمان
علی

به این نمیگن کپی اگه کپی بود شرکت اول راحت شکایت میکرد اینا در واقعا الهام هستن

Reza_Dark
مهمان
Reza_Dark

عالی عاشق این مقاله هام بیشتر بنویسید ممنونم

Mr. Saxobeat
مهمان
Mr. Saxobeat

کپی برداری ها که خیلی بیشتر از این حرف هاست و نمیشه گفت همین ها بوده انت من از اتم دی سی تقلید شده ویژن بنظر من بیشتر از مارشن من هانتر تقلید کرده کوییک سیلور از فلش دی سی تقلید شده ثانوس از دارک ساید تقلید شده مون نایت از بتمن تقلید شده اینو‌دقیق یادم نیست که هایپریون یا سنتری هم از سوپرمن تقلید شده نواکورپ از گرین لنترن کورپ تقلید شده البته بخوام نقل کپی های دی سی از مارول هم بنویسم خیلی میشه نمونش اکوامن از نیمور تقلید شده . ولی یه مسیله ای که هست مارول… ادامه مطلب »

Amin fz
مهمان
Amin fz

ددپول از اسپایدرمن تقلید شده نه از دث استروک.خود دث استروک هم از پانیشر الحام گرفته شده

Seyed Amirho3ein
مهمان
Seyed Amirho3ein

بدون تعصب: ویجیاتو فقط ب ده تا از کپی ها (ب صورت برابر) قناعت کرد اگ ادامه میداد کپی های مارول بیشتر از دیسی بود، البته همین چنتا هم معلوم شد ک بیشتر شخصیتای اصلی مارول از شخصیتای فرعی دیسی تقلید شده
راستی چرا عکس زاتانا نذاشتین؟😋💦

MoSani
مهمان
MoSani

دوست عزیز. بحث کپی های مارول(که همه اینارو بگیم برداشتن ایده خیلی بهتره،چه مارول چه دیسی) اینه که مارول اومده از یسری از شخصیتای دیسی ایده گرفته و اونا رو تبدیل به مهمترین شخصیتای دنیای کمیک هاش کرده و حتی در فیلم ها. در مقابل دیسی اومده همینکارو کرده و ایده برداری کرده،ولی اصلا نتونسته موفق ظاهر بشه مخصوصا در فیلم هاش. مشکلی در ایده گرفتن نیست…مشکل وقتیه که میای ایده میگیری و با برنامه ریزی اشتباه گند میزنی به اعصاب طرفدارا. شخصا هم فیلم های مارول رو میبینم هم دیسی… ولی بیشتر به مارول جذب میشم،چرا؟….بخاطر همین دلیل که… ادامه مطلب »

Seyed Amirho3ein
مهمان
Seyed Amirho3ein

دوست عزیز من همون اولش نوشتم بدون تعصب، تو نت بزنی سایتای زیادی میاره، ک تقلید این دو شرکتو نشون بده، حرف من نیست واقعیته درمورد کامیک هم گفتی، تو سایت زومجی هم ۲۵ کامیک برتر تاریخو گذاشته ک منبعش از سایت کامیک بوک بوده اما درمورد سینما ک موفقیت مارول واقعا چشمگیر هس و خودم طرفدار mcu هستم و مشکل دیسی تو دنیای سینمایی این بود ک کار ب کاردون نسپرد و سعی نکرد ک فقط ی دنیای واحد داشته باشه و امیدوارم از ی جا دوباره با برنامه ریزی شروع کنه چون با پنج تا فیلمی ک زک… ادامه مطلب »

Mammadlafti
مهمان
Mammadlafti

مهم نیست چقد کپی کرده
مهم اینه کدوم یکی موفق‌تر ظاهر شده
کپی رو که همه انجام میدن😋

امیرحسین
مهمان
امیرحسین

فلش و سیلور کوییک . کت وومن و بلک کت .

Seyed Amirho3ein
مهمان
Seyed Amirho3ein

این دوتا هم کپی مارول از دیسی هستش
اینارو نگفته چون برابر باشه و مارول فنا عصبانی نشن

MoSani
مهمان
MoSani

دوست عزیز
الان مارول فنا دارن عشق و حال میکنن و منتظر فیلم ها و سریالا هستن که بیاد.
والا بیشتر ما دیدیم دیسی فنا دارن آتیش میگیرن😂
برتری مارول توی کمیک و سینما اثبات شده.
متاسفانه برنامه ریزی های اشتباه دیسی باعث این شده.
امیدوارم زودتر به رقابت برگرده.

Morpheus
مهمان
Morpheus

برتری توی کمیک نگو که مردم از خنده. چند ساله فقط به خاطر mcu طرفدارا و فروشش بیشتر شده.

mani
مهمان
mani

ارو و هاوک ای

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...