بررسی بازی Sons of the Forest (نسخه Early Access)

بررسی بازی Sons of the Forest (نسخه Early Access)

لطفا زودتر تکمیل شو!

۲ هفته پیش ۵ ذخیره
بدون دیدگاه

بازی‌های Survival Horror (بقا/ترسناک) همیشه برای من از جذابیت متفاوتی برخوردار بودند. شاید بخاطر این باشد که همیشه دیدن مستندهای افرادی مثل Bear Grylls یا Ed Stafford که با دست خالی وارد یک جنگل می‌شدند و یک هفته در آن زندگی می‌کردند برایم جذاب بود. بازی Sons of the Forest به نوعی ادامه Forest‌ محسوب می‌شود که چند سال پیش منتشر شد. طی این سال‌ها بازی‌های دیگری مانند Stranded Deep و Green Hell بودند که تلاش کردند با گسترش فرمول موفقی که Forest معرفی کرده بود به موفقیت برسند و تقریبا هم به خواسته‌شان رسیدند. اما آیا Sons of the Forest توانست در این مسیر به آنچه کاربران انتظار داشتند برسد؟

Sons of the Forest
 • امتیاز کاربران
  14 ratings8.5/10
 • ژانر بقارازآلودوحشت
 • تاریخ انتشار ۴ اسفند ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی Endnight Games
 • سازنده Endnight Games
 • حالت بازی تک نفرهگروهی
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا

گزارشی منتشر شده که یک میلیاردر در جزیره‌ای مرموز گم شده. تیمی شامل نیروهای ویژه ماموریت پیدا می‌کنند تا برای پیدا کردن این میلیاردر و خانواده‌اش با یک هلیکوپتر وارد جزیره شوند. همه چیز خوب پیش نمی‌رود و پس از یک سانحه دلخراش بخشی از اعضای تیم نجات جانشان را از دست می‌دهند. شما به همراه Kelvin (که شنوایی‌اش را در این سانحه از دست داده) زنده مانده‌اید و تلاش می‌کنید ماموریتتان را به اتمام برسانید. خیلی زود متوجه می‌شوید در این جزیره تنها نیستید و علاوه بر قبیله‌های آدم‌خوار انسان‌های دیگری نیز روی این جزیره حضور دارند. حال سوال اصلی اینجاست که چه بلایی سر خانواده میلیاردر معرفی شده آمده و انسان‌ها روی این جزیره مشغول چه آزمایشاتی بوده‌اند؟

به نسبت Forest و حتی سایر بازی‌های بقا/ترسناک Sons of the Forest داستان عمیق‌ و مرموزتری دارد. به مرور زمان و با پیدا کردن پرونده‌ها و نامه‌های مختلف داستان بازی را متوجه می‌شوید و قدم به قدم ماجرا و اینکه چه اتفاقاتی در حال رخ دادن بوده برایتان جذاب‌تر می‌شود. نقاط مشخصی روی نقشه وجود دارد که معمولا غار یا پناهگاه‌هایی ساخته شده توسط انسان‌ها هستند. با ورود به این محل‌های مشخص علاوه بر جزئیات داستان بازی ابزار و تجهیزات خاصی نیز به دست می‌آورید که برای زنده ماندن در بازی و به اتمام رساندنش الزامی محسوب می‌شوند.

در بین تمام بازی‌های دیگر Sons of the Forest به بهترین شکل ممکن هسته اصلی یک بازی بقا/ترسناک را پیاده‌سازی کرده. محیط بازی بزرگ است و به لطف هوش مصنوعی پیشرفته‌ای که برای Kelvin یا قبایل آدم‌خوار در نظر گرفته شده بازی برایتان یکنواخت و خسته‌کننده نمی‌شود. از آنجایی که کلوین شنوایی‌اش را از دست داده تنها راه ارتباطی شما با او این است که روی یک دفترچه یادداشت برایش کارهایی که می‌خواهید را بنویسید. اگر به او بگویید چوب بیاورد،‌ به مرور زمان با کنده‌های درخت پیشتان می‌آید. می‌تواند برایتان ماهی‌گیری کند، غذا پیدا کند، ساخت و ساز کند یا خیلی آرام و ساکت دنبالتان بیاید و اگر آدم‌خوار دید با انگشت به شما اخطار دهد.

بیشتر از هر بازی دیگری در Sons of the Forest احساس کردم NPCها یا درواقع قبایل آدم‌خوار زنده‌اند. وقتی از یک گروه کسی را بکشید معمولا اعضای دیگر به بالای سرش می‌آیند و برای از دست دادن او گریه می‌کنند. اگر زخمیشان کنید با جیغ و داد تلاش می‌کنند تا آن‌ها را نکشید. می‌توانید با گذاشتن سر یکی از آن‌ها روی نیزه به آن‌ها هشدار دهید نزدیکتان نشوند یا اصلا با آن‌ها دوست شوید و روابط خوبی داشته باشید!

واقعا Sons of the Forest زیباست. وقتی تنظیمات گرافیکی بازی را روی بالاترین حالت می‌گذارید از دیدن برخی مناظر شگفت‌زده می‌شوید. تغییرات فصلی و یخ زدن آب دریاچه‌ها در زمستان نیز باعث می‌شود محیط بازی حس زنده‌ بودن را به شما القا کند. از طرفی سیستم کوآپ بازی نیز به خوبی پیاده‌سازی شده و بدون دردسر و اعصاب‌خوردی می‌گذارد از تجربه Sons of the Forest با دوستانتان لذت ببرید. برخلاف سایر بازی‌هایی که سبکی مشابه دارند، المان‌های بقا در Sons of the Forest ضعیف‌تر است و بیشتر تلاش شده تا بازی در القای حس ترس موفق‌تر عمل کند. چیزی که تقریبا هم به آن رسیده و برخی مواقع قطعا با صحنه‌هایی مواجه می‌شوید که شما را شوکه می‌کنند.

تمام نکات مثبت درخصوص Sons of the Forest را برایتان گفتم تا به آن دسته از اتفاقات و مسائلی برسم که در بازی خوشایند نیستند. البته این مسئله را فراموش نکنید که بازی هنوز در مرحله Early Access یا دسترسی زودتر از موعد قرار دارد و به احتمال زیاد با آپدیت‌های بعدی بسیاری از مشکلاتی که نسخه فعلی دارد برطرف خواهند شد. چیزی که باعث می‌شود تمام کردن Sons of the Forest در نسخه فعلی دلسردتان کند پایان‌بندی آن است. بازی آنقدر ضعیف و عجیب تمام می‌شود که شاید اگر کات‌سین پایانی را فعلا در بازی قرار نمی‌دادند بهتر بود! شخصیت‌هایی که نمی‌شناسید ظاهر می‌شوند و اتفاقاتی رخ می‌دهد که هیچ توضیحی برایشان وجود ندارد. درنهایت نمی‌دانید چه اتفاقی افتاده ولی با دو گزینه مواجه می‌شوید، جزیره را ترک کنید یا بمانید؟ تفاوت این دو انتخاب نیز کات‌سینی است که درنهایت می‌بینید. امیدوارم در نسخه نهایی داستانی بهتری و البته پایان‌بندی قابل‌ درک‌تری از بازی ببینیم.

مدت زمان بازی

داستان: ۱۱ ساعت
تکمیل کردن: ۱۶ ساعت

بالاتر اشاره کردم که بازی بهترین هسته ممکن را دارد، اما مشخص است که سازندگان آن در اجرا کردن تمام ایده‌ها زمان کم آورده‌اند و این نسخه از Sons of the Forest را به انتشار رسانده‌اند. کوله‌پشتی شما در Sons of the Forest به اندازه یک کمد بزرگ ظرفیت دارد. کمدی که بیشتر اوقات از آیتم‌ها و اشیاء مختلف پر است. هیچوقت به گشتن برای پیدا کردن یک آیتم خاص نیاز پیدا نمی‌کنید و هیچ آیتم خاصی برای ساختن چیزهای بهتر در بازی وجود ندارد. این مسئله باعث می‌شود تا کند و کاو در محیط بزرگ Sons of the Forest خروجی چشم‌گیری نداشته باشد و درنهایت از انجام این کار منصرف شوید.

وجود نقاط مشخص برای سر زدن به آن‌ها به بازی تمی خطی داده. برخی از آیتم‌هایی که در این نقاط پیدا می‌کنید اصلا به کار نمی‌آیند و می‌توانید به راحتی از کنارشان بگذرید. برخی از آن‌ها را هم دقیقا یک ربع قبل از تمام کردن بازی به دست می‌آورید و خب اصلا چه نیازی به آن‌ها خواهید داشت؟‌ المان‌های بقا در Sons of the Forest به شدت ضعیف هستند. مخصوصا در مقایسه با Green Hell که با توجهی عجیب به جزئیات تلاش می‌کرد زندگی در جنگل را برایتان تبدیل به جهنم کند.

برای مثال در Green Hell شما آب آشامیدنی را باید بجوشانید، مراقب مار و عقرب باشید، وقتی در آب شنا می‌کنید حواستان به زالو‌ها باشد و مراقب بیماری‌های مختلف و البته حمله حیوانات وحشیی مانند ببر باشید. هیچکدام از این المان‌ها در Sons of the Forest وجود ندارد. غذا به وفور پیدا می‌شود، هر آبی را می‌توانید بخورید، حتی به ساخت و ساز و انتخاب یک کمپ (که پروسه ساختنش به بهترین شکل در بازی تعبیه شده) هم نیاز ندارید و می‌توانید مدام در حال حرکت باشید. حیوانات بازی نیز انگشت‌شمارند و هیچکدام از آن‌ها قابلیت آسیب رساندن به شما را ندارند.

خطرناک‌ نبودن محیط نیز مسئله دیگریست که تجربه Sons of the Forest را خراب می‌کند. می‌توانید به راحتی حضور آدم‌خوارهارا نادیده بگیرید یا از کنارشان بدویید و بگذرید. وقتی شما سلاح گرم دارید و آن‌ها فقط با تبر حمله می‌کنند چه خطری شما را تهدید می‌کند؟ از طرفی محیط بزرگ بازی جز نقاطی مشخص که مربوط به داستان می‌شوند کاملا خالیست. شاید چند نقطه عجیب مانند گورهای دسته‌جمعی پیدا کنید اما درنهایت چیز خاصی از آن‌ها عایدتان نمی‌شود.

به طور کلی Sons of the Forest در حال حاضر پتانسیل بالایی را نمایش می‌دهد که هنوز از آن استفاده نشده. اینکه پس از اینهمه مدت بازی با حالت Early Access منتشر شده و تا این اندازه ناقص است بحث دیگریست. قطعا تجربه Sons of the Forest خالی از لطف نیست، اما امیدوارم با برطرف شدن مشکلات موجود و انتشار به‌روز‌رسانی‌های متعدد شاهد برطرف شدن این مشکلات و بهتر شدن تجربه بازی باشیم.

خلاصه بگم که…

برای علاقه‌مندان به بازی‌های بقا/ترسناک Sons of the Forest بهترین گزینه موجود است. پتانسیل بازی به شدت بالاست و هسته اصلی آن به بهترین شکل ممکن طراحی شده. چهارچوب کلی بازی در حال حاضر شما را دلسرد می‌کند؛ درنتیجه بهتر است فعلا به آن زمان دهید تا با انتشار آپدیت‌ها علاوه بر اضافه کردن محتوا مشکلاتش را برطرف کند.

بررسی بازی Sons of the Forest (نسخه Early Access) - ویجیاتو
بررسی بازی Sons of the Forest (نسخه Early Access)

می‌خرمش…

بازی‌هایی مانند Forest یا Green Hell را تجربه کرده‌اید و دنبال یک چالش بزرگ‌تر، ترسناک‌تر و زیباتر می‌گردید؟ Sons of the Forest قطعا گزینه جذابی برایتان خواهد بود.

نمی‌خرمش…

طرفدار بازی‌های بقا و ماجراجویی نیستید؟ از المان‌های ترسناک خوشتان نمی‌آید و دوست ندارید و با قبیله آدم‌خوارها روبه‌رو شوید؟ پس Sons of the Forest برای شما نیست.

بررسی بازی Sons of the Forest (نسخه Early Access)
 • امتیاز ویجیاتو75
 • امتیاز کاربران
  14 ratings8.5/10
برچسب‌هاترسناک
کپی شد https://vgto.ir/l3x
نظرات
5 2 امتیازها
امتیاز مطلب
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x