ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بتمن و کتوومن - Banner
کمیک بوک

سیر تکامل کتوومن از ویلن بودن تا معشوقه بتمن شدن

شاید بروس وین از نظر روانی پایدارترین شخصیت دنیای دی‌سی نباشد. اما در هر صورت یک میلیاردر خوش‌هیکل با کلی دارایی جالب توجه است. پس نباید تعجب کرد که مورد توجه زن‌ها قرار بگیرد. با ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

شاید بروس وین از نظر روانی پایدارترین شخصیت دنیای دی‌سی نباشد. اما در هر صورت یک میلیاردر خوش‌هیکل با کلی دارایی جالب توجه است. پس نباید تعجب کرد که مورد توجه زن‌ها قرار بگیرد. با این حال، با وجود این که بتمن معشوقه‌های زیادی را در طول زمان داشته اما به عقیده بسیاری هیچ کدام از آن‌ها به پای سلینا کایل یا همان کتوومن نمی‌رسند.

رقابت اولیه شوالیه تاریکی با کتوومن کم‌کم به یک داستان عاشقانه بین خفاش و گربه تبدیل شده است. تا جایی که حالا این دو شخصیت یک جورهایی با هم ازدواج کرده‌اند. حالا در این مطلب نگاهی به سیر تحول رابطه بین بتمن و کتوومن می‌اندازیم که چگونه از یک دشمنی به علاقه تبدیل شد.


داستان‌های اوریجین متناقض کتوومن

اولین ملاقات بتمن و کتوومن در شماره ۱ کمیک Batman
اولین ملاقات بتمن و کتوومن در شماره ۱ کمیک Batman

از آن جایی که پیوستگی دی‌سی همیشه در حال تغییر است، کتوومن الزاماً یک اوریجین مشخص ندارد. او اولین بار در شماره ۱ کمیک Batman در دهه ۴۰ میلادی پدیدار و به عنوان یک سارق جواهر با نام مستعار کت (The Cat) یا همان گربه معرفی شد.

با این حال، کمیک Batman: Year One سال ۱۹۸۶ یک روایت کاملاً متفاوت از اولین ملاقات بروس و سلینا به تصویر می‌کشد. سلینا در این داستان به عنوان یک فاحشه معرفی می‌شود که با بروس در طی اولین تلاش نافرجامش در فعالیت به عنوان یک ویجلنتی برخورد می‌کند. ظهور بتمن در این داستان باعث شد تا سلینا الهام بگیرد و این زندگی را ترک و به عنوان یک مجرم نقاب‌دار از نو زندگی خود را شروع کند.

تام کینگ (Tom King) در واقع از این تناقض‌های داستانی بهره برد و آن را تبدیل به یکی از ویژگی‌های داستانی اصلی ران Batman خود کرد. در طی ران کینگ، بروس و سلینا چندین بار بحث می‌کنند که آیا اولین بار در قایق با هم ملاقات کردند (همان طور که در شماره ۱ کمیک Batman) دیده شد یا در خیابان (کمیک Batman: Year One).

مشخص می‌شود که پاسخ بخشی از هر دو است. بروس اولین بار سلینا را در آن شب در خیابان دید اما او هویتش را مخفی کرده بود. پس از خلق هویت بتمن و تبدیل شدن به یک قهرمان بود که او واقعاً با کتوومن دیدار کرد.

مطلب پیشنهادی
تند، از هر نظر
۵ ویژگی خاص بدن فلش

تکامل اولیه کتوومن

حتی از همان ابتدا نیز مشخص بود که کتوومن خیلی شبیه به دیگر دشمنان نقاب‌پوش بتمن نیست. او یک دزد بود، نه یک آدمکش خون‌سرد. در واقع، خیلی کم دیده می‌شود که او در یکی از کمیک‌های بتمن جان کسی را بگیرد. این عامل به علاوه این حقیقت که همیشه یک رابطه احساسی بین این دو وجود داشته توضیح می‌دهد که چرا شوالیه شنل‌پوش نسبت به کتوومن باگذشت‌تر بوده است.

کتوومن یکی از شخصیت‌های اصلی کمیک‌های Batman و Detective Comics در دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ میلادی بود. اما در نهایت به دلیل فشار Comics Code Authority از مرکز توجه کنار رفت. Comics Code Authority از وجود ویلن‌ها مونثی که لباس تحریک آمیز به تن می‌کردند و شلاق به دست می‌گرفتند استقبال نمی‌کرد.

اما به لطف سریال دهه ۶۰ بتمن، کتوومن دوباره مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. او در این سریال یک ویلن مداوم بود که به نظر یک درگیری بی‌انتها با بتمن آدام وست و رابین برت وارد داشت. فیلم Batman سال ۱۹۶۶ به طور خاص کمک کرد تا تصویر بتمن و کتوومن به عنوان دو معشوقه از دو سوی مخالف دنیای دی‌سی به وجود آید.

این سریال باعث شد تا محبوبیت کتوومن در کمیک‌ها نیز افزایش پیدا کند تا رابطه او با بتمن در طی دهه ۷۰ یک قدم مهم دیگر به سمت جلو بردارد. عناوین مختلف دی‌سی ایده وجود زمین ۲ را توسعه دادند؛ یک دنیای موازی که قهرمانان دوران طلایی دی‌سی هنوز در آن وجود دارند. در این دنیا بود که بتمن و کتوومن در نهایت با یکدیگر ازدواج کردند و دختری به نام هلنا (Helena) به دنیا آوردند.

هلنا پس از تماشای مرگ مادرش، قسم می‌خورد تا از تمام مجرمان انتقام بگیرد و تبدیل به هانترس (Huntress) شود. چیزی دقیقاً مثل پدرش، البته در یک دنیای موازی. با این که این نسخه از زمین ۲ دیگر در مولتی‌ورس همواره در حال تکامل دی‌سی وجود ندارد اما آن داستان‌ها کمک کردند تا ایده این که سرنوشت بروس وین و سلینا کایل قرار است روزی به هم گره بخورد به وجود آید.

بازروایی کتوومن و سلینا کایل

یکی از ویژگی‌های مشترک بین کمیک‌های دی‌سی و سریال‌های تلویزیونی آن دوران این بود که هیچ گاه اطلاعات خیلی زیادی از سلینا کایل پیش از تبدیلش به کتوومن را ارائه نکردند. اکثر اطلاعات منتشر شده نیز یا متناقض بودند یا بعدها ریتکان شدند. وقتی Crisis on Infinite Earths سال ۱۹۸۵ تاریخچه پیچیده دی‌سی را ریست کرد، کتوومن جزو آن دسته از شخصیت‌ها بود که برای خوشایند مخاطبان امروزی به شدت تغییر یافت.

کمیک Batman: Year One اثری بود که پایه‌گذار این جریان شد. با قرار دادن سلینا کایل در خرابه و محله‌های فقیر نشینِ کثیف گاتهام، ریشه‌های او با بتمن گره خورد. کتوومن سپس در سال ۱۹۸۹ سری کوتاه اختصاصی خود را به دست آورد تا بیش‌تر به این پایه‌های Batman: Year One ریشه دهد. Batman: The Long Halloween سال ۱۹۹۶ و دنباله‌های آن نیز از همین پایه‌های Batman: Year One استفاده و لایه‌های جدیدی به دینامیک بتمن و کتوومن اضافه کردند. کمیک Batman: Dark Victory حتی مشخص کرد که احتمالاً سلینا فرزند نامشروع رئیس مافیا، کارماین فالکون (Carmine Falcone)، باشد.

فیلم Batman Returns سال ۱۹۹۲ به لطف ایفای نقش فوق العاده میشل فایفر این فضا را مهیا کرد تا سلینا کایل دوباره به جریان اصلی داستان‌های دی‌سی افزوده شود. این فیلم در همین حال نیز ایده این که بتمن و کتوومن نیمه گم‌شده یکدیگر هستد اما در جبهه مخالف دنیای گاتهام قرار گرفته‌اند را گسترش داد. Batman Returns همچنین یکی از منابع الهام کتوومنِ سریال انیمیشنی Batman: The Animated Series بود.

علاوه بر این فیلم Batman Returns نیز باعث شد تا در دنیای کمیک‌ها اولین سری ماهیانه کتوومن در سال ۱۹۹۳ به چاپ برسد. با سوار شدن روی موج آن دوران، این نسخه از سلینا کایل کم‌تر شرور بود و بیش‌تر شبیه به یک آنتی‌هیروی خطرناک به تصویر کشیده شد. این سری همچنین این فرصت را به وجود آورد تا کتوومن از زیر سایه بتمن خارج شود و شخصیت خودش را پیدا کند. اکثر ماجراجویی‌هایش، سلینا را به مناطق ناشناس‌تر می‌فرستاد تا سرقت‌های با ریسک زیاد انجام دهد. با موفقیت این سری کمیک، کم‌تر دیده شده تا دی‌سی یک کمیک اختصاصی کتوومن از آن زمان به بعد نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی
اَبَربدن!
۵ ویژگی خاص بدن سوپرمن

پیشرفت رابطه بتمن و کتوومن

بتمن و کتوومن در کمیک Batman: Hush

نقطه عطف بعدی برای بتمن و کتوومن در سال ۲۰۰۲ و کمیک Batman: Hush رقم خورد. داستانی که در طول یک سال روایت شد و می‌توان آن را به عنوان شروع دوران مدرن بتمن در نظر گرفت. در Batman: Hush، شرایط باعث شد تا بتمن و کتوومن دوباره کنار هم قرار بگیرند. شوالیه تاریکی بالأخره احتیاط را کنار می‌گذارد، هویت واقعی‌اش را مشخص و رابطه‌ای عاطفی را با کتوومن آغاز می‌کند. این رابطه از نقطه اوج داستان Batman: Hush سالم بیرون نمی‌آید اما ظاهراً این تصمیم بتمن باعث شد تا ارتباط این دو به قدری مستحکم شود که دیگر نتوان آن را مورد توجه قرار نداد.

در این دوره، خود سلینا دچار چالش‌های بزرگی شد. یکی از مهم‌ترینشان دوره بازنشستگی اجباری او پس از تولد دخترش هلنا بود. هیچوقت به طور دقیق هویت پدر واقعی هلنا به خوانندگان ارائه نشد؛ شخصیتی که احتملاً کسی از بین اسلم بردلی (Slam Bradley)، یکی از دوستان سلینا، یا خود بتمن باشد. در هر صورت، بتمن در نهایت به سلینا کمک کرد تا سرپرستی دخترش را واگذار کند تا یک تراژدی دیگر، باعث نزدیک‌تر شدن خفاش و گربه به هم شود.

در همین حین نیز، پروژه‌های لایو اکشن آن دوران مثل فیلم The Dark Knight Rises سال ۲۰۱۲ و سریال تلویزیونی Gotham، نسخه‌های جدیدی از سلینا کایل را معرفی کردند. Gotham یک ارتباط دیگر بین بروس و سلینا، با قرار دادن سلینا به عنوان شاهد مرگ وین‌ها، ایجاد کرد. The Dark Knight Rises نیز نشان داد که چه اتفاقی می‌افتد اگر بروس با موفقیت زندگی‌اش به عنوان بتمن را پشت سر بگذارد و در هنگام بازنشستگی در آرامش با سلینا زندگی کند. آیا بتمن کمیک‌های دی‌سی نیز می‌توان واقعاً چنین انتخابی را انجام دهد؟ پاسخ این پرسش باعث تعجبتان می‌شود.

مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

بتمن و کتوومن با هم ازدواج می‌کنند

یک دلیل مهم وجود دارد که چرا آن بحث در مورد قایق و خیابان یک المان اساسی در ران Batman تام کینگ است. این سری در واقع یک داستان عاشقانه بین بروس وین و سلینا کایل محسوب می‌شود و این پرسش را نیز مطرح می‌کند که آیا بروس واقعاً می‌تواند هم راضی و شاد باشد و هم هنوز لباس بتمن را به تن کند.

در سال ۲۰۱۷ با خواستگاری بروس وین از سلینا کایل در شماره ۲۴ کمیک Batman، این سری توجه بسیاری را به خود جلب کرد. یک سال بعد و در شماره ۵۰، مخاطبان این عروسی مورد انتظار را تجربه کردند. البته یک عروسی که در آن بتمنِ سرخورده در محراب عروسی تنها ماند. حتی کتوومن نیز می‌ترسید چه بلایی به سر گاتهام می‌آید اگر بتمن به رضایت و شادی برسد و مصمم بودنِ خودش را از دست دهد.

البته این داستان تراژیک یک پایان خوش داشت. گربه و خفاش در نهایت به هم رسیدند، بین را شکست دادند و در نهایت تصمیم گرفتند یک رابطه خانگی را با هم تجربه کنند. بروس و سلینا نه رسماً، بلکه احساساً، با هم ازدواج کردند و حالا یک زوج متعهد محسوب می‌شوند. این رابطه عاطفی باعث شکل‌گیری سری اسپین‌آف Batman/Catwoman شد. یک کمیک که در آن علاقه بروس و سلینا در طول دوره‌های مختلف به نمایش کشیده می‌شود و همچنین آن‌ها را در برابر معشوقه سابق بروس، فنتسم (Phantasm)، قرار می‌دهد.

آیا این ازدواج غیررسمی بقا خواهد داشت؟ مثل بسیاری از کمیک‌های دنیای دی‌سی، هیچ تضمینی وجود ندارد که گذشته، حال و آینده دوباره بازگو نشوند. اما در حال حاضر، نمی‌توان انکار کرد که حالا سلینا کایل به همان اندازه آلفرد پنی‌ورث، دیگ گریسون و کمیسر گوردون در دنیای بتمن یک شخصیت اساسی است.


به مطالعه ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • fresh
    fresh | ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

    خوبه که قشنگ تمام مقالات ویجیاتو از روی سایت اسپایدی کپی شده

مطالب پیشنهادی