ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسکارلت اسکرب - Banner
کمیک بوک

معرفی اسکارلت اسکرب – قهرمان گمنام مصری مارول

اگر جزو طرفداران پر و پا قرص مارول باشید و بخواهید در مورد اسکارلت اسکرب اطلاعات بیش‌تری به دست آورید، با سرچ‌هایتان متوجه می‌شوید که این شخصیت اصلاً شناخته شده و مشهور نیست. با این ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

اگر جزو طرفداران پر و پا قرص مارول باشید و بخواهید در مورد اسکارلت اسکرب اطلاعات بیش‌تری به دست آورید، با سرچ‌هایتان متوجه می‌شوید که این شخصیت اصلاً شناخته شده و مشهور نیست.

با این حال در این مطلب قصد داریم شما را با این قهرمان ناشناس و مصری دنیای مارول آشنا کنیم. قهرمانی که یک نسخه متفاوت و الهام گرفته شده از او را در سریال Moon Knight (و در مقیاس بزرگ‌تر دنیای سینمایی مارول) نیز دیدیم.

شناسنامه اسکارلت اسکرب (Scarlet Scarab)

- اولین حضور: شماره ۲۳ کمیک The Invaders (انتشار در ماه سپتامبر سال ۱۹۷۷)
- ناشر: مارول
- خالقان: روی توماس (Roy Thomas) و فرانک رابینز (Frank Robbins)
- نام واقعی: عبدل فول (Abdul Faoul)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۲۳ کمیک The Invaders (انتشار در ماه سپتامبر سال ۱۹۷۷)
شماره ۳۲۶ کمیک Thor (انتشار در ماه دسامبر سال ۱۹۸۲)
شماره ۴ کمیک All-New Invaders (انتشار در ماه آوریل سال ۲۰۱۴)


اسکارلت اسکرب کیست؟

اسکارلت اسکرب در کمیک‌های مارول

شخصیت اسکارلت اسکرب که توسط روی توماس و فرانک رابینز در سال ۱۹۷۷ و شماره ۲۳ سری کمیک The Invaders پا به دنیای داستان‌ها گذاشت، یک جنگجوی مصری با نام عبدل فول است. در دنیای کمیک‌ها، می‌توان اسکارلت اسکرب را به چشم کاپیتان آمریکای مصر در نظر گرفت؛ یک محافظ نمادین از این سرزمین.


مطلب پیشنهادی
آماده‌ی یک آشنایی زیرآبی شوید
آشنایی با پری‌های دریایی – نیمه‌انسان‌های ساکن ژرفای آب‌ها

اوریجین اسکرب سرخ

اسکارلت اسکرب روی کاور شماره ۲۳ کمیک The Invaders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
اسکارلت اسکرب روی کاور شماره ۲۳ کمیک The Invaders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

معرفی اسکارلت اسکرب در داستانی بود که در طی اوج جنگ جهانی دوم به وقوع می‌پیوست. مخاطبان وقتی برای بار اول با اسکرب سرخ برخورد کردند که او با نیروهای متحدین همکاری می‌کرد. عبدل از قدرت و نفوذی که انگلستان روی مصر دارد احساس تنفر می‌کند و باور دارد که اتحاد با دشمنان انگلستان برای سرزمینش سودمند خواهد بود.

با این حال، وقتی اسکارلت اسکرب با قهرمانان دوران جنگ جهانی دوم مارول با نام اینویدرز (The Invaders) برخورد می‌کند متوجه می‌شود که نازی‌ها افراد شرور هستند و در نهایت به آن‌ها پشت می‌کند. البته او هنوز هم نسبت به نیروهای متفقین اعتمادی ندارد و به فرصت عضویت در اینویدرز دست رد می‌زند.

تا سال ۱۹۸۲ و شماره ۳۲۶ کمیک Thor طور می‌کشد تا دوباره سر و کله عبدل پیدا شود. در این داستان فول را در بستر مرگ می‌بینیم که اسرار و رازهای روبی اسکرب (Ruby Scarab) را به پسرش مهمت (Mehemet)، منتقل می‌کند. مهمت با به دست آوردن قدرت‌هایی که زمانی به پدرش تعلق داشتند تبدیل به دومین اسکرب سرخ می‌شود. به این ترتیب، دومین اسکارلت اسکرب به یک موزه که اشیای باستانی مصر در آن نگه داری می‌شوند حمله می‌کند.

ثور به مقابله با مهمت می‌پردازد و این دو قهرمان که ریشه‌های اسطوره‌ای دارند پس از یک نبرد به توافقی اجباری دست پیدا می‌کنند. خدای رعد دیگر به دومین اسکرب سرخ حمله نمی‌کند و مهمت نیز چشم حوروس (Eye of Horus)، یک شی باستانی جادویی دیگر را به سرزمینی که به آن تعلق دارد بازمی‌گرداند. ثور و اسکارلت اسکرب دوم از هم جدا می‌شوند و دیگر مهمت دیده نمی‌شود.

پس از آن، حضورهای اسکارلت اسکرب بسیار کمیاب می‌شوند. در واقع، این شخصیت فقط یک دفعه دیگر به طور کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شماره ۴ کمیک All-New Invaders اسکرب سرخ برای بار مجدد در برابر اینویدرز می‌ایستد.

از آن جایی که این یک داستان فلش‌بک است، پس دوباره با عبدل فول به عنوان اسکرب سرخ طرف هستیم که با تیم سوپر اکسیس (Super-Axis) همکاری می‌کند. از این داستان به بعد، اثری از عبدل و روبی اسکربِ او در دنیای مارول نبوده است.


مطلب پیشنهادی
همسان... ولی نه یکسان!
سری به برجسته‌ترین دنیاهای موازی مارول بزنید

قدرت‌ها و توانایی‌های اسکارلت اسکرب

عبدل رهبری گروهی از جنگجویان به نام پسران اسکرب (Sons of the Scarab) را برعهده داشت که ادعا می‌کردند از نوادگان فراعنه باستان و از همه مهم‌تر محافظان یک شی باستانی به نام روبی اسکرب هستند. روبی اسکرب به کسی که آن را به دست آورد قدرت‌های فرا انسانی اعطا می‌کند. در واقع این شی بود که یک انسان معمولی مثل عبدل فول را تبدیل به قهرمانی به نام اسکرب سرخ کرد.

روبی اسکرب به عبدل قدرتی فرا انسانی در سطح مرد عنکبوتی می‌دهد. همچنین بدن او را از نوعی انرژی جادویی پر می‌کند. این انرژی جادویی هم به شکل شلیک‌هایی از دستانش به عنوان سلاح تهاجمی و هم به شکل یک میدان انرژی قدرتمند به عنوان ابزاری تدافعی قابل استفاده است.

عبدل به کمک روبی اسکرب می‌تواند در هنگام برقراری ارتباط فیزیکی با کسی، قدرت او را تخلیه کند. در نهایت نیز این شی باستانی قابلیت پرواز را به کسی که آن را در دست دارد می‌دهد که با توجه به الهام گرفته شدن روبی اسکرب از این نوع سرگین‌چرخانان منطقی به نظر می‌رسد.


خطر اسپویل

ادامه متن حاوی اسپویل از قسمت ۶ فصل ۱ سریال Moon Knight است. اگر هنوز موفق به تماشای آن نشیده‌اید، از مطالعه ادامه مقاله بپرهیزید.


اسکرب سرخ خارج از دنیای کمیک‌ها

اسکارلت اسکرب می القلماوی در سریال Moon Knight دیزنی پلاس

همان طور که به آن اشاره شد، اسکارلت اسکرب اصلاً آن قدر معروف نیست که حتی در خود کمیک‌های مارول نیز شناخته شود، چه برسد به خارج از دنیای کمیک‌ها. پس طبیعی است که این شخصیت را خارج از دنیای کمیک‌ها ندیده باشیم. اما چنین چیزی چندان دقیق نیست چرا که او را، به نوعی، در دنیای سینمایی مارول دیده‌ایم.

در قسمت ۶ و پایانی فصل اول سریال Moon Knight، معشوقه مارک اسپکتور (Marc Spector) با نام لیلا الفولی (Layla El-Faouly)، با ایفای نقش می القلماوی، هویت ابرقهرمانی خود را به دست می‌آورد. به واسطه هویت ابرقهرمانی خود، لیلا یک لباس زره و بال‌دار به دست می‌آورد تا تبدیل به اسکارلت اسکرب سریال Moon Knight و به طور کلی دنیای سینمایی مارول شود.

هر چند نام اسکارلت اسکرب کمیک‌ها، عبدل فول، به نام پدر لیلا، دکتر عبدالله الفولی (Abdallah El-Faouly)، شبیه است اما این دو شخصیت چندان به هم شباهتی ندارند. همان طور که خواندید، عبدل فول کمیک‌ها یک قهرمان و جنگجوی مصری است اما عبدالله الفولی یک باستان‌شناس معمولی محسوب می‌شود.

همچنین لیلا الفولی قدرت‌های خود را نه به واسطه یک شی باستانی مثل روبی اسکرب بلکه پس از قبول کردن فعالیت «موقت» به عنوان آواتار الهه‌ای مصری با نام تاورت (Taweret)، به دست آورده و تبدیل به ابرقهرمان مونث مصری می‌شود.

همان طور که می‌بینید تفاوت‌های لیلا الفولی و عبدل فول به عنوان اسکارلت اسکرب فراوان است. دقیقاً همین مورد برای آرتور هارو (Arthur Harrow) به عنوان ویلن اصلی فصل اول سریال Moon Knight نیز وجود دارد که به طور کامل نسبت به منبع اقتباس خود متفاوت است.


به مطالعه در مورد مون نایت ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد اسکارلت اسکرب

نام واقعی اسکارلت اسکرب چیست؟

اسکارلت اسکرب یا اسکرب سرخ در کمیک‌های مارول یک قهرمان و جنگجوی مصری است که با نام عبدل فول شناخته می‌شود. هر چند در سریال Moon Knight و در مقیاس بزرگ‌تر دنیای سینمایی مارول این شخصیت کاملاً تغییر پیدا کرده است به طوری که لیلا الفولی، معشوقه مون نایت، با این هویت شناخته می‌شود.

اسکرب سرخ چه قدرت‌هایی دارد؟

اسکارلت اسکرب کمیک‌ها علاوه بر قدرت فرا انسانی و قابلیت پرواز، به واسطه یک شی باستانی به نام روبی اسکرب از نوعی انرژی جادویی نیز بهره می‌برد که هم در حمله و هم در دفاع به کمکش می‌آید. البته قابلیت تخلیه قدرت رقبایش در هنگام برقرار کردن ارتباط فیزیکی با آن‌ها را نیز نباید از یاد برد.

بازیگر نقش اسکارلت اسکرب کیست؟

در سریال Moon Knight و دنیای سینمایی مارول نسخه‌ای از این قهرمان مصری را می‌بینیم که ایفای نقش او بر عهده می القلماوی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • "The GUY"
  "The GUY" | ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  چقدر دلم می خواست یه بار یکی یه ابرقهرمان زن رو مرد می کرد.
  یا مثلا یه گروه فقط مردونه تشکیل می شد واکنش ها رو میدیدم.
  حالا باز هم این زن شد اکی. (به علت اینکه که میخواستن لیلا الفولی رو ابرقهرمان کنند.)
  ولی تسک مستر رو دیگه چرا؟

  • Pedare_logan
   Pedare_logan | ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

   داداش اگه اون کارو کنن زن ستیزیه
   ولی اگه همه قهرمانای مردو زن کنن برابریه و فمنیست دنبال عدالته? که بشینن خونه کار نکنن و پول در بیارن تو خیابونم براشون کمر خم کنیم

 • Niyayesh-j
  Niyayesh-j | ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  ای کاش باز از اسکارلت اسکرب و مون نایت با هم استفاده کنن

  • Pedare_logan
   Pedare_logan | ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

   مون نایت صد در صد بر میگرده ولی اسکارلت اسکرب رو شک دارم

مطالب پیشنهادی