ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

حلقه های قدرت - Banner
کتاب و ادبیات

معرفی ۲۰ حلقه قدرت در دنیای ارباب حلقه‌ها

در داستان ارباب حلقه ها، حلقه یگانه در مرکزیت ماجرا قرار دارد. این حلقه توسط خود سائورون (Sauron) ساخته شده بود تا از طریق آن بر سرزمین میانه فرمانروایی کند. ولی حلقه یگانه تنها حلقه ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

در داستان ارباب حلقه ها، حلقه یگانه در مرکزیت ماجرا قرار دارد. این حلقه توسط خود سائورون (Sauron) ساخته شده بود تا از طریق آن بر سرزمین میانه فرمانروایی کند. ولی حلقه یگانه تنها حلقه قدرت سرزمین میانه نیست. در مجموعه ۲۰ حلقه قدرت (به علاوه چند حلقه قدرت خُردتر) ساخته شده است.

پیش از ساخته شدن حلقه یگانه، سائورون در ظاهر آناتار (Annatar) توانست الف‌های آهنگر را قانع کند تا ۱۹ حلقه قدرت بسازند. این اشیای جادویی قرار بود تا در نگهداری سرزمین میانه کمک کنند و نور والینور (Valinor) را در آن جاری سازند. با این وجود، هدف اصلی سائورون این بود که یک حلقه ۲۰ام بسازد؛ یک حلقه قدرتمند تا ۱۹ حلقه قدرت دیگر را کنترل کند و رهبران سرزمین میانه را آلوده سازد.

سه حلقه برای پادشاهان الف زیر آسمان،

هفت‌تا برای اربابان دورف در تالارهای سنگیشان،

نُه‌تا برای انسان‌های فانی محکوم به مرگ،

یکی برای ارباب تاریک بر روی تخت تاریکش

در سرزمین موردور جایی که سایه‌ها قرار دارند.

یک حلقه برای فرمانروایی بر بقیه، یک حلقه برای یافتنشان،

یک حلقه برای احضار بقیه و در تاریکی ملحق شدنشان

در سرزمین موردور جایی که سایه‌ها قرار دارند.

جی. آر. آر. تالکین - ارباب حلقه ها

در این مطلب قصد داریم به سراغ این حلقه های قدرت برویم تا بیش‌تر با این اشیای جادویی آشنا شوید که توانسته‌اند بخش بزرگی از هرج و مرج سرزمین میانه باشند.


حلقه یگانه

حلقه یگانه در انگشت سائورون طی جنگ آخرین اتحاد

حلقه یگانه در مرکز روایت ارباب حلقه ها قرار می‌گیرد. این حلقه با نام‌هایی دیگر مثل حلقه فرمانروا و عامل هلاکت ایسیلدور (Isildur) هم شناخته می‌شود. سائورون این حلقه را در کوه نابودی (Mount of Doom) در دوره دوم سرزمین میانه و پس از فریب الف‌های آهنگر در ساخت ۱۹ حلقه قدرت دیگر به وجود آورد. از آن جایی که حلقه یگانه باید به قدری نیرومند می‌بود تا دیگر حلقه های قدرت را کنترل کند، سائورون می‌بایست بخش زیادی از نیروی خود را در این حلقه متمرکز می‌کرد. به این ترتیب، او سرنوشت خودش را به حلقه یگانه گره زد.

سائورون به کمک حلقه یگانه و توانایی نظامی خود، بخش‌های زیادی از سرزمین میانه را تحت اختیار خود درآورد. با این حال، حکومت وحشتناک او در طی جنگ آخرین اتحاد (War of the Last Alliance) به انتها رسید. در این جنگ بود که ایسیلدور از گاندور (Gondor) حلقه یگانه را از دست سائورون جدا ساخت. منتهی این حلقه به دنبال این بود تا دوباره به سراغ اربابش بیاید و به همین دلیل به ایسیلدور خیانت کرد تا یک دسته از ارک‌ها او را به قتل برسانند. پس از مرگ ایسیلدور، این حلقه یگانه برای قرن‌ها گم شد تا این که گالوم (Gollum) آن را پیدا کرد. حلقه توانست گالوم را آلوده و این موجود ضعیف را به شدت به خودش وابسته کند.

ولی حلقه یگانه گالوم را نیز ترک کرد و به دست بیلبو بگینز (Bilbo Baggins) و سپس فرودو بگینز (Frodo Baggins) رسید. ماجراهای حلقه یگانه وقتی به پایان می‌رسد که فرودو این شی را به کوه نابودی می‌برد و در آن جا حلقه نابود می‌شود. نابودی حلقه یگانه به آن معناست که سائورون دیگر نمی‌تواند دوباره حلقه را به دست آورده و فرمانروایی تاریکش بر سرزمین میانه را تکرار کند. این اتفاق علاوه بر نابودن کردن قدرت سائورون، نیروی دیگر حلقه های قدرت را نیز از بین برد.

مطلب پیشنهادی
دگرگونی‌های ریشه گرفته از حلقه‌ی یگانه
۳ ویژگی خاص بدن گالوم

سه حلقه برای الف‌ها

الف‌ها برای خود سه حلقه قدرت ساختند

از ۱۹ حلقه قدرت، سه حلقه وجود داشتند که برای الف‌ها طراحی شدند. با این که سائورون در ساخت ۱۶ حلقه دیگر به الف‌های آهنگر کمک کرد اما این ۳ حلقه به تنهایی توسط کلبریمبور (Celebrimbor) پدید آمدند. این جدایی از دیگر حلقه های قدرت باعث شد تا سه حلقه الف‌ها نسبت به فساد حلقه یگانه مقاوم‌تر باشند. نام سه حلقه الف‌ها ناریا (Narya)، حلقه آتش، نینا (Nenya)، حلقه آب و ویلیا (Vilya)، حلقه هوا، بود.

ناریا به یک یاقوت سرخ مزین شده بود و به صاحبش توانایی استفاده از آتش و جلوگیری از خستگی را می‌داد. نینا یک سنگ سفید روی خود داشت و از صاحبش در برابر شرارت محافظت می‌کرد. ویلیا حلقه‌ای طلایی رنگ بود که یاقوت کبودی روی آن قرار داشت و از بین سه حلقه الف‌ها از همه قوی‌تر محسوب می‌شد. قدرت ویلیا هیچوقت به طور واضح مشخص نشد اما قابلیت‌های حفظ و احیا از این حلقه دیده شده است.

وقتی الف‌ها متوجه اهداف سائورون می‌شوند، این سه حلقه را مخفی می‌کنند. ناریا به سیردان (Círdan)، نینا به گالادریل (Galadriel) و ویلیا به گیل گالاد (Gil-galad) داده شدند. این سه شخصیت توانستند تا زمان شکست سائورون در جنگ آخرین اتحاد، حلقه های الف‌ها را از چنگال او خارج نگه دارند. گالادریل، نینا را نگه داشت در حالی که سیردان، ناریا را به گاندالف (Gandalf) و گیل گالاد، ویلیا را به الروند (Elrond) دادند. به این ترتیب، گالادریل، گاندالف و الروند تبدیل به نگهبانان سه حلقه شدند و از آن‌ها محافظت کردند تا وقتی که قدرتشان با نابودی حلقه یگانه از دست رفت.

هفت حلقه دورف‌ها

هفت حلقه قدرتی که سائورون به طور مستقیم در پدیدآمدنشان توسط الف‌های آهنگر دخالت داشت به فرمانروایان هفت خاندان دورف‌ها داده شدند. با این وجود قرار نبود این حلقه ها به دورف‌ها داده شوند. سائورون در ابتدا قصد داشت تا تمام حلقه های قدرت به الف‌ها برسند و با استفاده از حلقه یگانه آن‌ها را آلوده کند. مقاومت الف‌ها نسبت به فساد سائورون بود که باعث شد این هفت حلقه به دورف‌ها برسند.

متأسفانه تالکین در مورد ۷ حلقه دورف‌ها خیلی کم نوشته است. مشخص نیست که تمام اربابان دورف‌ها چه کسانی هستند و این ۷ حلقه دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارند. فقط یکی از حلقه ها با نام حلقه ترور (Thrór) شناخته می‌شود. این حلقه توسط کلبریمبور به دورین سوم (Durin III) داده شد و برای سال‌ها در خاندان دورین ماند تا این که به تروری رسید که آن را به پسرش تراین (Thráin) داد. با این حال، تراین توسط سائورون گیر افتاد و ارباب تاریک توانست این حلقه را از چنگ این دورف بیرون بکشد.

با وجود این که سائورون سعی کرد تا از طریق حلقه ها، دورف‌ها را آلوده کند اما این نژاد به خاطر ذات بشاش و رام نشدنی‌شان نسبت به جادوی سائورون مقاومت نشان دادند. منتهی این حلقه های دورف‌ها باعث به وجود آمدن طمع در بین این نژاد نسبت به جواهرات و گنج‌ها شد. از بین ۷ حلقه دورف‌ها، ۴ حلقه توسط اژدهایان نابود شدند و ۳ حلقه دیگر به دست سائورون رسیدند.

نُه حلقه برای انسان‌های فانی

حلقه های قدرت انسان‌های فانی عامل نابودی‌شان شدند

۹ حلقه از حلقه های قدرت به انسان‌های فانی رسیدند. در بین این نژاد بود که سائورون توانست با فساد خود به موفقیت کامل برسد. انسان‌ها از دانش الف‌ها یا صمیمیت دورف‌ها برخوردار نبودند و با اشتیاق، هدایای سائورون را قبول کردند تا با قابلیت‌های جادویی حلقه ها به قدرت، جایگاه و ثروت برسند. هر چند این قدرت‌ها بهایی داشتند. حلقه های انسان‌ها زندگی این فانی‌ها را به قدری طولانی کردند که در نهایت بدن فیزیکی آن‌ها از بین رفت و آن‌ها تبدیل به موجوداتی نامیرا شدند که با نام ارواح حلقه (Ringwraiths) یا نازگول‌ها (Nazgûl) مشهور شدند.

پس از تبدیل شدن به نازگول‌ها، این ۹ انسان مثل برده به سائورون خدمت کردند. اطلاعاتی زیادی از این نه روح حلقه در دسترس نیست. سه نفر از آن‌ها از اهالی نومنور (Númenor) بودند و یکی از آن‌ها ایسترلینگ (Easterling) بود. نام یکی از آن‌ها خامول (Khamûl) بود و دیگری با عنوان پادشاه جادوگر آنگمار (Witch-king of Angmar) شناخته می‌شد. پادشاه جادوگر آنگمار فرمانده نازگول‌ها و جانشین فرمانده سائورون به حساب می‌آمد. وقتی پادشاه جادوگر آنگمار کشته شد، خامول برای زمان کوتاهی تبدیل به فرمانده ارواح حلقه شد.

در نهایت، مشخص نشد که چه اتفاقی برای ۹ حلقه انسان‌های فانی افتاد. مشخص نیست که آیا سائورون دوباره حلقه ها را به دست آورد یا آن‌ها در دستان ارواح حلقه باقی ماندند یا این حلقه های قدرت هنوز همراه بقایای فیزیکی انسان‌های فانی هستند. تمام چیزی که در مورد این ۹ حلقه مشخص است این است که آن‌ها هیچوقت توسط فرد دیگری پیدا، نگهداری یا بازیابی نشدند.

مطلب پیشنهادی
ارباب حلقه‌ها: شکار گالوم؟!!!
چرا ساخت ارباب حلقه‌ ها بر پایه شخصیت گالوم ایده بدی است

حلقه های قدرت خُردتر

در The Silmarillion اشاره می‌شود که الف‌ها حلقه های جادویی زیادی به وجود آورده‌اند اما آن‌ها صرفاً امتحان مهارت صنعتگرانی محسوب می‌شدند که این حلقه ها را به وجود آوردند. سرنوشت نهایی این حلقه های خرد مشخص نیست و معلوم نیست که آیا قدرت‌های آن‌ها به حلقه یگانه وابسته بود یا نه. اگر قدرت این حلقه ها به حلقه یگانه وابسته می‌بودند، پس باید نیرویشان با نابودی حلقه یگانه از بین رفته باشد.


به مطالعه در مورد سرزمین میانه و دنیای ارباب حلقه ها ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • عمو قناد
  عمو قناد | ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  خیلی مقاله خوبی بود، مقاله راجع به دنیای تالکین زیاد بزارید، چون هر چقدر هم روش کار کنیدانی دنیا تمومی نداره از پس Lore قوی داره

 • amirhosin214
  amirhosin214 | ۱۸ شهریور ۱۴۰۱

  فکر کنم بعد حلقه یگانه حلقه گالادریل هم قدرت زیادی داره

  فرودو خطاب به همه اونایی که قدرت جادویی دارن : ندارم

 • jiqjwhs8enqjo
  jiqjwhs8enqjo | ۱۸ شهریور ۱۴۰۱

  مقاله خیلی عالی بود واقعا ممنون
  با این که این سری رو تماشا نکردم ، خیلی برام جذاب بود
  قطعا برای فن های این سری مقاله خیلی جذابتری بود ، ولی خب چون خود فیلم رو ندیدم کمی مغزم هنگ کرد:/

مطالب پیشنهادی