ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

یک تئوری برای دنباله فیلم جوکر – بروس وین تبدیل به شخصیتی جز بتمن می‌شود؟

حرکتی جسورانه یا حماقت محض؟

۷

داستان سرآغاز شخصیت بتمن یکی از مشهورترین داستان‌ها در دنیای کمیک‌ها و بین مخاطبین شخصیت‌های کمیکی و ابرقهرمانی است. چندین بار و به شیوه‌های مختلفی شاهد رقم خوردن سرنوشت بروس وین بوده‌ایم. از خود کمیک‌ها گرفته تا فیلم‌ها، سریال‌ها و بازی‌های ویدیویی چه به صورت لایو اکشن و چه به صورت انیمیشنی این ماجرا تعریف شده است.

در جدیدترین مورد هم فیلم جوکر با کارگردانی تاد فیلیپس به باز آفرینی این اتفاق پرداخته که در آن بروس وین جوان در مسیر همیشگی‌اش برای بر تن کردن شنل سیاهش و مبارزه با جرم و جنایت شهر گاتهام قرار می‌گیرد.

در ظاهر، ماجرا مثل همیشه است. با این حال، تغییرات کوچک اعمال شده روی این اتفاق مشهور ممکن است باعث شود تا نتیجه متفاوت‌تر از چیزی باشد که مثل همیشه انتظارش را داریم. بیش‌ترین تغییر هم شاید روی آینده بروس وین به عنوان مبارز جرم و جنایت باشد. بعضی از طرفداران اما آن قدر پیش رفته‌اند که حتی اعتقاد دارند این تغییرات کوچک می‌تواند باعث شود تا بروس وین به جای بتمن، به یکی از شخصیت‌های دیگر دنیای کمیک‌های دی‌سی تبدیل شود که شهرت چندانی هم ندارد.

ابتدا نگاهی به سرآغاز مورد قبول بتمن می‌اندازیم. با وجود این که نسخه‌های مختلفی از سرآغاز بتمن خلق شده‌اند که گاهی با یکدیگر تفاوت‌های ریز و درشت دارند ولی اکثر مخاطبان روی این، اتفاق نظر دارند که به وجود آمدن شخصیت بتمن به خاطر مرگ مارتا و توماس وین به دست خلافکاری به اسم جو چیل (Joe Chill) است. مرگ والدین بروس دقیقاً وقتی اتفاق می‌افتد که خانواده وین از تئاتری خارج می‌شوند، که در بیش‌تر داستان‌ها، در حال نمایش نسخه‌ای از «ماسک زورو» را است.

این حادثه تلخ باعث می‌شود تا بروس وین تصمیم بگیرد برای متوقف کردن جرم و جنایت تبدیل به شوالیه شنل پوش گاتهام شود و قسم بخورد شهرش را از شرارت‌ها پاک کند. بروس به خاطر فوبیایی که نسبت به خفاش‌ها دارد تصمیم می‌گیرد عامل ایجاد ترس در وجودش را تبدیل به وحشت خلافکاران گاتهام کند.

در این جا است که اوضاع کمی برای فیلم جوکر تغییر می‌کند. به طور کلی در این فیلم سعی شد که جنبه‌ها و مواردی از منبع اقتباس استخراج و با تغییر دادن آن‌ها به مخاطبان عرضه شود. از خود شخصیت جوکر تا سرآغاز او، فیلم شباهت خیلی دوری نسبت به دنیای کمیک‌های دی‌سی و شخصیت‌های درون آن دارد.

در خصوص همین اتفاق خاص، مرگ توماس و مارتا وین نتیجه ناخواسته آشوبی است که به خاطر جوکر در سطح شهر اتفاق افتاد. در این آشوب، معترضان در خیابان‌های شهر شروع به غوغا کرده و سراسر آن را تبدیل به جهنم می‌کنند. در تمام این هرج و مرج، توماس و مارتا وین در حالی به قتل می‌رسند که به همراه پسرشان از تئاتر بیرون آمده‌اند. با توجه به آشوب با تم دلقک که تقریباً تمام معترضان در آن نقاب دلقک به صورتشان زده‌اند، اوضاع می‌تواند برای بروس وینی که تازه والدینش را از دست داده جور دیگری پیش برود.

آشوب دلقکی شهر گاتهام در دنیای فیلم جوکر

آشوب دلقکی شهر گاتهام در دنیای فیلم جوکر

چه می‌شود اگر فوبیای بروس از خفاش‌ها به دلقک‌ها تغییر کند؟ مطمئناً برای یک کودک چیزی دردناک‌تر و تأثیر گذارتر از این که شاهد به قتل رسیدن والدینش به دست کسی باشد که به خاطر رفتار دلقکی قاتل در یک شوی تلویزیونی به وجد آمده نیست. مواجه شدن بروس با یک گاتهام پر از دلقک و تبدیل کردن این دلقک‌ها به علت مرگ والدینش در سن کم، ممکن است باعث شود هیچ وقت بتمن را در دنیای فیلم جوکر نبینیم؛ چون که هیچ وقت به وسیله اتفاقات همیشگی تحریک نشده.

به جای بتمن، احتمال دارد شخصیتی دیگر با هویتی خیلی متفاوت که به دنبال از بین بردن شرارت در شهر است از این اوضاع سر بیرون بیاورد. ممکن است بروس وینی که در فیلم جوکر دیدیم، به جای تبدیل شدن به شوالیه تاریکی، تبدیل به جستر (The Jester) شود؟

جستر، با هویت واقعی چارلز لین (Charles Lane)، شخصیتی ناشناخته است که در اواسط دهه 40 میلادی توسط پاول گوستاوسون (Paul Gustavson) خلق شده. لین زمانی یک پلیس بوده اما بعدها با دانستن این که اجدادش دلقک‌های دربار بوده‌اند، هویت جستر را برای خودش انتخاب می‌کند. این شخصیت توسط نویسندگان کمپانی دی‌سی خلق نشده و تحت انتشارات کوالیتی کامیکز بود (Quality Comics) اما بعدها و در اواخر دهه 50 میلادی، دی‌سی این انتشارات را به خود جذب کرد.

جستر؛ شخصیت نه چندان مشهور دنیای کمیک‌ها

جستر؛ شخصیت نه چندان مشهور دنیای کمیک‌ها

به طور کلی، جستر شخصیتی نسبتاً گمنام و مبهی است که همین مورد می‌تواند پیچش داستانی جالبی را برای بروس وین رقم بزند تا هویت جستر را بعد از دیدن مرگ والدینش در دنیای فیلم جوکر برای خود انتخاب کند. مطمئناً این قدر جدا شدن از منبع اقتباس، حرکت بی‌پروایی هم نسبت به شخصیت بتمن، هم نسبت به شخصیت جستر و به طور کلی داستان تقابل بتمن و جوکر خواهد بود. اما شاید با توجه به این که جوکر در این فیلم چقدر نسبت به جوکر کمیک‌ها متفاوت است، این اتفاق را خیلی عجیب جلوه ندهد.

فیلم جوکر اثبات کرد که می‌تواند فضای زیادی برای نویسندگان و کارگردانان وجود داشته باشد تا از منبع اقتباس اثرشان بیش‌تر از آن چه رایج است دور شوند. تبدیل بروس به شخصیتی نسبتاً ناشناس به خاطر تغییرات کوچک اعمال شده روی داستان سرآغازش خیلی هم دور از ذهن نیست. مخصوصاً با نگاه به دنیایی که داستان فیلم جوکر در آن جریان دارد و شباهت چندانی به دنیای کمیک‌های دی‌سی در آن نمی‌بینیم.

مطمئناً فقط داریم در مورد یک تئوری صحبت می‌کنیم در حالی که حتی تصمیم ساخت قسمت دوم جوکر چندان قرص و محکم نیست. از سوی دیگر نیز تبدیل یکی از مشهورترین و صد البته محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای کمیک‌ها به یک دلقک دربار ایده‌ای نیست که همه طرفداران از آن استقبال کنند. ولی باز هم می‌تواند موردی جذاب برای خراب کردن انتظارات مخاطبان باشد و منجر به شکل گیری بحث‌های زیادی شود.

هر چقدر چنین تئوری‌هایی می‌تواند برای بخشی از طرفداران جذاب باشد اما به نظر کمپانی برادران وارنر هیچ وقت چنین ایده‌ای را برای دنباله فیلم جوکر پیاده نکند. با توجه به عملکرد خوب شخصیت بتمن از نظر سودآوری مالی و همینطور برنامه ریزی فیلم بتمن به کارگردانی مت ریوز و ایفای نقش رابرت پتینسون که در حال ساخت است، قابل درک است که برادران وارنر از انجام چنین حرکت جسورانه‌ای سر باز بزند.

چه این اتفاق برای آینده بروس وین در دنباله فیلم جوکر بیافتد و چه نیافتد، مطمئناً می‌توان گفت که جوکر و دنیای این فیلم توانست یکی از مشهورترین و نمادین‌ترین شخصیت‌های دنیای کمیک‌های دی‌سی را به طرزی تغییر دهد که تا به حال دیده نشده بود. حالا باید انتظار کشید و دید آیا چنین ماجرایی برای دشمن همیشگی‌اش، بتمن نیز اتفاق می‌افتد یا نه.

نظر شما چیست؟ از چنین سورپرایز و تغییری استقبال می‌کنید یا ترجیح می‌دهید همان تقابل همیشگی ولی فوق العاده و جذاب بتمن و جوکر را در دنباله فیلم جوکر ببینید؛ حتی با وجود تفاوت‌های ریز و درشتی که شخصیت جوکر با جوکر دنیای کمیک‌ها دارد؟ نظراتتان را با ویجیاتو به اشتراک بگذارید.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/1sb

7
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
6 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
7 نویسندگان دیدگاه
BENYAMINCatmanerfمصطفی موسویشفیع شاهرخ آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
BENYAMIN
مهمان
BENYAMIN

من جوکر رو جور دیگه ای میشناختم با دیدن این فیلم کامل شناختمش . البته بتمن برای من بتمن قهرمانه ولی اگه این دوتا با هم یکی بشن فیلم جذابی از آب درمیاد.

Catman
مهمان
Catman

به نظر من اگر دی‌سی تعغیر میخواد باید شخصیت حذف شده کتمن رو به داستان بتمن بر گردونه و از دشمن های که زمان کودکی او با او دوست بودن استفاده کنه وگرنه با این حرکت فاتح کمپانی دی سی خوندس

مصطفی موسوی
مهمان
مصطفی موسوی

واقعا فکر نمیکنم دی سی همچین ریسکی بکنه و بخواد دست ببره تر سرنوشت مشهورترین و محبوب ترین شخصیتش! بعدشم اصن به نظرم جوکر نباید ادامه داشته باشه باید همین یدونه باقی بمونه! فیلم از همه نظر عالی بوده ؛ داستان کارگردانی و صد البته بازیگری! پس ساخت قسمت دوم فقط بخاطر فروش و سود باعث میشه حالا که فیلم یک اینقدر خوبه خراب بشه در ادامش

erf
مهمان
erf

هنچین ریسکی رو پذیرفته .. جوکر جدید معرفی شده و گاتهام هم گاتهام سابق نیست و قصدشون ساختن دنیای اقتباسیه جدیده .. این دنیا واقعگرایانه تره و با دنیای کمیک ها فاصله گرفته هرچند وجود و موفقیتش رو باز مدیون کمیکهای دی سیه ..

شفیع شاهرخ
مهمان
شفیع شاهرخ

به نظرم یک قهرمان باید حضور داشته باشد هر چند جوکر هم کمتر از یک قهرمان نیست با تفاوت این که جوکر نقش منفیِ فیلم را ایفا می‌کند ولی حضور یک قهرمان حتمی است حالا چه بتمن چه جستر موضوع اصلی هم شهر گاتهام است که هر کسی می‌تواند ادعا کند که می‌خواهد در این شهر حاکم باشد و تکتازی نماید، ولی سخت هم نیست اما مهمتر دیالوگ‌هایی خواهد بود که بین جوکر و قهرمان (بتمن یا جستر) صورت می‌گیرد و دیالوگ‌ها مهم‌تر از همه چی هستند، نظر من این است!

Erfan savage
مهمان
Erfan savage

اگه اینجوری باشه مسخره میشه

بهمن
مهمان
بهمن

🤨

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...