ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم و سریال

نگاهی به برنامه فوتبال ۳۶۰ – بازگشت شکوهمندانه عادل

عادل فردوسی‌پور پس از غیبتی طولانی در برابر دوربین با برنامه فوتبال ۳۶۰ به جمع فوتبال‌دوستان بازگشته است. این برنامه اینترنتی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود به خوبی نشان می‌دهد که رویکرد فردوسی‌پور نسبت ...

امیرمحمد سلیمانی
نوشته شده توسط امیرمحمد سلیمانی | ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

عادل فردوسی‌پور پس از غیبتی طولانی در برابر دوربین با برنامه فوتبال ۳۶۰ به جمع فوتبال‌دوستان بازگشته است. این برنامه اینترنتی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود به خوبی نشان می‌دهد که رویکرد فردوسی‌پور نسبت به فعالیت رسانه‌ای تغییر پیدا کرده و او حالا می‌خواهد از زاویه دیگری به بررسی فوتبال بپردازد. اگر فردوسی‌پور تا همین چند سال پیش نگاهی خبرنگارگونه به فوتبال داشت حالا می‌خواهد در حوزه محبوب‌ترین ورزش ایران با تولید محتوا موفق باشد. برای نگاهی اجمالی به برنامه فوتبال ۳۶۰ به عنوان جدیدترین ایده اجرایی‌شده عادل فردوسی‌پور با ویجیاتو همراه باشید.

شبکه نمایش خانگی را با ویجیاتو دنبال کنید:

فرشته یا شیطان؟ انتقادات و تحسین‌ها از مجری مغضوب برنامه نود در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه شده است. گروهی او را منتقد جدی فوتبال ایران می‌دانند که حتی با وجود از دست دادن برنامه تخصصی‌اش هم‌چنان به فعالیت در حوزه مورد علاقه‌اش می‌پردازد و گروهی هم او را عروسک خیمه‌شب‌بازی‌ای توصیف می‌کنند که اگرچه خودش را دغدغه‌مند نشان می‌دهد اما در نهایت آن‌طور که باید به خط قرمزها نزدیک نمی‌شود. اما عادل فردوسی‌پور هر شکلی که داشته باشد بدون هیچ تردیدی توانمندترین خبرنگار ورزشی ایران است.

فضای رسانه‌ای در ایران اساسا به شکلی تبیین نشده بود که یک خبرنگار یا مجری تلویزیونی که یک برنامه ورزشی را اجرا می‌کند، توانایی آن را داشته باشد تا به یک سلبریتی یا حتی اسطوره تبدیل شود. عادل فردوسی‌پور اما به این دستاورد بزرگ دست پیدا کرد و شاید به همین دلیل باشد که سازمان صدا و سیما دیگر تحمل همکاری با او را نداشت. عادل که روزگاری به دلیل واکاوی فوتبال ایران تا پاسی از شب محبوب فوتبال‌دوستان ایرانی بود در سال‌های اخیر برنامه نود اندکی به حواشی غیرفوتبالی هم واکنش نشان می‌داد.

کنارگذاشتن عادل از شبکه سه اما مانع رویاپردازی‌های او نشد. در حالی که فردوسی‌پور برنامه فوتبال ۱۲۰ را روی آنتن شبکه ورزش می‌برد، شرایط برای همکاری او با سرویس‌های استریم ایرانی هم فراهم شد. عادل ابتدا با ویژه برنامه کلاسیکو [که بررسی آن را می‌توانید در ویجیاتو بخوانید] شانس خودش را برای کارگردانی و مدیریت یک برنامه در مدیوم خارج از سیمای ملی آزمایش کرد و در ادامه به سراغ حضور در عناوین متعدد رفت؛ از دوبله فیلم رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تا مجله لیگ قهرمانان آسیا.

اما واقعیت آن بود که عادل در دوران پس از تعطیلی برنامه اساسا کمترین حجم محتوای اختصاصی را تولید می‌کرد. بخش‌های زیادی از برنامه فوتبال ۱۲۰ [به جز مصاحبه با شخصیت‌های شناخته‌شده دنیای فوتبال] صرفا برگردانی فارسی از آیتم‌های شبکه‌های خارجی بود و در جریان همکاری او با سرویس‌های استریم هم خبری از محتوای کاملا اختصاصی نبود. اما به نظر می‌رسد که این انفعال قرار است با برنامه فوتبال ۳۶۰ به پایان برسد. چراکه عادل فردوسی‌پور حالا با رویکرد جدیدی به سراغ هواداران فوتبال آمده که احتمالا آن‌ها را ذوق‌زده می‌کند.

وقتی تولید محتوا مطرح می‌شود

برنامه فوتبال ۳۶۰ یک برنامه ثابت با یک رویکرد ثابت نیست. پیش از هر نکته‌ای باید به این حقیقت اشاره کرد که این برنامه اینترنتی فقط یکی از بخش‌های چندگانه سایت و اپلیکیشن فوتبال ۳۶۰ است. فردوسی‌پور و همکارانش در مجموعه فوتبال ۳۶۰ به سراغ فوتبال ایران و جهان رفته‌اند و می‌خواهند متفاوت‌ترین محتوای ممکن را برای مخاطب فوتبال در ایران تولید کنند. آن‌ها از تحلیل تاکتیک باشگاه‌های فوتبال ایران شروع می‌کنند و به مصاحبه با ستاره‌های فوتبال می‌رسند.

به همین دلیل است که عادل در برنامه فوتبال ۳۶۰ به سراغ یک فضای متفاوت رفته که مضمون آن با همه کارهای قبلی‌اش متفاوت است. اگرچه رویکرد عادل در برنامه اینترنتی‌اش که حالا از سایت رسمی فوتبال ۳۶۰ و صفحه‌های آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، شباهت‌های زیادی با برنامه‌های انگلیسی حوزه فوتبال دارد اما ماهیت اختصاصی‌اش هم هواداران فوتبال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عادل تا پیش از تولید برنامه فوتبال ۳۶۰ برای مدت‌ها به خبرنگاری و تحلیل فوتبال مشغول بود اما با ویدیوهایی که برای سایت فوتبال ۳۶۰ خلق می‌کند، می‌خواهد وارد حوزه تولید محتوا شود؛ حوزه‌ای که به دلیل علاقه شدید جامعه ایران به فوتبال می‌توانست به شدت مورد توجه قرار بگیرد اما به دلیل ناتوانی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ورزشی ایران در نهایت توسط عادل فردوسی‌پور جدی گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

فردوسی‌پور در برنامه‌هایی که برای پایگاه اینترنتی فوتبال ۳۶۰ تولید می‌کند، رویکرد ثابت و مشخصی ندارد اما می‌خواهد تولید محتوا را در دستور کار قرار دهد. او ظاهرا قرار است در مجموعه ویدیوهایی که در حال انتشار هستند به سراغ شخصیت‌های شناخته‌شده فوتبال ایران برود و با مصاحبه‌هایی متفاوت، میزبان آن‌ها باشد. نخستین مهمان عادل در برنامه فوتبال ۳۶۰ شهریار فوتبال ایران، علی دایی، است.

قدم اول با شهریار

گفتگو و صحبت‌های عادل فردوسی‌پور با علی دایی در برنامه فوتبال ۳۶۰ در چارچوب سه قسمت منتشر شده که هر کدام از آن‌ها حال و هوای خاص خودشان را دارند. عادل در برنامه اینترنتی‌اش چندان در قید و بند آداب و رسوم جدی نیست و به همین دلیل صمیمیتی مثال‌زدنی با مهمان برنامه‌اش برقرار می‌کند. همین صمیمیت هم نه‌تنها به دل مخاطب برنامه فوتبال ۳۶۰ می‌نشیند بلکه سرگرم‌کننده هم به نظر می‌رسد.

ارتباط صمیمی فردوسی‌پور با علی دایی از آن جهت برای مخاطب برنامه جدید عادل جذاب به نظر می‌رسد که علاقه‌مندان به فوتبال در ایران هرگز تصور نمی‌کردند که روزی مسابقه پینگ پنگ میان دایی و فردوسی‌پور را در شرایطی تماشا کنند که هر کدام از آن‌ها با شلوارک و لباس ورزشی در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند و فضایی صمیمی و دوست‌داشتنی را ایجاد کرده‌اند. همین ویژگی‌های متمایز برنامه فوتبال ۳۶۰ است که این برنامه اینترنتی را برای هواداران فوتبال ایران جذاب می‌کند.

فردوسی‌پور در هر کدام از سه قسمت برنامه فوتبال ۳۶۰ که با میزبانی از علی دایی ساخته شده به سراغ سوژه‌های خاصی می‌رود. او در ابتدا از دلایل دوری دایی از فوتبال با او سخن می‌گوید و در ادامه به سراغ بخش‌های شخصی‌تر زندگی شهریار فوتبال ایران می‌رود. عادل از زندگی علی دایی با دخترهایش از او می‌پرسد و دایی هم از نقش مهم همسرش در زندگی‌اش سخن می‌گوید. در ادامه نوبت به صحبت درباره تیم ملی فوتبال ایران می‌رسد و دایی دیدگاه‌هایش درباره وضعیت تیم ملی را مطرح می‌کند.

میزبان و مهمان در سومین و آخرین بخش از گفتگوهای عادل با علی دایی در برنامه فوتبال ۳۶۰ به سراغ ورق‌زدن زندگی شخصی بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ایران می‌روند و البته که این مرور خاطرات هم بیشتر رنگ و بوی فوتبالی دارد. جزییات تازه و جالبی که در گفتگوی عادل فردوسی‌پور و علی دایی مطرح می‌شود برای تماشاگر جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. اما مهم‌ترین دستاورد برنامه فوتبال ۳۶۰ رویکرد جدید عادل در تولید محتوا یا صحبت‌های جنجالی و متفاوت نخستین مهمان برنامه نیست.

جدی‌ترین جذابیت برنامه فوتبال ۳۶۰ برای مخاطب جدی فوتبال ایران صمیمیتی است که میان میزبان و مهمان برنامه دیده می‌شود. در حالی که مخاطبان برنامه نود به تماشای دعواها و جنجال‌های فوتبال ایران عادت کرده بودند و حتی گرم‌ترین مصاحبه‌های عادل را هم در مدیوم آداب و رسوم رسمی و خشک سیمای ملی قرار می‌دادند، برنامه فوتبال ۳۶۰ همه چارچوب‌ها را می‌شکند و به گرم‌ترین شکل ممکن از ارتباط میان مجری و مهمان برنامه پرده‌برداری می‌کند.

درباره اقتصاد سرگرمی در خاورمیانه بخوانید:

به همین دلیل تماشای سه قسمت گفتگوی عادل با شهریار فوتبال ایران که حدود دو ساعت زمان دارد نه‌تنها برای بیننده اصلا حوصله‌سربر نیست بلکه جذاب هم به نظر می‌رسد. بسیاری از بینندگان برنامه فوتبال ۳۶۰ در کامنت‌هایی که پیرامون این برنامه داده‌اند، مدعی شده‌اند که در حین تماشای این برنامه اینترنتی اساسا متوجه گذر زمان نشده‌اند. رویکرد صمیمی عادل در برنامه اینترنتی‌اش به خوبی نشان می‌دهد که چرا او بالاتر از همه همکارانش در صدا و سیما به عنوان محبوب‌ترین مجری و گزارشگر تلویزیون شناخته می‌شد.

مسیر دشوار اما لذت‌بخش

سه ایستگاه ابتدایی برنامه فوتبال ۳۶۰ جذابیت‌های ویژه‌ای برای مسافرانی داشت که سوار بر قطار عادل فردوسی‌پور بودند. این برنامه‌ اینترنتی ادامه‌دار به نظر می‌رسد. براساس جزییات اختصاصی‌ که به دست ویجیاتو رسیده علی پروین، علی کریمی، فرهاد مجیدی و سعید معروف از مهمان‌های احتمالی برنامه اینترنتی عادل فردوسی‌پور در قسمت‌های بعدی هستند. حضور سعید معروف در برنامه فوتبال ۳۶۰ اگرچه می‌تواند با ماهیت کلی این برنامه اینترنتی در تضاد باشد اما به نظر می‌رسد میزبانی از والیبالیست محبوب ایرانی کاری است که تنها از دست عادل فردوسی‌پور برمی‌آید.

این روزها فضای فوتبال ایران مسموم‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. عدم تدارک بازی‌های دوستانه برای تیم ملی ایران که چند ماه دیگر باید در جام جهانی حضور داشته باشد و بازی‌ ناامیدکننده تیم ملی در برابر الجزایر باعث شده تا بسیاری از هواداران فوتبال ایران هیچ امیدی به عملکرد تیم ملی کشورشان در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نداشته باشند. از سوی دیگر، عدم ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال حالا بیشتر از همیشه پررنگ شده و حذف تیم‌های باشگاهی ایران از لیگ قهرمانان آسیا هم حاشیه بزرگ دیگری است که به شدت ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد.

در شرایطی که محمدحسین میثاقی در برنامه فوتبال برتر بیشتر در حال نمایش رفیق‌بازی‌هایش با بازیکنان تیم ملی است، برنامه فوتبال ۳۶۰ می‌تواند طعم واقعی صمیمیت عادل محبوب جامعه ایران با اسطوره‌های فوتبال کشور را به مخاطب نشان دهد.

از مجموعه سریال‌های فراموش‌شده در ویجیاتو بخوانید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (14 مورد)
 • iman-generous
  iman-generous | ۱۰ دی ۱۴۰۱

  درود خدا و مردم بر عادل فردوسی پور و رو سیاهی بر بزدلانی که هم از مردم می ترسند و هم از خدا فرار می کنند. گذر زمان و تاریخ همه چیز را ثبت می کند.

 • بهرام موز دانا
  بهرام موز دانا | ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

  پس عادل برگشته. اون رئیس بی. سواد شبکه سه چرا نود رو تعطیل کرد؟
  پ. ن:همچنین چرا مسئولین هر وقت میخوان مردم رو آروم کنن در مورد برگشتن نود شایعه می بافن؟

 • زخمی(winnoban سابق)
  زخمی(winnoban سابق) | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

  هرکی نود رو تعطیل کرده کاکا سنگی بزنه به کمرش?

 • Goyande
  Goyande | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

  فردوسی پور دوست داریم از بازگشتت خوشحالیم

  • Mohammad8-Amin
   Mohammad8-Amin | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

   :|
   دیروز پیامت که تاییدش نکردم رو دیدم و شاهد تناقض به شدت عجیبی هستم ??

   • Goyande
    Goyande | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

    اون goyonda بود من goyande ام

    • Mohammad8-Amin
     Mohammad8-Amin | ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

     عجب !!!
     عزیزم ، گلم من تونستم یه کاری کنم که کامنتتو برگردونم
     و ازش اسکرین بگیرم
     الان شما اون یوزر نیمی که من مطمئن بودم اشتباه هستش و فقط همینجوری واسه شباهت گذاشتم رو کپی کردی گذاشتی تو پیامت
     که مثلا منو بپیچونی
     کامل از پیامت اسکرین دارم
     یوزر نیم ، پروف همچی یکیه هیچ فرق و تفاوتی نمیکنن

     • Goyande
      Goyande | ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

      شوخی بود داداش چون گفتی گویاندا من خودم خیلی از عادل فردوسی پور خوشم میاد ولی بعضی وقت ها خیلی دچار بحران دو شخصیتی میشم ? خون به مغزم نمیرسه چرت و پرت میگم ب دل نگیر

 • Mohammad8-Amin
  Mohammad8-Amin | ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

  جزو افرادی بوده که همیشه گزارش فوتبال و برنامه هاشو دوس داشتم

  پ.ن : goyonda (بعید بدونم درست نوشته باشم ولی امیدوارم متوجه شده باشن)
  اینجا جای بحثای انقلاب و اینا نیستش
  کامنت شما رو بنده حذف کردم چون هم باعث بحث میشه هم اینکه بحث سیاسی جزو موضوعات سایت نیستش

  • amir-hossein1389
   amir-hossein1389 | ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

   آقای گزارش و تحلیل فوتبال ایران بود.
   صداش رو با صدای صد تا گزارشگر دیگه عوض نمیکنم. حیف ، حیف...

   • Mohammad8-Amin
    Mohammad8-Amin | ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

    حتی با صدای سرهنگ ؟ ??

    • Brainless
     Brainless | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

     جاست خیابانی ?

     • Mohammad8-Amin
      Mohammad8-Amin | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

      جاست یوسفی?

 • zmahdi313
  zmahdi313 | ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

  بعد چندین سال فردوسی پور رو توی فوتبال 360 دیدم خیلی دلم برا صداش تنگ شده بود

مطالب پیشنهادی