ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مارول
فیلم و سریال

چرا استراحت مارول و دی‌سی در سال ۲۰۲۴ امری ضروری است؟

همانطور که بیش‌تر و بیش‌تر وارد دهه ۲۰۲۰ میلادی می‌شویم، بیشتر متوجه می‌شویم که محبوبیت فراوان کمیک بوک‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی در دهه ۲۰۱۰ به دهه جدید وارد نشده است. بله، چندین تا از بهترین ...

پوریا رمزک
نوشته شده توسط پوریا رمزک | ۲۸ دی ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

همانطور که بیش‌تر و بیش‌تر وارد دهه ۲۰۲۰ میلادی می‌شویم، بیشتر متوجه می‌شویم که محبوبیت فراوان کمیک بوک‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی در دهه ۲۰۱۰ به دهه جدید وارد نشده است. بله، چندین تا از بهترین فیلم‌های این دهه مانند Spider-Man: No Way Home و Doctor Strange in the Multiverse of Madness فیلم‌های ابرقهرمانی بودند، اما این سبک به طور کل از روند موفقیت‌آمیزی که پنج سال پیش داشت فاصله گرفته است. برای اطلاعات بیشتر باید بگویم که چهار فیلم ابرقهرمانی در سال ۲۰۱۹ بودند که توانستند بیش از یک میلیارد دلار به طور جهانی در باکس آفیس فروش کنند. برخی از آن‌ها شامل Avengers: Endgame، Spider-Man: Far From Home، Captain Marvel و Joker می‌شوند. همین موضوع در مورد سال ۲۰۱۸ نیز صدق می‌کند و شاهد عناوینی چون Avengers: Infinity War، Black Panther، Incredibles 2 و Aquaman بودیم. با این حال چهار سال از ورودمان به دهه جدید گذشته است و تنها یک فیلم با چنین فروشی داشته‌ایم و آن هم تنها عنوان Spider-Man: No Way Home بوده است.

واضح است که مخاطبان مانند گذشته به طور گسترده یا پیوسته به فیلم‌های کمیک بوکی علاقه ندارند. در نتیجه اگر دنیای سینمایی مارول (MCU) و دنیای سینمایی دی‌سی (DCU) می‌خواهند که در باکس آفیس یا همان گیشه فروش موفقیت‌آمیزی داشته باشند، باید یک چیز به شکل اساسی تغییر کند. هر دو فرنچایز و استودیو‌های بزرگی که نام بردیم برنامه‌های خود را برای چگونگی تطبیق با چشم انداز سینمایی در حال تغییر امروزی دارند. هر دو قرار است که در سال ۲۰۲۴ کمی استراحت بکنند، چرا که می‌خواهند برنامه‌های خود را تغییر داده و نفسی را هم به مخاطبان بدهند. با ویجیاتو همراه باشید.

مطلب پیشنهادی
ماجراهای ترسناک شوالیه‌ی تاریکی
۱۰ کمیک بتمن با چاشنی وحشت

فقط یک فیلم از دنیای سینمایی مارول ساخته شود

مارول

از زمان انتشار Avengers: Endgame در سال ۲۰۱۹، دنیای سینمایی مارول یا MCU تولید فیلم‌های جدید و مجموعه‌های لایو اکشن را به طرز چشم‌گیری افزایش داده است. در سال ۲۰۲۳ این استودیو سه فیلم داستانی بلند، دو سریال لایو اکشن و فصل دوم انیمیشن سریالی ?…What If را منتشر کرده است. قبل از آن در سال ۲۰۲۲ همچنین شاهد سه فیلم داستانی بلند، سه سریال لایو اکشن، یک سریال انیمیشنی و دو لایو اکشن مخصوص تعطیلات از این استودیو بودیم، این در حالی است که در سال ۲۰۲۱ نیز چهار فیلم، چهار سریال لایو اکشن و یک سریال انیمیشنی نیز توسط این استودیو منتشر شد. همه این‌ها به این معنی است که در طی دو سال این استودیو ۹ عنوان جدید را در هر سال منتشر کرده و سال بعدش نیز شش پروژه جدید را داشته است. همه این‌ها در مقایسه با اواخر دهه ۲۰۱۰ میلادی است که در آن MCU فقط دو یا سه فیلم را به شکل مرتب در سال منتشر می‌کرد و بس.

در سال ۲۰۲۴ همه چیز قرار است که برای این فرنچایز به کلی تغییر بکند. در مورد فیلم‌های MCU، تنها یک مجموعه برای اکران موجود است و آن مجموعه‌ای است که برای شروع تا حد زیادی در حاشیه دنیای سینمایی وجود دارد. آن فیلم Deadpool 3 است که می‌خواهد نتیجه دو فیلم قبلی را (که جزء دنیای سینمای مارول محسوب نمی‌شدند) برای ما به تصویر بکشد و همچنین قرار است شکاف بین دنیای سینمایی مارول و سری Deadpool را برای ما پر بکند. با اینکه فیلم Deadpool 3 احتمالا اتصالات زیادی را با دیگر پروژه‌های مارول برقرار خواهد کرد، اما به نظر با هرچیزی که این استودیو تا الان ساخته فرق خواهد داشت.

مارول

به همین دلیل حتی یک فیلم از MCU در سال ۲۰۲۴ اکران نمی‌شود که همان فرمول قدیمی مارول را داشته باشد، فرمولی که مخاطبان از آن به شدت خسته شده‌اند. با وجود اینکه چند سریال در دنیای سینمایی مارول مانند Echo و Agatha: Darkhold Diaries قرار است منتشر شوند، اما مشخص شده که این سریال‌های دیزنی پلاس (Disney+) مخاطبین کمتری دارند و این دو به طور خاص از داستان گسترده‌تر MCU جدا خواهند شد. اگر چیزی بخواهد شهرت سینمایی مارول را در سال ۲۰۲۴ خراب کند، آن قطعا پروژه‌ها و تولیدات استودیو‌های مارول نخواهد بود، بلکه تنها خطر از سوی سونی و کاری است که دارد با دارایی‌هایش از دنیای Spider-Man (مرد عنکبوتی) می‌کند. در واقع فیلم‌های Madame Web، Kraven the Hunter و Venom 3 از سونی برای انتشار در ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده‌اند.

مطلب پیشنهادی
«رفیق بی‌کلک مادر»
بهترین مادران دنیای مارول

دی سی برای Superman: Legacy آماده می‌شود

مارول

خب حالا وقتش است که به دیگر قدرت فیلم‌های کمیک بوکی در صنعت فیلم‌سازی یعنی دی‌سی نگاه کنیم. دنیای سینمایی دی‌سی در موقعیت بسیار متفاوتی نسبت به مارول قرار دارد. به این دلیل که آنها به طور فعال در حال ریبوت کردن فرنچایز با دنیای سینمایی دی‌سی جدیدی تحت هدایت خلاقانه جیمز گان (James Gunn) هستند. دنیای توسعه یافته دی‌سی یا همان DCEU که به دهه اخیر دنیای دی‌سی معنی داده بود بالاخره به شکل رسمی با انتشار Aquaman and the Lost Kingdom به پایان خودش رسید و بیشتر این دنیا بخاطر ایده‌های جدیدی که شکل گرفته کنار گذاشته می‌شود.

اولین فیلم داستانی بلند دنیای سینمایی جدید دی‌سی فیلم Superman: Legacy خواهد بود که برای انتشار در تابستان سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. در این بین اولین داستان واقعی که در DCU یا همان دنیای سینمایی دی‌سی ساخته می‌شود، سریال انیمیشنی Creature Commandos است که احتمالاً در اواخر سال ۲۰۲۴ در مکس پخشش را آغاز می‌کند. در محدوده دنیای سینمایی دی سی، آن یک مجموعه انیمیشن تمام چیزی است که در سال ۲۰۲۴ انتظار پخشش را داریم.

اگرچه داستان های دی سی به طور کامل به محدوده دنیای سینمایی آن محدود نمی‌شود. به همین خاطر یک لایو اکشن در دنیای Elseworlds وجود دارد که برای انتشار در ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده که آن دنباله فیلم Joker (محصول سال ۲۰۱۹) به نام Joker: Folie à Deux است. این فیلم برای انتشار در ماه اکتبر سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده و به نظر قرار است بحث و گفتگو‌های زیادی را به مانند چند سال پیش و به مانند فیلم قبلی خود در پی داشته باشد. معرفی یک هارلی کوئین جدید با بازی «لیدی گاگا» نیز باعث توجه بیشتر به این فیلم شده است.

مارول

به جز این‌ها چندین فیلم انیمیشنی و سریالی مانند برداشتی جدید از Watchmen، فصل‌های جدیدی از Harley Quinn و سریال انیمیشنی My Adventures with Superman در دنیای سینمایی دی‌سی و در سال ۲۰۲۴ منتشر خواهند شد. اگر بخواهیم در مورد سریال‌های لایو‌ اکشن‌ هم صحبت کنیم، فصل آخر Superman & Lois، محصول شبکه CW منتشر خواهد شد و سریال Penguin نیز روی شبکه مکس قابل مشاهده خواهد بود. سریال Penguin اسپین‌ آف The Batman (با بازی مت ریوز و رابرت پتینسون) است که در آن «کالین فارل» نقش‌آفرینی خواهد کرد.

اگرچه تعداد زیادی از اکران‌های مهم و بزرگ DC برای سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته شده است، اما این سال هنوز به مخاطبان از لحاظ انتشار فیلم‌ها در مفهوم و قالب دنیای سینمایی دی‌سی استراحت جدی‌ای می‌دهد. هر چیزی که امسال از این دنیا منتشر می‌شود یا یک داستان کامل بوده یا دنباله یا اسپین‌آفی است که در فضای خاص خودش روایت می‌شود و از هرچیز دیگری کاملا فاصله دارد. این احتمال وجود دارد که دی‌سی بیشتر سال را به ایجاد انتظارات در ذهن مردم نسبت به فیلم Superman: Legacy و عرضه سری جدید فیلم‌های دنیای سینمای دی‌سی (DCU) در سال ۲۰۲۵ بگذراند. فیلم‌برداری فیلم Superman در اوایل سال ۲۰۲۴ آغاز می‌شود و ما انتظار داریم که چندین عکس را در طول سال یا یک تریلر را در کمیک کان سن دیگو و در تابستان دریافت کنیم.

مطلب پیشنهادی
زمانی که مارول داستان‌های عالی را خراب می‌کند
۱۰ داستان مارول که MCU در به تصویرکشیدن آن‌ها شکست خورده است

چگونه این استراحت به هر دو فرنچایز کمک می‌کند

مارول

همانطور که قبل از این گفتیم بر کسی پوشیده نیست که صنعت فیلم‌های کمیک بوکی در این مرحله از ثبات دور شده است. در سال ۲۰۲۳ فیلم‌های ابرقهرمانی بزرگ یکی پس از دیگری هم از نظر مالی و هم از نظر انتقادی شکست خوردند. مارول شاهد شکست فیلم‌هایی چون Ant-Man and the Wasp: Quantumania و The Marvels در باکس آفیس بود. همچنین این عناوین از سوی منتقدان بسیار کوبیده شدند و سریالی چون Secret Invasion نیز عملکرد خوبی نداشت و مورد نکوهش منتقدان قرار گرفت. در این بین چهار فیلم آخر دنیای توسعه‌یافته دی‌سی (DCEU) یعنی Shazam! Fury of the Gods، The Flash، Blue Beetle و Aquaman and the Lost Kingdom نیز با شکست‌های بزرگی در باکس آفیس یا همان گیشه مواجه شدند. هم برای مارول و هم برای دی‌سی سال ۲۰۲۳ یکی از بدترین سال‌ها و پر از شکست بود

مارول و دی‌سی با فاصله گرفتن از دنیای سینمایی خود در سال ۲۰۲۴، به تماشاگران اجازه می دهند تا نفسی تازه کنند. این برندهای اصلی کمیک بوکی به جای اینکه مدام طرفداران را با محتوای جدید اشباع کنند، اجازه می‌دهند آب‌ها از آسیاب بیفتند و در واقع به بینندگان زمان می‌دهند تا دلشان برای این نوع داستان‌ها تنگ شود. در این بین استودیو مارول و استودیو دی‌سی در حال انجام کارهای زیادی هستند تا اطمینان حاصل کنند که فیلم‌ها و سریال‌هایی که در سال ۲۰۲۵ منتشر می‌کنند، بهترین کیفیت را داشته باشند. عدم وجود روایات با کیفیت از هر دو استودیو دلیل بزرگی برای کاهش علاقه مخاطبان بود و تنها راه برای جلب اعتماد بینندگان ارائه داستان های جذاب، گیرا، سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیزی است که مخاطبان احساس کنند دیدنشان اهمیت دارد و باید تماشایشان کنند. شما چه فکر می‌کنید؟ نظراتتان را با ویجیاتو به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی